Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wszystko O Kotle Zębiec Kmw I Nie Tylko


Miałowiec

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego mironw dziwi mnie twoja wypowiedź patrząc na, to iż jesteś doświadczonym forumowiczem :blink:. Przecież, to oczywiste, iż jeśli na siłę palisz w kotle górnego spalania o wydłużonym obiegu spalin z wymiennikiem poziomym , a taki jest KWP , to będzie nam się ogień kisił i przegryzał dusząc się, aż przejdzie na wylot, a wtedy i tak będzie lipa bo tlił nam się bezie cały zład , a jak się rozżarzy , to z kolej mówimy o rozbuchaniu się kotła. Ps Stałość w procesie spalania zapewni nam tylko rozpalenie od góry górniaka. Tak samo problematyczne było by palenie w dolniaku od góry :rolleyes:.

witam to nie ja pale w tym górniaczku ale teść szwagra , a paląc całe życie w "śmieciuchu" "to cężko do nowości przekonać :rolleyes:

tylko zastanawiam się jak można się pozbyć tej smoły ,czy jest jakiś środek ,bo nigdy nie stosowałem nc takiego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, mam prośbę do kolegi Miałowca. Mianowicie chodzi mi o sposób w jaki podawane jest powietrze z wentylatora do bocznych nadmuchów na wewnętrznych ścianach kotła. Prosiłbym o jakiś opis, szkic a może nawet fotkę jakby się dało.

Urzytkuje wprawdzie kocioł ogniwo s6wc gdzie dmuchawa znajduje się bezpośrednio pod rusztem i chciałbym dorobić te boczne nadmuchy. A patrząc na rysunki techniczne obu kotłów dmuchawa znajduje się w zasadzie w tym samym miejscu.

 

Akurat u mnie w mieście nie mogę obejrzeć zębca kmw bo jakoś miałowce nie są popularne w moim regionie i brak w sklepach.

 

Dodam, że w swoim ogniwie s6wc od początku tego sezonu palę mieszanką miału z groszkiem lub orzechem wszystkie sorty z kopalni Piast. Po zastosowaniu metody palenia od góry całego zasypu stałopalność wzrosła fantastycznie w porównaniu do tradycyjnej metody jaką sugeruje producent. Kocioł ma moc 20 Kw wyposażyłem go w sterownik ST 81 zpid ogrzewam jakieś 200m2 stałopalność po załadowaniu ok. 30 Kg wynosi ok. 18h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda w moim miałowcu,od góry zaślepione od dołu dochodzi do rusztu i szparą między rusztami dostaje się powietrze , otwory fi 5mm, widać te od przodu, od tylnej ściany paleniska taki sam rząd otworów, zrazem 2x7 i na drugim boku paleniska to samo. Pierwszy otwór od rusztów 3cm ,nastęny 7cm,5cm i następne po 3cm

post-22103-0-75077000-1323603923_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź.

Czyli w ten boczny nadmuch to po prostu przecięta wzdłuż rura z nawierconymi otworami, a powietrze dostaje się z popielnika i nie ma osobnych kanałów do tych nadmuchów.

Ja u siebie próbowałem zrobić coś takiego: Wyspawałem kolumnę nadmuchową, którą położyłem na środek rusztu. Niestety nie zdało egzaminu, ponieważ całe powietrze było tłoczone do kolumny i miał nie chciał się zapalić (palił się tylko przy samej kolumnie). Przypuszczam, że może przewymiarowałem kolumnę bądź wywierciłem za dużo otworów o zbyt dużej średnicy (zrobiłem fi 8mm) . Dlatego teraz będę chciał spróbować zrobić coś na wzór ze Zębca KMW.

Aha, a prosiłbym jeszcze o podanie szerokości tej listwy nadmuchowej w Zębcu i czy jest to ceownik czy połówka rury, bo na fotce trochę słabo to widać.

