Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Potrzebuje Pomocy W Wyborze Pieca


pawelp15

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem tutaj nowy. Kilka dni temu przepalił mi się piec który miał już 16lat, był to zwykly piec 12kw. I teraz mam do was pytanie stoję przed wyborem pieca do mieszkania 64m2 i mam pytanie czy warto zainwestowac w piec ze sterownikiem i nadmuchem czy zwykły. Chciałbym się również dowiedziec co daje nadmuch i czy dłużej trzyma czy przez to ze trzyma temperature częsciej trzeba dokladac oraz co sądzicie co rusztach wodnych. Jaką firme warto kupic mam oferte z pleszewa z nadmuchem i sterownikiem za 2300zł o mocy 10kw, ale nie znam konkretnie modelu. Czekam na odpowiedzi i liczę na waszą pomoc. Z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, ile osób, tyle opinii. Dmuchawa i sterownik pozwala dokładniej kontrolować proces spalania i sterować np. pompami co i cwu, Co do ilości spalanego opału, to zależy nie tylko od dmuchawy, ale i izolacji budynku, temperatur na zewnątrz itp. Poprzedni mój kocioł był bez nadmuchu, teraz z nadmuchem SAS NWT, z rusztem wodnym i jestem bardzo zadowolony. Mimo mniejszej o połowę w porównaniu do starego kotła powierzchni wewn. ma moc większą o 2 kW i spala mniej węgla, stary świetnie ogrzewał komin. I jest bardzo dobry dostęp do wyczystek, co ważne przecież Tylko warto zainwestować w zawór trój- lub czterodrożny. Paląc z miarkownikiem ciągu nie zwiększają Ci się rachunki za prąd, ale to niewielki koszt, bo wentylator chodzi tylko okresowo pobierając ok. 80 W. Co do firm to wybieraj sprawdzone, typu Zębiec, Sas, czy Hef.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dorzuciłbym jeszcze Żywca jeśli dolniak KDO-U(RW) oraz bardzo dobrą i sprawdzoną konstrukcję górniaka Ogniwo S6WC.

Sas- to wersje z nadmuchem bo różnią się od tych bez na plus, a mają możliwość zamontowania i tak równocześnie miarkownika szczególnie UWT, natomiast w Zębcu to wszystkie są po prostu dobre i super trwałe, może nie błyskotliwe i nie piękne, ale po prostu niezawodne, Hefa bym sobie odpuścił bo oszczędzają chyba trochę ostatnio na materiale <_<. Musisz najpierw się zdecydować jaki kociołek chcesz górny vs. dolny i czym będziesz palił, gdyż do drewka będziesz potrzebował 1/5 kocioł mocniejszy w nominale na węglu, żeby na słabszym drewienku wydolił. Ps Dmuchawa upraszcza (a czasami nie :P) , ale jeśli weźmiesz kociołek na sterach firmy Tech z PID-em np. taki ST 81 z PID , to będzie sterował C.O i C.W.U np. z priorytetem dogrzewania C.W.U czy jest system letni itd. oraz wybór opału wtedy zmienia algorytmy(dobre)... Na miarkowniku pali się spokojniej i zawsze ciut dłużej , ale trzeba go rozpinać bo po skończonym opale kocioł stygnie, a on jeszcze bardziej otwiera wtedy dopływ powietrza, innym niezłym rozwiązaniem jest miarkownik elektroniczny , godny jest polecenia Unister bodajże. Reasumując najmniej problematyczny w użytkowaniu jest po dobrej regulacji sterownik z algorytmem PID i dmuchawą później zwykły mechaniczny miarkownik vs.elektroniczny. Ja mam kociołek Zębca KWP dziś Wenus idący w zawody z SAS UWT gdzie mam stera ST 81 z PID :) i dodatkowo miarkownik Regulusa mechaniczny i na węglu ( szczególnie drobnym B) jedzie na dmuchawie ) natomiast drewko obowiązkowo na miarce bo potrafi się wtedy palić nawet o 1/4 do 1/3 dłużej . To jest to co wiem decyzja kolego zależeć powinna w twoim przypadku od podstawienia tego do SWOICH DETERMINANTÓW w tym równaniu i wyjdzie Ci wynik. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, do drewna lepszy miarkownik. Tylko trzeba wziąć pod uwagę, że podstawowe paliwo to węgiel, drewno jako zastępcze i nie uzyskamy mocy i sprawności deklarowanej na drewnie. Jeśli już drewno to tylko liściaste i sezonowane z 2 lata. Hef jest też niemiłosiernie drogi więc to wiele osób odstrasza. Z rozmów z wieloma użytkownikami kotłów, większość jest zadowolona z dmuchawy i sterowania elektronicznego, tylko trzeba dobrze dobrać parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego jeżeli chodzi o piec do tak małego mieszkania to na twoim miejscu szukał bym pieca :

1, bez wentylatora ,bo możesz się rozczarować i póżniej narzekać ,że nie tego szukałeś

2, z miarkownikiem ciągu , bo jeżeli na tamtym paliłeś tyle czasu

3, żeby można było go dobrze czyścić

4, a czy 12 kw na mieszkanie 64 m2 to nie zaduży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o piec to polecam akumulacyjny i raczej bez nadmuchu ;)

Natomiast jeżeli mówimy o kotle to musimy zdać sobie sprawę z tego ze jest to mała powierzchnia do ogrzania i kocioł do 10 kW by tu sobie spokojnie poradził. Następną kwestią jest rodzaj paliwa jakim będzie opalany kocioł. Do drewna i węgla brunatnego polecił bym głównie kociołki dolnego spalania z miarkownikiem (efektywniejsze i czystsze spalanie) a do miału to tylko górniak z nadmuchem. Węgiel jak dobry to da się czysto spalić w każdym kotle (ew. trzeba by mu pomóc :rolleyes:) Należy jednak zdać sobie sprawę że kocioł z dolnym spalaniem pozwala na pracę z mocą nominalną w każdym zakresie spalania wsadu, a kocioł z górnym spalaniem początkowo pali się z ograniczoną mocą i w miarę spalania wsadu moc ta stopniowo wzrasta. Ja gustuje w kotłach dolnego spalania z okładziną ceramiczną/szamotową do spalania biomasy, jednak kotłów takich w mocy jaką potrzebujesz jest bardzo niewiele, a te co są mają niebotycznie wysokie ceny. Jestem również wrogiem stosowania rusztów wodnych w kotłach (głównie w dolniakach) ponieważ to co ma się spalić niech się spali a nie zostaje "zgaszone" już na ruszcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.