Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

tak , robi to zawór termostatyczny z głowica w zaleznosci od połozenia głowicy wpuszcza mniej lub wiecej ciepłej wody z kotła

Rozumiem przez to że stopień zmieszania jest w miarę stały, regulacji podlega jedynie ilość dopływu ciepłej wody na zasileniu rozdzielacza.

 

co jest sterowane rozdzielacze - zamykane petle poprzez siłowniki czy termostat wyłacza pompe ?

jesli sa siłowniki to mozna by było czasowo przełaczac siłowniki i wtedy nie było by tego efektu ze załacza sie cała sekcja

 

Siłowników nie mam zainstalowanych ponieważ nie są potrzebne. Dwa rozdzielacze i dwa regulatory pokojowe zasilają jedno duże pomieszczenie o pow. 170m2. Trzeci obsługuje zaplecze.

 

ale w tym układzie mozna by spróbowac ominac mieszacze i zasilic rozdzielacze prost z kotła , zdjac głowice odkrecic zawór regulacyjny a na kotel ustawiz zadna temp

tylko pytanie czy pompa kotła jest wystarczajaca na cała instalacje i jak sa ustawione przepływy na poszczególnych petlach

 

Trudno mi to oceniać czy pompa z kotła da radę. Raczej w to wątpię. Wszystkie pompki na rozdzielaczach hydraulik ustawił na 3-cim biegu i zakazał ruszać. Na razie nie ruszam chociaż trochę szumią. Rotametrów nie dostałem - hydro twierdzi że nie potrzebne. Podobno obwody równe a ich długość to 80-100m. Temperatury na powrotach poszczególnych pętli są bardzo zbliżone. Niezależnie od ustawionej temperatury wewnętrznej powierzchnia posadzki jest chłodna (sprawdzałem chodząc boso :))

 

Mam gorące pytanie czy jest sens przerobić rozdzielacz w taki sposób aby zlikwidować mieszanie? Koszt tej operacji jest bez znaczenia chodzi o uzasadnienie ekonomiki grzania oraz o to czy jest to zgodne z technologią instalacji.

 

Pozdrawiam.

post-37513-0-43234400-1326055130_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako nowy na forum witam wszystkich.

Niedawno uruchomiłem ogrzewanie podłogowe w nowym budynku gospodarczym o pow. 230m2. Po miesiącu całość się już podsuszyła i wygrzała. Przez ostatni tydzień przy dodatnich temp. zewnętrznych i ustawionych 16st C w środku dzienne zużycie gazu (GZ 50) ustabilizowało się na poziomie 10m3 z bardzo małymi wahaniami. Budynek ocieplony, kocioł kondensacyjny ULRICH , ustawiony na 45st C , tylko podłogówka, bez grzejników. Nie wiem czy to dobrze ale hydraulik uszczęśliwił mnie trzema rozdzielaczami KAN 77a którymi sterują regulatory pokojowe.

post-37513-0-45822600-1325884017_thumb.jpg

Proszę o poradę w nast. sprawie. W jaki sposób zwiększyć temp. wody idącej w podłogę bez zwiększania jej na piecu. Obecnie do ustawionego na max zaworu termostatycznego dociera woda o temp. zbliżonej do ustawionej na kotle (45st C) przez pompę idzie już chłodniejsza a na dolnym termometrze sięga 28st. Na powrocie ma ok. 22. Gdy ustawię na kotle 56st C to będzie to odpowiednio 35 i 27.

 

odpowiedz jest prosta

wywalic ten mieszacz i zamontować prawdziwy układ mieszający ktory może podać na podłogę tyle ile jest na kotle czyli np 35st co daje realne oszczedności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieszacz jest srodkiem do osiagniecia załozonego celu jakim jest dostarczenie do podłogówki wody o zadanej temperaturze

równie dobrym i skutecznym srodkiem bedzie kocioł który ten cel zrealizuje

wiec mieszacz nie jest niezbedny

znam takich którzy podłogówke podłaczaj bezposrednio pod kocioł weglowy tak jak grzejnik i grzeja nie przejmujac sie niczym

 

na zdjeciu pokazany jest mieszacz termostatyczny -TZM który wykorzystywany jest do małych powierzchni w zaleznosci od typu bedzie to 50 , 100 czy 200 m2

 

na poprzednim zdjeciu zaznaczyłes czerwona kreska przevbieg wody bez mieszania z wykorzystaniem zamontowanej pompy

to najprostrze rozwiazanie aby sie przekonac jakie beda efekty pozbycia sie obecnego mieszacza

wykorzystujac istniejacy zawór termostatyczny z kapilara mozna odciac rozdzielacz od zasilania z kotła po osiagnieciu własciwej temp pomieszczenia jak termostat wyłaczy pompe na rozdzielaczu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

znam takich którzy podłogówke podłaczaj bezposrednio pod kocioł weglowy tak jak grzejnik i grzeja nie przejmujac sie niczym

 

 

 

Dzięki za słowa pocieszenia.

