Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

witam szanowne grono. proszę o podpowiedz w sprawie uruchomienia ogrzewania podłogowego. jakiś czas temu kupiłem bliźniaka w stanie dewloperskim i oczywiście full problemów- tylko bez śmiechu to już ostatni raz. sad.gif

np. podłączyli mi 2 kaloryfery do rozdzielacza podłogówki i teraz fachowiec musi przyjechc i wyciąc. szok

a teraz do tematu, uruchomiłem piec 2 funkc. i o dziwo grzejniki na poddaszu działają poprawnie, a na parterze gdzie jest podłogówka nic się nie dzieje. podłogówka podpięta jest do rozdzielacza kan-therm 73a-6ob.( coś podobnego http://allegro.pl/kan-therm-rozdzielacz-5-ob-pompa-zawory-seria-73a-i1867733624.htmlpost-30730-0-73501900-1319494597_thumb.gif ) tak jak już przedtem pisałem o błędnie podłączonych grzejnikach podpiętych do tego rozdzielacza,no właśnie one grzeją a podłoga nie. zakręciłem na rozdzielaczu grzejniki i dalej nic. czy podłogówka może by zapowietrzona,a jak tak to jak ją odpowietrzyc,

próbowałem różnych ustawień na powrocie(oczywiście powrót na dole), próbowałem na dolnych zaworkach, bajpas itp. i nic. i jeszcze jedno pytanie- pompa na rozdzielaczu ma cały czas pracowac czy służy tylko do pod mieszania wody w układzie, bo zdania są podzielone. proszę o podpowiedz i pomoc. jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-30730-0-56509600-1319575056_thumb.gif

1 kierunek na pompie

2 kierunek zasilania od pieca

 

fotka z kan-therm jest identyczna jak rozdzielacz u mnie tylko ja założyłem RTL z kapilarą dedykowanego przez prod rozdzielacza.

tak trochę to śmiesznie wygląda że zasilanie jest na górze gdzie jest wszystko w kolorze niebieskim, ale tak już jest u KAN_THERM . sprawdzałem w dokumentacji producenta, tak ma byc.

post-30730-0-50991700-1319575768_thumb.jpg

z tego co mi podpowiedział jeden gośc to ta pompa ma służyc do pod mieszania wody żeby obniży temperaturę. pozdrawiam jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , no widzisz już nie jest u Ciebie identyczne bo ty założyłeś głowice termostatyczną z kapilarą i nie wiemy gdzie przyłożyłeś tą kapilarę a to dość ważne , pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , na początek trzeba odpowietrzyć pętle ( najlepiej przelać każdą po koleji ) na belkach powinny być zawory napełniające na które nakładasz węża z wodą na drugi zawór węża odpływowego i odkręcając każdą pętle po koleji odpowietrzysz dokładnie układ , a potem zobaczymy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, dzisiaj odpowietrzyłem układ podłogówki, tak fajnie poszło bo na odpowietrznikach są końcówki pasujące do węża ogrodowego,. jeden do kranu,a drugi do wiadra. pomału pozbyłem się powietrza na każdej sekcji - poszło 6 wiader i mam nadzieje że jest ok. powietrza było bardzo dużo. później załączyłem pompę na 2 , dokręciłem powrót do 0 a następnie 1,5 obrotu odkręciłem. każdą sekcje odkręciłem na 5 obr. zakończyłem ok 19 i do 21.30 jako tako podłogi były zimnawe.zobaczę jutro może się ruszy. dam znac. pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PEX 16 ma pojemność ok. 0,1 l/m czyli w pętli 100m jest 10l, jeśli spuściłeś 6 wiader łącznie ze wszystkich pętli to według mnie nie ma szans żeby się porządnie odpowietrzyły, tym bardziej że nie wiem czemu w tych rozdzielaczach nie ma automatycznych odpowietrzników na belkach. Dodatkowo czy wlewałeś przez dolną belkę, ja bym tak robił, bo ta belka jest niżej.

Czy próbowałeś zakręcić wszystkie sekcje oprócz jednej i sprawdzić czy masz ciepły powrót - tak bym zrobił z każdą po kolei.

