Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Temperatura Spalin


Gość sarzyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam dzisiaj jade kupic taki termometr http://allegro.pl/termometr-tabl-z-sonda-50-do-300st-alarm-i1869045127.html

Posiadam kocioł Cichewicz Logica 20-27kW i za duzy komin 50x50cm

Za ok 2-3 tyg bede miał regulator ciągu kominowego (wymagany ciąg dla kotła to 29Pa)

Ale dzisiaj chce zamontować w czopuchu termometr i mierzyć temp spalin i mam pytanie.

Wiem (organoleptycznie) ze mam za wysoka temp spalin tylko jak temu zaradzić jak zminiejszyć obr. dmuchawy nie potrafie (czy ja przysłonić ograniczając wlot powietrza od strony pierwotnej??)

Ile powinna wynosic temp spalin przy rozpalaniu ile przy przedmuchach czy podnoszeniu sie temp a ile w podtrzymaniu??

 

Był bym bardzo wiedzieczny za pomoc

Pozdrawiam

 

P.S Termometr nie bedzie na stałe zamontowany tylko bede go wkładał na cas pomiaru bo 300stopni bedzie pewnie za mało)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadam kocioł Warmet 200 ceramik termometr z metalową kapilarą montowany tylko do ustawień w rurę wylotu spalin z kotła.Z moich obserwacji wynika że temperatura spalin jest zależna od stanu węgla jaki jest w kotle tzn.

- rozpalanie (drzewo +świeży węgiel )długa praca dmuchawy na większych obrotach a co za tym idzie długi płomień oplatający wymiennik temperatura spalin przekracza skalę mojego termometru do 250 st i muszę go wyciągać.

- cały układ co i cwu jest nagrzany , węgiel częściowo odgazował płomień jest krótszy a kocioł pracuje cyklicznie i stabilnie tp. spalin 100 -220st. (praca dmuchawy podczas średnich mrozów ok.20-30 min od włączenia do osiągnięcia tp. zadanej kotła)

-postój tp. ok 30 st.(czas postoju zbliżony do czasu pracy)

Palę bez wygaszania ,węgiel dokładam dwa razy na dobę po wcześniejszym przerusztowaniu tak aby świeży sypać na spora ilość żaru .

W skrajnych przypadkach tz. duże mrozy i jednoczesne duże zapotrzebowanie na cwu co powodowało długą pracę dmuchawy tp. spalin wzrastała ponad skalę mojego termometru.

Jeszcze słowo różnicy płomienia podczas przekroczenia tych moich 250 st.

Rozpalanie - płomień długi oplatający pierwszą komorę wymiennika ale taki leniwy .

Wegiel częściowo odgazowany ale duże zapotrzebowanie na ciepło - płomień krótszy sięgający góry pierwszego wymiennika ale intensywny jak z palnika.

Podczas pracy gdzie tp. spalin oscyluje na poziomie 100-220 st płomień krótki intensywny jak z palnika często o niebieskawej barwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki koledzy za odzew czyli w czasie nomalnej pracy juz po osiagnieciu temp zadanej n[p. 60st w podtrzymaniu nie powinno przekraczac 100-120 stopni (jesli tak to ciągnie lewe powietrze dobrze mysle??)

W czasie pracy dmuchawy (juz jak piec jest w podtrzymaniu i dogrzewa tylko) temp do 220 stopni (jesli wiecej przysłaniać dmuchawe??)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jesli podczas postoju dmuchawy masz 100-120 st. to prawdopodobnie jest lewe powietrze.

Jeśli chodzi o dmuchawę to ja mam przysłoniętą . Nie wiem jak ma sterownik w Logice ja mam modulację mocy dmuchawy i te ustawienia tez mają wpływ na tp. spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem czy ktoś z forumowiczów robił badanie rozkładu temperatur w czopuchu bo coś mi się zdaje, że mogą z tego wyjść fajne wyniki. Jakie macie długie sondy do mierzenia temperatury spalin przy czujnikach w waszych sterownikach i termometrach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja mam własnie krótka bo tylko 5 cm i czopuch fi180:/ ale mierzy a o to wyniki

 

temp kotła 50stopni

temp. spalin w stanie spoczynku (jak nie chodzi dmuchawa) to jest 48,4

 

temp. kotła 67 stopnie

temp spalin w stanie spocz 85

jak chodziła dmuchawa przekroczyło 300;(

 

temp kotla 65 stopni

temp w stanie spocz 65

 

temp zadana kotła 65

spadło do 63 histereza kotła na 2 przy włączeniu dmuchawy temp spadla do ponad 300

 

temp kotła 70

temp spalin w stanie spocz 47

 

nie wiem jak ustawic by w czasie pracy dmuchawy temp stalin nie przekraczała 120stopni (tylko wali na ponad 300)

jak znow maksymalnie przykrece dmuchawe to nie osiaga temp zadanej.

