Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Oto zdjęcia po 1,5 doby na nastawie przerwy 52s:

post-28972-0-38922400-1418470949_thumb.jpg

post-28972-0-64239200-1418470984_thumb.jpg

Jest zdecydowana, przeważająca ilość sypkiego, szarego popiołu !

Są też te brązowe niedopałki, które mi nie przeszkadzają. Poza tym mniejsza ilość czarnych niedopałków, może ok. 1/10 objętości. Z tego powodu spróbuję podnieść jeszcze przerwę podawania na 53s. Wyłączyłem też opcję "pompy równolegle" - temperatura spadała mi do ~48-49 st. i aktywowałem opcję "priorytet bojler" - obecnie mieli mi temp. c.w.u. z 45 na 54 st. ok. 30 min : / Później zaobserwuję czas cyklu roboczego c.o. i ile wysiedzi mi na tym podtrzymaniu... Jak będzie za długo mielił to wrócę z powrotem na 52s i może lepiej otworzyć bardziej przesłonę wentylatora żeby dopalił resztę niedopałków?

 

w podtrzymaniu jesli jest około 20 minut to gdzies tak po 15 sprawdź jak wygląda palnik. jak jest krater to trzeba skrócić przerwę tak żeby podało własnie po takim czasie.

jeśli jest w miarę równo to nic nie zmieniaj. jakby po otwarciu był płomień to znaczy że ciag za duzy i trzeba albo przesłonę przymykać(podnosząc moc nadmuchu żeby go nie braklo w fazie pracy) albo skrócić przerwę podawania aby uzupełnic poziom paliwa na palniku

Na razie dopieszczę cykl roboczy :) Potem zajmę się tym podtrzymaniem. Przerwę podajnika w podtrzymaniu mam ustawioną na 15 min., po tym czasie włącza się podajnik na ok. 4-5s. Przerwa wentylatora w podtrzymaniu to 20 min, po przekroczeniu tego czasu włącza się nadmuch na 25s. 

Z tego co podglądam na palniku w podtrzymaniu to jest albo niewielki kopiec, albo w miarę płasko więc na razie nie będę tu nic grzebał...

 

Zastanawiam się, jak będzie reagował piec w przypadku innych temperatur na zewnątrz? Na mój rozum wydaje mi się że im bardziej na plusie, tym bardziej przykręcę grzejniki => mniejszy odbiór ciepła => dłuższe uśpienie pieca w podtrzymaniu i wyższa temperartura w podtrzymaniu. Natomiast w przeciwnym kierunku? Kiedy będzie -10...-15 st.C, będzie większy odbiór ciepła - powinienem skrócić przerwę podawania? 

 

Dziękuję Ci za dotychczasową pomoc - zaoszczedziłeś mi mnóstwo czasu i kombinowania :)

Coraz bardziej zaczynam lubieć ten piec :) Jeśli zejdę poniżej 20 kg to będę wreszcie zadowolony, a jak poniżej 15 kg to stawiam dobre piwo :)

Edytowane przez 80mariusz80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem czasy na przerwie 52s: do temperatury zadanej dochodzi w 40 min, natomiast w podtrzymaniu stoi 36 min; przy czym dzisiaj jest ciepło - w słońcu 14 st.C, w cieniu 10 st.C.

Może dlatego dłużej mi posiedział na podtrzymaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak pracuje przy tych temperaturach 40 minut to już zostaw, wydłuż ewentualnie przerwę o 1 sekundę i już nie kombinuj, ewentualnie odrobinę zwiększ nadmuch, będzie większy zapas mocy na duży mróz

jak przyjdą mrozy będzie pracował długo by zadaną osiągnąć. sprawdź jeszcze jaki masz czas alarmu temperatury, gdy ona nie rośnie. zmień na dłuższy tak w okolicy 3 godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna doba, z nastawą 53s:

post-28972-0-08673400-1418563975_thumb.jpgpost-28972-0-42844200-1418563987_thumb.jpg

Jestem zadowolony z popiołu, już to wygląda o niebo lepiej niż na początku. Masz rację - jak przyjdą mrozy to będzie jakiś zapas w zanadrzu. Zostawię w spokoju tą przerwę na tej wartości.

