Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł 20Kw Pleszew Ster. Tytanic


patefon

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma nastaw uniwersalnych, tym bardziej dla konstrukcji tłokowej.

Nie wiem jak duży masz dom.

 

Nie mniej dla mnie Titanic to jeden z czołowych sterowników na rynku typowo do tłoka.

 

Ze względu na spore różnice konstrukcyjne w długości ruchu tłoka, dawki, zabezpieczeń itd. nikt Ci nie poda czasów.

 

Sam musisz dobrac taką przerwę podawania, aby dojść do t.zadanej

Siła nadmuchu od ok.4 do 5bieg jest najczęściej wystarczająca

 

Przedmuch dobierasz do strat ciepła, Titanic ma napisany algorytm korygujący dawki między przejściami z trybu grzania do przedmuchu oraz z przedmuchu do trybu grzania, chodzi o pilnowanie stałej warstwy żaru.

 

Dobrać musisz co ile minut dmuchnąć (ok.5 dla starej instalacji i budownictwa, ok.10minut dla nowego, dobrze izolowanego)

Czas przedmuchu dla tłoka dobierz ok.25sekund

 

Krotność- to zależy od przerwy przedmuchu. Krotność razy przerwa podtrzymania = dawka na podtrzymanie palenia, podam Ci przykłady:

jak przerwa przedmuchu 5minut i krotność równa 8, to dawka przed wygaszeniem idzie co 5x8=40minut

jak przerwa przedmuchu 10minut i krotność 4, to dawka na podtrzymanie palenia idzie co 10x4 = także 40minut

 

Co jest automatyzowane:

np. 5minut pauzy podawania, przedmuch co 5minut, krotność 8....

Jak masz osiągnąć np.50st.C i zadałeś przerwę dawkowania 5minut, zbliżasz się do 50st.C...

Osiągasz 50st.C a do dawki upłynęło np. 4minuty i 30sekund.... sterownik przechodzi w podtrzymanie, teoretycznie dawka ma iść na krotności 8 za 40minut, ale algorytm wyliczy, że wykorzystałeś 90%opału w trybie grzania i skoryguje pierwszą dawkę w podtrzymaniu (poda na krotności 1 lub 2, dopiero następna dawka idzie sztywno z nastaw)

 

Jak temp. spada i sterownik wraca z przedmuchu do trybu grzania zasada jest podobna. Jak miałeś krotność 8 a w przedmuchach dojdzie tylko do 7, to po powrocie do grzania dośc szybko po spadku histerezy pójdzie dawka paliwa. Jak jednak w przedmuchu byłeś krótko, to algorytm pozwoli na większy spadek temp., aby lepiej dopalić paliwo przed dołożeniem kolejnej dawki....

 

 

Mam nadzieję, że coś rozjaśniłem, teraz możesz coś dopracować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za szybka odpowiedz, nowa instalacja cała piwnica(miedź), parter i piętro instalacja "stara" kaloryfery stalowe nowe :) ustawienia na dzień dzisiejszy kocioł 55stopni, czas między podawaniem 1,30s, wydajność dmuchawy 4-bieg, czas przedmuchu w podtrzymaniu 15s, czas przerwy w podtrzymaniu 10minut, krotność 1 raz. Lekko mi nie dopala, oraz mam wrażenie że kocioł szybko traci ciepło tzn co chwila się rozpala czyli faza grzania. Za mało paliwa ? coś poradzicie ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tłoka zwiększ czas przedmuchu, dmuchawa startuje płynnie, także to 25sekund uważam za rozsądną nastawę.

 

Dalej to pewnie musisz dopasować sobie przedmuch, spróbuj tam częściej dmuchnąć, ale z inna krotnością.

tj. dla próby zadaj przerwę w podtrzymaniu 5minut

czas przedmuchu w podtrzymaniu 25sekund

krotność 2

 

Daj znać czy jest lepiej/gorzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Panie :) też tak właśnie kombinuję ustawiłem czas w podtrzymaniu 5 minut dmuchawę na 15s, ale posłucham rady i dam na 25s, a właśnie co Myślisz o przerwie w podawaniu (faza grzania) 1,30s nie za mało ? zaraz będę prosić o radę bo dokupiłem euroster 2060 w czwartek zacznę się bawić. Dzięki za rady, dobrze wiedzieć........ :)

 

A na grzanie w obecnej temp na dworze tj. 10stopni krotność 2 nie za dużo opału ? na razie nie mam przełączonej CWU ale jestem w trakcie :) sekundy temu zmieniłem na Twoje ustawienia (przerwa 5, przedmuch 25 krotność 2) będę meldować !