Ja również takich znam. Są to zwolennicy maksymalnej prostoty rozwiązań, twierdzący z radością że jak czegoś nie ma to się to nie zepsuje. O ekonomice grzania i możliwościach regulacji układu mówią mniej chętnie i już się nie śmiejąc.

 

Jutro mam rozmowę z hydraulikiem (sprawcą tego zamieszania) - będzie to trudna rozmowa.

Dam znać co z tego wynikło.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy "prawdziwy układ mieszający" w przypadku 100% podłogówki jest koniecznie niezbędny? Dlaczego?

Czy opiera się on na wykorzystaniu zaworu trójdrożnego?

Np. takiego :

http://forum.info-og...dpost__p__54953

 

 

tak na nakim mieszczu osiagniesz cel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za słowa pocieszenia.

Ja również takich znam. Są to zwolennicy maksymalnej prostoty rozwiązań, twierdzący z radością że jak czegoś nie ma to się to nie zepsuje. O ekonomice grzania i możliwościach regulacji układu mówią mniej chętnie i już się nie śmiejąc.

 

Jutro mam rozmowę z hydraulikiem (sprawcą tego zamieszania) - będzie to trudna rozmowa.

Dam znać co z tego wynikło.

Pozdrawiam.

Witam,

mam podobny system mieszajacy, wiec pytanie co przyniosla rozmowa z hydraulikiem?

Za odpowiedz z gory dziekuje, tez mysle o wyrzuceniu tych pomp i probie puscic to na samym kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to często bywa po sfinalizowaniu roboty sprytny hydro zaczął stosować uniki.

Dzwoniłem do konsultanta technicznego z firmy KAN. Twierdzi on że rozdzielacz który posiadam powinien być stosowany z kotłami których optymalna temp. pracy wynosi 50-80st. W przypadku zasilania kondensatem 100% podłogówki radził montowanie zwykłych prostych rozdzielaczy bez układów mieszających. Skłaniam się ku takiej opcji ale pozostaje mi do przemyślenia kwestia sterowania trzema strefami budynku z których każda ma własny rozdzielacz i regulator pokojowy.

Obecnie prowadzę codzienny wykres zużycia gazu, temperatury zewn, wewnętrznej i temp.kotła, testując różne ustawienia. Trochę to potrwa ponieważ duży budynek (1400m3) ogrzewany podłogą reaguje na zmiany bardzo powoli.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za tak szybka odpowiedz. Ja rowniez rozmawialem z moim instalatorem i doszlismy do wniosku, ze bedziemy przerabiac instalacje.

Na szczescie moj hydraulik jest kooperatywny i otwarty na rozne wymiany zdan i pogladow.

Zainstalowal te rozdzielacze bo chcial zapewnic 100%-owy obieg w podlogowce(u mnie ok.160m?) na dwoch pietrach. Dwa rozdzielacze z owym mieszaczen na kazdy rozdzielacz.

Po konsultacji i rozwazeniu, ze podmieszanie ktorego nie da sie przyblokowac w samej podlogowce nie ma wiekszego sesu doszlismy do wniosku, ze pominiemy pompy i puscimy calosc bezposrednio z kotla. Podobno moj instalator uruchamial podobnie duze intalacje na samym kotle i chodzi bez problemu. U mnie chcial jak najlepiej i niestety chyba przedobrzyl.

Wedlug mnie to zwykla strata energji zawyszszajac temperature zasilania, zeby na obieg podlogowy poszla odpowiednia temperatura.

Cale zalozenie tego konceptu (kondensat-podlogowka- jak najnizsza temp. zasilania) idzie w leb, co za soba niesie wieksze spalanie gazu, to jest teoria a wpraktyce zobaczymy. Mam nadzieje, ze kociol pociagnie i bedzie wszystko jak nalezy. Kociol to Vaillant ecotec plus 186/3-5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie moge znalezc nic na temat mocy tej pompy, w prospektach jest wzmianka o pompie obiegowej z automatyczna zmiana wydajnosci.