No i w końcu jak ci zależy na pomocy to zrób zdjęcie rozdzielacza bo tak to trochę zawracanie głowy, tym bardziej, że piszesz iż powrót masz na dole a na tym rozdzielaczu ze zdjęcia zasilanie podłogówki jest na dole a powrót na górze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam- w rozdzielaczach kan-therm 73a/77a, zasilenie jest na górze a powrót na dole to na 100%,zresztą wyżej jest zdjęcie opisujące podłączenie zasilania i powrotu. może faktycznie zamało spuściłem wody, jutro po walczę. dzisiaj piec był gorący i nie chciałem kombinowac.

a co do powrotów(górne) to są one gorące, wyjścia w podłogę (dolne) letnie. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , narysuj schemat jak to jest wpiete w układ , co pokazują trmometry , jaka temperatura na kotle ( ma być wieksza o 20 st niż ta która ma być na podłogówce ) czy zawór na powrocie wychodzący z dolnej belki jest otwarty na maxa ( powinien być wyregulowany , najlepiej na początek zakręcić go do połowy) , na czas uruchomienia zakręć zawór na bajpasie , zdejmij siłowniki jeśli je posiadasz , czy pompa pracuje cały czas na piecu i na rozdzielczu , ???????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jutro zrobię fotkę, a co do pomp to na piecu oraz to od rozdzielacz pracują. z rozdzielacza na 2. termometr górny pokazuje o ok. 10 stopni więcej niż dolny a powinno by chyba odwrotni ponieważ górny jest od powrotu. założony mam RTL z kapilarą ale na razie za bardzo nie ma pracy bo dolna belka nie jest za gorąca. na kotle z reguły jest ok 50 stop. zawór powrotny ustawiłem na ok. 2 odkręcenia.

a zaworki zasilające sekcje(dolna belka) na 5 obrotów. bajpas zakręcony. siłowniki zostały dopiero zamówione i będą za 2-3 dni.pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tak jak zaznaczyłeś pompa pompuje w dół (strzałka na pompie wskazuje w dół) to coś masz masakrycznie namieszane, albo tylko ci się wydaje że zamieściłeś z allegro identyczne zdjęcie jak twój rozdzielacz. Pompa zaciąga wodę z powrotu, a zawór termostatyczny dawkuje ciepłą wodę z zasilania w zależności o temperatury belki zasilającej podłogówkę (dolnej!!!!) i nie ma prawa być inaczej. Jedyne wyjaśnienie (teoretyzuje) jeśli masz prawidłowo podpięte i taki zestaw jak na zdjęciu to zbyt duże opory w podłogówce (coś pozakręcane, zatkane, zapowietrzone etc) i cała woda z pompy wraca przez przez bypass albo powrót do pieca. Sprawdź strzałkę na pompie, zakręć obejście przez bypass, odkręć na ful zawory na górnej belce i na dolnej, przydław zawór powrotny - ten na prawo od pompy na powrocie instalacji i musi ruszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przyglądałem się tej fotografii i wydaje mi się że jednak coś test nie tak albowiem aby do układu mogła dopłynąć ciepła woda musi tym samym pozbyć się części wody wychłodzonej która w tej sytuacji jednak musi w całości przepłynąć przez pompę tym samym równoważąc ciśnienie za i przed pompą. Wnioskuje z tego że woda kręci się w pętli na około. Założenie na belce powrotnej zaworu zwrotnego po przeciwnej stronie w stosunku do pompy i podpięcie tam bezpośrednio powrotu do kotła powinno załatwić sprawę post-13940-0-57813000-1319805884_thumb.png jeżeli na belce są termostaty to należy zrobić by-pass dla pompy

Ps nie doczytałem o tych wskazaniach termometrów. Są to wskazania zapewne gdy pompa nie pracuje i obwód działa jak grzejnik nie dochodząc do pętli lub obiera łatwiejszą drogę pomijając ją. Mimo to podtrzymuje swoja wcześniejszą wypowiedz

