Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

zapomniałaś napisać czy był kopczyk.

 

bo jak był i spadał niedopalony węgiel, to odsłoń jeszcze na parę mm przysłonę dmuchawy (17-18 mm)

 

jak nie było kopca i spadał żar, to poproszę zdjęcia tego palnika, spieków i popiołu.

 

obejrzyj sobie też fotorelacje kol perek https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/10388-ustawienie-pieca-seko-2wj-25kw-pomocy/page__view__findpost__p__92452

 

i napisz czy u ciebie nie wygląda czasem podobnie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. jutro zrobię zdjęcia . Moze tak będzie najlepiej . Trudno mi porównać moją sytuacje z kol.Perek . Kopczyk był ale nie za duży ( tak ja to oceniam ) . A co z odpowiedzią na inne pytania ? Tzn.odnośnie minuty cyklu i obliczania mocy ?

Edytowane przez iwka123bb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. jutro zrobię zdjęcia . Moze tak będzie najlepiej . Trudno mi porównać moją sytuacje z kol.Perek . Kopczyk był ale nie za duży ( tak ja to oceniam ) . A co z odpowiedzią na inne pytania ? Tzn.odnośnie minuty cyklu i obliczania mocy ?

 

zasada jest taka że masz spalić daną porcję węgla w określonej ilości powietrza(minimalnej potrzebnej do spalenia) w określonym czasie. jest to zależne od wielu czynników ale na pewno nie od ilości sekund w minucie :D jeden będzie spalał doskonale przy ustawieniach 11/40 a inny 5/80 ale każdy będzie miał inny nadmuch inny węgiel inny palnik kocioł i inny odbiór ciepła. pisałem już wcześniej że musisz sama ZNALEŹĆ dobre ustawienia kierując się naszymi radami. Nikt Ci "gotowca" nie poda na tacy. Ja kiedyś też pilnowałem by cykl zamykał się w minucie, teraz pilnuję by węgiel spalał się prawidłowo i domek był ogrzany przy użyciu minimalnej potrzebnej do tego mocy.

piszesz tak:

Dzisiaj ustawiłam mój piecyk 20 s podawanie , 50 s przerwa , dmuchawa na 2 odsłonięta na ok. 1,5 cm . Wydaje się mi ,że jest nieźle ale zostawię go jutra to bedę mieć lepszy obraz sytuacji. Spada trochę nie dopalonego węgla i spieków . więc jescze sterownik wymaga regulacji . Ale co mam regulować ???????????

 

Jeśli spadają spieki i niedopalony węgiel to nie jest dobrze ustawiony niestety :( :( :(

 

A odnośnie liczenia mocy to może kolega Vlad24 coś powie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałam ,że jeszcze mam troche nie dopalonego węgla i trochę spieków a wynika to stąd ,że w poprzenich ustawieniach tj.13:45 miałam tego więcej a wogóle to być może za krótko jeszcze chodził piec na tych ustawieniach i był to jeszcze efekt poprzednich ustawień . Dlatego zostawiłam go jutra ,że będę mieć jaśniejszy obraz sytuacji. Tak jak już pisałam , jutro zrobię zdjęcia i zobaczycie co mi wyszło z tych dewagacji i ustawień .

Jeśli chodzi o liczenie mocy to chodzi mi tylko o odpowiedz czy taki sam rezultat uzyskam przy ustawieniach np.20:50 - 7 KW i 10:15-20 14 KW tj.5:7-10 byłoby 7 KW . Troche to skomplikowane ? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałam ,że jeszcze mam troche nie dopalonego węgla i trochę spieków a wynika to stąd ,że w poprzenich ustawieniach tj.13:45 miałam tego więcej a wogóle to być może za krótko jeszcze chodził piec na tych ustawieniach i był to jeszcze efekt poprzednich ustawień . Dlatego zostawiłam go jutra ,że będę mieć jaśniejszy obraz sytuacji. Tak jak już pisałam , jutro zrobię zdjęcia i zobaczycie co mi wyszło z tych dewagacji i ustawień .

