Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Reto Duo 20Kw + Ecomax 800R - Problemy Z Zaworem 4Drogowym


karistof

Rekomendowane odpowiedzi

post-34901-0-18055300-1320348704_thumb.jpgPomóżcie, chyba coś namieszałem a mam ten kociołek od tygodnia.

Na ustawieniach automatycznych zawór 4drogowy odcian mi gorącą wodę od grzejników i wychładza je. Musiałem przełączyć go na sterowanie ręcze aby ogrzać dom. Nie wiem co jest grane pewnie mam złe ustawienia.

Niestety jestm w tym temacie zielonyu wię proszę o pomoc, poradźcie jak mam ustawić piec .

 

dane"

Piec Weberhaiztechnik RetoDuo 20KW + Ecomax 800R

zawór 4drogowy - CO grzejniki + podłogówka

obieg otwarty na kocioł

obieg zamknięty na dom (zastosowany jest wymiennik płytowy) miedzy rodzajami obiegów

pompa na CO oraz na CWU przed zaworem mieszającym oraz kolejna pompa CO za wymiennikiem płytowym

 

jutro będę montowałtermostat Ecostera 2026TX, a w przyszłym tygodniu ma być instalator aby podpiąć czujnik pogodówki.

 

Ratujcie co robić jak zawór 4drogowy nie puszcza w automacie wody na grzejniki.

 

W załączeniu schemat instalacji , jaką mam ( dostałem ją od producenta)

 

Proszę o jakieś ustawienia , parametry.

 

Z góry dzięki !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-34901-0-18055300-1320348704_thumb.jpgPomóżcie, chyba coś namieszałem a mam ten kociołek od tygodnia.

Na ustawieniach automatycznych zawór 4drogowy odcian mi gorącą wodę od grzejników i wychładza je. Musiałem przełączyć go na sterowanie ręcze aby ogrzać dom. Nie wiem co jest grane pewnie mam złe ustawienia.

Niestety jestm w tym temacie zielonyu wię proszę o pomoc, poradźcie jak mam ustawić piec .

Wymontuj ten zawór 4D i wszystko, co z nim powiązane.

Wyrzuć do kosza a wszelkie rachunki wyślij do tego, kto Ci dał ten schemat.

Potem będzie OK.

 

Pozdrawiam.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz podłączonego czujnika pogodowego to nie masz też ustawionych krzywych grzania to skąd sterownik ma wiedzieć jak otwierać zawór.Do czasu zamontowania wszystkich czujników i ustawienia krzywych grzewczych musisz prawdopodobnie sterowac ręcznie.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czujnik pogodowy nie jest potrzebny do prawidłowego działania , sprawdź jaką masz ustawioną temperaturę powrotu , przy włączonej funkcji ochrony powrotu ten element jest priorytetem , ewentualnie wyłącz ochronę i ustaw ręcznie zadaną temperaturę na mieszaczu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki kocioł od roku, także jestem w temacie.

 

Ile st ustawiłeś na kotle, ile na mieszaczu ?

Zawór może się przymykać wtedy jak masz aktywną ochronę powrotu - ta ochrona nie do końca się sprawdza - na próbę wyłącz,

lub zmień w sterowniku typ instalacji z 4d na 3d (mimo że masz 4d :).

 

Inna możliwość to odwrotnie podpięty siłownik mieszacza, przejdź do sterowania ręcznego i wybierz otwieranie i obserwuj czy działa poprawnie.

 

Serio masz ten schemat od producenta ??

Ten zawór 4d to ja bym dał za wymiennikiem, bo w tym miejscu co teraz jest, to nie wiem co on tam ma za zadanie.

 

Do czujki pogodowej instalatora wołasz ? przecie to jest dziecinnie proste zadanie.

Brak czujki nie ma obecnie wpływu na Twój problem, bo po prostu funkcje pogodowego sterowania nie są aktywne.

 

Piszesz: "jutro będę montowałtermostat Ecostera 2026TX....".

Nie ma czegoś takiego, jeśli już to Euroster.

Jesteś pewny że jest kompatybilny z ecomaxem 800R, żeby działał tak jak ecoster200 ?

Kto CI to polecił do ecomaxa ??

 

Według mnie jedyne co może dać Ci ten euroster to funkcje termostatu - ale przy takiej cenie to jakieś nieporozumienie. Zdecydowanie lepszy wariant to dodatkowy panel Ecoster200 który ma duuuużo więcej możliwości.

Edytowane przez JONAIK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vernal już podsumował ten schemat :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem dokładnie takiego samego zdania jak koledzy...

Jak masz wymiennik płytowy, to zawór 4d jest zbędny.

Moja instalacja jest w przybliżeniu taka sama jak ta ze schematu, z tą różnicą, że nie mam zaworu 4d przed wymiennikiem, a za to 3d za wymiennikiem na obiegu podłogówki.

Wszystko działa bez zarzutu.

 

Wymontuj zawór 4d i problemy się skończą :-)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki kocioł od roku, także jestem w temacie.

 

Ile st ustawiłeś na kotle, ile na mieszaczu ?

Zawór może się przymykać wtedy jak masz aktywną ochronę powrotu - ta ochrona nie do końca się sprawdza - na próbę wyłącz,

lub zmień w sterowniku typ instalacji z 4d na 3d (mimo że masz 4d :).