Teraz będę obserwował podtrzymanie wg Twoich porad, za które serdecznie dziękuję :)

Edytowane przez 80mariusz80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest trochę niedopału jeszcze

wydłuż przerwę o sekundę lub nadmuch odrobinę w górę- raczej to drugie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-28972-0-88154700-1418765875_thumb.jpg

 

Zwiększyłem nadmuch z 2 na 3 bieg. Jest dużo sypkiego popiołu. Nie wiem czy dalej jeszcze kombinować czy już machnąć ręką.

Dzisiaj skończył mi się zasobnik i czas na podliczenie: 20 kg / dobę.

Następnym razem powinno być jeszcze mniej - zamelduję się.

Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam! 

Rozpocznę tak ,jak na początku wątku:

 Jestem nowy na forum i dopiero od tygodnia zacząłem palić ekogroszkiem. Zakupiłem piec firmy SEKO z Ełku. Model pieca tak jak w temacie 2wJ 36KW, sterownik eco800. Przeczytałem już chyba wszystki posty na różnych forach, ciągle coś zmieniam w ustawieniach pieca ale niewiele to daje! BARDZO PROSZĘ O POMOC I PRZEANALIZOWANIE MOICH USTAWIEŃ I O EWENTUALNA KOREKTĘ!!!

Dodam jeszcze, że dom jest z lat 60. cały ocieplony, okna wymienione na plastikowe, grzejniki nowe Diamond.. Pow do ogrzania ok 150. Bojler 200L ,zaworu 4D ręczny,brak sterownika pokojowego.

Problem mój polega na tym, że przy paleniu ekogroszkiem robią mi się potworne spieki!!! Jak opróżniam popielnik po nocy to popiołu jak na lekarstwo ale spieków jest bardzo dużo i różnej wielkości. Zauważyłem, że spieki tworzą się już na retorcie! Czym to może być spowodowane? Bardzo proszę o poradę!

Ustawienie mojego pieca:

Temp zadan C.O. - 60oC
czas podania - 8 sekund
przerwa podania - 45 sekund
zasilanie pomp przy 40oC
Histereza CO - 3 st
Histereza CWU - 4 st
Siła nadmuchu -35% (wentylator przysłonięty prawie cały, została tylko mała szparka ok. 3-4 mm)
Praca went. w podtrzymaniu - 30 s
Przerwa wentylatora w podtrzymaniu - 15 min
 

Piec ma bardzo ciężko osiągnąć wymaganą temperaturę z wygaszonego trwa to ok 3-4 godziny przy temp zewnętrznej ok 0 st c, później prawie cały czas pracuje. Chyba coś nie tak z nadmuchem, gdyż jak zmniejszyłem na 25%, to piec nie może wyciągnąć więcej niż 55 st C i cały czas chodzi dmuchawa. Jest strasznie dużo sadzy wszędzie na ściankach. Palę czymś takim: 

http://olx.pl/oferta/varmo-pellet-weglowy-zastepuje-ekogroszek-26-28-mj-kg-CID628-ID8bNKf.html#01588f4b62

 

Zawór 4D otwarty na max-a

Pompy wody ustawione na auto

 

Gdzie popełniam błędy? Jakie dać ustawienia? Proszę o rady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze , że po ustawieniu na tryb Fuzzy Logic, który posiada sterownik kotła, spalanie jest duuuuużo większe i są praktycznie same spieki - róznica jest tylko taka, że piec szybciej osiąga temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam

 

Odkopuję temat (niestety...). Bogatszy o wiedzę o piecach, ekogroszku i ustawieniach przetrwałem z sukcesem kilka sezonów. W tym roku zakupiłem ekogroszek z kopalni Myslowice Wesoła o parametrach 

 
 Wartość opałowa   Ciepło spalania   Zawartość popiołu   Zawartość siarki   Wilgotność wewnętrzna   28,2-29,4 MJ/KG 30 MJ/KG  3-6%  0,3-0,6%  2-7%
 

 

Dmuchawę mam ustawioną na 1, przysłona na dmuchawie ma szparę ok. 1 cm, może mniej, a ciągle mam spieki w popielniku... Czas podawania 5 sek, przerwa 1 min 11 sek (myślę, że więcej to już będzie za dużo). Co mogę jeszcze zmienić, przestawić? Pomóżcie... Dodam tylko, że opał do najbardziej suchych nie należy...

Drugie pytanie to co mam zrobić jak na zewnątrz będzie zimniej? Zwiekszyć nadmuch czy skrócić przerwę podawania?