Edytowane przez przemyslaw2ar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. panowie dzisiaj uruchomiłem tą moją nieszczęsną podłogówkę. trochę pomęczyłem się na nowo z Odpowietrzeniem układu podłogowego i poszła, aż się mi miło zrobiło.

odpowietrzyłem układ począwszy od pieca aż po każdą sekcje.

w piecu odkręciłem delikatnie dopływ wody i starałem się żeby było ok 2 bary(kuzyn pilnował no i oczywiście na zimnym i wyłączonym piecu) a ja na odpowietrzniku w rozdzielaczu, odpuszczałem wodę i każdą sekcje pomału w ten sposób odpowietrzyłem. potem pompę. w układ nie dostało się lewe powietrze. gdy odpaliłem kocioł nagle mały szok termometry pokazały prawidłową temperaturę, to jest czerwony był w końcu cieplejszy niż niebieski. po 0,5 godziny podłoga była odczuwalnie cieplejsza. w końcu

a tak na marginesie to też na początku sądziłem że w systemie KAN-therm (73a) zasilanie jest na dole bo cały dół jest na czerwono, a jednak jest na górze i pompa pcha ciepłą wodę od razu w dół i z tam wychodzi na podłogówkę. pozdrawiam i dzięki za próby pomocy

ps. gościu z kan-threrm podpowiedział mi żeby zawór powrotny na dole odkręci na 1,5- 2 obroty, pompa max 2. i na razie jest ok' :rolleyes:

Edytowane przez jaca1971pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam serdecznie,

 

Proszę o pomoc/weryfikację poprawności połączenia mojego rozdzielacza, bo chyba nie działa poprawnie...

Problem w tym, że jak pompa przy rozdzialaczu jest WYŁĄCZONA działają tylko dwa obwody podłogówki (krótsze)

a jak ją włączę, lub obniżę temperaturę na regulatorze tak aby działała to wtedy zabiera całkowicie ciepło z grzejników

i działa tylko podłogówka (wszystkie 4 obwody).

 

Dołączam zdjęcie rozdzielacza, proszę o pomoc...

post-37250-0-73213200-1325184266_thumb.jpg

Edytowane przez mwitalec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , tam brakuje Ci głowicy termostatycznej z kapilarą i pewnie nie jest to wyregulowane , zamiast tego masz czujnik który wyłącza pompę jak tylko wzrośnie tem . na zasilaniu podłogi ,

Ta pompa powinna chodzić cały czas i mieszać wodę w części podłogowej . pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie rozszyfrowałem zasadę działania...

 

przede wszystkim brakuje tej głowicy, a sterownik działa tak, że uruchamia pompę po osiągnięciu zadanej temperatury,

a nie tak jak powinno być czyli ma wyłączyć pompę po przekroczeniu zadanej temperatury, czyli jest do wymiany,

ale ten sterownik to jest chyba tylko zabezpieczenie na wypadek awarii głowicy...

no i kapilara tego sterownika pownna być na belce zasilającej....

 

tu jest to fajnie opisane:

http://www.fachowyinstalator.pl/index.php/porady/instalacje-grzewcze/269-polaczenie-systemu-ogrzewania-podlogowego-z-systemem-ogrzewania-grzejnikowego.html

 

 

dzięki za odpowiedź

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako nowy na forum witam wszystkich.

Niedawno uruchomiłem ogrzewanie podłogowe w nowym budynku gospodarczym o pow. 230m2. Po miesiącu całość się już podsuszyła i wygrzała. Przez ostatni tydzień przy dodatnich temp. zewnętrznych i ustawionych 16st C w środku dzienne zużycie gazu (GZ 50) ustabilizowało się na poziomie 10m3 z bardzo małymi wahaniami. Budynek ocieplony, kocioł kondensacyjny ULRICH , ustawiony na 45st C , tylko podłogówka, bez grzejników. Nie wiem czy to dobrze ale hydraulik uszczęśliwił mnie trzema rozdzielaczami KAN 77a którymi sterują regulatory pokojowe.