 

Inna możliwość to odwrotnie podpięty siłownik mieszacza, przejdź do sterowania ręcznego i wybierz otwieranie i obserwuj czy działa poprawnie.

 

Serio masz ten schemat od producenta ??

Ten zawór 4d to ja bym dał za wymiennikiem, bo w tym miejscu co teraz jest, to nie wiem co on tam ma za zadanie.

 

Do czujki pogodowej instalatora wołasz ? przecie to jest dziecinnie proste zadanie.

Brak czujki nie ma obecnie wpływu na Twój problem, bo po prostu funkcje pogodowego sterowania nie są aktywne.

 

Piszesz: "jutro będę montowałtermostat Ecostera 2026TX....".

Nie ma czegoś takiego, jeśli już to Euroster.

Jesteś pewny że jest kompatybilny z ecomaxem 800R, żeby działał tak jak ecoster200 ?

Kto CI to polecił do ecomaxa ??

 

Według mnie jedyne co może dać Ci ten euroster to funkcje termostatu - ale przy takiej cenie to jakieś nieporozumienie. Zdecydowanie lepszy wariant to dodatkowy panel Ecoster200 który ma duuuużo więcej możliwości.

 

Wszystko chodzło OK, ale ustawiałem sobioe obniżenia nocne i zmieniałem tez coś w ochronie powrotu, Więc podejrzewam że namieszałem coś z ustawieniami temperatur.

 

Może mi ktoś poda swoje ustawienia , wtedy spróbuje je ustawić u siebie .

 

pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie jedyne co może dać Ci ten euroster to funkcje termostatu - ale przy takiej cenie to jakieś nieporozumienie. Zdecydowanie lepszy wariant to dodatkowy panel Ecoster200 który ma duuuużo więcej możliwości.

 

Tak tak, Euroster, walnołem sie w nazwie. Ecostera 200 nie podłacze bo muszę mieć bezprzewodowy(nie będę kuł pod kable). Pozatym na wiosne chcę dokupić siłowniki do podłogówki a euroster daje takie możliwości.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-34901-0-18055300-1320348704_thumb.jpgPomóżcie, chyba coś namieszałem a mam ten kociołek od tygodnia.

Na ustawieniach automatycznych zawór 4drogowy odcian mi gorącą wodę od grzejników i wychładza je. Musiałem przełączyć go na sterowanie ręcze aby ogrzać dom. Nie wiem co jest grane pewnie mam złe ustawienia.

Niestety jestm w tym temacie zielonyu wię proszę o pomoc, poradźcie jak mam ustawić piec .

 

dane"

Piec Weberhaiztechnik RetoDuo 20KW + Ecomax 800R

zawór 4drogowy - CO grzejniki + podłogówka

obieg otwarty na kocioł

obieg zamknięty na dom (zastosowany jest wymiennik płytowy) miedzy rodzajami obiegów

pompa na CO oraz na CWU przed zaworem mieszającym oraz kolejna pompa CO za wymiennikiem płytowym

 

jutro będę montowałtermostat Ecostera 2026TX, a w przyszłym tygodniu ma być instalator aby podpiąć czujnik pogodówki.

 

Ratujcie co robić jak zawór 4drogowy nie puszcza w automacie wody na grzejniki.

 

W załączeniu schemat instalacji , jaką mam ( dostałem ją od producenta)

 

Proszę o jakieś ustawienia , parametry.

 

Z góry dzięki !!!

Koledzy vernal i Robercikus mają rację. W Twojej instalacji zawór 4D nie będzie działał. Założyłeś go pewnie do ochrony powrotu kotła. Wywal go i wstaw termostatyczny zawór trójdrogowy do ochrony powrotu kotła o temp. otwarcia min. 55st. , żeby nie stracić gwarancji na kocioł. Podobne rozwiązanie masz w instrukcji ecoMax'a.

Ja mam tak zrobioną instalacje i taki sam kociołek jak twój i śmiga aż miło. A ecoster 200 to super zabawka. Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

 

Schemat jest bardzo dobry !!! Problemy są związane z oprogramowaniem. Stara wersja softu potrafi wariować kiedy jest podpięta pogodówka. Odepnij pogodówe zadaj temp ręcznie zobacz zobacz czy reguje poprawnie.

 

W sterowaniu ręcznym sprawdź czy po załączeniu otwierania mieszacza mieszacz się fizycznie otwiera i po włączeniu zamykania zamyka - możesz mieć obrócone fazy wtedy trzeba obrócić dwa kabelki.

 

Sprawdź w ustawieniach serwisowych hasło 9999 czy ustawienia mieszczacza są poprawne

 

- mieszacz grzejnikowy ( nie podłogowy )

- czas otwarcia zaworu

itd

 

po zmianach w ustawieniach serwisowych zawsze trzeba wyłączyć zasilanie i włączyć ponownie.

 

Wyłącz ochronę powrotu w ustawieniach kotła (serwis) - to jest przyczyna odcinania grzejników musi być wybrana opcja 3 drogowy zawór termostatyczny !!! ta funkcja potrafi odcinać grzejniki zawsze ją wyłączam

Na niektórych instalacjach kocioł wpada w pętle chce chronić powrót i odcina grzejniki - tylko opcja bez ochrony powrotu.