Dostepu do tabliczki nie mam, nie mieszkam czasowo w tym domu. Z tego co znalazlem na roznych forach- (jednak niewiele)- to jest nadzieja, ze pompa starczy. Moj instalator tez jest takiego zdania, tez wierzy ze sobie poradzi.

Problem w tym, ze w domkach mieszkalnych nie wiele instalacji opartych na 100% podlogowce znajduje zastosowanie , a instalacje mieszane tak i tak wymagaja dodatkowej pompy z mieszaczem.

Edytowane przez ziejur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, jeszcze jedno.

 

na poprzednim zdjeciu zaznaczyłes czerwona kreska przevbieg wody bez mieszania z wykorzystaniem zamontowanej pompy

to najprostrze rozwiazanie aby sie przekonac jakie beda efekty pozbycia sie obecnego mieszacza

wykorzystujac istniejacy zawór termostatyczny z kapilara mozna odciac rozdzielacz od zasilania z kotła po osiagnieciu własciwej temp pomieszczenia jak termostat wyłaczy pompe na rozdzielaczu

 

Co do takigo rozwiazania, tez bylbym za, ale jest problem szeregowo podlaczonych pomp.

Dlatego naprawde najprosciej poprostu wywalic istniejace pompy i sprawa zalatwiona. Dochodzi jeszcze oszczednosc na pradzie, jakby niebylo dwie pompy, sterowniki do nich, skoro obyloby sie bez nich to ideal instalacja.

Edytowane przez ziejur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak rozwiązać problem niepotrzebnie zamontowanych rozdzielaczy KAN 77. Mieszają one wodę w stałym stosunku i powodują wyraźne podniesienie temperatury powrotu. Czy można je przerobić tak jak na rys. w poście nr 26 a następnie połączyć zgodnie z uproszczonym schematem który narysowałem poniżej. Czy sprzęgło hydrauliczne jest w tym przypadku niezbędne? Obecnie jeżeli jeden regulator pokojowy da sygnał do grzania a pozostałe nie to zachodzi takie zjawisko że część gorącej wody z zasilania płynie przez nieczynne pompy nie pracujących rozdzielaczy i prawie bez strat temperatury podgrzewa schłodzoną wodę idącą z rozdzielacza pracującego. Efektem jest wysoka temperatura powrotu do kotła i słabsza kondensacja. W przypadku załączenia 2 rozdzielaczy temp. powrotu jest już niższa a przy pracujących 3 jest całkiem niska. Tylko że przypadki kiedy to działają równocześnie 3 rozdzielacze są bardzo rzadkie. Czy przy zastosowaniu sprzęgła da się wyeliminować to niekorzystne zjawisko. A może jest jakiś inny sposób podłączenia 3 pomp do kotła.

post-37513-0-27945900-1327008038_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastosowanie sprzegła spowoduje to czego tak bardzo nie chcesz czyli mieszania wody zasilajacej z powrotna

to nawet jasno wynika ze schematu

musisz spojrzec na problem inaczej , piszesz ze załaczanie teromostatów pokojowych nastepuje nie równoczesnie i rzadko 3 naraz

wiec po co kombinacje z 3-ema pompami niech to zasila kocioł nalepiej jak by była pompa elektroniczna o płynnej regul wydajnosci moze jakas Alpha Magna - jaka pompe teraz ma kocioł ?

ale potrzebne beda jakies zawory elektrycznie sterowane które puszcza przepływ na odpowieni rozdzielacz , tak jak to robi teraz pompa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może najpierw bez inwazyjnie dla rozdzielacza i całej instalki tak spróbować przepiąć , tyle podłogówki to duża ilość wody a jedna pompa może nie dać rady a jeszcze różne długości . Atak to pompe kkotła nnp.3 bieg a rozdzielaczy np.1 bieg post-16946-0-77763100-1327082596_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew.

Kocioł jaki mam zamontowany to ULRICH Kondensich Kompressor 21KW połączony z 300l zasobnikiem i układem solarnym. Mój pomysł na sprzęgło hydrauliczne był oparty o instrukcję montażu kotłów Ulricha. Jest tam wiele przykładowych schematów gdzie wszystkie sterowane osobno obiegi zasilane oddzielnymi pompami łączą się z kotłem za pośrednictwem sprzęgła.

