Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spaliny I Wydajność


alf

Rekomendowane odpowiedzi

A więc mamy nowy sezon grzewczy, a z nim nowe pomysły. Nie wiem ile w tym chęci zaoszczędzenia kilku groszy, a ile zwykła chęci zabawy. Mianowicie wymyśliłem sobię zamontowanie ciepłomierza w instalacji, żeby wybadać dokładny pobór ciepła w mojej chacie. Chce też testować kociołek na różnych mocach i złapać gdzie jest jego punkt ,,G'' (najlepsza wydajność) ;) Termometr w czopuchu już mi nie wystarcza. No i tutaj moje dwa pytania. Jaki ciepłomierz nada się do takiej domowej kontroli. No i potrzebuję jakiś prosty analizator do pomiaru zawartości tlenu w spalinach, przydatny myślę w częstym przestawianiu kotła. Na allegro poniżej 1200 narazie nic nie trafiłem, ale ktoś wspominał, że można coś samemu zmajstrować. Z góry dzieki za jakieś wskazówki. Pzdr.

Edytowane przez alf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, wymyśliłem sobię zamontowanie ciepłomierza w instalacji, żeby wybadać dokładny pobór ciepła w mojej chacie. Chce też testować kociołek na różnych mocach i złapać gdzie jest jego punkt ,,G'' (najlepsza wydajność) ,,,,

 

Co niektórzy na tym forum zaraz zaczną krzyczeć, że głoszę łgarstwo, fałsz i nieprawdę, ale zaryzykuję i powiem, że do wytyczonych przez Ciebie celów w zupełności wystarczy ciepłomierz zakupiony okazyjnie na znanym portalu za 60 zł z przesyłką.

 

Oczywiście za pomocą ciepłomierza nie zmierzysz ile energii cieplnej może pobrać Twój dom, bo on może pobrać tyle ile mu dostarczysz.

Ale bardzo dokładnie zmierzysz ile energii cieplnej wytworzył Twój kocioł.

 

Także za pomocą ciepłomierza ustalisz najlepszą wydajność Twojego kotła, ale musisz spełnić parę warunków.

Najważniejszy, to stałość odbioru energii cieplnej w określonym czasie np. 30 min ( wyłączone zawory termostatyczne, brak wietrzenia pomieszczeń, brak wiatrów).

Drugi także bardzo ważny warunek, to przyjęcie do wiadomości, że wyznaczanie najlepszej wydajności kotła tą metodą jest metodą bardzo powolną w czasie.

 

O sondach Lambda i analizatorach spalin radzę raczej zapomnieć, bo to w warunkach domowych nie ma najmniejszego sensu.

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Skąd mam wiedzieć, czy mam za mało luftu czy go za dużo ?

 

Jak za mało, to zapewne jako doświadczony palacz zauważysz po zabarwieniu płomienia i po sadzy na wymienniku.

 

Jak za dużo, to ciepłomierz powinien wskazać Ci mniejszą aktualną moc.

Ale to bywa trochę, na początku mylne. Bo podanie większej ilości powietrza, zwiększa także chwilowo moc kotła.

 

Tak samo mylna może być analiza za pomocą mierzenia temperatury bezpośrednio nad paleniskiem za pomocą termopary.

 

 

Jedynym sensownym i tanim sposobem może okazać się pomiar za pomocą czujnika Gardona.

Ale to przerabiam na razie teoretycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja strasznie przepraszam ze sie wcinam ale kolega pisal o kolorze plomienia ja mam pytanie.

Kociol jaki mam to Cichewicz Logica 20-27kW i dzis czyscilem kociol w czasie jak na kotle byl normalnie zar i zabudowalem szamotem ta szczeline u gory i dodatkowo wylozylem szamotem scianki za 1 przegroda (ta ktora jest w komorze zaladunkowej) i mam tak wysterowana dmuchawe ze termometr spaliny w czasie dmuchania pokazuje ok 80 stopni a temp osiaga zadana (na kotle 65 a za zawerem 4d 43stopnie) i w miejscu gdzie byl zar jak by nie bylo plomienia tylko jakes 10-15cm nad nim(w czasie pracy dmuchawy) pojawialy sie takie dlugie jezyki ognia ale koloru niebieskiego a nie dodaje sadpalu czy to dobra oznaka?

Dofpdam jeszcze ze w komorze zaladunkowej po 24 godzinach jak dodaje wegla zauwazylem ze wegiel z gory ktory jest w komorze zaladunkowej jest jak by wysuszony slychac jak hakiem w niego uderzam odglos jak by uderzanie w wegiel drzewny czy to jest dobrze.

 

I jeszcze dodam ze dzieki termometrowi w czopuchu tak mi sie udalo ustawic dmuchawe ze na 200m2 nieocieplonego domu z duzymi stratami ciepla temp w domu od 21-23/24 stopni (temp w kotle stale na 65 a za zaworem stale 40-43 zewnatrz po poludniu nawet 15-18 stopni ale ok 21:30 bylo 10) i wychodzi spalanie na 24 godziny 14,4 kg co daje 0,6kg/h czy to dobrze???

 

Uffff udalo sie przepraszam za wcinke juz nie bede pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, analizator narazie na dalszy plan. Zamontowałem na podajniku licznik czasu pracy, dzięki któremu wiem dokładnie ile pracował w określonym czasie. Wiem też dokładnie, że w czsie godziny podajnik podaje 7,7 kg groszku. Ciepłomierz pokaże ile energii wyprodukował kocioł. Z tymi danymi teoretycznie wyliczę sprawność kotła. Tylko dlaczego mam ustawić stały odbiór ciepła ? Na sterowaniu pogodowym nie da rady ? Czy stały odbiór, czy zmienny ciepłomierz zliczy energię wyprodukowaną. Chyba :unsure: pzdr

Edytowane przez alf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Tylko dlaczego mam ustawić stały odbiór ciepła ? ,,,,

 

Stały odbiór energii cieplnej dlatego, abyś mógł dokładniej ustawić najlepsze parametry spalania.

 

Przy zmiennym poborze energii cieplnej, będzie to bardzo utrudnione.

 

Kolega Vlad24 moim zdaniem wpadł na niezły pomysł.

Polega on na tym, aby ustawić sobie doświadczalnie ( najlepiej jak można) dwa lub trzy stopnie mocy kotła i pracować na tych stałych parametrach mocy przez cały sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, i w miejscu gdzie byl zar jak by nie bylo plomienia tylko jakes 10-15cm nad nim(w czasie pracy dmuchawy) pojawialy sie takie dlugie jezyki ognia ale koloru niebieskiego a nie dodaje sadpalu czy to dobra oznaka? ,,,,

 

Moim zdaniem nie jest to dobra oznaka.

 

W ten sposób dopala się tlenek węgla. Czyli efekt niepełnego spalania węgla.

Powołam się znowu na kolegę Vlad24, przytoczył on niedawno na forum na podstawie literatury rosyjskiej że jest to zjawisko bardzo niekorzystne.

 

Chociaż matematycznie będzie się wszystko zgadzało, wkleję tu fragment tabeli z książki ?Para ? wytwarzanie i zastosowanie? , autorów Babcock & Wilcox Co.

 

 

Problemem najważniejszym jest to co się dzieje z tym tlenkiem węgla jak nie podajesz powietrza.

 

ps.

Tabelka się nie wkleiła a ja już dziś nie mam czasu

 

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.