Jeśli chodzi o liczenie mocy to chodzi mi tylko o odpowiedz czy taki sam rezultat uzyskam przy ustawieniach np.20:50 - 7 KW i 10:15-20 14 KW tj.5:7-10 byłoby 7 KW . Troche to skomplikowane ? :rolleyes:

 

domyślne ustawienia producenta to 20s podawania i 15-20s przerwy. Tak jak pisał kol Pieklorz wynika to z budowy palnika i producent zaleca nie zmienianie parametru podawania, a moc regulować parametrem przerwa podawania.

 

 

Na ile to zasadne i logiczne - nie che mi się w to wnikać. Na tej podstawie z uwzględnieniem niższej sprawnosci obliczem ci przerwę 50s dla mocy 7 kW. Skoro teraz spala po ok 25kg/dobę to średnia moc wychodziła by 4,3 kW, przy pracy ciągłej 7 kW spalanie powinno być 35 kg na dobę, jak będziesz zbliżać się w te okolice trzeba by parametry zmienić, na bogatsze :D

 

Nie che się rozpisywać jak to liczę, bo to nie istotne, nie wiem też, czy ze względów konstrukcyjnych, czy jakichś tam innych, ten sam stosunek 20/50 w relacji 10/25, czy 5/12 da te same rezultaty w spalaniu. Najlepiej spróbować i będzie wiadomo.

Moim zdaniem dziwny ten palnik skoro wymaga tak długiego czasu podawania i uważam, że lepiej podawać mniejsze dawki, ale częściej.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przy Twoich sugerowanych ustawieniach 20/50 wg.ciebie będzie spalał 35 kg na dobę czyli więcej niż poprzednio czyli 13/45 i 25 kg na dobę ??????? :( :( :( Oj to trzeba coś kombinować ,żeby spalał mniej. ;) O rany ! ale to skomplikowane :unsure: Co to są wg.ciebie bogatsze ustawienia ? A jak bym chciała zmniejszyć moc do 5 KW to jakie wg.ciebie powinny być ustawienia bo w domu robi się sauna ?

Edytowane przez iwka123bb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcesz mniej ustaw 20/ 200, albo wygaś całkiem i w ogóle nie będzie spalał.

 

Napisałem jasno, że tych ustawień wystarczy do dziennego spalania 35kg. To w przypadku gdy będzie palił 24h/ dobę bez tzw podtrzymania. Przy pracy cyklicznej spali odpowiednio mniej.

 

Tak na szybko licząc z tego 25kg spalania przy średniej 2,5C strata domu to 208 W/K rocznie ok 16600 kWh, a te 7kW mocy kotła i spalanie w trybie ciągłym 35kg/dobę wystarczy do średniej temperatury za oknem - 12,-13C.

 

Zaraz mnie tu jasnowidzem znów okrzykną.

 

O spalaniu decydują dwa czynniki, zapotrzebowanie budynku na ciepło i sprawność twojego kotła.

 

Na razie mówimy o sprawnosci kotła, a ta będzie możliwie najwyższa jak w popiele nie będzie koksu, będzie kopczyk i kocioł będzie częściej pracował niż się podtrzymywał. Jak tu będzie wszyskto możliwie najlepiej, o twoim spalaniu będzie decydować już tylko średnia temperatura za oknem.

 

pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra , dobra nie denerwuj sie na mnie .Jestem laik w tym temacie i stąd moje nie zawsze mądre technicznie pytania. Chcę ten piec dobrze ustawić i zaufałam ci ,że mi w tym pomożesz .Jak widzisz stosuję się do Twoich uwag i robię wszystko jak mi podpowiadasz . Jutro zrobię zdjęcia i opiszę ci sytuację po nocy . Spij spokojnie .Do jutra.Pozdrawiam

PS.Piec w postoju jest kilka minut ( 7 może 10 ) . Nie włącza się nawet podtrzymanie (ust. na 13 minut).