post-37513-0-45822600-1325884017_thumb.jpg

Proszę o poradę w nast. sprawie. W jaki sposób zwiększyć temp. wody idącej w podłogę bez zwiększania jej na piecu. Obecnie do ustawionego na max zaworu termostatycznego dociera woda o temp. zbliżonej do ustawionej na kotle (45st C) przez pompę idzie już chłodniejsza a na dolnym termometrze sięga 28st. Na powrocie ma ok. 22. Gdy ustawię na kotle 56st C to będzie to odpowiednio 35 i 27.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , przy takim rozwiązaniu powinno się przyjąć tem zasilania z kotła o 20 st większą niż wymagana dla tego ogrzewania , Przyjmując że według obliczeń które powinien przyjąć wykonawca twoje zasilanie podłogi powino chodzić na 40 st , to piec powinien chodzić na 60 st . pozdrawiam . Wiadomo że zużycie gazu wzrośnie bo przecież chcesz uzyskać większą tem . ale w przypadku pieca kondensacyjnego bardzo ważna jest tem. powrotu aby piec dobrze kondensował .pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie trwają próby zużycia gazu przy temp. na kotle podwyższonej do 56st C, pozostałe ustawienia bez zmian. . Minęły dwie doby i obecnie mogę powiedzieć że dzienne zużycie wzrosło średnio o 2m3. Jednak z ostatecznym werdyktem zaczekam do wtorku gdy nagromadzę więcej danych.

Najbardziej nurtują mnie dwie sprawy.

 

1. Czy hydraulik zastosował właściwy rozdzielacz? Kocioł kondensuje ale na jego powrocie woda ma ok. 38st. (przy ustawieniu na temp. 56) Czy do ogrzewania tylko podłogowego potrzebny jest mieszacz? Powoduje on że znaczna część wody zasilającej trafia nie oddając ciepła z powrotem do kotła. Czy mój rozdzielacz ma możliwość regulacji stopnia zmieszania wody?

 

2.Mam zamontowane 3 rozdzielacze sterowane oddzielnymi regulatorami pokojowymi. Na każdym ustawiona jest stała temperatura 16st C. Wszystko niby pięknie ale w praktyce powoduje to że działają one niezależnie i najczęściej pojedyńczo załączając piec. Pracuje on wtedy grzejąc ok 1/3 budynku. To właśnie wtedy temp. powrotu osiąga najwyższą wartość. Gdy zdarzy się sytuacja że włączą się jeden lub dwa pozostałe powrót jest wyczuwalnie chłodniejszy a ilość kondensatu większa. Kocioł włącza się średnio co 1-2godz. i pracuje mniej więcej tyle samo. Czy można to jakoś zsynchronizować.

Edytowane przez Auriga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej nurtują mnie dwie sprawy.

 

1. Czy hydraulik zastosował właściwy rozdzielacz? Czy do ogrzewania tylko podłogowego potrzebny jest mieszacz?

 

od tego nalezało by zaczac

mieszacz jest potrzebny tylko wtedy gdy temp wody zasilajacej jest wyzsza od zadanej dla OP

ma to miejsce gdy w instalacji sa grzejniki i OP oraz przy kotłach które nie potrafia stabilnie utrzymywac zadanej temp potrzebnej do OP

 

Czy mój rozdzielacz ma możliwość regulacji stopnia zmieszania wody?

 

tak , robi to zawór termostatyczny z głowica w zaleznosci od połozenia głowicy wpuszcza mniej lub wiecej ciepłej wody z kotła

 

2.Mam zamontowane 3 rozdzielacze sterowane oddzielnymi regulatorami pokojowymi.

 

co jest sterowane rozdzielacze - zamykane petle poprzez siłowniki czy termostat wyłacza pompe ?

 

jesli sa siłowniki to mozna by było czasowo przełaczac siłowniki i wtedy nie było by tego efektu ze załacza sie cała sekcja

 

ale w tym układzie mozna by spróbowac ominac mieszacze i zasilic rozdzielacze prost z kotła , zdjac głowice odkrecic zawór regulacyjny a na kotel ustawiz zadna temp

tylko pytanie czy pompa kotła jest wystarczajaca na cała instalacje i jak sa ustawione przepływy na poszczególnych petlach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.