Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Mogę Tak Dodać Kocioł?


vaster

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy mogę dodać do instalacji drugi kocioł w sposób przedstawiony na rysunku? Obecnie mam kocioł 12kW w zagłębieniu poniżej posadzki. Chcę dodać drugi, większy 25kW (zwiększyła się powierzchnia z 80 do ok 180m). Powrót mam podłączony kolankiem, dałbym tam trójnik, u góry przy zasilaniu wstawił bym czwórnik. Może mi się nie zmieścić zawór odcinający zasilanie starego kotła. Nowy kocioł chcę wpiąć do tego samego przewodu kominowego (wylot spalin w nowym kotle będzie do góry), rura odprowadzająca dym będzie miała długosć ok 2m i będzie po skosie. Kotły nie będą używane razem. Jeszcze jedno pytanie, w przypadku gdyby to podłączenie miało sens, czy mogę w tym miejscu, gdzie rury z ciepłą i zimną wodą są koło siebie wstawić wymiennik lub zawór mieszający? Czy część instalacji, która działała grawitacyjnie do tej pory, będzie nadal tak działała? W instalacji jest ok 24 grzejniki na 3 poziomach i CWU.

post-34848-0-41667400-1320614555_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Przy takim połączeniu jak na Twoim rysunku stary kocioł będzie działał jak zawór mieszający, bo pompa zasysać będzie trochę wody gorącej z nowego kotła i część zimnej z powrotu-poprzez stary kocioł. Po drugie stary kocioł będzie niepotrzebnie odbierał ciepło z przepływającej przez niego wody. Moja rada jest więc prosta: trzeba go odłączyć od instalacji i bez udziwnień zainstalować nowy kocioł. Wymiennik wstawia się przed zaworem mieszającym tak żeby najbardziej gorąca woda go ogrzewała. Przy Twojej sporej instalacji i nowym ustawieniu kotła grawitacja raczej będzie miała trudności z pokonaniem odcinka na powrocie idącego pod górę. Raczej nie obejdzie się bez pompy, a drugą warto dać na bojler c.w.u (chyba że nie przewidujesz zaworu mieszającego, to powinna wystarczyć jedna pompa). Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź. Czyli w takim układzie będę musiał zaczekać ze zmianami do wiosny (chyba że rozstaw rur mi spasuje - w powrocie mam rurę wykonaną chyba z jakiegoś trudnospawalnego stopu i nie chiał bym wymieniać części instalacji która jest pod posadzką w środku zimy). Nowy kocioł wstawię w miejsce starego i po sprawie. Myślałem że stary kocioł uda mi się zachować jako awaryjny na część instalacji. Czy w takiej sytuacji wystarczy jak założę zawór termostatyczny mieszający 3 drożny? Natomiast ogrzewanie CWU działa doskonale, muszę nawet skręcać zawór aby nie szło za dużo wody na bojler.

 

Mam jeszcze jedno pytanie. Na poddaszu mam zamontowane naczynie wzbiorcze, z naczynia przez wylot od góry mam poprowadzoną rurkę pex fi16 do samego dołu. Wydaje mi się, że powinienem mieć tam dodatkowo dojście powietrza, np trójnik na tej rurze która idzie na dół. Mam takie odczucie, ponieważ gdy uzupełniam wodę, i woda zaczyna lecieć całą średnicą rurki wydaje mi się że za dużo wody wypływa z instalacji (może jest zasysana?) odległość od naczynia wzbiorczego od końca rurki odprowadzającej ok 8m.

post-34848-0-85940600-1320657672_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.