Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Łączenie Miedzi Z Innymi Materiałami.


muchrem

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, powiedzcie jak to jest z tym łączeniem miedzi z kształtkami ocynkowanymi. Wyczytałem że jest niezalecane ze względu korozji. Czytałem też że nie stosuje się ocynkowanych złączek w instalacji gdzie temperatura wody przekracza 60 stopni. U moich rodziców jest kotłownia działająca już 15 lat bez problemów i są użyte złączki ocynkowane. Czy ktoś widział zniszczoną instalacje przez łączenie różnych materiałów?

W załączniku jest artykuł opisujący ten problem.33.pdf

Edytowane przez muchrem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi głównie o to, że antykorozyjne właściwości ocynku nie zachodzą w wysokiej temperaturze. Skoro nie ma różnicy w stosunku do stali czarnej, to po co przepłacać.

O chemiczno-elektrolitycznych ciągotach miedzi krążą legendy. Merytorycznych opini typu "skraca żywotność rur stalowych o...", brak.

Miedź nie reaguje tylko z miedzią, więc proponuję ukuć sobie miedziany kociołek, miedziane grzejniki i podłogówke też. Hipoteke spłacą wnuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś widział zniszczoną instalacje przez łączenie różnych materiałów?

Jeszcze raz się wypowiem.

Wymieniałem w zeszłym tygodniu kocioł-śmieciuch, ok.12kW. Funkcjonował ok 10 lat w instalacji z grzejnikami stalowymi i rurarzu miedzianym. Instalacja pojemnościowo niewielka, 5 grzejników + boiler. Kociołek śmigałby kolejne 10 lat, ale teraz jest sterowany.

Do czego zmierzam. Zatrwożyła mnie informacja z artykułu wymienionego wyżej a w szczególności ta tabelka:

 

post-18583-0-37264100-1320168109_thumb.jpg

 

Z kontekstu rozumiem, że odnosi się do rur ocynkowanych, aczkolwiek zmienną jest tylko temperatura, gdzie przy temp 65 sC ubytek korozyjny to aż 4mm/rok!!!!!

Wspomniany kocioł był przyłączony do instalacji (zasilanie i powrót) na calowych rurach ocynkowanych i takich samych kształtkach. Korzystając z wolnej chwili wróciłem na miejsce zbrodni i wygrzebałem z kosza zdemontowane elementy ocynkowane (do nowego kotła zastosowałem stal czarną, chociaż kształtki ocynkowane).

Ocynk był ok. pół metra na zasileniu (dalej miedź) i ok. metra na powrocie, gdzie zamontowana była pompa z obejściem grawitacyjnym.

 

Nie wiem ile dokładnie grubości ma ścianka nowej ruru ocynkowanej 1", ale ta zdemontowana, po przecięciu miała ok 3mm. Gdzie tu ubytek? W kotle utrzymywano raczej wysoką tepm i czasem ją gotowano (stopione otuliny). Poza tym pan Drążkiwicz (autor artykułu) przekonuje nas, że skrajnym przypadkiem jest obecność jonów miedzi w obiegu, co niepodwarzalnie miało tutaj miejsce.

Wg tabeli korozja rzędu 4mm/rok przy 65 sC (co to oznacza też nie wiadomo, palenie ciągłe i utrzymywanie stałej wysokiej temp, czy rok jako normalny sezon grzaewczy z naturalnymi przestojami). Zakładając,że rocznie paliło się w kotle przez 4 miesiące (non stop), to po 3 sezonach po rurze nie powinno być śladu.

 

muchrem, sam zauważyłeś, że w znanej tobie instalacji nie dzieje się nic. Ja znam takich instalacji dzisiątki. Sam posiadam złączki ocynkowane w CO + stal czarna i ocynk po całości na CWU. Wszystko od wielu, wielu lat.

 

Raz jeden widziałem jak rura ocynkowana przekorodowała od środka. Było to w instalacji CWU w bloku osiedlowym. Ogniska korozji wystąpiły jednak w oklolicy szwu i tu upatrywałbym przyczyny.

 

Pozdrawiam i mających inne zdanie zapraszam do dyskusji.

 

P.S.

Pokazane w artykule instalacje pracują pewnie do dzisiaj :D

Edytowane przez kiminero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.