Pzdr. Paweł

post-11709-0-91709700-1323605699_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jakby 1/3 rury na środku spłaszczona, ale jak będzie półokrągłe to w czym to przeszkadza, całość musi wystawać dwoma rzędami otworów ponad drzwiczki zasypowe. Wszystko zależy jak wysokie masz palenisko, ale jak masz rozetę w zasypowych to niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, rozetka powietrza wtórnego jest fabrycznie w drzwiczkach zasypowych, niemniej jednak otwarcie jej przy pracującej dmuchawie ( panujące w kotle nadciśnienie), może spowodować wyrzucenie dymu na zewnątrz. Tak zresztą potwierdzają opinie osób piszących w temacie o ekonomicznym spalaniu węgla kamiennego. Albo rozetka w drzwiach zasypowych i miarkownik, albo dmuchawa. Generalnie patrząc na konstrukcje kotłów miałowych pleszewskich to mają one klapkę w drzwiczkach zasypowych pomimo tego, że jest zamontowana dmuchawa także i takie rozwiązanie jest chyba bezpieczne.

Generalnie wymyśliłem sobie, że dodanie tych bocznych nadmuchów do mojego ogniwa nie jest znowu, aż tak trudne do wykonania, dodatkowo porównując cenę ogniwa z miałowcem zębca warto troszkę pokombinować.

Na przekroju kotła zaznaczyłem miejsce gdzie spróbuje zainstalować nawiewy.

Aha i chciałem jeszcze zapytać czy faktycznie ten boczny nawiew tak bardzo pomaga w spalaniu, bo w moim kotle udaje się spalić praktycznie całą porcję opału, pomimo tego, że tych bocznych nadmuchów nie ma, ale zauważyłem również, że po jakimś czasie rozżarza się cały zasyp, a tak chyba być nie powinno.

post-11709-0-56105400-1323611865_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obroty dmuchawy powinny być tak dobrane że nawet przy otwartych drzwiczkach nie powinien dym wychodzić na zewnątrz, a jak się kopci to niedrożne kanały, komin itd. Te nawiewy nie będą blokować rusztu ruchomego? Do miału raczej konieczne,napowietrzają wsad, węgiel i drzewo mają luz ,powietrze się przepcha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dmuchawy sterownik st 81 płynie reguluje obroty dmuchawy, pracuje ona praktycznie od 1% do 100% swojej mocy w zależności od potrzeby, jest to o tyle przydatne, że wraz ze spadającą temperaturą na kotle nadmuch się odpowiednio zwiększa, podobnie w przypadku gdy w komorze jest już spora ilość popiołu to pomaga. Co do ruchomego rusztu to zdaję sobie sprawę, że nie będzie się go dało użyć, ale czy w przypadku palenia od góry jest on konieczny do czegoś?

 

Także otwarcie rozetki przy sterowaniu z pidem chyba nie wchodzi w grę (raz dmucha bardzo mało, a za chwilę bardzo mocno), (można w sumie pid wyłączyć w tym sterowniku i ustawić nadmuch na sztywno), ale obawiam się, że wtedy ciężko byłoby mi rozpalić kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam prośbę do kolegi Miałowca. Mianowicie chodzi mi o sposób w jaki podawane jest powietrze z wentylatora do bocznych nadmuchów na wewnętrznych ścianach kotła. Prosiłbym o jakiś opis, szkic a może nawet fotkę jakby się dało.

Urzytkuje wprawdzie kocioł ogniwo s6wc gdzie dmuchawa znajduje się bezpośrednio pod rusztem i chciałbym dorobić te boczne nadmuchy. A patrząc na rysunki techniczne obu kotłów dmuchawa znajduje się w zasadzie w tym samym miejscu.

 

Akurat u mnie w mieście nie mogę obejrzeć zębca kmw bo jakoś miałowce nie są popularne w moim regionie i brak w sklepach.

