Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka-Nie Grzeje


lukaspaw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

mam problem z podłogówką-dom parterowy z piwnicą, zbiornik przelewowy na strychu, piec węglowy wyjścia z pieca fi60 i rozejście na 4 piony - piony fi33,7 - instalacja działała bez problemu grawitacyjnie, jakieś 10 lat temu została dołożona pompa grundfosa (działa na 1biegu) w celu przyspieszenia obiegu i nadal wszystko działało bez problemu, ciśnienie za pompą ok. 0,4bara. aktualnie dobudowałem nadbudówkę (pierwsze piętro+strych), piony przedłużyłem w górę do grzejników na Ipiętrze (fi28) i tam rozejście na grzejniki po fi 18 (3piony), 4 pion doprowadziłem do podłogówki (kuchnia i łazienka) - do rozdzielaczy dochodzi rurka fi28 (cały czas w górę, żadnych syfonów dopiero od rozdzielaczy wiadomo rury schodzą w dół), z rozdzielaczy wychodzą 2 pętle po 40mb każda, odpowietrzniki na każdym grzejniku i na każdym rozdzielaczu, ponieważ piec jest węglowy to na powrocie z podłogi założone są zawory RTL (żadnych mieszaczy czy zaworów 3 i 4d). robione to wszystko było wczesną wiosną, zrobiłem próbę (nie byłem pewien czy stara pompa da sobie radę i trzeba było wygrzać podłogówkę) uzupełniłem wodę (ciśnienie za pompą na piecu wzrosło do 0,6bara) odpowietrzyłem, włączyłem obiegi i wszystko sprawnie i pewnie ruszyło. potem odcięło się obiegi i teraz kończę budowę i chciałem załączyć ogrzewanie (przy czym grzejniki na 1piętrzemam na razie nie podłączone-tylko podłogówka) odpowietrzyłem wszystko, uzupełniłem wodę dla pewności i mimo że cały parter grzeje podłogówka nie chce ruszyć. sprawdzałem obiegi-są przelotowe (odpinając jeden obieg spokojnie mogę przedmuchać wodę, zawory RTL otwarte) a powrotu nie ma-jeśli otworzę zawór spustowy przy kolektorze na odpływie to woda płynie i tak sztucznie jestem w stanie napełnić obieg i wtedy zaczyna układ powoli ruszać (sztuczny rozruch?) ale po odcięciu zaworami i ponownym włączeniu znowu wszystko stoi. zapowietrzony układ nie jest, pompę mogę przełączyć na 3bieg i nic nie pomaga, grzejnik w tym pionie na parterze połączony jest rurką fi18, podłogówka rurkami fi16. powiem szczerze zechcę dodać pompę na kolektorach w celu wymuszenia obiegu, ale mam tam na tyle mało miejsca i wymaga to ode mnie wykonania dodatkowych przeróbek, których wolałbym uniknąć. czy ktoś spotkał się z podobnym problemem? z tego co czytałem to forum to do tej pory nie znalazłem błędów w układzie (z drugiej strony układ pół roku temu działał-chyba że wtedy to był tylko przypadek). czy mój sposób rozumowania jest poprawny (dodatkowa pompa) czy może są inne sposoby. proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłes próbe zadziałało to łaski nie robi musi działc

stawiam na zapowietrzona podłoge , sprawdz odpowietrzniki na powrotach rozdzielaczy czy tam nie zasysa powietrza

pozakrecaj wszystko CO NIE IDZIE NA PODŁOGE i pompa na max obrotach niech pogoni wode w podłodze najpierw jedna petla , zakrec- potem druga

i musi powietrze wypchnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeżeli teraz podłoga ruszy to przy podłączeniu grzejników nie zadziała na pewno. Ponieważ jedna pompa takiej instalacji nie wydoli (no ew.25/80) ale zakładając że instalacja jest przygotowania do grawitacji to i przepływy na zaworach są duze co spowoduje skierowanie całej energi/wody na najbliższe grzejniki. Jeżeli była by taka możliwość to dołóż osobny pion z kotła fi 15 z osobną pompa dla podłogówki (powrót może być wpięty pod powrót grzejników )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykonanie dodatkowego pionu raczej nie wchodzi w grę. przedtem układ działał przy załączeniu wszystkich grzejników we wszystkich pionach. nie mam pojęcia jaka dokładnie to pompa (Grundfoss) bo etykiety na niej nie ma. czy cała energia pójdzie w parter-tego bym nie przesądzał - znam dom piętrowy też z 4 pionami z rurami 33,7 i od nich odpływy do grzejników na parterze i na piętrze po fi 18 i przy piecu pompa obiegowa wilo (podobno najsłabsza na rynku - znajomy nie chciał nic mocnego bo przedtem cały czas wszystko mu działało grawitacyjnie).

spróbuje zastosować jeden z układów - który bardziej doradzacie A) czy B )-ani z jednym ani z drugim nie miałem nigdy do czynienia - pierwszy dość często spotykam w domach - mi zmieni kierunek przepływu w podłodze ale to nie ma żadnego znaczenia (no i zawory RTL będę musiał przełożyć na drugą stronę-tu o tym zapomniałem), pompa jest narażona na pewno na pracę w wyższych temperaturach, nie wiem jak nastawić baypas pompy - boję się że jak dam za duży to woda zacznie się kręcić w kółko (nastawia się to jakoś praktycznie?), w układzie B ) na pewno pompa będzie pracować w niższych temperaturach i na pewno woda cała przejdzie przez wężownice ale znowu nie wiem czy nie zakłóci to przepływu w grzejniku na parterze.

Podłoga.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.