 

Z mojego doświadczenia aktualizacja softu pomaga jak masz starszą niż v14.

 

 

jedyne co ja bym zrobił to dał zawór 4d ale za wymiennikiem po stronie mieszkania wtedy miałbyś 100% ochronę powrotu dzięki wymiennikowi.

 

Sam zawór 4d nie chroni za bardzo ale jak dasz go za wymiennikiem pompa CO= pompa kotłowa to mur beton temp wyjścia 60 temp powrotu 55 albo lepiej.

 

Masz pytania pisz na kotłach WEBERA zjadłem zęby.

 

Szukam ciekawych przypadków bo tylko takie czegoś uczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam Panowie,

to ja się podłączę do tematu, ponieważ mam podobnej maści problem niestety. A mówicie, że pomożecie to mam nadzieję że się uda rozwiązać również mój problem.

Posiadam kocioł Weber RetoDuo 20KW, ecomax 800R, sterownik ecoster 200. Schemat instalacji również wg zaleceń producenta, który otrzymałem wraz z piecem.

Zawór 4D firmy Honeywall + siłownik do niego tej samej firmy. Moja instalacja posiada jedną pompę CO, która zasila dwa rozdzielacze(góra, dół) wraz z podłogówką (podłogówkę mam na jednym rozdzielaczu z grzejnikami sterowaną termostatami na wyjściu).

Próbowałem już wielu ustawień, wyższa temperatura na piecu 70 stopni, wyższa na rozdzielaczu 55 stopni - nic nie pomaga. Siłownik przez chwilę działa poprawnie, po paru minutach wariuje. Temperatura na mieszaczu skacze w zakresie 40/55 stopni, temperatura powrotu skacze w zakresie 40/60 stopni zależnie w jakiej pozycji jest mieszacz. Zawór zamyka się i otwiera. Mówię tu oczywiście o ustawieniu w sterowniku - ochrona powrotu zawór 4 D.

Jak ustawię w ochronie powrotu zawór 3D, temperatura mieszacza utrzymuje się na zadanym poziomie na 45 czy 48, natomiast temperatura powrotu jest na poziomie 38/42 stopnie.

Nie wiem o co chodzi, bo przecież obecnie temperatury nie są tak bardzo niskie (dzień 5 10 stopni, noc 0) więc można założyć że nie ma dużego zapotrzebowania na ciepło.

Ogrzewam nowy dom 140 m2, już drugi sezon, na razie ogrzewam sam dół, na górze tylko pralnię i korytarz, które są ocieplone. Trzy pokoje na górze nie do końca ocieplone ale są zamknięte na drzwi i korytarz nie wychładza się szybko.

Piec dobrze się wygrzewa, w nadzorze potrafi przebywać od 30min. do 1 godziny.

W załączeniu dodaję zdjęcie instalacji oraz kotłowni.

Będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie,

to ja się podłączę do tematu, ponieważ mam podobnej maści problem niestety. A mówicie, że pomożecie w trudnych przypadkach, to mam nadzieję że się uda rozwiązać również mój problem.

Posiadam kocioł Weber RetoDuo 20KW, ecomax 800R, sterownik ecoster 200. Schemat instalacji również wg zaleceń producenta, który otrzymałem wraz z piecem.

Zawór 4D firmy Honeywall + siłownik do niego tej samej firmy. Moja instalacja posiada jedną pompę CO, która zasila dwa rozdzielacze(góra, dół) wraz z podłogówką (podłogówkę mam na jednym rozdzielaczu z grzejnikami sterowaną termostatami na wyjściu).

Próbowałem już wielu ustawień, wyższa temperatura na piecu 70 stopni, wyższa na rozdzielaczu 55 stopni - nic nie pomaga. Siłownik przez chwilę działa poprawnie, po paru minutach wariuje. Temperatura na mieszaczu skacze w zakresie 40/55 stopni, temperatura powrotu skacze w zakresie 40/60 stopni zależnie w jakiej pozycji jest mieszacz. Zawór zamyka się i otwiera. Mówię tu oczywiście o ustawieniu w sterowniku - ochrona powrotu zawór 4 D.

Jak ustawię w ochronie powrotu zawór 3D, temperatura mieszacza utrzymuje się na zadanym poziomie na 45 czy 48, natomiast temperatura powrotu jest na poziomie 38/42 stopnie. I wydaje mi się, że ochrona powrotu w tym trybie nie działa. Nawet jak się ustawi 50 stopni to siłownik (sterownik) nie wpływa na jej obniżenie lub podwyższenie - pilnuje tylko temperatury mieszacza. Najśmieszniejsze jest to że producent zaleca jako warunek gwarancji utrzymanie temperatury powrotu na poziomie 55 stopni, a gdy się dzwoni o ustawienia to mówią żeby ustawić 3D. Więc pytanie czy ochrona powrotu w tym sterowniku to lipa, czy poprostu w mojej instalacji coś nie gra?

Nie wiem o co chodzi, bo przecież obecnie temperatury nie są tak bardzo niskie (dzień 5 10 stopni, noc 0) więc można założyć że nie ma dużego zapotrzebowania na ciepło.