 

Czekam na pomocne odpowiedzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wesoła do łatwych węgli nie nalezy i jest problem z jej poprawnym spaleniem

jak kocioł osiąga zadaną to wydłuzaj przerwę nadal.

jesli będzie zimniej to będzie zalezało jedynie czy moc jaką masz teraz wystarczy na chłodniejszą aurę

jesli nadal będzie osiągał zadaną nic nie zmieniasz bo nie ma potrzeby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydłużałem przerwę ale to nic nie dawało, było jeszcze gorzej... Więc wróciłem do ustawienia przerwy 1 min 12 sek i... zwiększyłem przysłonę na dmuchawie... Otworzyłem przysłonę do 1/3 całości. Ogień na palniku jest większy, jaśniejszy i ku mojemu zaskoczeniu, spieki znacznie się zmniejszyly (są nadal, ale dużo mniej).

Jak to się ma do teorii, żeby zmniejszać nadmuch, żeby się pozbyć spieków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz bo nie napisałeś jakie to spieki

jak koksowe to trzeba nadmuch podnieść albo dać węglowi czas aby się dopalił

a jak spieka popiół to trzeba nadmuch obniżyć by zejść poniżej temperatury topnienia popiołu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

 

Odkopuję temat (niestety...). Bogatszy o wiedzę o piecach, ekogroszku i ustawieniach przetrwałem z sukcesem kilka sezonów. W tym roku zakupiłem ekogroszek z kopalni Myslowice Wesoła o parametrach 

 
 Wartość opałowa   Ciepło spalania   Zawartość popiołu   Zawartość siarki   Wilgotność wewnętrzna   28,2-29,4 MJ/KG 30 MJ/KG  3-6%  0,3-0,6%  2-7%

 

 

Dmuchawę mam ustawioną na 1, przysłona na dmuchawie ma szparę ok. 1 cm, może mniej, a ciągle mam spieki w popielniku... Czas podawania 5 sek, przerwa 1 min 11 sek (myślę, że więcej to już będzie za dużo). Co mogę jeszcze zmienić, przestawić? Pomóżcie... Dodam tylko, że opał do najbardziej suchych nie należy...

Drugie pytanie to co mam zrobić jak na zewnątrz będzie zimniej? Zwiekszyć nadmuch czy skrócić przerwę podawania?

 

Czekam na pomocne odpowiedzi...

 

Jak dałeś sobie radę z tą Wesołą? Bo u mnie też niewesoło ; ) Skończył się mój Ekoret z byłej już kopalni KWK Kazimierz Juliusz, pięknie mi się wypalał, nastawy obcykane, w sierpniu chcę go kupić na składzie i ... nie ma. Kupiłem "Wesoła", myślę sobie tańszy, większa kaloryczność, a co tam. Palę nim na razie od kilku dni, ale spieki na retorcie wyglądają jak wróżby z wosku na Andrzejki.

Zmniejszyłem bieg dmuchawy na 1 stopień, najsłabszy (Tech St37.0), spieki nadal. Teraz zmniejszyłem przesłonę na ok. 1 cm (Seko Eko2w1 25kw), może coś to da ale zaczynam wątpić po przeczytaniu powyższego.

Daj proszę znać jak spalałeś tą Wesołą.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, tak sobie poradziłem, że... przestałem zwracać uwagę... W tym roku zakupiłem Wesołą "z internetu". Dobra kaloryczność, spala sie też w miarę... nadmuch mam na 2, połowa przesłony, 5 sek podawanie, 1 min 2 sek przerwa. Pali się ładnie, spieki powstają, ale nie duże. Przestałem już z nimi walczyć, próbowałem wszelkich ustawień i chyba te które mam teraz są optymalne. 

Problemów większych na razie nie miałem, groszek w miarę suchy więc do tej pory jestem "w miarę" zadowolony. 

Podobnie jest z ilością spalanego węgla na dobę. Na forum piszą, że przy temp. 0 stopni spala ok 25 kg na dobę. Ja nigdy nie osiągnąłem takiego wyniku, u mnie standard to ok 30-33 kg na dobę. Zaakceptowałem to, bo nie miałem innego wyjścia. Może przy innym typie pieca, lub przy lepiej docieplonym domu taki wynik jest do osiągnięcia...

A po ile kupowałeś ten Ekoret z Juliusza?