Poważna ingerencja w układ jaką proponuje Marek jest skomplikowana technicznie i do momentu znalezienia prostrzego rozwiązania niech pozostanie ostateczną alternatywą.

Pozostaje do przemyślenia pomysł przeróbki rozdzielacza tak aby zlikwidować mieszanie. Odcięcie pompy rozdzielacza od górnej belki będzie miało także i ten skutek że mocno utrudni przepływ ciepłej wody i jej szybki powrót do kotła w przypadku gdy rozdzielacz nie jest załączony. Pompa kotła będzie musiala przetłoczyć wodę nie tylko przez nieruchomą pompę rozdzielacza ale także przez jego poszczególne pętle. Minusem jest chyba to że nawet wtedy gdy wyłączymy wiosną któryś z niepotrzebnych już obiegów to i tak będzie on minimalnie zasilany w czasie grzania na pozostałych. Ciekawi mnie jak mocne będzie te mimowolne zasilanie. .

W tej chwili gorąca woda idzie przez pompę, ciągle gorąca trafia na powrót rozdzielacza i dalej płynie do kotła pogarszając parametry kondensacji.

Rysunek który zapodał mironw wygląda sensownie tylko zastanawia mnie sprawa jak będzie wyglądać bezpośrednia współpraca 1, 2 lub 3 jednocześnie pomp rozdzielaczy z tą od kotła.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Auriga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Mój pomysł na sprzęgło hydrauliczne był oparty o instrukcję montażu kotłów Ulricha. Jest tam wiele przykładowych schematów gdzie wszystkie sterowane osobno obiegi zasilane oddzielnymi pompami łączą się z kotłem za pośrednictwem sprzęgła.

takie rozwiazanie jest poprawne z punktu widzenia hydrauliki , przecierz producent nie moze instruowac inaczej niz poprawnie

a czy to bedzie ekonomiczne -to mozne przemilczeć

 

Poważna ingerencja w układ jaką proponuje Marek jest skomplikowana technicznie i do momentu znalezienia prostrzego rozwiązania niech pozostanie ostateczną alternatywą.

 

technicznie raczej prosta , wymontowac układ z pompa i rurki podłaczyc do rozdzielacza , moze z godz. roboty dla 1 rozdzielacza

Pozostaje do przemyślenia pomysł przeróbki rozdzielacza tak aby zlikwidować mieszanie.

 

w poscie #26 namalowałes jak to zrobic

podobnie proponuje mironw , tylko współpraca 1, 2 albo 3 - pomp rozdzielacza z kotłem bedzie kulawa

 

Odcięcie pompy rozdzielacza od górnej belki będzie miało także i ten skutek że mocno utrudni przepływ ciepłej wody i jej szybki powrót do kotła w przypadku gdy rozdzielacz nie jest załączony. Pompa kotła będzie musiala przetłoczyć wodę nie tylko przez nieruchomą pompę rozdzielacza ale także przez jego poszczególne pętle.

 

co znaczy rozdzielacz nie jest załaczony ?

to pompe na rozdzielaczu jest załaczana , tak pisałes

a gdy nie jest załaczona wprowadza wieksze opory i woda tedy popłynie w duzo mniejszym stopniu - w jakim to wykaze experyment

to korzystna sytuacja bo ten wył rozdzielacz nie miał byc grzany a bedzie tylko minimalnie pogrzewany -mały przepływ przez cały rozdzielacz

 

Minusem jest chyba to że nawet wtedy gdy wyłączymy wiosną któryś z niepotrzebnych już obiegów to i tak będzie on minimalnie zasilany w czasie grzania na pozostałych. Ciekawi mnie jak mocne będzie te mimowolne zasilanie. .

wcale nie musi byc grzany - sa zawory odcinajace dwa razy w roku mozna cus pokrecic recznie

jak bedzie za zimno to szybko przypomnisz sobie co trzeba zrobic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w poscie #26 namalowałes jak to zrobic

podobnie proponuje mironw , tylko współpraca 1, 2 albo 3 - pomp rozdzielacza z kotłem bedzie kulawa

a dlaczego przeciesz w rozbudowanych (dużych ) instalacjać montuje się pompy wspomagające przy słabych przepływach, dużych oporach , a podłogówka takie chyba stawia . Pompy rozdzielaczy na1 biegu a kotła 3 a najlepiej " inteligentna "

 

Marek a czy podłączenie bezpośrednio bez pomp i rózna długość pętli nie będzie trudna do wyregulowania , nie mówiąc o sterowaniu jak to sugerujesz

