Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocił Kondensacyjny A Układ Otwarty?


aurii

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

Czy kocił kondensacyjny gazowy można podłączyć do układu otwartego ???

 

Sprawa wygląda tak że muszę zainstalować w starej kamienicy (jedno z mieszkań ok 55m) kocioł gazowy kondensacyjny w stary układ otwarty który na dzień dzisiejszy działa z piecem węglowym. Układ jest zrobiony tak że zasilenie idziee od zbiornika wyrównawczego górą do grzejników a powrót wraca dołem w piwnicy. I teraz czy można wpiąć się w taki układ z piecem kondesacyjnym??? Czy trzeba przerabiac całą instalację na układ zamknięty???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowoczesne kotły kondensacyjne wymagają utrzymywania ciśnienia w zładzie na poziomie min ok. 1 bar - inaczej nie będą pracować.

Być może są kotły tego typu robione dla instalacji grawitacyjnych, bez naczynia przeponowego - musiałbyś sprawdzić w katalogach i pytać sprzedawców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo to żaden z nowoczesnych kotłów kondensacyjnych nie może pracować w układzie otwartym ze względu na:

1. zabezpieczenia przed spadkiem ciśnienia (od ok. 0,7 bar),

2. poprawne odpowietrzanie w układzie zamkniętym ciśnieniowym,

3. w układzie otwartym woda jest non-stop napowietrzana - co powoduje przyspieszoną korozję

Można się piąć w ten układ przez wymiennik np. płytowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Podobny temat przerabiałem u siebie w tym roku. Mam też instalację C.O. w układzie otwartym. Zostawiłem ten układ i zamiast kondensatu kupiłem kociołek gazowy turbo z możliwością pracy w układzie otwartym. Nie zmieniłem układu na zamknięty, m.innymi dlatego, że chciałem dodatkowo podłączać nowy kocioł na węgiel/drzewo. Nie chciałem się pakować w koszta zabezpieczenia instalacji, typu wężownice schładzające itd. (dla kotła na paliwa stałe, w przypadku podłączania do układu zamkniętego). Z drugiej strony wymiennik płytowy generuje jednak pewne straty energii (ciepła). Ktoś na tym forum napisał, że jest to min. 15%. Jeżeli to prawda, to zapomnieć można o oszczędnościach gazu na kondensacie. Na kocioł wydasz majątek, a różnica w cenie, w stosunku do zwykłego gazowca może się nigdy nie zwrócić. Wymienniki płytowe chyba mają tendencję do zakamieniania się po jakimś czasie i nie są też najtańsze. Uważam, że im prostsza instalacja tym lepiej. Jeżeli w Twojej instalacji C.O. będzie tylko kocioł gazowy, to ja bym radził:

 

I Rozwiązanie

-w przypadku takiej możliwości przerobić instalację na układ zamknięty (zostawić rury i grzejniki stare, jeżeli nie są w opłakanym stanie)

-zainstalować kondensat (bez żadnych wymienników)

 

II Rozwiązanie

-zostawić układ otwarty

-zainstalować kocioł gazowy turbo lub z otwartą komorą (musi mieć możliwość pracy w układzie otwartym)

 

Jeżeli w instalacji ma zostać obecnie wykorzystywany kocioł na węgiel, to drugi wariant.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...zamiast kondensatu kupiłem kociołek gazowy turbo z możliwością pracy w układzie otwartym.

Jaki to kocioł - podaj markę i typ. Z góry dzięki.

 

Ja z kotłów gazowych, które mogą pracować w systemie otwartym znam tylko stojący żeliwny SaunierDuval - kocioł Niedźwiedź - występuje jako kocioł jednofunkcyjny lub z wbudowanym zasobnikiem na ciepłą wodę (tzw. "lodówka").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termet Unico (otwarta komora spalania) lub Unico Turbo. Ja mam ten drugi. Do Twojej powierzchni wystarczy wersja 13kW. Weź pod uwagę przepisy dot. instalacji kotłów gazowych, np. min. kubatura pomieszczenia (są wątki na forum dot. tego). Do kotłów turbo powietrze musisz dostarczać z zewnątrz budynku (dodatkowa rura lub jedna rura koncentryczna). Upewnij się, że masz autoryzowanego instalatora/serwisanta w okolicy. Zaproś najpierw takiego speca, niech obejrzy twoją instalację, bo może są jakieś "pułapki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.