Ogrzewam nowy dom 140 m2, już drugi sezon, na razie ogrzewam sam dół, na górze tylko pralnię i korytarz, które są ocieplone. Trzy pokoje na górze nie do końca ocieplone ale są zamknięte na drzwi i korytarz nie wychładza się szybko.

Piec dobrze się wygrzewa, w nadzorze potrafi przebywać od 30min. do 1 godziny.

W załączeniu dodaję zdjęcie instalacji oraz kotłowni, trochę niezgrabne opisy, ale mam nadzieję, że się połapiecie.

Będę wdzięczny za pomoc.

schemat podłączenia kotła.bmp

post-21198-0-82648900-1323033959_thumb.jpg

post-21198-0-60964200-1323033969_thumb.jpg

post-21198-0-88692000-1323033978_thumb.jpg

post-21198-0-36309700-1323033989_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

55 stopni to taki zabieg gwarancyjny :) bardzo ciężko jest mieć zalecaną temp. powrotu.

 

 

Pierwsze to wejdź Menu-Sterowanie ręczne i sprawdź czy mieszacz na wciśniecie otwórz otwiera się na wciśniecie zamknij zamyka się. Z tego co widzę na twoich fotkach

to obracanie się w prawo = otwórz obracanie w lewo = zamknij być może masz pomieszane fazy w mieszaczu a wtedy wystarczy zamienić dwa kable :)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Musisz wejść w ustawienia serwisowe hasło 9999 wejść w ustawienia mieszacza i ustawić :

 

-mieszacz jest mieszaczem CO

- min temp .mieszacza 18

- max temp.mieszacza 90 ( uwaga tylko jeżeli masz pewność że to idzie na grzejniki)

- czas otwarcia zaworu ( domyślnie 140s) - przeczytaj na obudowie siłownika mieszacza

 

Tryb ochrona powrotu w ustawieniach serwisowych - zawór 4 D często szwankuje dlatego zaleca się ustawienia zawór 3 D niezależnie od wykonania instalacji. Zasugerowałem aby PLUM skasował opcje która bardziej szkodzi niż pomaga.

 

W ustawieniach serwisowych jest sporo fajnych opcji ale zmieniaj je rozważnie wszytko ma swoje konsekwencje ;)

 

 

 

Jeżeli to nie pomoże pozostaje opcja aktualizacji oprogramowania. W pewnych okolicznościach mieszacz świruje np. z pogodówką. Doraźnie można ją wypiąć. Ale zalecam zawsze aktualizację softu do nowszej wersji. Czasem jest to płatne czasem nie.

 

Napisz jak Ci poszło.

Piszę poradnik do e800 i podajników pancerpola mam nadzieję że przez święta go skończę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ognisty80 - dzięki za odpowiedź :) ,

Znam możliwości tego sterownika, znam go już na pamięć, przez rok praktyki można się tego nauczyć. Mam zmieniony soft na najnowszy, bo ostatnio zamówiłem sterownik ecoster 200 a ten wymagał aby ecomax miał nowsze oprogramowanie. Poprzedni sterownik potrafił fiksować, i wpadał w jakąś wariację zamykając i otwierając siłownik - przy ochronie powrotu ustawionej na 3D. Nie pomagało nawet przywrócenie ustawień fabrycznych.

W ustawieniach serwisowych mieszacz muszę mieć ustawiony na podłogówkę, bo na jednym rozdzielaczu mam grzejniki i podłogę. Na mieszaczu mam ustawioną temperaturę minimum 40 max 55 stopni.

Mieszacz otwiera się prawidłowo, sprawdzałem. Do góry otwarcie, na dół zamknięcie zaworu. Czas otwarcia zaworu również poprawny 100s - sprawdzone.

Powiedz dlaczego na mieszaczu temperatura ma być minimum 18 stopni - ja mam 40.

 

Moje ustawienia - przy takich mam trochę wyższy powrót:

 

- temperatura zadana 67stopni

- temperatura zadana mieszacza 48 stopni

- zadana CWU - 45 stopni (zmienna w zależności od potrzeb)

- ochrona powrotu - zawód 3D

- min temp. powrotu 45

- przymykanie zaworu do 15% (ta opcja wydaje mi się że w 3D nie działa, w 4D idealnie trzyma się tego parametru)

- mieszacz - podłogówka (wymuszone ustawienie - jak pisałem wyżej)

- czas otwarcia zaworu 100s

- pompa - podłączona CO

 

Tak jak wcześniej pisałem ustawienie ochrony powrotu 3D - nie wpływa na ochronę tylko pilnuje zadanej mieszacza - korygując ustawieniem siłownika/mieszacza na niekorzyść powrotu.

Zauważyłem, że przy takich ustawieniach, temperatura powrotu w zależności od aktualnej temperatury kotła wynosi:

- temperatura kotła 70 - temperatura powrotu ~ 46/48/50

- temperatura kotła 62 - temperatura powrotu ~ 38/41

Jak się ładuje zasobnik CWU - temperatura powrotu automatycznie wzrasta do nawet powyżej 50 stopni.

 

Pytanie czy to tak zostawić, czy szukać dalej rozwiązania.