Edytowane przez iwka123bb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra , dobra nie denerwuj sie na mnie .Jestem laik w tym temacie i stąd moje nie zawsze mądre technicznie pytania. Chcę ten piec dobrze ustawić i zaufałam ci ,że mi w tym pomożesz .Jak widzisz stosuję się do Twoich uwag i robię wszystko jak mi podpowiadasz . Jutro zrobię zdjęcia i opiszę ci sytuację po nocy . Spij spokojnie .Do jutra.Pozdrawiam

PS.Piec w postoju jest kilka minut ( 7 może 10 ) . Nie włącza się nawet podtrzymanie (ust. na 13 minut).

 

wszyscy na początku byliśmy laikami i każdy zdobywał wiedzę w tej dziedzinie która była mu potrzebna do życia i/lub pracy. Ja mieszkam na swoim od 2 lat i ta zime jest 3 i nadal się uczę.

Przeczytaj dokładnie co napisał Vlad24

pozwolę zacytować

Na razie mówimy o sprawnosci kotła, a ta będzie możliwie najwyższa jak w popiele nie będzie koksu, będzie kopczyk i kocioł będzie częściej pracował niż się podtrzymywał. Jak tu będzie wszyskto możliwie najlepiej, o twoim spalaniu będzie decydować już tylko średnia temperatura za oknem.

 

oznacza to że lepiej dla kotła żeby podawał mniej opału w dłuższych odstępach czasu i przy mniejszej ilości powietrza - wtedy wykorzystuje mniejszą moc do ogrzania i pracuje z większą wydajnością(sprawnością) Ma czas by spalić porcję węgla całkowicie a ciepło oddać do układu( kaloryfery +bojler) a nie w komin. Jeśli ten Twój dziwny palnik potrzebuje 20sek podawania to trzeba by mu dać odpowiednio długą przerwę i mało powietrza, Ja bym jednak spróbwał od małej dawki opału którą zawsze można zwiększyć w razie braku zadowalających efektów choć myślę że się da przy niewielkiej ilości. Trzeba tylko poświęcić trochę czasu na próby.

Jeśli masz jeszcze niedopalony węgiel to może wydłużenie przerwy o kilka sekund załatwi sprawę a gdyby się kopiec zaczął obniżać to odrobinę zmniejsz nadmuch np. przsłaniając klapkę.

 

Vlad jest dobrym doradcą i ja również od niego się uczyłem (choc może o tym nie wiedział bo na forum jestem od niedawna lecz czytam już od wiosny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Moim zdaniem dziwny ten palnik skoro wymaga tak długiego czasu podawania i uważam, że lepiej podawać mniejsze dawki, ale częściej.

 

Vlad, ja nie jestem pewien, czy to ten mały palniczek, ale nastawa 20sek podawania może to potwierdzać.

 

W tym konkretnym, małym modelu palnika 20sek podawania = tyle węgla co w typowym przy 5sekundach.

Inna średnica ślimaka i inna prędkość podawania ze względu na inne przełożenie przekładni......

 

Tak na szybko, przy węglu 26000 oraz średniej sprawności na mocy 14kW wynoszącej ok.82% na dobę powinno schodzić ok. 56kg przy pracy ciągłej....

Ten sam węgiel moc ok.7kW, sprawność ok.75% ok.31kg/dobę w pracy ciągłej

 

Wysoką sprawność powinien ten palnik zachować do mocy ok. 4,3kW - ok.72%, dla tej mocy spalanie dobowe w pracy ciągłej ok. 19kg

Gorzej ze sprawnością się robi <3,5kW......

