Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja Kotłowni


jojoro

Rekomendowane odpowiedzi

W tym roku rozwalił mi się stary stałopalny piec miałowy + gmina dostała środki z UE na solary, więc przechodzę małą modernizację kotłowni.

W związku z tym, że do tej pory techniką grzewczą interesowałem się w równym stopniu co hodowlą pieczarek (czyli wcale) modernizację zleciłem lokalnemu instalatorowi. Miało być tanio i dobrze. Generalnie wyszło całkiem OK.

Dostałem kocioł KONSTAL 25KW na ekogroszek z podajnikiem żeliwnym + dodatkowym rusztem do palenia tradycyjnego. Podajnik podobno umożliwia ładowanie miałem, i tak robię od tygodnia. Pali się OK. Trochę jeszcze nie dopala, ale pewnie muszę zwiększyć przerwy między podawaniami.

Generalnie zauważyłem teraz, że w instalacji nie mam czegoś takiego jak zawór czterodrożny i zawór różnicowy.

Nie wiem czy jest mi to do czegoś potrzebne? Mam na kotle sterownik TITANIC 1s, który według moich dociekań nie posiada możliwości sterowania siłownikiem od takiego zaworu.

A że pracą kotła steruję przy pomocy czujnika pogodowego, stref czasowych i sterownika pokojowego PilotR, to ręczne kręcenie takim zaworem w piwnicy w zależności od tego co mi sterownik na kotle wyliczy - średnio się uśmiecha.

W związku z tym moje pytanie brzmi.

Czy 4D ma sens w moim przypadku? Titanic sam odcina pompę CO i CWU gdy temperatura dojdzie w pokojach do zadanej. W tej chwili na kotle mam 45C a w domu 22C.

Jeśli 4D ma sens - to jak tym sterować, żeby się nie kłóciło ze sterowaniem pokojowym?

 

I ostatnia sprawa

Mam dość rozleglą instalację i w dodatku mieszaną. Czyli parter+ piętro. 10 grzejników. 8 blacha, a 2 stare, żeliwne po 24 żeberka. Ogromne. Są one umieszczone na początku instalacji, a blaszane grzejniki na końcu słabo się nagrzewają.

Tzn. Grzeją tylko "górą". Dół jest chłodny. Nawet gdy dam pompkę na "3" i przykręcę ostro te żeliwne klocki to niewiele zmienia. Czy zawór 4D może w tym jakoś pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.