Najlepiej byłoby gdyby działała poprawnie funkcja ochrony powrotu ustawiona w sterowniku - jako zawór4D.

 

 

Celowo nie podaję parametrów podawania i przestoju bo aktualnie palę czeskim groszkiem z domieszką lepszego i włączyłem tryb standardowy - FL nie daje rady podawać odpowiedniej dawki paliwa (ale ogólnie nie jest źle)

Próbowałem bawić się ustawieniami parametrów AFL i BFL, żeby w FL podawał więcej paliwa, ale za mało się zmieniało - a piec bardzo długo pracował zanim się dogrzał (około 30 - 45 min) a na początku palenia w podajniku tworzył się dołek a palenisko się trochę zapadało. W miarę upływu czasu paliwo dochodziło do retorty i robił się kopczyk, wtedy piec zaczyna się rozkręcać i dochodzi do temp zadanej. Najpierw parę stopni w dół, i dopiero po 20 minutach podciągał i temperatura rosła do zadanej. Ogólnie w FL nie szło wcale dużo paliwa, wręcz myślę że było to bardzo oszczędne palenie. Ale ustawiłem na standard - i piec dochodzi do temperatury zadanej w góra 15 min.

 

Jest jeszcze jedna niepokojąca rzecz, kocioł ten ma dodatkowy ruszt wodny, do palenia węglem, drewnem itp.

Jak wrzucam drewienka i temperatura kotła dochodzi w okolicach ~ 80 stopni sterownik potrafi fiksować siłownikiem - zamyka i otwiera zawód 4D wachlując nim niepotrzebnie. Przecież temperatura jest wtedy wysoka, kocioł posiada zapas mocy. Włączam wtedy pompę CWU aby zagrzać wodę użytkową. Więc zastanawiam się czy to normalne zachowanie sterownika, może za szybko i za dużo zmienia się parametrów.

Temperatura powrotu rośnie do 65/69 stopni - trwa to ok 10 min zanim pompa CWU nie wychłodzi kotła do normalnej zadanej temperatury. Stosuję ten zabieg czasem żeby wygrzać zasobnik - tzw dezynfekcja zasobnika tylko robiona ręcznie.

 

pozdrawiam,:)

Edytowane przez aimkosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Sprawdź parametry maksymalna temperatura kotła u mnie = 85 oraz temp. schładzania kotła = 90 . Być może masz ustawione schładzanie na 80 i kocioł stara się wyrzucić nadmiar ciepła.

 

 

Ustawienie temperatury mieszacza min 45 max 55 powoduje że pogodówka ma bardzo małe widełki pracy. U mnie od 18 do 95 dla grzejników i np. dziś 5 stopni na dworze a temp. z krzywej 42 (-5 z ecostera = 37).

 

Musisz uważać na dokładanie drewna bo bywają przypadki że przegrzewa to kocioł np. ciąg kominowy roznieca palenisko i podbija po stopniu temperturę radzę z umiarem ja trocinami lekko pod gotowwałem jeden kociołek :)

 

Odnośnie wariowania sterowników w WEBRACH to może mieć to związek z umiejscowieniem. Oglądałem kotły RETO UNI DUO jest to ten sam facet co rozkrecał WEBER i on doszedł do wniosku że bezpieczniej jest wyrzucić sterowanie z góry kotła i w kotle został tylko czujnik temp. a sterownik powędrował na zasobnik co według mojego doświadczenia jest dobrym krokiem. Elektronika nie lubi więcej niż 55 - 60 bynajmniej w tej klasie wykonania. Zastanawiam się nad wyrzuceniem sterowania z pieca bo po pomiarach temp. jest tam za ciepło.

 

 

Temp. powrotu ustaw bardzo nisko np. 35C przymkniecie zaworu 0%

 

Parametry A FL i B FL służą do zmiany dynamiki działania FUZZY LOGIC tzn. z tego co ja zrozumiałem to możesz zmienić harakteysykę dochodzenia do zadanej temperatury kotła na bardziej leniwą lub bardzie dynamiczną jak do tej pory nigdy nie zmieniałem tej wartości A = 6 B=30 . Najnowsze wersje mają chyba 7 i 45 ale dobrze nie pamiętam.

 

 

 

Co do samego działania FL to piec tak powinien chodzić szukać po woli stabilnego pukntu pracy kręcić się blisko zadanej temperatury to jest idea sterowania palenisko nie staje gdy jest odbiór minimalnej mocy.

 

 

Po każdej zmianie w sterowniku wyłącz go z sieci - reset.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

zagotowanie kotła też mam za sobą, na szczęście nic się nie stało oprócz strachu i zapowietrzenia układu - wszystko poszło w zbiornik wyrównawczy.

Teraz już mam wprawę i robię to tak, że z umiarem dorzucam drewno żeby nie przesadzić. Jak temperatura za szybko rośnie odkręcam jeden lub dwa grzejniki i jest ok temperatura spada - no ale dopiero po jednym takim doświadczeniu wiem że żartów nie ma.

Właśnie rozklimiam to swoje dopalanie drewnem do ogrzania CWU - poprostu mam trochę drewna i chcę je wykorzystać.