 

Generalnie średnio na dobę kocioł o mocy 14kW powinien się zadowalać ilością węgla w zakresie 16-27kg w zależności od t.zewn. ...

też nie będę wyjaśniał skąd takie dane..... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie . Wasze wyliczanki odnośnie mojego kotła są rewelacyjne. NIe ukrywam ,że wiele z tego nie rozumiem chodź żywo jestem zainteresowana ilością spalanego węgla na dobę . Przy ustw.20/50 dmuchawa na 2 na moje oko spalił ok.30 kg ( w domu ciepełko ). Tak się wczoraj umawialiśmy dziś załaczam zdjęcia po dobie palenia przy w/w ustawieniach.Mnie dalej się nie podoba popiół i zwiększyłam przerwę w podawaniu do 53 s . Nie wiem czy dobrze czy nie "zgubię znowu kopca " . Efekt zmian będzie widoczny jutro . A może powinnam coś zrobić z nadmuchem ? Oceńcie sami , Jestem ciekawa Waszych opinii. Pozdrawiam

post-25786-0-98789700-1321286814_thumb.jpg

post-25786-0-22534400-1321286853_thumb.jpg

post-25786-0-11598000-1321286866_thumb.jpg

post-25786-0-42138900-1321286873_thumb.jpg

post-25786-0-30822500-1321286891_thumb.jpg

post-25786-0-83481600-1321286897_thumb.jpg

post-25786-0-89226800-1321286920_thumb.jpg

post-25786-0-55498700-1321286939_thumb.jpg

post-25786-0-10548300-1321286963_thumb.jpg

post-25786-0-21632000-1321286996_thumb.jpg

post-25786-0-71994600-1321287023_thumb.jpg

post-25786-0-18600500-1321287033_thumb.jpg

post-25786-0-27704100-1321287039_thumb.jpg

post-25786-0-27014100-1321287056_thumb.jpg

post-25786-0-00874400-1321287068_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szału nie ma...

 

Na fotce widzę,że masz dmuchawę z terminatorem ciągu, do podajników ślimakowych najczęściej się to niesprawdza....

Możesz tę klapkę wymontować?

 

Chodzi o tą śrubę z nakrętkami, ona jest mocowana do takiej blaszki, która zasłania wylot dmuchawy. To w retortach może rodzić problemy z dopalaniem paliwa, szczególnie w podtrzymaniu. Generalnie albo klapkę całkowicie wywal, albo częściowo szlifierka skrócić, aby był stały przelot powietrza.

 

 

Przerwę możesz lekko rozciągać jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iwka

Sądząc po tym jak wygląda to co jest pozostałością spalania to myślę że możesz śmiało zacząć od tych 5 sekund jednak. Co do klapki to ma ona znaczenie w fazie podtrzymania a Ty masz problem z fazą pracy kotła więc ja bym jej nie ruszał a niech sobie będzie.Trzeba najpierw ustawić Twój piec by prawidłowo spalał a potem myśleć o podtrzymaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za duży jest ten kopiec, za dużo nie spalonego węgla. Do tego podawania potrzeba większy nadmuch. Do tego sam już mam wątpliwości czy tam nie siedzi wiekszy palnik, mimo iż na stronie producent deklaruje dla 14 kW 20s podawania.

 

Vlad

na tych zdjęciach zobaczyłem dokładnie to co widziałem przez 2 poprzednie zimy u siebie :( siedziałem z sitem bo szkoda to było wyrzucać więc była zabawa w przesiewanie i znowu do spalenia. wtedy jechałem na ustawieniach pomiędzy 15 a 20 sek Teraz 5sek i daje radę i spala dużo mniej

Myślę zatem że nie ma wielkiego ryzyka w zejściu z podawaniem do poziomu 5 sek przy niezmienionym nadmuchu.

Jeśłi nie mam racji to się słowem juz nie odezwę ale czuję że jednak mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Pieklorza : Nie spodziewałam się takiej opini !!!!!!!!!!!!! Najpierw karzecie mi zatykać dmuchawę ,żeby było mniej powietrza a teraz każesz mi ją znowu całkiem odsłonić ?????????????

