Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Opinie Na Temat Podłogówki


skod

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem na etapie robienia instalacji ogrzewania podłogowego. Piec kocioł na paliwo stałe ( węgiel. drewno ) z dmuchawą .

Myślałem , aby w skrzynce rozdzielczej zastosować takie rozwiązanie jak poniżej

zdjęcie. Natomiast hydraulik mówi, że lepszym rozwiązanie będzie zastosowanie RTL na każdym powrocie pętli podłogówki zamiast zaworu trójdrożnego.

Tłumaczył mi to tym, iż zawór trójdrożny spowoduje zamknięcie obwodu gdy woda powróci z najkrótszego obiegu, a te dłuższe nie będą grzały.

Proszę o waszą opinie.

post-14180-0-53682000-1321280072_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast hydraulik mówi, że lepszym rozwiązanie będzie zastosowanie RTL na każdym powrocie pętli podłogówki zamiast zaworu trójdrożnego.

Tłumaczył mi to tym, iż zawór trójdrożny spowoduje zamknięcie obwodu gdy woda powróci z najkrótszego obiegu, a te dłuższe nie będą grzały.

Facet nie wie o czym mówi. Nie bij go :)

Poszukaj fachowca co zna się na swojej robocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast hydraulik mówi, że lepszym rozwiązanie będzie zastosowanie RTL na każdym powrocie pętli podłogówki zamiast zaworu trójdrożnego.

Tłumaczył mi to tym, iż zawór trójdrożny spowoduje zamknięcie obwodu gdy woda powróci z najkrótszego obiegu, a te dłuższe nie będą grzały.

Proszę o waszą opinie.

Zawór trójdrożny nie zamyka obwodu - woda cały czas krąży, on tylko utrzymuje jej stałą temperaturę.

Możesz to przekazać niedouczonemu hydraulikowi wraz z rachunkiem (myślę, że ok 200 zł) za wytłumaczenie tego, na czym będzie w przyszłości zarabiał.

Kasę przekaż na dom dziecka, niech dołożą do ogrzewania.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumaczył mi to tym, iż zawór trójdrożny spowoduje zamknięcie obwodu gdy woda powróci z najkrótszego obiegu

Wszystko się zgadza... ;)

Sentencja ma tylko jedną małą nieścisłość. Powinna wyglądać tak:

Tłumaczył mi to tym, iż zawór trójdrożny RTL spowoduje zamknięcie obwodu gdy woda powróci z najkrótszego obiegu

 

Sie chłop pomylił. Teraz pewnie spać nie może...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jestem w kropce.

Rozważam całą tą instalacje.Jeden RTL to koszt ok 90 zł. trzeba by ich 5 szt bo mam 5 obwodów ,czyli ok. 500 zł.

Hydraulik mówił,że wystarczy jedna pompka na ogrzewanie podłogowe i grzejniki.

 

 

 

Natomiast zawór trójdrożny jeden potrzeba koszt ok. 130 zł. ( jaki polecacie )

 

Mam już kupiony rozdzielacz z zaworkami jak na zdjęciu poniżej i do niego myślałem dać zawór trójdrożny oraz pompę tylko jaką, oraz odpowietrzniki automatyczne 2 szt.

W sumie będzie ok.200 mb podłogówki.

Teraz wytłumaczcie mi jedno, jak założe zawór trójdrożny to na nim będę ustawiał temp.na wszystkich 5 obwodach tak ?

post-14180-0-69655700-1321354042_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też z kumplem - to przerabiałem chciał taki jak ty masz dać ale przekonałem go na rotametry a taki grzejnikowy założyłen dodatkowo do grzejników w salonie na dole( grzejniki V-ki zasilane od dołu ) teraz jest z tego zadowolony bo ma stabilną prace i regulacje podłogówki ( parter )

Co do grzejników to gdzieś tu na forum jest opisany montaż aluminiowych poszukaj

A jaką instalacje wykonujesz - z jakiego materiału ?

B ile tych grzejników i jak rozmieszczone w domu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak myślisz o 3D to poczytaj moje tematy

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/9643-zawor-vta-372-nie-dziala/page__p__81763__fromsearch__1#entry81763

 

VTA372 to był dobry wybór

to pierwsze twoje rozwiązanie na 200mb to strzał w 10-tke post #1

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz podłogówki, która będzie myślę o założeniu grzejników.

 

I tak hydraulik zaproponował :

- rozdzielacz na parterze na 6 obwodów i pociągnięcie pex-em w wylewce do każdego grzejnika

- rozdzielacz na poddaszu na też na 6 obwodów i pociągnięcie pex-em w wylewce do każdego grzejnika

 

Naczynie przelewowe na 30 L.

Edytowane przez skod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz podłogówki, która będzie myślę o założeniu grzejników.

 

I tak hydraulik zaproponował :

- rozdzielacz na parterze na 6 obwodów i pociągnięcie pex-em w wylewce do każdego grzejnika

- rozdzielacz na poddaszu na też na 6 obwodów i pociągnięcie pex-em w wylewce do każdego grzejnika

 

Naczynie przelewowe na 30 L.

6 obwodów podłogówki czy grzejników - bo chyba nie połączone na jednym rozdzielaczu ( co wnioskue z wypowiedzi)

Naczynie przelewowe na .......... -policzyłeś ilość wody w układzie ?.(orientacyjną pojemność zbiornika od 4 do 8 % pojemności wodnej instalacji.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak.

Dzisiaj był drugi hydraulik, jeżeli chodzi o podłogówkę sam zaproponował :

- rozdzielacz na 4 obwody +zawór trójdrożny ESSbe i pompa do sterowania.

 

Jeżeli chodzi o grzejniki to :

-rozdzielacz na parterze na 6-7 grzejników

- oraz rozdzielacz na poddaszu również na 6-7 grzejników.

 

Grzejniki proponuje płytowe np.radson , purmo, odradzał aluminiowych.

 

Piec by zakupić trochę większy mam w projekcie napisane 150m/kw , ale dochodzi duże pomieszczenie nad garażem więc radzi piec na 200 m/kw.

 

Zastanawiam się nad piecem firmy GAlmet on proponuje SAS lub Defro.

 

Naczynie przelewowe na 30L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.