Edytowane przez perek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) Cieszę się że się odezwałeś, bo masz ten sam piec co ja, miałeś podobne problemy i mniej więcej w tym samym czasie co ja, więc dużo się nauczyłem z tego wątku. Mnie się robią spieki koksowe, Timon (nieoceniony!) powyżej zalecił podnieść nadmuch i na razie dzieją się cuda :) - Wesoła się dopala, spieków jak na lekarstwo, zobaczymy co będzie jutro. Na początku zmniejszałem dopływ tlenu, też myślałem - spieki = za dużo tlenu, więc nadmuch w dół, przesłona na ok. 1cm uchylona ale nic to nie dało. Teraz dałem przesłonę otwartą tak na 1/3..1/2 i nadmuch 5/10. Na razie wygląda to o niebo lepiej, aż się zacząłem zastanawiać czy znowu nie kupić tej Wesołej :D Mam stały czas podawania 5s (to też za radą Timona-on mnie nauczył obsługiwać ten piec), czas przerwy do regulacji, mniej więcej mam już obcykane (na Ekorecie): czas przerwy ~53s (temp. ok. +0...5 st.C), ~48s (temp. ok. -5 st.C), przy mrozach rzędu -15st.C miałem chyba przerwę ok. 30s. W lecie przy temp. powyżej 20 st.C przerwa była chyba 1m20s, przy upałach dawałem nawet coś ponad 2min (tryb letni). W czasie podtrzymania mam obecnie przerwę na podawanie 3min, przerwa wentylatora co 5 min, po czym załącza się na 20s. W lecie przerwa podtrzymania była coś 6-10min, nadmuch chyba co 20-30 min. Ciepłych dni nie mam za bardzo opanowanych, bo wyłączam podajnik i palę cały sezon letni w drugim piecu. 

Masz w tym Seko obrotową retortę? Bo mnie się obraca przy podawaniu węgla i wydaje mi się że dzięki temu te spieki trochę się rozwalały.

Z moich notatek za zeszły sezon, tj. od 29.11.2014 do 27.04.2015 spaliłem 2512t. Średnia wyszła mi ok. 16kg na dobę za cały ten okres, ale w grudniu i styczniu wynosiła ok. 20-25 kg na dobę. W kwietniu 2015 schodziło 5-7 kg na dobę. To zależy od jakości ocieplenia, metrażu, od mocy pieca - ja kupiłem trochę przewymiarowany, 25kW. Do ogrzania mam ok. ~150m2 + CWU 300l.

Co do Twojego pytania - kupuję opał w zaufanym składzie, tylko że mieszkam na Górnym Śląsku, ceny mogą być inne.

Moje ceny zakupu to: 2016 - ekogroszek Wesoła II 730 PLN/t workowany po 25kg; dokupiłem też orzech z Piekar workowany 25kg za 720PLN/t (do przepalania jesiennego), bardzo dobrze się wypalał, byłem bardzo zadowolony. W 2014 Ekoret kupowałem za 760PLN/t luzem. W 2015 r. nie kupowałem opału bo mam dużą kotłownię i kupuję raz na dwa lata. W tym roku na składzie proponowali mi Retopal z KWK Piast, nie pamiętam ceny, ale był droższy niż ten z Wesoły i luzem; więc pomyślałem sobie że Wesoła nie dość że tańsza, to jeszcze workowana i mocniejsza. I teraz mam problem ze spiekami, a babka mnie ostrzegała (chociaż nie przed spiekami). Tutaj http://czysteogrzewanie.pl/opal/kup-pan-wegiel-tani-czy-dobry/ wszystko przeczytasz nt. naszego węgla, bardzo ciekawie opisane. Retopal, Ekoret, wszystko jedna klasa 31... pięknie się spala, ale te złoża w Polsce pomału się kończą i zaczynają je mieszać z mocniejszym węglem typu Pieklorz (KWK Bobrek) klasy 32.... Im mocniejszy węgiel, tym większe zdolności do spiekania się (koksowania), rośnie liczba RI, przy Ekorecie to było coś RI 5 czyli pięknie się wypalał (mówią na to "papierowy węgiel"), teraz ta Wesoła ma chyba RI 15. Z tego co jeszcze wyczytałem dwa lata temu było tąpnięcie na Wesołej i w ub. roku zaczęli fedrować pod nową ścianą, może dlatego tyle osób teraz narzeka na Wesołą =>https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/22294-ekogroszek-weso%C5%82a-100-opinie/

Dzięki za odzew i pozdrawiam.

Edytowane przez 80mariusz80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.