Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Podłączenia Kotła Olejowego I Zasobnika Cwu.


ekonom999

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

proszę o pomoć i jednoczesnie poradę.

Kupiłem kocioł co wieloolejowy fitmy mtm neinox 40 i teraz chcę go wpiąć w centralne i podłączyć jednocześnie zasobnik cwu.

Co instalator to inna wersja potrzebnego osprzętu i montażu. Jeden proponuje sprzęgło hydrauliczne drugi mówi że to czysta głupota itd... Samo uruchomienie i wyregulowanie to już ich serwisant.

Dodam może jeszcze że dom jest na otwartym obiegu. Ostatni chłopak z którym rozmawiałem, taki w miarę rozsądny się wydaje.

Mówi że wystarczy kupić zasobnik cwu, 2x pompka gruddfosa 25-60 (nie wiem czy do boilera taka silna potrzebna?), zawór drójdrożny (zabezpieczenie powrotu za zimnej wody do kotła) i zawory zwrotne.

Wydaje się to brzmieć sensownie, ale już się troche pogubiłem więć chciałbym prosić czy mógłby mi podesłać jakiś schemat jak to w miare prosto powinno być poukładane, gdzie umejscowić pompki.

Pozdrawiam i liczę na rozsądne podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

ponownie załączam projek schematu który polecił mi znajomy instalator.

powiedział żeby nie pakować się w koszta i nie robić żadnych zaworów trój i czterodrożnych tylko na samym początko dać bajpas z pompką i czujnikiem temperatury na powrocie. wtedy gdy temp bedzie za mała to pompka zacznie dobierać sobie wode z zasilania.

To rozwiązanie ma zabezpieczyć kocioł przed zbyt zimnym powrotem

Pozdro i byłbym wdzięczny za każdą podpowiedź w powyższym temacie

post-33896-0-08034700-1319709795_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak jest może spoko być, tylko pompę ładująca do CWU dałbym na zasilaniu i za pompą zawór zwrotny, żeby po wyłączeniu pompy nie było jakiejś grawitacji. Pompy możesz dać słabsze i na ochronie powrotu i na CWU. No i oczywiście pompy podpięte do sterownika, a nie bezpośrednio kablem do gniazdka elektr.

 

pozdrawiam

Jameess

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zrobione tak samo tylko bez żadnego by-passu bez żadnej pompki bez żadnego zaworu 3drożnego...

działa i kosztów nie było..

Co do ewentualnego wykraplania kondensatu nie wiem jak i co miało by sie wykraplać w komorze gdzie pali sie olej jest około 800 stopni...

po roku użytkowania zagladałem często do komory i wykraplania nie stwierdzono...

Większym problemem są wg mnie skoki temp w układzie co i w tym celu myślałbym o zastosowaniu jakiegos układu mieszającego...

ale nie mam i działa...

Edytowane przez jaskul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem firma od której kupowałem piec strasznie zwracała uwagę żeby kocioł był zabezpieczony przed powrotem do niego wody o zbyt niskiej temp. Tak jak mówiłeś chodzi o wykraplanie wody i rdzewienie kotła.

Mam zamiar dać wszędzie pompki grundfosa: 25-60 na centralne budynku, a 25-40 na boiler i zabezpieczenie kotła.

Oczywiści pompki będą podpięte do sterrownika, pokojowy.

Mam do kolegów jeszcze pytanka:

- czy dobrze umiejscowione są filtry i zawory kulkowe?

- czy zawór zwrotny nie powinien być też na zasilaniu za pompom obiegową?

- gdybyście mogli podpowiedzieć czy coś jeszcze powinno się znaleźć w schemacie?

Pozdro i wielkie dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu kupiłeś taki kocioł?? Ja kupiłem używanego wiessmanna na allegro do kupienia za około 1000zł z hakiem.

Nie ma szans sie nic wykraplać, w komorze gdzie palnik wdmuchuje płomień jest 800 stopni - jak w takiej temperaturze możliwe jest wykraplanie wody??

Użytkuje już tak rok i nic sie nie wykrapla. Kocioł chodzi na temp 40-70 stopni i co do niego zagladam to czysto i sucho.

Może kwestia stali użytej do konstrukcji

Nie znam tego kotła nie wiem czemu sie na niego zdecydowałeś ale jak trzeba to trzeba pozabezpieczaj go tak i już :)

Co do schematu to nie wypowiem sie bo ja mam tak poprostu wejscie wyjście - dwie rury....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też są dwie rury wejści i wyjści tylko do nich bolier cwu podpięty i tyle.

Ale do rzeczy.

Podjechał do mnie ten znajomy od schematu. Ma firme robiącą instalacje kotłownie itd., w tym pare ładnych lat instalował piece na przepracowany olej.

Popatrzył i powiedział żeby dać sobie spokój z wykraplaniem i rdzewieniem.

To są kotły praktycznie wieczne.

Tak jak mówicie za duża temp w komorze żeby skraplanie było i żadnego podnoszenia przodu kotła o jakiś 1-2 cm jak mi tamci sugerowali nie powinno być.

Wiedze ma bez porówanania większą od tamtych pseudo-magików. Fakt że nie zajęło mu więcej niż 5min i narysował najtańszy i najprostszy schemat podłączenia, śwadzczy tylko o nim

Pozdro i dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj jakieś foty - schematy komory spalania w tym kotle. Ja mam viessmanna vitolę. Różnica w pracy palnika na oo i palnika multiolejowego to przedewszystkim nie równa moc palnika multiolejowego. Nie masz jednorodnego paliwa to raz masz histerezę w podgrzewaczu oleju to powoduje ze w trakcie pracy zmienia sie moc palnika. Poza tym działa tak samo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.