Edytowane przez patefon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem na początku z podawaniem nic Ci nie podpowiem, bo różnice w tłokach są kosmiczne.

Nie wiem jaki jest skok Twojego tłoka, jaka zasada usypywania paliwa, ile jednorazowo wpycha, jaki jest palnik...

 

Nic mi nie mówi zatem czy ma być 1,30min czy 7.30min, to musisz dobrać sam obserwując palenisko.

 

 

To co jest w miarę stałe to siła nadmuchu 4-5bieg, praktycznie dla każdego tłoka się sprawdza.

Przedmuch trzeba dopieścić, aby dopalało i w zasadzie tyle.

 

Wcześniej miałeś przerwę 10minut i krotność 1, teraz masz przerwę 5minut i krotność 2, w obu przypadkach ruch tłoka jest raz na 10minut.

Nie wiem czy za mało czy za dużo, bo nie widzę, jak się u Ciebie pali.

 

 

Sprawdź moją sugestię i daj jutro znać.

 

 

Zamiast eurostera mogłeś kupić czujnik pogodowy.

Strefy czasowe na C.O. i CWU masz w Titanicu i to w układzie tygodniowym, po co Euroster?

 

Dokupując czujnik pogodowy miałbyś funkcję Auto-lato, tj. przy danej temp. na zewnątrz kocioł automatycznie mógłby przejść na grzanie samego bojlera.

 

 

Euroster będzie Ci tylko zwierał i rozwierał styk, musisz w menu serwisowym dobrać co robić w tym czasie z pompą C.O. i czy ruszać temp. kotła na czas utrzymania temp. powietrza w pomieszczeniu. Do współpracy z termostatem pokojowym ważne będzie bardzo dobre dobranie trybu przedmuchu, aby Ci tłok nie wygasał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja znowu "grzebie" do rana test USTAWIENIA czas podt. 5 minut, dmuchawa 25s, krotność 4. Na razie zapowiada się obiecująco na piecu zadane 55 a kręci się wokoło 58,5 i co najważniejsze chodzi już na podtrzymaniu a nie ciągle na grzaniu. Rano odpowiem co i jak niechaj będzie dla potomnych :) no i oczywiście jak tam ekonomia grzania czyli co w popielniku :)

 

Aaaaa propo eurostera coś czuję że sobie pogadamy :)

Edytowane przez patefon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz taki ładny niebieski kolor hehe :) a tak serio nie nie mam stref aktywnych, cały czas walczę ... i porażka puki co ! całą noc chodzi na ustawieniach czas podawania 2.20, podtrzymanie 5.00, przedmuch 30s, bieg dmuchawki 4, krotność 2 i pupa nie dał rady podchodził do 58-60 i szybko stygł w podtrzymaniu wytrzymał maksymalnie 20 minut, mało tego gdzieś z tłoka, albo dmuchawy wylatuję dym jak dmuchawa chodzi na max obrotach w rozpaleniu :( nie wiem co jest przyczyną dziś zgłębię temat ! Na moje debiutanckie oko muszę zwiększyć czas między podawaniem ???? tak aby kocioł osiągał wyższe tem, i dostał więcej paliwa mylę się ???? rozumiem że w tej zasadzie spalania chodzi o to aby 1 kocioł był jak najdłużej w fazie PODTRZYMANIA, 2 do popielnika spadał tylko popiół. Popraw mnie, lub dopowiedz gdzie jest błąd.

 

Dla dopełnienia całości dodam zawór 3D ustawiony na 5 tj temp. za zaworem 28-30stopni, pompa CO bieg pierwszy. Nie wie, ile ta informacja wniesie ale przesłona na dmuchawce otwarta w całości.

