Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dmuchawa Tylko Do Rozpalenia ?


annza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam nowy defro potima komfort 25kw, zastanawiam się nad dokupieniem miarkownika unister. Ale wpadł mi do głowy taki pomysł: by wstawić do pieca dmuchawę i używać ja tylko do szybszego rozpalenia. A potem niech miarkownik reguluje pracę kotła. Co o tym sadzicie? Może ktoś to spraktykował? Ja nie mam żadnego doświadczenia z piecami. Dlatego piszę ten post. Czytam forum i dużo się dowiedziałem. Chce palić drzewem i trochę węgla. I może jakaś podpowiedz jaki węgiel kupić do defro optima komfort? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, posiadam piec SAS NWT czyli z dmuchawą, i rozpalam go ręcznie, tzn. najpierw drewno, potem węgiel, dopiero jak się dobrze węgiel rozpali, zamykam drzwiczki i załączam dmuchawę. Instrukcja tak mówi i doświadczenie potwierdza. Czyli do rozpalania wykorzystuję naturalny ciąg. Jeśli zaś chcesz rozpalać dmuchawą, to przemyśl, czy to się opłaci. Za ciąg kominowy płacisz 0 zł, za dmuchawę pewnie ok. 400 - 500 zł. Węgiel kup taki, jak zaleca producent, czyli orzech. Mój kociołek lubi drobniejszy i za rok kupię mieszankę orzecha I z orzechem II, w tym roku pierwszy sezon z nowym piecem. Drewno musi być suche czyli z rok przynajmniej sezonowane, jak dębowe czy inne twarde to dłużej nawet. Iglaste daje dużo żywic i niszczy komin i zalepia piec smołą, czyli jak najmniej go używaj, mokre drewno podobnie, może zrobić kwiatki na kominie i ścianach, a wtedy kucie tynku gwarantowane. I remont komina. Pozdrawiam :)

Edytowane przez mlodzieniec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziękuję za odpowiedz. Masz rację, najlepiej będzie jak naturalny ciąg zrobi swoje i rozpali. A potem miarkownik ciągu i już. Mam jeszcze pytanie mam sporo drzewa dąb. Mam zamiar palić przede wszystkim drzewem, ale chcę kupić też węgiel i dosypywać do drzewa. Ale jak to robić. Jeśli bym palił samym węglem to wiem, rozpalić drzewo na to węgiel i już. Ale jak chcę palić drzewem to ile węgla i kiedy go wsypać? By palenie było efektywne. To będzie mój pierwszy sezon palenia w piecu, stąd moje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie da się określić dokładnie ile i kiedy metodą "dwa jajka na 3 szklanki mąki". Bo każdy dom jest inny, każdy komin, kocioł. Zależy też to od temperatury otoczenia, ilości grzejników, ilości wody w nich i jeszcze wielu innych czynników. Trzeba dojść do tego samemu, bo nawet jak ktoś ma identyczny kocioł, to może całkiem inaczej palić i u niego to się sprawdzi a u Ciebie już nie. Ja jak palę drewno, to drewno, jak węgiel, to węgiel, z mieszania nie zawsze wychodzi coś dobrego. Drewno dębowe dość długo trzyma płomień i jest energetyczne, jeśli dobrze wysuszone i sporo osób pali tylko nim, nie mając grama węgla i jakoś zimy dają radę przetrzymać. Na tym kotle, i paleniu miarkownikiem bardzo ważne jest, by komin był czysty i odpowiednio wysoki. Można dodawać co jakiś czas Sadpal albo obierki po ziemniakach, co kto woli, pomaga to oczyścić komin ale nie do końca, kominiarz musi szczotką poruszyć co jakiś czas. Na dmuchawie nawet przy częściowo zatkanym pójdzie, miarkownik niestety musi mieć czysty, bo będą cofki do kotłowni, wybuchy po otwarciu drzwiczek i inne niemiłe rzeczy. Także zabieraj się do pracy, musisz poznać kocioł, z czasem dojdziesz ile można włożyć i na ile to wystarcza, nawet możesz sobie zapisywać ile dorzucasz, jakie temperatury są i na jak długo wystarcza, a potem modyfikować odpowiednio. Na dmuchawie można wrzucić więcej i sterownik i tak ograniczy w pewnym momencie temperaturę, bez elektroniki można łatwo wodę zagotować a to ani bezpieczne, ani dla instalacji niedobre bo może rozszczelnić nawet. Ja palę w CO od 7 lat i wciąż się uczę, więc nie zrażaj się początkowymi niepowodzeniami, każdy się kiedyś uczył. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.