Niestety mimo wymiany sterownika sytuacja się powtarza. Mianowicie jak kociołek zagrzeję do 75 - 80 stopni, sterownik zaczyna wachlować mieszaczem, na mieszaczu temperatura rośnie 60 i spada 39 i tak w kółko. Temperaturę max kotła mam na 90, a temperaturę schładzania na 92 - świadomie to ustawiłem żeby nie było alarmu i schładzania za wcześnie bo pilnuje już temperatury (mam ecoster więc jest to łatwiejsze).

W swoim kotle nie mam włączonego sterowania pogodowego ani kotła ani mieszacza, dlatego że mam podłogówkę na jednym mieszaczu z grzejnikami. Więc jakby pogodówka odcięła pompę to wystyga podłogówka i musi się grzać od nowa (czyli przy takim wachlarzu nigdy się nie zagrzeje)

 

Zastanawiam się nad taką sprawą czy przyczyną wachlowania siłownikiem mieszacza przez sterownik nie jest to, że:

temperatura pieca ~ 80

temperatura zadana mieszacza ~ 48

temperatura powrotu ~ 69

i TU WYDAJE MI SIĘ TKWI PROBLEM.

Mieszacz nie ma jak osiągnąć 48 bo i powrót jest wyższy i w piecu jest wyższa temperatura - wtedy biedak nie wie co począć z nagromadzonym ciepłem nie ma jak osiągnąć temperatury zadanej mieszacza i zaczyna świrować. A tryb pracy mieszacza mam ustawiony na podłogówkę więc wg instrukcji obsługi nie powinien przekraczać ustawionej max temperatury dla mieszacza -- a przekracza bo nie ma co zrobić z ciepłem - mieszając temperaturę z pieca 80 z powrotem 69 wychodzi więcej niż zadana na mieszaczu.

Czy dobrze myślę to jest błąd?

 

Więc podejrzewam, że przy dogrzewaniu CWU drzewem muszę odkręcić jakiś grzejnik najlepiej bez zaworu który odbierze nadwyżkę temperatury lub w momencie grzania CWU zwiększyć temperaturę mieszacza żeby więcej wypuszczał na mieszkanie.

Najgorsze że jak sterownik sfixuje to nie mogę go przywrócić do normalnej pracy - nawet powrotem do ustawień fabrycznych. Po pewnym czasie znowu fixuje:(

?

Wyłączyłem na razie siłownik i jadę na manualu.

Edytowane przez aimkosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponował bym przedłużyć kable i wywalić serownik z kotła.

 

Zmierz temperaturę pod obudową termometrem cyfrowym - dokładnym. Ja obstawiam problemy z przegrzewaniem.

 

 

Zrób pojedyncze żyły ( 2m )zepnij to kostkami i wywal z kotła wraz z modułem. Przeprowadź ponownie testy na temperaturach kotła ok 80 - 85 stopni i daj znać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ognisty80,

pewnie masz rację, nie bez powodu w kotłach uni retoduo ten sam gość który odszedł z Webera wprowadza zmianę i wywala sterownik na zewnątrz montując go na zasobniku w właściwie tej samej budowie kotła.

Myślę że wprowadzę taką zmianę tylko zastanawiam się skąd wziąć dodatkowe kostki do sterownika żeby nie ciąć kabli - od producenta?. Czy taka zmiana będzie bezpieczna? - gwarancja?

A może wprowadzić do obudowy sterownika dodatkowy wiatrak chłodzący sterownik i tą obudowę? ciekawe jak taki wariant się sprawdzi?

Najpierw tak jak piszesz zmierzę temperaturę

 

pozdrawiam,

dzięki za wszystkie uwagi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aimkosa - nie widzę szans żeby w obecnym stanie ochrona powrotu sprawdzała się oraz żeby na dom szło tyle ciepła ile trzeba.

Powodem jest zbyt wolne krążenie na krótkim obiegu (do zaworu 4d i powrót).

Nie wiem jakiej średnicy jest zawór 4d oraz rury ale wydaje mi się że zbyt mały tam jest przekrój powinien być 5/4" lub najlepiej 1 1/2".

U mnie przy 4d - 5/4" powrót miał ok 48-50st gdy na kotle ok 60st. Zamontowałem małą tanią pompę (25-40 na 1 biegu) - na powrocie z 4d i problem temp powrotu załatwiony.

Teraz przy temp na kotle 60 st, powrót ma 2-3st mniej czyli zawsze powyżej 55st.

Ustawianie wysokich temp jak Ty to robisz powoduje głównie zwiększenie spalania.

 

Tak jak mówił ognisty80 sprawdź temp schładzania kotła i ustaw na 90st.

Pomysł z tym sterownikiem w innym miejscu też jest dobry, ale lepiej poczekać z kombinacjami do końca gwarancji.

Mogę się założyć że u Ciebie to nie jest powodem dziwnego zachowania mieszacza.

 

Wiadomo że elektronika nie lubi wysokich temperatur ale przecież kociołek ma izolacje z wełny mineralnej i przy temp na kotle do 70st myślę że nie powinno być jakichś dziwnych zachować sterownika z powodu przegrzewania. U mnie przy 60st sterownik i okolice mają ok 30-33st czyli bardzo mało. Też często popalam sobie drewnem gdzie temp dochodzi czasem do 85st ale nie zaobserwowałem z tego tytułu szwankowania sterownika.