Edytowane przez patefon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaj jeszcze jak duży dom ogrzewasz :)

 

Nie chodzi o to, aby kocioł był non stop w podtrzymaniu. To zależy od doboru kotła do instalacji.

 

Najlepiej, jakby pracował prawie ciągle, dobrze wypalał paliwo...

W tłoku ciężkie w realizacji.

 

Jak Ci się dym cofa, to pewnie zbyt mocno cofnięty żar, pewnie musisz skrócić przerwy między dawkami.

Co do przysłony dmuchawy - nie wiem jak ma być, bo nie widze jak się pali :) Spora część osób ma jednak przysłonki mocno przymknięte, szczelinka często na ok.2cm

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze to ustawić sterownik w trybie praca czyli gdy kocioł pracuje kiedy temperatura spada poniżej zadanej. Gdy podaje kolejną dawkę paliwa ogień nie może

"buchać" oznacza to ze za późno podajesz paliwo. Druga sprawa żar powinien być mniej więcej na lini ok 3/4 przed końcem palnika. Podczas trybu nadzoru żar nie może być taki ledwo jaki, czyli praktycznie przygaszony. musisz znaleźć sobie ile max potrafi wytrzymać opał bez podania kolejnej dawki. Moje spostrzeżenia lepiej dać mniejszą jednostkę krotności w podtrzymaniu a większą przerwę pomiędzy przedmuchami.Pobierz sobie mój poradnik "jak palić w kotle z podajnikiem tłokowym" może coś pomoże :)

 

Moje ustawienia

temp.63st

krotność -7

czas oczekiwania-10 (przerwa w trybie podtrzymania wychodzi 70 min)

dmuchawa - 9 (24)

dmuchawa podtrzymania 9(24)

czas przerwa podawania - 54 *5 = 270sec.

 

spalanie na dom 140m2 z lat 7 do tego bojler 140l aktualnie waha się 10-12kg palę miałem 24MJ za 560 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradnik hm jak najbardziej sensowy, przyda się dziękuje. Jeszcze potrzebuję pomocy odnośnie czasu podtrzymania, bo u mnie zdecydowanie za często się dogrzewa. Jak go przedłużyć i jaki jest sensowny czas podtrzymania.

Wygląda to tak kocioł 55, czas między podawaniem 1.30, dmuchawa 3bieg, przedmuch 30sekund,podtrzymanie 5.00, krotność 4. Kocioł wytrzyma w podtrzymaniu max 20min, zawór 3D, na 6 tj na kaloryfer idzie 26stopni. Pompa Co chodzi na 1-biegu. Jakieś porady, dodam że opał spada dopalony-popiół. Zapomniałem dodać niepokojące jest to - kocioł spada poniżej zadanej i bardzo długo zajmuję mu dojście do zadanej temp. Około 10-15 minut, moim zdaniem tak być nie powinno !. Jak już się rozgrzeje to dochodzi do 61stopni.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką dawkę jednorazowo podaje Twój kocioł?

 

Skoro opał dopalony, to jest już dobrze :)

 

Podtrzymanie 5minut i krotność 4 oznaczają 5x4 = 20minut do dawki paliwa na podtrzymanie żaru.... :)

Możesz spróbować krotności 5, wówczas 5x5 = 25minut do dawki na podtrzymanie żaru.... :)

 

 

Ile wychodzi Ci obecnie paliwa na dobę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od niedzieli wrzuciłem 3 + 3 do jutra do południa starczy. W niedzielę wieczorem ahoj przygodo :) do jutra do południa zejdzie 6 wiader po 10 litrowej farbie :) nie mam wagi :( Martwi mnie to że kocioł nie potrafi się utrzymać w trybie podtrzymania ! jak istotna jest moc pompki tzn. bieg na którym pracuję ? mam wrażenie że wszystko idzie w komin, czopuch jest cały gorący a piec rozpala się z 20 minut tak to wygląda 20 w podtrzymaniu 20 w rozpaleniu. Na chwilę obecną mam ustawione 2.20 czas miedzy podawaniem paliwo jest na 3/4 powierzchni, zostaję jakieś 10 cm do popielnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.