Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

jak na forum można przeczytać podłogówka ma dużą bezwładność i sprawdza się ponoć bardzo dobrze przez sezon grzewczy ale co zrobić jak po za sezonem temp. spadnie na tyle że trzeba bedzie sie dogrzać szybko a nie oczekiwać na podłogówkę dlatego też zamontowałem kaloryfery przewymirowane aby na tej samej temp. zasilania mogły spokojnie pracować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okresem poza sezonem grzewczym nie musisz sie martwic poniewaz "inteligentny" regulator pogodowy zajmie sie twoim problemem samoczynnie. W dobrze ocieplonym nowym domu nie zrobi sie zimno z minuty na minute, ten uklad cieplny poradzi sobie. Wszystkie opinie tu na forum bazuja niestety wlasnie na ukladach mieszanych, troche podlogowki, troche grzejnikow do tego wielokrotnie z piecami na opal staly (moim zdaniem jest to nieporozumienie). Takie cuda nigdy nie beda dobrze funkcjonowaly jako ogrzewanie podlogowe. Cieplo bedzie, ale to juz raczej dzielo przypadku, z nowoczesnym ekonomicznym ogrzewaniem nie ma to absolutnie nic wspolnego.

 

Zgadza sie ,podlogowka ma duza bezwladnosc, dlatego tez nie wszedzie ma ses jej stosowania, (np.stare budynki ze slaba izolacja termiczna). Duze znaczenie ma rowniez zasilanie (piec) i tu zastosowanie kondensata w zestawie z czujnikiem pogodowym jest jak najbardziej wskazane. Jak wspomnialem nie mozna pominac dobrego ocieplenia budynku. Jezeli te warunki zostana spelnione to kaloryfery sa definitywnie nie potrzebne a nawet nie wskazane. Kaloryfery duzo szybciej sie nagrzewaja ale i traca teperature niz plyta podlogi a to jest ogromna strata energji. Do pieca wraca nieco szybciej zimniejsza woda niz z samej podlogi i tym samym piec musi czesciej ja dogrzewac co negatywnie odzwierciedla sie na wydajnosci. Pozatym przez grzejniki zbyt wczesnie temperartura w pomieszczeniu bedzie sugerowala ze temperatura wody na zasilaniu jest za wysoka co doprowadzi do niedogrzewania podlogi. Moga wystapic powazne problemy z ustawieniem pieca.

 

Jeszcze jedno, biore pod uwage ze podlogowka jest glownym zrodlem ciepla a nie grzejniki.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

 

Mam do was pytanie odnosnie KAN 77A , mojej instalacji i ustawień rozdzielacza. Krótki opis instalacji. Posiadam dwa rozdzielacze do grzejników ( parter i pietro) i trzeci do podłogówki 77A. Wszystkie wpięte równolegle na "listwę" zasilania i powrotu z kotła Vitodens 100W. Grzejniki to Kermi X2.

Problem z jakim się zmagam to "grające" grzejniki ale tylko w momencie gdy nie działa piec ( a dokładniej jego pompa ). Pompa w podłogówce działa cały czas.

Metodą prób doszedłem do tego że właśnie działająca pompa mieszacza odpowiada za to. W instalacji z grzejnikami robi się odwrotny przepływ wody i zawory na grzejnikach grają. Poniżej schemat gdzie zaznaczyłem przepływy gdy nie działa pompa pieca. post-39031-0-27955800-1355954665_thumb.jpg

 

Według mnie działająca pompka w rozdzielaczu zabiera wodę z instalacji z grzejnikami.

Problem został częściowo rozwiązany poprzez odkręcenie prawie na maxa bypasu na rozdzielaczu. Ale wydaje mi się że to złe rozwiązanie bo woda krąży sobie przez bypas. W dokumentacji KAN jest informacja że bypas powinien byc otwarty tylko jak są siłowniki aby w przypadku zamknięcia pętli pompka nie działała bez odbioru wody.