 

Dodam, że w swoim ogniwie s6wc od początku tego sezonu palę mieszanką miału z groszkiem lub orzechem wszystkie sorty z kopalni Piast. Po zastosowaniu metody palenia od góry całego zasypu stałopalność wzrosła fantastycznie w porównaniu do tradycyjnej metody jaką sugeruje producent. Kocioł ma moc 20 Kw wyposażyłem go w sterownik ST 81 zpid ogrzewam jakieś 200m2 stałopalność po załadowaniu ok. 30 Kg wynosi ok. 18h.

Możesz zobaczyć ostatnie zdjęcie w pierwszym poście tego wątku. Dostrzeżesz po bokach te kolumny z otworami. Jest to, tak jak Koledzy napisali, jakby spłaszczone pół rury. Powietrze jest podawane od dołu, bo wentylator jest na wysokości popielnika, a te boczne kolumny nie mają od spodu dna, tylko góra jest zaspawana.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, po przerwie, zrobiłem boczne nadmuchy. Wyglądają tak jak na fotkach: Przecięta rura fi 70 mm na pół, tylna ścianka, dekielek i podstawa z blachy 4 mm, wszystko pospawane elektrodą rutylowo-zasadową. Generalnie piersze wrażenia po zastosowaniu bardzo dobre. Pali się zdecydowanie lepiej i jest dużo mniej dymu z komina.

post-11709-0-75812800-1325150859_thumb.jpg

post-11709-0-58848800-1325150872_thumb.jpg

post-11709-0-66086500-1325150889_thumb.jpg

post-11709-0-85643900-1325150913_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzięki za pochwały. Generalnie używanie tych napowietrzaczy nie jest specjalnie kłopotliwe trzeba tylko trochę się ubrudzić. Po kilku dniach używania jestem bardzo zadowolony, wykonałem jeszcze jedną rzecz mianowicie zatkałem popielnik wełną szklaną bo okazuje się że drzwi w ogniwie nie są podzielone od środka na dwie sekcje i powietrze z dmuchawy leci prosto na pionowy ruszt i niepotrzebnie rozpala zasyp co powoduje, że nie pali się zasyp powierzchniowo. Po zatkaniu spalanie jeszcze się poprawiło uzyskałem dzisiaj 17h stałopalności metraż 200m2 + CWU 200l, temperatura 55* za zaworem 3 – drogowym na instalacje ok. 48*.

 

 

Nurtuje mnie jeszcze jedna sprawa chodzi o montaż dmuchawy, zauważyłem, że inni producenci montują dmuchawę na górze kotła i powietrze sprowadzane jest do popielnika odpowiednio dobranym profilem. Pomyślałem, że może zrobię coś podobnego, na innym forum pewien specjalista twierdził nawet, że kształt tego profila został opatentowany w Łodzi i, że takie dostarczanie powietrza jest najlepsze. Znalazłem fotkę kotła firmy SAD tam widać ten profil, myślę, że zarówno do Ogniwa i Zębca KMW zrobienie tego to chwila roboty, a może jeszcze pomorze.

post-11709-0-60473700-1325316246_thumb.jpg

post-11709-0-46207100-1325316386_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam - dziś zakupiłem kociołek z Zębca KMW 16kw - proszę mi podpowiedziec gdzie ten kociłek ma termometr temperatu wody na kotle (temperaturę ma mi wyświetlać na sterowniku ale gdzie termometr) - do tej pory użytkowałem piec z pleszewa i tam miałem prucz temperatury na sterowniku własny termometr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KMW nie ma termometru. Producent założył pewnie, że nikt nie będzie palił w piecu miałowym naturalnym ciągiem (bez użycia sterownika i dmuchawy), więc termometru nie montuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mi napisać krok po kroku jak na tym sterowniku rozpalić w piecu tzn. jak przejść w tryb pracy Tylko CO - palę miałem jak zasypę piec - robiłem to dziś pierwszy raz - podpaliłem żażewię i włączyłem tak jak pisze w instrukcji to wentylator jakby wogóle nie chodził albo bardzo wolno się obracał - weszłem w tryb ręczny i podniosłem mu obroty na 100 % i dopiero zaczł dmuchać pożądnie ale mimo to rozpalanie było nie udane - czy to normalne - wentylator od razu sam nie powinien pracować mocmo by rozdmuchać i rozpalić ??? Dzięki za odpowiedzi bo miałem do tej pory stary piec w którym wentylator właśnie pracował na 100% i ustawiałem w nim nawet przedmuchy tu widzę że atomatycznie się ustawiają przedmuchy i nie można tego zmienić.