Prawda jest taka ,że piec nie ma fazy postoju ( ust. na 13 minut ) stoi może ok. 10 minut , więc jeśli to jest ważne w tej fazie to póki co niema to znaczenia bo "pracujemy " nad tym ,żeby ustawić piec w czasie pracy.

 

Do TIMON120777 : Ustawienia pieca od 5 s już próbowałam i niestety zupełnie się nie sprawdza ( brak kopca , nie może dociągną do zadanej temp. itp). W instrukcji tego pieca jest napisane w ustawieniach ,że podawanie 20 s jest parametrem stałym i od tego żeśmy wyszli a regulować przerwą w podawaniu ( ustali mądrzejsi ode mnie na tym forum ,że tego wymaga ślimak (przekładnia ) tego pieca. Po dobie pracy na ustw. 20 s sama widzę róznicę ,że piec lepiej ( spokojniej ) pracuje , nie spada mu temp.aż tak nisko ( do ok.55 st , histereza 2 ) dośc szybko dobija do zadanej 60 s. Myślę ,że to jest lepsze rozwiązanie. Problem jest tylko czy teraz regulować przerwę czy ilośc powietrza ,żeby było jeszcze lepsze spalanie niż na zdjęciach , ekonomiczniejsze no i oczywiście ,żeby był kopiec. Uff. Czym mi przyszło się zajmować <_<

 

Do Vlad : Czy większy nadmuch to znaczy bardziej odsłonić dmuchawę czy zmienić siłe nadmuchu na 3 ? A może zmniejszyć czas podawania ? Rozpisz się trochę

Edytowane przez iwka123bb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam sugeruję chociaż na próbę podnieść i zabezpieczyć czymś klapkę (sznurkiem np.), aby została stale otwarta.

IWKA nie mówię o przysłonce na boku dmuchawy, tylko o tej śrubie z nakrętką, ona mocowana jest do klapki blokującej wylot powietrza z dmuchawy. To sugeruję zostawić otwarte.

 

Jakby to określić.... w retorcie jest ona potrzebna jak świni-siodło lub rybie-ręcznik....

 

Ze zdjęć wcale nie wiem jaki jest ten palnik i czy należy skracać podawanie, czy zostawić przy obecnym stanie i wydłużać samą przerwę... skoro mówisz,że przy 20sekundach podawania jest lepiej, to rozciągaj przerwę...

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę groszkiem z Juliusza Sosnowiec - nie workowany . Pieklorz : Ty proponujesz całkiem zasłonić dmuchawę ( piszesz otwarta) a odkręcić nakrętkę na śrubie ? Zadzwonię do serwisu Per eko w sprawie tego palnika tylko mi powiedzcie o co mam pytać ? Rodzaj , rozmiar czy o co ??? Chyba oni bedą wiedzieć jaki tam jest palnik ?

Edytowane przez iwka123bb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niew mogę sie rozpisać, bom w pracy i pisze przez tel. jak smsa bez słownika :(

jak piszesz że tak lepiej to pewnie masz ten mały własciwy palnik. Moim zdaniem nie ruszaj już przerwy, tylko odsłaniaj bardziej przysłonę. Jak nadal będzie za mało wiatru, daj na 3 i od nowa doreguluj przysłoną.

Przydała by się jakaś dluższa kawa ;) byś mogła przynajmniej dwie zmiany wprowadzić na dobę i trochę poobserwować. Ten węgiel też za dobrze nie wygląda i może sie okazać że wcale nie da sie go spalić na pył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IWKA nie mówię o przysłonce na boku dmuchawy, tylko o tej śrubie z nakrętką, ona mocowana jest do klapki blokującej wylot powietrza z dmuchawy. To sugeruję zostawić otwarte.

Tak jest - zgadzam się - wogóle taka klapka w podajnikowcach to jakieś nieporozumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę Juliuszem z Sosnowca tzw. Ekoret i spala się bezproblemowo. Naprawdę jest dobry. Mam luzem prosto z kopalni i niewiem skąd u Ciebie takie problemy ?

