Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Komin Do Kotła Gazowego W Bloku Z Lat 50


dareksin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Do naszego bloku niedawno podłączyli instalację gazu ziemnego.

 

Jestem zainteresowany zainstalowaniem małego kotła gazowego o mocy ok 12-14 kW. Mniejszych nie widzę na rynku.

 

Kominy są z cegły , do dziś pracuje na nim piec węglowy . Podobno nieszczelne i trzeba wkład do komina.

 

Blok jest 2 piętrowy ( piwnica , parter , 1 piętro , 2 piętro , wysoki strych ok 4 metrów, komin ok 2 metrów ). Wysokość mieszkania ok 2,5 metra

 

Mieszkam na 1 piętrze.

 

Moje pytanie brzmi:

 

Czy potrzebuję jakieś ustalenia czy dokumenty od kominiarza ? Jeśli tak to jakie koszty i co się w nich zawiera.

 

Czy wybór komory spalania w kotle ( tzn czy otwarta czy zamknięta ) może być mi narzucony przez spółdzielnię czy przez kominiarza czy to wyłącznie moja decyzja ?

 

Czy muszę korzystać z usług kominiarza ze spółdzielni czy mogę sam go wybrać ?

 

Nie ukrywam że od niedawna zajmuję się serwisowaniem kotłów gazowych ale tematy dotyczące komina są mi obce bo nie zajmowałem się montażem.

 

Z góry dziękuję za wiedzę i czas ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witaj

- po pierwsze zgoda ze spóldzielni czy też wspólnoty na zainstalowanie kotła + projekt instalacji wykonany przez uprawnionego instalatora

- po drugie opinia kominiarska wstępna - mało prawdopodobne aby zgodzili się bez wkładu z kwasówki no i dodatkowo musisz mieć drugi komin wentylacyjny i nawiew - jeśli kocioł z otwartą komorą

- po trzecie cała dokumentacja z gazownią

- po montażu kotła kolejna opinia kominiarska - końcowa o prawidłowości podłączenia

Ja wziąłem komoniarza prywatnie bo Ci ze spółdzielni raz że przychodzili nawaleni tak że strach ich było wypóścić na dach, a po drugi wymyślali tak nie stworzone rzeczy że dałem sobie z nimi spokój. Co do komory spalania najprościej byłoby wziąść kociołek turbo i nie ma wtedy problemu z kominiarzami i wentylacją. Co do kosztów u mnie opinia kominiarska kosztowała 150zł, projekt 1000zł, wkład nie wiem bo mam kocioł z podajnikiem. U mnie wymagali właśnie takich dokumentów. Jednym słowem długa i ciężka droga przed Tobą. Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

 

Czy potrzebuję jakieś ustalenia czy dokumenty od kominiarza ? Jeśli tak to jakie koszty i co się w nich zawiera.

 

Czy wybór komory spalania w kotle ( tzn czy otwarta czy zamknięta ) może być mi narzucony przez spółdzielnię czy przez kominiarza czy to wyłącznie moja decyzja ?

 

Czy muszę korzystać z usług kominiarza ze spółdzielni czy mogę sam go wybrać ?

 

Nie ukrywam że od niedawna zajmuję się serwisowaniem kotłów gazowych ale tematy dotyczące komina są mi obce bo nie zajmowałem się montażem.

 

Z góry dziękuję za wiedzę i czas ...

 

Witaj!

Potrzebna jest opinia kominiarska. Projekt instalacji gazowej wykonany przez uprawnionego projektanta do otrzymania zezwolenia na budowę z U.M.

Kominiarz nie musi być "z nadania" spółdzielni. Jednak musisz zwrócić się do spółdzielni o wyrażenie zgody na ogrzewanie gazem (czasem mają własny koncert życzeń). Jeszcze jedno - umowa z gazownią na przydział gazu do ogrzewania

Pozdrawiam,!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt instalacji gazowej wykonany przez uprawnionego projektanta do otrzymania zezwolenia na budowę z U.M.

 

O co chodzi z tym projektem ? Projekt czego ? Poprowadzenia instalacji gazowej z klatki do mojego mieszkania ?

 

Ale też gdzieś mi wpadło w ucho że typ pieca jest zawarty w projekcie , więc ten projekt chyba wszystko kompleksowo ? Komin też ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Potrzebujesz "projekt instalacji wewnętrznej gazu" wykonany przez projektanta posiadającego do tego typu projektowania uprawnienia. Co więcej np w U.M Katowice i U.M. Dąbrowa Górnicza dla instalacji w budynkach wielorodzinnych taki projekt musi mieć dodatkowo sprawdzającego, któremu projektant też musi zapłacić.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.