Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co i COw od postaw... potrzebna pomoc...


Chmielu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chcę założyć ogrzewanie w domu 200m2 2 piętra plus piwnica.

Chciałbym również zrobić ogrzewanie ciepłej wody użytkowej.

 

Wybrałem kocioł KMG1 30KW ze sterownikiem PID

Zbiornik CWU dwupłaszczowy 140l

Zawór czterodrożny prosty Honeywell 1 calowy

SMEDEGAARD Pompa C.O. typ: A2-70-2

 

No właśnie i co dalej?

Chcę to zrobić sam z teściem który jest budowlańce i wie conieco o hydraulice ale nie ma pojęcie o COw.

Co Powinienem jeszcze dokupić i zamontować i jak.

Poniżej dołączam schemat który wydaje mi się prawidłowy tylko że chyba brakuje na nim jakiś zaworów i czujników...

post-2-1221225134_thumb.jpg

Czy mieszacz czwórdrożny powinien mieć siłownik i co to daje?

Będę wdzięczny za szybką pomoc? jutro chcę zamówić kocioł...

 

Pozdrawiam

Chmielu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoje zdanie o PID już kilkakrotnie na tym forum przedstawiłem. Wystarczy, można ewentualnie poszukać.

 

Nie zachęcę Ciebie do zakupu żadnego konkretnego kotła bo kupisz nieklasyfikowany miał i potem będzie na mnie :D

 

Dla mnie KMG nie ma żadnych wyjątkowych atutuów (ale ma PID ;-).

 

Podobno Defro wyskakuje w listopadzie z jakimś nowym tłokowcem, ale to już taki strzał po sezonie będzie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Na początek trochę pytań do schematu, co ma na celu umieszczenie zaworu zwrotnego na powrocie równolegle do pompy, pokusił bym się o zmianę w schemacie dwie pompy jedna na zasilaniu w gorącą wodę do grzejników - pomiędzy zawór czterodrogowy a grzejniki, a nie pomiędzy zawór czterodrogowy i kocioł. Druga niezależna pompa do CWU, i ważne do naczynia wzbiorczego - wyrównawczego trzy rurki: wzbiorcza, bezpieczeństwa i przelewowa (opcjonalnie czwarta sygnalizacyjna - ale to już przesada). Pomyśl dodatkowo o zaworze różnicowym, jako bypass pompy zasilającej grzejniki.

Co do kotła nie będę mądrował, jak zwykle każdy ma swojego faworyta - np. HEF, ale to jest sprawa wtórna każdy chwali swoje i tutaj nie ma jednego kotła najlepszego, każdy ma plusy i minusy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego zakładasz przegrzanie pompy?

Przy piecach z podajnikiem i prawidłowej eksploatacji jest to niemożliwe.

Z pewnością dwie pompy-jedna za 4d do zsilania grzejników a druga do CWU to jedyne rozsądne rozwiązanie i w zasadzie niepotrzebny powyżej wspominany zawór różnicowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przegrzania pompy można zainstalować na powrocie, tam jest zawsze kilka.. kilkanascie stopni niżej - ja tak mam. Co do drugiej pompy do cwu - przy zwiększonym poborze wody to konieczność, poza tym, jakby nie było, pompa od co będzie "podbierać" gorącą wodę z obwodu kotłowego, w związku z czym grawitacyjnie może nie działać ogrzewanie cwu i i wtedy właśnie pompa cwu jest niezbędna.

Na jednej pompie to się robi przy kotłach gazowych z elektrozaworem trójdrogowym - czyli przełączanie albo co-albo cwu.

 

Na schemacie jest odwrotnie podłączony zasobnik - tak jak kaloryfer gorąca woda ma być od góry

 

pozdrawiam

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.