 

zreszta głupia instrukcja sterownika mowi ze:

 

Automatyczna regulacja obrotów [?r 1] - funkcjonuje, gdy parametr ten jest ustawiony na

?0?10? i powoduje automatyczne zmniejszanie się obrotów wentylatora przy zbliżaniu się

temperatury wody w kotle do temperatury zadanej. Gdy wartość tego parametru ustawiona

jest na ?-? to wentylator nie ma płynnej regulacji obrotów i może pracować z mocą ustawioną

przy pomocy parametru ???. Ustawienie parametru w przedziale 0-10 oznacza czas (w

minutach) płynne

 

nie do konca to kumam

 

poradzicie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sarzyk,ten termometr szybko się upali ja kupiłem w thermoplus /wpisz w google/ do 350 dostał kilka razy przy rozpalniu w przysłowiowy tyłek i upaliła się kapilara /sonda/ facio w firmie

stwierdził że musi być osłona czyli wpuszczony w rurkę lub cos podobnego.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem czy ktoś z forumowiczów robił badanie rozkładu temperatur w czopuchu bo coś mi się zdaje, że mogą z tego wyjść fajne wyniki. Jakie macie długie sondy do mierzenia temperatury spalin przy czujnikach w waszych sterownikach i termometrach?

Swietne pytanie. Właśnie coś takiego robiłem u siebie. Czopuch o przekroju prostokąta 12cm na 23 cm. Przy ostrej jeździe na drewnie w środku długości czopucha temp. max. do 200 st. C, najczęściej między 150 a 190 stopni, w narożach o 10 do 20 stopni mniej. Na węglu potrafiło lekko przekroczyć 200 st. na środku czopucha, oczywiście mogę podgonić bardziej tylko po co. Zasadnicza część wymiennika to płomiennice o średnicy 8cm i długości 41 cm, razem 6 sztuk w nich turbulatory ( rury o śr. wewnętrznej jednego cala, patentu prof. tzw. hesówki), obniżaja temp. spalin o około 30 stopni. Aż się dziwię, że tak mały wymiennik potrafi odebrać tyle ciepła. A długością sondy :lol: , to nie ma się co chwalić, żałosne 5cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie długość a klasa..............................dokładności sie liczy;)

 

 

 

 

Tu byś się kolego zdziwił. Owszem dokładność też się liczy ale zmierz temp.2 cm od góry oraz w środku przekroju czopucha. U mnie na górze jest jakby to powiedzieć normalnie 130 st. w środkowej części ok 180. Czy to normalne zjawisko? Przekrój czopucha 150 x 150. Można wnioskować, że krótkie np 5 cm mogą troszkę w błąd wprowadzać. Chyba, że się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W moim sterowniku są takie parametry dotyczace dmuchawy :moc max ,moc min i modulacja.Moje ustawienia to :min20% max30% modulacja 10 st. ,dmuchawa przysłonięta prawie do połowy ,tpk 60 st histereza 1st. W praktyce wygląda to tak ze,jak kocioł ma 60 st dmuchawa daje 20% (61 st. dmuchawa się wyłącza) jak kocioł ma 50 st i mniej dmuchawa daje 30%, w tych 10 st modulacji prędkosć jest wynikowa ustalana przez sterownik i ja nie mogę w to ingerowac. Jeśli chodzi o temperaturę spalin na tych ustawieniach to tak jak wcześniej opisałem i jest bardzo zależna od stadium w jakim jest palący się węgiel ,długości pracy dmuchawy do osiągnięcia zadanej tpk. jak i samej zadanej tpk. Duże znaczenie ma min. mocy dmuchawy i jak dam małe to przy osiąganiu zadanej tpk. kocioł ładnie zwalnia niestety podczas startu obroty są zbyt małe czyli mało powietrza co powoduje dymienie oraz długi czas do pojawienia się ognia i zarazem szybki spadek tpk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kocioł miałowo węglowy Zębiec KMW 16KW. Aktualnie palę groszkiem z kopalni Marcel (30000Kj/kg). Przy rozpalaniu mam fabryczne ograniczenie do 350C, przy normalnym paleniu jest ograniczenie do 250C. Wyłączyłem tylko sterowanie temperatury spalin, gdy temperatura na kotle jest taka jak zadana lub wyższa, ponieważ myślę, że ta prawie ciągła praca wentylatora, chociaż to były minimalne obroty, podsycało mi chyba zasyp i przeciągało zbytnio temperaturę na kotle do nawet 74C przy zadanej - 57C (sterownik utrzymuje temperaturę spalin w okolicach 105-110C), a mam mocne paliwo i nie będę przecież robił w domu sauny :D . Teraz, gdy mam ustawione tylko przedmuchy (co 3 minuty po 5 sekund) to temperatura na kotle jest stabilna, a temperatura spalin i tak oscyluje w okolicach 95-110. Wiem, że nie można dopuszczać żeby temperatura spalin była cały czas mniejsza, jak 60-70C, ponieważ można zajechać komin roszeniem.

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu byś się kolego zdziwił. Owszem dokładność też się liczy ale zmierz temp.2 cm od góry oraz w środku przekroju czopucha. U mnie na górze jest jakby to powiedzieć normalnie 130 st. w środkowej części ok 180. Czy to normalne zjawisko? Przekrój czopucha 150 x 150. Można wnioskować, że krótkie np 5 cm mogą troszkę w błąd wprowadzać. Chyba, że się mylę.

Nie mylisz się, też zauważyłem że najwyższa temperatura panuje w środkowej części przyłącza, nie w samym czopuchu lecz w pewnej odległości za nim. Tak jak piszesz może to być dość duża różnica w odczycie temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeśli chodzi o temperaturę spalin w rurze łączącej kocioł z kominem a tam robię pomiary (długość rury ok 50 cm) to też odnoszę wrażenie że temperatura paradoksalnie jest wyższa przy wylocie spalin do komina a przy kotle jest niższa.Niestety mój termometr to taki zwykły zegarowy i wolno reaguje wskazaniem na zmiany temperatury dlatego mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.