Wruciłem do ustawień fabrycznych ale znów wentylator ledno co się obracał ( rozpaliłem zanim wróciłem do fabrycznych) nie mam pojęcia jak to faktycznie działa więc znów weszłem w ustawienia siły nadmuchu i podniosłem do 100% a temperaturę na 60 C - czy piec będzie pracował automatycznie jak tak zrobiłem???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obserwuję pracę pieca i widzę ze sam dobiera sobie ładnie przedmuchy tylko wydaje mi się że praktycznie jak osiągnie zadaną temperaturę która jest ustawiona zadana 60 C oscyluje między 61 i 59 C -po osiągnięciutemperatury dmuchawa nadal się delkatnie obraca - czy to normalne że nadal bardzo delikatnie dmuchawa pracuje non stop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich

Mam zębca kwk(s) plus sterownik st-81 zpid i nadmuch

Kocioł strasznie sie smoli choc mam ustawione 65-70 C w dzien na noc 60 C . zalezy od temp.na dworze spalam narazie drewno sezonowane 2 letnie z pod daszku wiec jest suche drewno mix sosna buk dąb brzoza i inne. w duze mrozy pale weglem. cos robie nie tak jakies wskazówki co robic by nie robiła sie smoła? piec jestem zmuszony czyscic prawie codzienie bo do smoły przykleja sie popiół . jak rozpalam to bez sterownika zeby płomienie wypaliły troche ta smołe łatwiej sie czysci ;)

A róznica miedzy termometrem na kotle a sterownikiem jest 8-10 C której sie trzymac ????

wrzuciłem pare zdjec ale sa kiepskiej jakosci robione telefonem ;(

Dziekuje

Pozdrawiam

post-46343-0-39255700-1354566322_thumb.jpg

post-46343-0-90548800-1354566398_thumb.jpg

post-46343-0-27073700-1354566469_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smoła to przeważnie efekt przewymiarowania kotła, czyli za duża moc kotła w stosunku do zapotrzebowania budynku. Sam opał też ma znaczenie, każdy inaczej (mniej lub bardziej) smoli.

 

A jaka na to rada? Wyrzuć dmuchawę, załóż miarkownik i rozete na środkowe drzwi (taką jak ma kwk bez fabrycznej dmuchawy). Drewno bardzo nie lubi "skokowego" podawania powietrza i najlepiej pali się przy małym, ale jednostajnym dopływie powietrza pod ruszt i minimalnym nad opał.

 

A czyścić kocioł trzeba zawsze, najlepiej codziennie. Niestety :/

 

PS. Na własne ryzyko możesz spróbować założyć rozetę i zostawić dmuchawe (zmniejszając jej maksymalne obroty do minimum), ja tak mam i jeszcze żyje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no fakt jest wiekszy 25kw na 160m chyba do garazu podciagne ogrzewanie :) (Budynek obok)

Ale polecono mi, weź wiekszy bedzie mniej dokładania do pieca a sterownik i nadmuch zrobią swoje.ale o efektach ubocznych nikt nie wspomniał.

Rozeta to taka jak gdyby zaluzja w srodkowych dzwiach??? To mam takie cos tylko jak zakładałem sterownik to musiałem tam dodatkowo uszczelkę dac.

Wczoraj paliłem bez dmuchawy,na lekko uchylonej klapce,fakt mniej sie smoli ale o wiele wiecej opału idzie niz jak mam dmuchawę włączoną.

A po dłuszym czasie smolenia kotła jakie sa skutki uboczne dla pieca??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.