Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Optymalizacja Nadmuchu


topti

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów! :)

 

Od niedawna wynajmujemy mieszkanie ogrzewane systemem nadmuchowym tj. piec kominkowy + turbina + przewody przewodzące ciepło + kratki oddające ciepłe powietrze.

System jest mało wydajny, dlatego chcę zapytać Was jak można go zoptymalizować nie idąc w jakieś wielkie koszty. Nie spodziewam się cudów, wzrost wydajności w granicach 15-20% byłby już fajny.

 

Szczegóły i moje uwagi:

1. Powierzchnia do ogrzania to 75 m2.

 

2. Nowy piec Torino z turbiną.

post-35315-0-12760700-1321190598_thumb.jpgpost-35315-0-12163000-1321190604_thumb.jpg

Dobrym paleniem jest w stanie ogrzać dwa pomieszczenia (na schemacie salon i sypialnia), ale fabrycznie zamontowane szamoty są dość cienkie.

Do tego wnętrze nie ma "dachu" i cały żar ucieka od razu w komin. Z tego powodu piec szybko ostyga, nie ma szans żeby palenisko bez nadzoru wytrzymało kilka godzin.

Otwarcie "dachu" zwiększa też ciąg, dlatego drzewo spala się bardzo szybko. Wydaje się, że częściowy szamotowy daszek zainstalowany wewnątrz poprawi wydajność, mam rację?

 

3. Kratki 16x16 cm (bez zamykania nawiewu) w miejscach, gdzie kończą się różowe linie.

post-35315-0-34980100-1321190593_thumb.jpg post-35315-0-44050000-1321190615_thumb.jpg

 

Naturalne jest to, że 80% ciepła idzie na kuchnię, bo z salonu tam najkrótsza droga.

post-35315-0-46075800-1321190610_thumb.jpg

Chcę wymienić kratki na takie z możliwością zamykania nawiewu, bo na ten moment do wszystkich pomieszczeń napływa letnie powietrze, do kuchni trochę cieplejsze.

Gdy jednak zablokować na chwilę drogę nawiewu do jednego z nich (np. folią do pieczenia), to w pozostałych nawiew jest silniejszy.

 

 

Co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Wydaje mi się że coś chyba jest nie tak z tym twoim systemem dystrybucji powietrza . Sam ogrzewałem dom 0k. 160 m2 wkładem kominkowym 14 kw z turbiną i rozprowadzeniem powietrza i to zwykłymi rurami spiro i system działał bardzo dobrze dopóki turbina nie padła , oczywiście wymagało to wszystko trochę dyscypliny zwłaszcza przy dokładaniu opału bo turbina działająca przy dokładaniu lubiała zaciągnąć troche dymu z paleniska , no a potem wiadomo malowanie domu.

Wkład miałem jakiś francuski bez szamotu wewnątrz z dużym stożkiem nad komorą spalania i tzw dopalaczem wewnątrz czyli żeliwnym ekranem zasłaniającym prawie całą przestrzeń nad paleniskiem co powodowało zawirowanie spalin i osiadanie na niej od góry niespalonych cząstek paliwa które się niby miały tam dopalać . Reasumując niby taka sama moc a u mnie powierzchnia i kubatura zdecydowanie większa więc dlatego moje zdziwienie że wkład takiej mocy nie daje sobie rady z tak małą kubaturą .

Może jeszcze coś odnośnie przepływów powietrza wewnątrz w mieszkaniu . Otóż przy zamkniętych drzwiach do pomieszczeń powietrze nie ma jak wrócić do pieca więc może i tu trzeba by porobić trochę doświadczeń z obiegiem wewnątrz mieszkania samo górne rozprowadzenie nie wystarczy , powietrze musi cały czas krążyć po mieszkaniu i jak napisałem trzeba mu umożliwić swobodny powrót do żródła ciepła . Jeszcze jedno u siebie miałem prawie wszędzie anemostaty z możliwością regulacji nadmuchu to trochę jak regulacja przepływów w CO i to się sprawdzało .

Co do samego palenia to konstrukcja jaka posiadasz nie ma zbyt wielkiej akumulacyjności cieplnej więc nie licz na to że to będzie się nagrzewać a potem przez długie godziny oddawać ciepło , trzeba palić non stop jak się chce mieć ciepło .

Jeszcze jedno nad wkładem miałem zainstalowany szyber , trochę spowalniał spalanie przy wietrznym dniu .

Nie zapomnij również o dostarczaniu powietrza do palenia bo bez tego nie będzie się paliło a i domowników możesz wydusić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.