Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłaczeni Pieca Węglowego Do Instalacji Z Gazem


drulaka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chcę podłączyc piec węglowy do istniejącej instalacji c.o. poprzez wymiennik wg tego schematu nr 1.

 

Czy są tu jakies błedy ? Co można usprawnić ?

 

Dodatkowo chciałbym wsawic bufor aby zwiekszyc ilość wody w obiegu pieca węglowego. Czy pojemność 140L przy 50m2 mieszkaniu i 4 grzejnikach jest zasadne ?

 

2 schemat jest z wstawionym buforem. Czy tak jest prawidłowo ? (bufor to zwykły tani zbiornik bez wężownicy)

 

 

 

ps

Opieram się na tym co zamieścił kiedyś kolega bogdan54 https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8236-pomoc-w-wyborze-kotla/page__view__findpost__p__68339

post-34166-0-04055500-1320253240_thumb.jpg

post-34166-0-82763200-1320253823_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz przemyśl ten rysunek rysując obiegi, proste to jest z pozoru . Filtr powinien ochraniać (przed syfami w razie zagotowania wody) wymiennik i pompę , a u Ciebie chroni pompę . Wymiennik niby jest podłączony przeciwprądowo ale zamienione ciepło-zimno .

post-17628-0-14363500-1320262553_thumb.jpg

Edytowane przez bogdan54
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz żle rozrysowany układ... do wymiennika idzie zasilanie góra-góra pworoty dół -dół a ty masz na krzyż tak nie da rady.. ponadto zawór zwrtotny nie lepiej dać ma zasialniu z gazówki? w razie co nie bedzie cofki...

 

przed pompą powinien być zawór, filterek pompa,zawór wtedy zamykasz zawory nic ci nie splynie z instalacji i mozeszc zyścic filterek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co popycha Cię do takiej inwestycji w tak małym mieszkaniu?Przemyśl jeszcze ekonomiczną stronę całej inwestycji. Poza tym 50m2 do ogrzania a kocioł 12kW czyli dwa takie mieszkania ogrzejesz spokojnie i naddatek na ciepłą wodę będzie. Koszty też nie będą za niskie kocioł to wydatek 2,5-3 tys zł wymiennik to ok 600 zł dwie pompy jak tanie to po 150 zł droższe nawet 400 zł szt dodatkowy sterownik pewnie ze 300 zł o innej armaturze i rurach nie ma co wspominać ale pewnie 1000 pęknie, a gdzie robocizna. Krótko mówiąc inwestycja może się zwróci za ...... albo nigdy. Samo usytułowanie kotła węglowego to też problem do rozwiązania (chyba że masz piwnicę z kominem i kratką wentylacyjną), a jak to mieszkanie w budynku wielorodzinnym to musisz mieć na inwestycję zgodę administratora. Nim zaczniesz jakiekolwiek roboty zrób rachunek kosztów i zysków nie zapominając o noszeniu i magazynowaniu opału, oraz czyszczeniu kotła i wynoszeniu popiołu. Ogólny bilans może wyjść na duży minus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem nieco schemat. Czy teraz jest ok ?

 

 

Nie rysowałem tego na schemacie ale kazda pompa i filtr jest poprzedzony z obu stron zaworami odcinającymi.

 

 

U mnie rachunek jest prosty, chcąc na gazie utrzmać w pokojach 23C (tak lubimy) koszt roczny wychodzi od 2500 do 3000 zl, drewno (olcha i brzoza) mam praktycznie za darmo i dostęp do taniego workowanego węgla, piwnica jest duza ponad 30m2, dwa oddzielne pomieszczenia.

Jesli zaczne przepalać węglem i drzewm obniże koszty o około 1700-2000 na sezon, piec faktycznie chyba za duzy wybrałem ale z myslę o zamontowaniu duzego bufora. Jednak zamontuje max 8kW.

Mam duzo czasu wolnego więc praca przy rąbaniu, czyszczeniu, noszeniu, wcale mnie nie przeraża.

koszty: komin 800zł, piec 1000zł, automatyka i materiały 1000zł, robota - nic jesli bedę miał poprawny schemat wykonawczy (teść hydraulik) . suma z zapasem = 3500zł, po dwóch latach się zwraca więc opłaci się napewno a i w domu będzie dzieki temu cieplej

post-34166-0-24627700-1320327761_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

teraz dobrze porawiłeś ten schemat wedłyg mnie jest dobrze... tylko przed każdą popmą musi być filterek jeszcze- zawór ,filtr,pompa,zawór... filtr chroni pompę..

 

 

 

edyta=zawory zwortne oba powiny byc w iinych kierunkach na wyjscu.. w gazówce montujesz na zasilaniu w kierunku grzejników ma blokowac na wypadek cofki i palenia w miałówce , za wymiennikiem tez na zasilaniu ma blokować cofaniu wody do wymiennika i blokowaniu gazówki do wymiennika ty masz chyba odwrotnie rozrysowane...

Edytowane przez axiz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.