 

Możesz jeszcze zrobić eksperyment - odsuń obudowę ze sterownika i wentylatorek ustaw na moduł sterownika żeby go chłodził.

 

Generalnie jak mówiłem na początku - najtańsze i skuteczne rozwiązanie to pompa kotłowa.

Droższe rozwiązanie dające podobny efekt to wymiennik ciepła.

 

 

Na grzejniki oraz podłogówkę idzie Ci teraz 48st ? a w porywach nawet 55 albo o zgrozo 60st ?

Nie masz możliwości osobnego ustawiania temp na podłogówkę w rozdzielaczu ?

Na podłogę to powinno iść normalnie 30-40st.

 

Mieszacz nie ma jak osiągnąć 48 bo i powrót jest wyższy i w piecu jest wyższa temperatura - wtedy biedak nie wie co począć z nagromadzonym ciepłem nie ma jak osiągnąć temperatury zadanej mieszacza i zaczyna świrować.

Co do temperatur jakie podawałeś to wydaje mi się że chyba jesteś w błędzie.

Bo pomyliła Ci się temp powrotu do kotła i temp powrotu z domu.

Jeśli na dom puszczasz 48st - to powrót z domu pewnie ma ok 40st.

Nie ma takiej możliwości żeby sterownik wtedy świrował, nie powinien też puszczać większej temp na mieszacz niż ustawiłeś - max tem mieszacza.

Tyle że jak jest aktywowany tryb schładzania to on załącza wszystkie pompy i otwiera szybko mieszacz. Zaczyna zamykać dopiero jak widzi że ma więcej niż ustawiony max czyli u Ciebie 55st, lecz nim przestaje otwierać i znów przymknie zawór to jakis tam czas mija i jest możliwość przebicia o pare st. bo jednak temp 90st jest dużo wyższa niż 48st jaką masz w obiegu mieszacza.

Po prostu przy normalnej pracy mieszacza on sobie bardzo powoli przestawia zawór, przy schładzaniu nie bawi się w minimalne otwieranie i czekanie czy może bardziej otworzyć czy nie, tylko otwiera aż się kapnie że już przegiął :)

Wtedy zamyka zawór całkowicie, po czym znów otwiera do - max temp mieszacza i tak w koło - ale to jest działanie tylko w trybie schładzania.

 

Paląc drewnem otwieraj tylko minimalnie przesłonę w drzwiczkach żeby wolniej się to paliło, a przy wysokiej temp ustaw w pompie wyższy bieg.

 

Tak jak było mówione - wyłącz ochronę powrotu przez sterownik bo nie ma szans żeby się to u Ciebie sprawdziło, zresztą u większości są z tym problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ognisty80,

pewnie masz rację, nie bez powodu w kotłach uni retoduo ten sam gość który odszedł z Webera wprowadza zmianę i wywala sterownik na zewnątrz montując go na zasobniku w właściwie tej samej budowie kotła.

Myślę że wprowadzę taką zmianę tylko zastanawiam się skąd wziąć dodatkowe kostki do sterownika żeby nie ciąć kabli - od producenta?. Czy taka zmiana będzie bezpieczna? - gwarancja?

A może wprowadzić do obudowy sterownika dodatkowy wiatrak chłodzący sterownik i tą obudowę? ciekawe jak taki wariant się sprawdzi?

Najpierw tak jak piszesz zmierzę temperaturę

 

pozdrawiam,

dzięki za wszystkie uwagi:)

 

Witam

 

Kup zwykłe kostki 2,5 mm zrób pojedyncze żyły i oryginalny kabel z pieca wpinasz w kostkę z kostki przedłużka 2m do sterownika w innym miejscu. Nie pomyl fazy i zera a tymbardziej uziemienia.

 

Najlepiej oznacz wszystkie żyłki od 1 do ... 99 zrób fotkę abyś nie musiał dochodzić eksperymentalnie jak podłączyć.

 

 

 

Można też zastanowić się nad odizolowaniem w jakiś inny sposób ale fizyczne przemontowanie dało by dość jednoznaczną odpowiedź.

 

 

Co do gwarancji to według mnie nie ma ryzyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Koledzy,

po problemie przynajmniej jednym:):)

Bez mierzenia temperatury - przynajmniej dokładnego (pod obudową było ok 40 stopni) przeniosłem sterownik na ścianę. Zagrzałem kociołek do 85 stopni - zero problemu, normalna praca, idealnie utrzymana temperatura mieszacza, tylko delikatne korekty.

Ognisty dzięki bardzo za podpowiedź - poskutkowało, jestem bardzo szczęśliwy.

Oczywiście, dalej będę miał problem z osiągnięciem dobrej temperatury powrotu wody do kotła, ze względu jak zresztą trafnie pisze Jonaik budowy mojej instalacji CO (podłoga i grzejniki na jednym rozdzielaczu). Podejrzewam, że ta podłogówka bardzo obniża temperaturę powrotu. Jak mówi mój instalator termostat na końcu podłogówki pilnuje temperatury wody w obiegu i rzekomo nie wpuści on więcej niż jest ustawione momo wyższej temperatury na mieszaczy - bo temperatura w podłodze szybko się wyrównuje - prawa fizyki, mam się podobno nie obawiać.

