Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ekogroszek Czy Gaz


kozikpl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po zimie chcę zmodernizować kotłownie, padło na ekogroszek ze względu na brak gazu, jednakże dotarły do mnie informacje, że gaz do końca 2012 ma się pojawić na mojej ulicy.

Przyjmijmy, że zmiana instalacji na eko czy na gaz będzie w tych samych pieniądzach. Interesuje mnie koszt ogrzewania gazem w porównaniu z węglem.

Zacząłem pytać się poprzez znajomych o doświadczenia innych ludzi i w sumie to sam nie wiem, jedni zadowoleni inni po roku wstawili drugi piec na węgiel.

Tylko proszę nie mówcie mi, że jak będą duże mrozy to sobie rozpalę węglem, a w okresach przejściowych mogę ogrzewać gazem bo to mija się z celem- dwa kotły po 6tys. każdy, a dodatkowo abonament za gaz i tak muszę płacić.

 

Czy są tu forumowicze, którzy zmienili sposób ogrzewania z węgla na gaz i mogą czysto finansowo przedstawić sytuacje?

 

ps. Dzwoniłem przed chwilą do firmy od której miałbym gaz z pytaniem o sam abonament, sytuacja wygląda nast.:

dla klientów którzy będą ogrzewać dom jednorodzinny cena za metr sześcienny wynosi 1,35 i 65,50 abonamentu.

Edytowane przez kozikpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale te wszystkie wyliczenia mają się nijak do prostego porównania ilości spalonego węgla, a poźniej gazu.

Sądzę, że kocioł na ekogroszek będzie miał wyższą sprawność niż 50%, a po drugie, żeby zainstalować kociął gazowy kondensacyjny do starej instalacji potrzeba sporych nakładów pieniężnych dlatego też szukam forumowiczów którzy palili w śmieciuchu ew. ekogroszkiem i przeszli na gaz. Wtedy sądzę, że będzie można dowiedzieć się o rzeczywistych różnicach w kosztach ogrzewania domu tymi odmiennymi paliwami :)

 

ps. nie interesuje mnie również ilość metrów spalonego gazu i mnożenie prze ~1,70 zł bo same oplaty stałe, zmienne i abonament to chyba połowa wszystkich wydatków za gaz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy aktualnych cenach gazu i groszku ok 1000zł/t koszty ogrzewania są podobne.

 

Jak chcesz ogrzać się taniej, musiałbyś spalać albo z lepszą sprawnoscią, albo tańsze paliwo, np miał.

 

Jakie będą ceny nośników energii za rok dwa, nie wiem. Sam zainwestowałem w kocioł tłokowy i palę miałem.

W porównaniu do gazu wygląda to mniej więcej tak 38zł do 60zł za 1 GJ, a gdyby moj byk 22kW był cielaczkiem 10-12 kW, to 1 GJ kosztował by mnie 30zł :angry:

 

Zrób sobie taką swoją kalkulację i będziesz wiedział co wybrać.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, od lat ogrzewam gazem dom na pomorzu 120m/2 budownictwo z lat 70 ocieplony styropianem 10 oprócz stropu piwnicznego i dachu, okna plastyki instalacja co miedz i blaszaki. Piec 2 funkcyjny Junkers sterowany termostatem pokojowym na którym ustawione przez cała dobę 21 stopni. Poniżej przedstawiam daty odczytów oraz zużycie i koszta - sam wyciągnij wnioski

 

1. 2011/10/14 29 178.60

2. 2011/08/22 61 295.50

3. 2011/05/12 102 301.92

4. 2011/03/04 59 164.82

5. 2011/02/08 791 1620.04

6. 2010/10/08 73 226.74

7. 2010/06/07 481 936.65

9. 2010/02/08 280 513.77

10. 2010/01/13 311 538.86

11. 2009/12/03 123 259.93

13. 2009/11/12 154 310.54

 

Ogrzewanie plus ciepła woda dla rodziny 2+3 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Mam pytanie, może ktoś sprawdzał.

 

Samo podgrzanie wody do około 60-70 stopni w bojlerze 100-120litrowym za pomocą gazu- ile zużyje się wtedy m3?

 

 

samo podgrzewanie wody za pomoca gazu dla 3 osób to srednio koszt ok 120-150zł na miesiąc ,To sa moje wyniki )

a co do ogrzewania eko a gaz to na dzień dzisiejszy bardzo trudne pytanie dlatego że gdyby dziś podjąc decyzje to węglel bo oszczedności ok 15% wgledem gazu ,ale jak za chwilę przejdzie ustawa o CO2 to gaz bedzie zdecydowanie leprzym paliwem ,

ale jesli biorąc całośc i ogrzewa sie do 200m2 to zdecydowanie gaz ,do tego kocioł kondensacyjny ,i rachunki nie powinny przekraczać 800zł przy 21st w domu

myśle że podobnie spalisz węgla a pozostaje jeszcze poiól i jego usuwanie ,brud ,kurz i całe atrakcje z eko

osobiście paliłem juz węglem w kopciuchu ,przez jeden sezon miałem eko i wyleciał przez okno po jednym sezonie i ostatecznie mam gaz i drewno czyli holzgaz i po kilku sezonach widac idealnie

wegiel koszt -9500zł na rok ,gaz koszt 12300zł ,drewno koszt 3500-4000zł na rok czyli sezon gdyż latem idzie tylko gaz

wyniki dla ogrzewania 400m2 w tym 340m2 do temp 23st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam.poprzednik mój spala gigantyczne ilości w ogóle. Ja ogrzewam 498 m2 w tym ok 300 m2 na 22st,reszta ok 18 i na dzień dzisiejszy od 1 listopada do 2 lutego spaliłem ok 2,7 tony po 640 za tonę netto od paru dni niezłe mrozy.Ja bym się zastanowił nad ociepleniem budynku bo to studnia bez dna .Odnośnie gazu to zima 2009/2010 kosztowała mnie ok 2250 brutto bez cwu za ok230 m2 . i było chłodniej w domu.

Teraz palę groszkiem i się śmieję.Co spędziłem w kotłowni żeby dojść z ustawieniami to moje.Ale ja ogrzewam d. pow.

Odnośnie sprawności.Groszek pali się z wysoką sprawnością( powinien palić się jak najdłużej z krutkimi przerwami a nie tak jak inni robią z niego paliwo lotnicze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Witam,

 

Do wszystkim pieców na gaz czy ekogroszek zalecam montaż w swoim mieszkaniu termostatu. Dzięki temu urządzeniu możemy w sposób zdalny sterować aż trzema instalacjami: centralnym ogrzewaniem, klimatyzacją i systemem wentylacji. Jest to bardzo funkcjonalne i proste w montażu urządzenie. Poczytajcie sobie o tym rozwiązaniu. Naprawdę warto! Ja obecnie korzystam z termostatu od *** i jestem z niego mega zadowolony ;) Pozdrawiam!

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.