 

:........ale potrzebne beda jakies zawory elektrycznie sterowane które puszcza przepływ na odpowieni rozdzielacz ..."

myślisz że to nie zakłóci pracy układu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pozostaje do przemyślenia pomysł przeróbki rozdzielacza tak aby zlikwidować mieszanie. Odcięcie pompy rozdzielacza od górnej belki będzie miało także i ten skutek że mocno utrudni przepływ ciepłej wody i jej szybki powrót do kotła w przypadku gdy rozdzielacz nie jest załączony. Pompa kotła będzie musiala przetłoczyć wodę nie tylko przez nieruchomą pompę rozdzielacza ale także przez jego poszczególne pętle.

 

Witam,

Ja myslalem raczej o wykreceniu pompy z ukladu, mniej wiecej tak jak na tym ostatnim rysunku, tylko zamiast pompy poprostu kawalek rurki.

Tu chodzi praktycznie tylko o to czy kociol poradzi sobie z tym metrazem (u mnie 160m? na dwoch pietrach).

W moim przypadku na kotle jest tylko ogrzewanie domu, wode mam na prad, wiec mysle jeszcze zeby zamienic zasilanie i powrot na samym kotle, wylaczyc pompy z pradu i zobaczyc jyk bedzie. W ten sposob byloby najprosciej wyprobowac bezposrednie zasilanie z kotla, tylko czy wylaczone pompy nie beda przepuszczaly wody. Jezeli tak to trzeba je jednak wykrecic, ale to i tak chyba najprostrze rozwiazanie. Poza pompami zadnych integracji w rozdzielaczach, na kotle zamiana zasilania i powrotu i to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec mysle jeszcze zeby zamienic zasilanie i powrot na samym kotle, wylaczyc pompy z pradu i zobaczyc jyk bedzie. W ten sposob byloby najprosciej wyprobowac bezposrednie zasilanie z kotla, tylko czy wylaczone pompy nie beda przepuszczaly wody. Jezeli tak to trzeba je jednak wykrecic, ale to i tak chyba najprostrze rozwiazanie. Poza pompami zadnych integracji w rozdzielaczach, na kotle zamiana zasilania i powrotu i to wszystko.

to by było zbyt proste

wyłaczona pompa nie stanowi zapory , i jeszcze problem z zaworami termostat i regulacyjny jak zamienisz rurki na kotle na zawory woda pójdzie w przeciwnym kierunku -niezgodnie z e strzałaką

czy odkrecenie rurek zasilania i powrotu oraz zaworów od rozdzielacza od zespołu pomy to taki problem ?

wtedy masz bez dodatkowych oporów

ale w twiom przypadku nie ma obaw kocioł da rade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to by było zbyt proste

wyłaczona pompa nie stanowi zapory , i jeszcze problem z zaworami termostat i regulacyjny jak zamienisz rurki na kotle na zawory woda pójdzie w przeciwnym kierunku -niezgodnie z e strzałaką

czy odkrecenie rurek zasilania i powrotu oraz zaworów od rozdzielacza od zespołu pomy to taki problem ?

wtedy masz bez dodatkowych oporów

ale w twiom przypadku nie ma obaw kocioł da rade

 

Nie jest to problem, myslalem tylko zeby na probe tak zostawic , gdyby sie okazalo ze kociol nie pociagnie.

 

Ok, zamienie na kotle zasilanie i powrot, wymontuje pompy, wymontuje zawory(termostatyczny i regulacyjny). Mysle ze to wszystko.

Temperature max.zasilania ustawie na kotle np. na 45 stopni i wporzadku.

Kociol da rade i wszystko bedzie funkcjonowac tak jak wlasciwie zamierzalem, bez niepotrzebnego zawyzania temp.zasilania.

Zamiast na kotle mozna rowniez zamienic zasilanie i powrot na rozdzielaczu, tym przypadku chodzi tylko o estetyke wykonania, zeby nie krzyzowac rur ;-).

 

Dzieki wszystkim za udzial w tej dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wygląda mieszanie w tym mieszaczu

post-16946-0-55588800-1327264890_thumb.jpg

jak cos robisz rób do konca dobrze

pokazujesz ze przez pompe płynie woda zmieszana -niebieski i czerwony

to dlaczego w lewo ( powrót ) jest niebieski a na belce 9 w prawo )jest czerwony ?

zobaczy to jakis zółtodzób i bedzie miał skrzywione poglady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.