 

Czy może mi ktoś poradzić co w takiej sytuacji mozna zrobić ? Czy zastosowanie zaworów jednokierunkowych na zasilaniu rozdzielaczy grzejników pomoże aby nie robił się odwrotny przepływ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odpowiadasz wogóle nie czytając postów i czego dotyczy problem. Chłop ma wiszący kocioł gazowy to jak chcesz to zasilanie podłogówki podłaczyc przed pompą CO? Inna sprawa że ta instalacja jest do d...y a ten kocioł za specjalnie nie nadaje się do mieszanych układów ogrzewania. Instalator zrobił CO jak dla kotła węglowego co jest kompletnym nieporozumieniem a i pewnie matematyką też się nie skalał i przepływów nie policzył. Można ten kocioł zastosować do mieszanej instalacji ale przy zastosowaniu dedykowanych do niego podzespołów. Ten rozdzielacz z układem mieszajacym to z takim kotłem to niewypał, i kolejny raz podobny problem opisywany na forum i wszędzie albo problem z przepływami (brak sprzegła hydraulicznego) albo ze sterowaniem podłogówki (nieszczęsne zintegrowane rozdzielacze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Typowy schemat połączenia instalacji grzejnikowej (wysoki parametr) z ogrzewaniem podłogowym (niski parametr) - miejscowy układ mieszający obniża temp. wody zasilającej instalację OP. Zalecam zastosowanie układów mieszających z trójdrogowym zaworem termostatycznym.

 

Najlepiej zalecam zastosowanie w 100% niskoparametrowej instalacji OP.

 

Jakie będzie źródło ciepła?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam,
na pocatku przepraszam za polski - jestem z Czech.
Mam pytanie na rozdzielac - mam instalovany rozdzielacz podlogowy KAN 77A na centralnym ogrzewaniu kdzie jest temper. okolo 65st.C.
Na rozdzielaczu na wstepu zasilania jest zawor termostatyczny s kapilara na spodniej belce rozdzielacza ustawiony na 45st.C
Wszystko dziala poprawnie do momentu kiedy sie wylaczy pompa mieszajanca podlogowki.
W tym momencie mi powoli ale stale cisnie centralna pompa ogrzewania gorancom wode 65st. do powrotu rozdzielacza (na gornom belke) i dalej pare metrow do wazy powrotowych juz w podlodze.

Zawor termostatyczny nie wylaczy zasilania gorancej wody bo kapilara na spodniej belce ma temperature w tym momencie  ok. 35st.
Jest mozliwe temu problemu zabronic jakims zaworem zwrotnym w rozdielaczu instalovanym dodatkowo?

Podloga w poblizu rozdzielacza jest w tym momencie dosyc goranca.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rozdzielacz jest w szafce, to trudno będzie tam wstawić zawór zwrotny między belkę a pompę (jedyne miejsce gdzie uzyskasz efekt, o który ci chodzi).

 

Alternatywą jest zamontowanie na rurze zasilającej rozdzielacz z kotła, elektrozaworu NC (normalnie zamknięty). Podłączasz go razem ze sterowaniem pompy i gdy prąd do pompy dopływa, to zawór się otwiera, gdy prąd na pompie odcinasz, zawór wraca do pozycji NC, czyli się zamyka. Innych pomysłów nie mam. Ten zawór nie musi być w szafce. Jeśli zasilasz rozdzielacz osobną rurą z kotłowni, to zawór może być w kotłowni.

Elektrozawór dla małej podłogi 3/4", 230 V, energooszczędny, cichy.

 

 

post-18583-0-17148700-1484679031_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Probowalem zmienic bieg pompy na minimum - 3-4W (Grundfos Alpha2) - wszystko jest to samo,
normalne ustawienie jest na Auto Adapt.

Ten problem z goranca woda w powrocie podlogowki jest i kiedy som wszystki pompy zupelnie wylanczone - grawitacja
(jest instalowany bufor).

Mam pomysl instalowac zawor zwrotny zamiast zaworu kulowego (niebieskiego) na gornej belce.

kiminero: Dzienki za pomysl instalacji elektrozaworu zasilania, jest to alternatywa, ale mysle z tym zaworem zwrotnym bedzie taniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Panowie. Posiadam podłogówkę i tez przepływy kań- therm. Mam problem bo posiadam na dolnych belkach takie przezroczyste przewodniki które kręcąc powinny regulować ilość przepływu wody na każdym z obiegu. Problem jest taki ze od kilku lat one nie chodzą. Kręcę w jedna w druga i nie zmienia się przepływ. Jak to naprawić by czegoś nie popsuć. Proszę o pomoc. Mariusz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.