Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Wyborze Pieca...


Kuzan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie !

 

Zwracam się z prośbą o pomoc w wyborze kotła c.o. do ogrzania mieszkania 130m2. W chwili obecnej jestem zmuszony wymienić zdobyczny kocioł o porywającej mocy 0,6 kW, który jest w kilku miejscach nieszczelny, pozbawiony jakiejkolwiek automatyki, ale spełnił swoje zadanie - pozwolił mi przeżyć ostatnią zimę, choć nie było łatwo (w 1,5 h miałem 20 stopni w mieszkaniu)...

 

Szukałem pieców w odpowiedniej konfiguracji i cenie - potrzebuję kotła, który wyposażony jest w czujnik temperatury i dmuchawę, jest wszystkopalny (węgiel, miał, drewno). Zastanawiam się czy wajcha do czyszczenia ruszt to zbędny dodatek ? Niektórzy producenci przekonywali mnie, że rezygnują z tej funkcjonalności, bo się psuje...?

 

Pozostały mi do wyboru trzy propozycje:

- http://cieplomax.pl/?s=uksm Ciepłomax UKSM 17 kW / blacha 6mm

- http://allegro.pl/kociol-piec-uniwersalny-komplet-19kw-do-31sierpnia-i1784984491.html - 19 kW

- http://allegro.pl/kociol-kotly-piec-piece-calodobowy-model-viper-i1770799971.html Termiko VIPER - z rusztem wodnym 15 kW / blacha 5mm

 

Dodam jedynie, że w mieszkaniu jest obieg otwarty ze zbiornikiem wyrównawczym... Jeszcze do niedawna byłem przekonany, że zakupię piec Termiko z rusztem wodnym, ale przeczytałem, że w razie kłopotów z rusztem, będzie trzeba rozbierać pół pieca i spawać, w przypadku żeliwnego ruszta - wymienić je po prostu... W sieci znalazłem opinie 50 na 50 i sam już nie wiem co wybrać. Niestety znajomi fachowcy wypowiadają się na korzyść jednego i drugiego rozwiązania - jestem w kropce, a do wydania są niemałe pieniądze. Mnie zależy na długiej eksploatacji, jeśli nie ma wielkiej różnicy w ogrzewaniu na obu rusztach, to wolałbym mieć spokój - może ktoś się podzieli doświadczeniami...

 

Bardzo proszę o opinie, robi się zimno i muszę już zamówić piec :)) Z góry dziękuję i pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum jest dużo porad.

 

Zastanawiam się czy wajcha do czyszczenia ruszt to zbędny dodatek ?

W kotłach górnego spalania to zbędny wydatek.

W kotłach dolnego spalania to obowiązkowe wyposażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wajcha do czyszczenia nie jest zła, czasem trzeba mocniej szarpnąć ale 3 razy poruszyć i znika popiół. Ruszt wodny też mi polecano, i w swoim kotle mam. Nie wiem, ile chcesz przeznaczyć na zakup, ale wg mnie nie warto oszczędzać 100 czy 200 zł, bo kocioł to inwestycja na lata. Osobiście posiadam SAS NWT, dobre opinie słyszałem też o Zębcu i Hef'ie, ale ten ostatni jest koszmarnie drogi. Ruszt wodny pozwala sprawniej odbierać ciepło, ale dodatkowy element to znów większe ryzyko awarii, jednak nie ma co się martwic na zapas, warto poszukać dobrego producenta. Z kotłami jak z autami - nie ma pewności nigdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wajcha do czyszczenia nie jest zła, czasem trzeba mocniej szarpnąć ale 3 razy poruszyć i znika popiół. Ruszt wodny też mi polecano, i w swoim kotle mam. Nie wiem, ile chcesz przeznaczyć na zakup, ale wg mnie nie warto oszczędzać 100 czy 200 zł, bo kocioł to inwestycja na lata. Osobiście posiadam SAS NWT, dobre opinie słyszałem też o Zębcu i Hef'ie, ale ten ostatni jest koszmarnie drogi. Ruszt wodny pozwala sprawniej odbierać ciepło, ale dodatkowy element to znów większe ryzyko awarii, jednak nie ma co się martwic na zapas, warto poszukać dobrego producenta. Z kotłami jak z autami - nie ma pewności nigdy.

 

Ceny wymienionych przez Ciebie firm produkujących kotły są dla mnie poza zasięgiem, wybrałem trzy firmy i podałem linki powyżej, gdyż na nie mnie stać. Na ten cel mam skromny budżet 2 500 zł i muszę coś szybko wybrać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup kotła, to nie kupno piwa na wieczór, pośpiech tutaj jest złym doradcą.

Ja np. od roku śledzę to forum i próbuję ogarnąć temat, jednego jestem pewien - będzie to kocioł dolnego spalania.

Polecam Ci ten wątek, przeczytaj i sam wyciągnij wnioski. Cena kotła 13,5 kW to w tej chwili 2315 zł.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, ale mój obecny piec nie nadaje się do użytku, a dwójka małych dzieci nie może siedzieć w zimnym mieszkaniu, więc nie będę czekał długo na kupno pieca. Czytam od rana kilka wątków i wydaje mi się, że wiem coraz mniej :(( Próbuję wyszukać pieca, który opisujesz....

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Nie bede Ci polecał żadnego pieca ale z tego co piszesz to proponuje zwrócić uwage na nastepujące parametry . Po pierwsze palenisko , lepiej wysokie niż płaski czyli im wyżej nasypiesz tym sie bedzie dłuzej paliło z przyzwoitą mocą b.dobry wynik w piecach z górnym spalaniem to 40cm wysokości zasypu . Przy piecu z górnym spalaniem ruchomy ruszt zbedny to samo tyczy sie rusztu wodnego . Jesli nie zamierzasz palić miałem dmuchawa zbędna , do miału raczej konieczna . Do palenia drewnem potrzebne duże drzwi zasypowe , do innych paliw niekoniecznie . Niezbedna rzecz przy kotle to jakieś sterowanie i znowu wegiel , drewno , brykiet wystarczy miarownik ciagu do miału dmuchawa ze sterownikiem . Co do samej konstrukcji pieca to maja wady i zalety i pionowe i poziome wymienniki . Pionowe zazwyczaj dłuzsze i lepiej odbierają ciepło ale maja duże wymagania kominowe , odwrotnie niz poziome .

 

Dopasuj sam do siebie czym chcesz palić i jak czesto chcesz zaglądać do pieca każdy kocioł stalowy bedzie tylko tak dobry jak spawacz który go pospawał , wiec zanim coś kupisz to go dotknij , zajżyj wszedzie żebys po montażu nie przekonał sie ze to nie to o co Ci chodziło .

 

Pozdrawiam

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście wolałbym coś z wyższej półki, choćby na raty. Weź też pod uwagę wszystkie inne wydatki, bo mnie np. kocioł kosztował 3 tys ale do tego robocizna, pompa i inne pierdoły dało dodatkowo 1500 zł. Owszem można zrobić tanio bez zaworu 3D czy innych udogodnień ale to wg mnie strzelanie sobie gola do własnej bramki, bo albo skróci to żywot kotła, albo spowoduje duże straty ciepła. Miałem kiedyś tani kocioł, który bardzo dobrze ogrzewał komin...a wyczyścić tego nie szło po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.