Edytowane przez alf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę groszkiem z Juliusza Sosnowiec - nie workowany . Pieklorz : Ty proponujesz całkiem zasłonić dmuchawę ( piszesz otwarta) a odkręcić nakrętkę na śrubie ? Zadzwonię do serwisu Per eko w sprawie tego palnika tylko mi powiedzcie o co mam pytać ? Rodzaj , rozmiar czy o co ??? Chyba oni bedą wiedzieć jaki tam jest palnik ?

 

Iwka, podejdź do kotła i złap za tą śrubę przy dmuchawie, poruszaj w górę i w dół, to będziesz wiedzieć o co chodzi,....

Tą śrubę zawiąż tak do czegoś.... , aby powietrze miało swobodny przepływ i aby nie było blokowane. Ta śruba połączona jest z klapką, inaczej tego wytłumaczyć nie potrafię... ta klapka ma być otwarta. Wkleję Ci zdjęcie dmuchawy z taka klapką od strony wylotu powietrza... Może zrozumiesz :(

 

 

W serwisie per-eko zapytaj jaki jest palnik w kotle 14kW, producent i jego typ/moc

post-1687-0-75582800-1321292229_thumb.jpg

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vlad sory ,że ci w pracy przeszkadzam ale teraz rozmawiałam z Serwisem Per eko i dowiedziałam się ,że palnik jest :producent Pancerpol Dabrowa Górnicza , typ - PPS 15 . , MOC 15 KW

Miły Pan z serwisu powiedział mi ,ze faktycznie dobre są nasze ( TWOJE) propozycje ustawienia i wydłużenie czasu do 53 s też jest ok ale teraz jak jest w popiele jeszcze trochę węgla to przysłonić dmuchawę na 3 mm bo ta dmuchawa , którą mam ( WPA 06 ) jest mocna a jak to nie pomoże to jeszcze troszkę po sekundzie wydłużać przerwę . A czemu Ty mi proponujesz zwiększyć nadmuch a serwis karze przysłąć dmuchawę ???????????? A jeśli chodzi o zbrylony popiół to niektóre eko groszki tak sie zbrylają ale jest to popiół ( faktycznie sprawdziłam ,że jak się weźnie w palce te bryłki to sie rozkruszają w popiół ) . I co teraz z tym nadmuchem ( powietrzem ?

Pieklorz ! Powoli zaczynam cię chyba rozumieć . A dmuchawę zostawić odsłonietą jak jest w tej chwili czyli na 1 cm ? Nie mogę iść do pieca wypróbować bo piec stoi w innym domu w inne miejścowości i bedę przy nim jutro .Acha i jeszcze jedno . Pan serwis mi powiedział ,że te 14 tki są dość trudne do ustawienia ale do ustawienia !!! I ,że jak jest za duży napływ powietrza to lubią gasnąć. To już nie wiem co teraz z tą klapką , śrubą itp .co mi proponujesz odsłonić

Edytowane przez iwka123bb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pięknie, jak masz PPS 15kW, to czas 20sekund podawania ma zostać.

 

Pełna moc z tego palnika idzie na nastawach 20sek podawanie na 32sekundy pauza.

Tyle,że do tego palnika powinna być dmuchawa WPa07, model WPa06 jest stanowczo za duży dla tego palnika!!

Choć jest inna opcja, sterownik nie współpracuje z WPa07, co jest możliwe i stąd dano WPa06 jako dający się jakoś wysterować

 

Z całą pewnościa 3bieg to absolutny max dla tego palnika. Poruszaj się w przedziale 2-3bieg i reguluj dodatkowo przysłonką z boku dmuchawy

 

Rozciągaj sobie tą pauzę powyżej tych 50sekund... dla obecnego zapotrzebowania na ciepło.

Ale najważniejsze zrób coś z tą klapką, ona tam pasuje jak kwiatek do kożucha!!

Przysłonka na boku dmuchawy niech sobie chwilowo zostanie jak jest.

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.