Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Osiągnąć Cel ?


tomek4

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie !

 

To mój pierwszy post i może od razu zacznę od opisu sytuacji.

Posiadam budowę domku jednorodzinnego w którym zainstalowany został 1 funkcyjny kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 22kW. Instalacja projektowana na temp. zasilania 55 st i zorientowana na grzejniki, tylko ok 50m2 podłogówki (1 obieg z grzejnikami) "tam gdzie musi być" czyli m.in. łazienki.

 

Chciałbym tak sterować kotłem, by uzyskiwać nast. temp.: garaż 8st, łazienki 24st, reszta pomieszczeń 20st, w nocy / w czasie pracy - temp. kilka st. niższa.

 

Wiem, że do sterowania mogę wykorzystać: podstawową regulację przepływu grzejników, głowice termostatyczne, sterownik pokojowy. Celowo nie uwzględniam sterownika pogodowego z uwagi na instalację o niskiej bezwładności cieplnej - grzejniki szybko reagują i stąd myślę, że temp. wewnątrz jest ważniejszym wskaźnikiem - nie wiem czy słusznie ?

 

Moje pytanie: jak uzyskać zadane temperatury ? Nie chciałbym kupować osprzętu wykluczającego się nawzajem - czy tak może być z głowicami i regulatorem ?

Jeżeli chodzi o sam regulator to zauważyłem, że są 2 rodzaje - umiejące modulować mocą kotła serii Junkers FR oraz typu on/off np. popularne bezprzewodowe euroster i auraton, jeżeli potrzebny mi będzie to który rodzaj wybrać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden obieg grzewczy w nim 50m2 podłogówki to nie jest dobry pomysł! Prawdopodobnie bez dodatkowej pompy nie zadziała. Rozwiązania 2: albo "podzielić układ na dwa obiegi, zastosować sterownik pogodowy ze sterowaniem 2 obiegów w tym obiegu z mieszaczem (sterownik FW200+IPM2 +3D+ pompa)" albo "jeden obieg grzewczy i sterownik stałotemperaturowy (termostat pomieszczenia) a na podłogówkę np zintegrowany rozdzielacz z układem mieszającym (może być 3D z pompą albo zawór termostatyczny z pompą".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, może źle się wyraziłem. 1 obieg CO wychodzi z kotła, później trafia na 2 rozdzielacze jeden CO, drugi podłogówka z osobna pompa i termostatem...

W każdym razie przekonuję się coraz bardziej do sterowania pogodowego...

Najwyżej, gdy nie będzie zdawało to egzaminu, mogę zwiększyć na sterowniku wpływ temp. wewnętrznej.

Bez głowic termostatycznych. W garażu obniżę temp. na przepływie.

Zda to egzamin ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sterowanie pogodowe to najlepiej dwa obiegi grzewcze, ale instalacja chyba już wykonana czyli "musztarda po obiedzie". Jak chcesz "obiżać temp. na przepływie" albo "zwiększyć na sterowniku wpływ temp. wewnętrznej"? Nie bardzo rozumiem co masz na myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.