Słuchajcie nawet mam włączone 4D i działa bez dużego wachlowania siłownikiem - ale przy ustawionej temperaturze powrotu 45 stopni i żeby za bardzo sterownik nie zamykał zaworu i nie obniżał za dużo mieszacza ustawiłem przymknięcie zaworu na 35%. Wtedy mieszacz minimalnie ma 38 stopni, a powrót wolniej ale się podnosi, przez co wszystko działa bardziej stabilnie.

Jonaik powiedz proszę jaką masz temperaturę powrotu z domu (faktycznie teraz wiem, ze pomyliłem te temperatury powrót do kotła a z instalacji)

Podejrzewam, że jak zmierzę ten parametr to wyjdzie znaczna różnica niż u Ciebie. Rurki mam średnicy ok 2,5 cm (nie znam się na rozmiarach w 3/4, 1/2 sorry)

Ta pompa kotła co mówisz powinna być zaraz pod mieszaczem na powrocie do kotła?

A czy nie wystarczy jakbym np pompę CO ustawił na 3 bieg, to też spowoduję szybszy obieg wody w instalacji

 

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc wszystkim wypowiadającym się

 

pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aimkosa z tego co piszesz to oprócz przeniesienia sterownika, dokonałeś znaczących zmian w ustawieniach - także nie chwalmy dnia przed zachodem słońca.

Było nic nie ruszać w ustawieniach, żeby się przekonać czy to faktycznie przegrzewanie sterownika daje takie dziwne efekty.

A teraz to w końcu nie wiesz sam.

 

Te ustawienia mimo wszystko dają rezultat daleki od pożądanego - którym jest wyższa temp powrotu bez otwierania i zamykania mieszacza w koło macieju - na razie masz połowiczny efekt.

Ale jak będziesz znów próbował osiągnąć jak najwyższą temp powrotu korzystając z funkcji ochrony powrotu to problem wróci.

 

Czy miałeś ustawioną temp schładzania na 90st czy teraz dopiero zmieniłeś ?

Piszesz że jednak masz termostat na końcu podłogówki, czyli ile st idzie na podłogówkę ? jak by szło non stop 48 to przecie byś nie ustał na tak gorącej podłodze, już nie mówię o jej degradacji.

Musiał byś jakieś foto tego pokazać, bo ciężko tu zgadywać.

 

Jonaik powiedz proszę jaką masz temperaturę powrotu z domu (faktycznie teraz wiem, ze pomyliłem te temperatury powrót do kotła a z instalacji)

Podejrzewam, że jak zmierzę ten parametr to wyjdzie znaczna różnica niż u Ciebie. Rurki mam średnicy ok 2,5 cm (nie znam się na rozmiarach w 3/4, 1/2 sorry)

Ta pompa kotła co mówisz powinna być zaraz pod mieszaczem na powrocie do kotła?

A czy nie wystarczy jakbym np pompę CO ustawił na 3 bieg, to też spowoduję szybszy obieg wody w instalacji

Ja pomontowałem termometry na wszystkich odnogach żeby mieć zawsze pełny obraz sytuacji.

Gdzie i jak zamontowałeś czujnik powrotu do kotła ? źle zamontowany może Ci też zaniżać pomiar.

U mnie temp powrotu z grzejników ma ok 5-8 st mniej niż temp zasilania - obecnie na dom idzie 46st i powrót 40st (przy pompie na 1 biegu).

W raporcie dobowym mam najniższą temp powrotu 56st, średnią 58 - wyłączona ochrona powrotu, czyli ustawienie 3d mimo że mam 4d.

 

Pompa na krótkim obiegu ma być najlepiej na powrocie - na odcinku miedzy mieszaczem a powrotem kotła. Umiejscowienie na tym odcinku obojętne czy bliżej kotła czy też mieszacza.

Koszt pompy 25-40 ze śrubunkami w komplecie to ok 90-100zł (ja mam zieloną Omnigene - tania, cicha, też taką mam na mieszaczu) do tego zawory kulowe oraz filtr siateczkowy i tyle. Całkowity koszt ok 150zł, a problem niskiej temp powrotu znika.

Pompę podpina się jako pompa CO i w ustawieniach ustawiasz pompa CO=pompa kotła i tyle.

 

Ustawienie pompy na 3 bieg spowoduje u Ciebie tylko minimalne zmniejszenie różnicy temp zasilania i powrotu i da głównie zwiększeniem spalania.

Zawsze trzeba dążyć żeby pompa pracowała na możliwie jak najniższym biegu.

U mnie pompa kotłowa oraz mieszacza pracują na 1 biegu, zmiana na 2 podwyższa spalanie ponad 5 kg na dobę.

U Ciebie problemem jest zbyt wolne krążenie - głownie grawitacyjne na krótkim obiegu.

W zasadzie jak teraz u mnie wyłącze pompę na krótkim obiegu to będe miał sytuacje bardzo podobną jak u Ciebie :) - dlatego domontowałem pompe.

 

Może ognisty80 jako niekwestionowany znawca tematu, coś Ci jeszcze doradzi jak inaczej, najprościej/najtaniej dojść z temp powrotu do zalecanej wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.