Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozbudowa Kotłowni Part 2


cm812

Rekomendowane odpowiedzi

może lekki opis (scan dziś)

- od RX przewód wyjściowy wykorzystany COM - NO

- kostka, jeden przewód fazowy do pompy, drugi do samej fazy

- neutralny podpięty do pompy

to tak jakby przerwać przewód fazowy od pompy CO i w to miejsce wpiąć COM - NO z regulatora

Na to wychodzi. ;)

I pompa w Geco z ustawieniami zimowymi.[ma się załączać gdy na kotle jest 35C lub podobna i pracuje powyżej tej temp. bez przerwy].

Do ochrony przed przegrzaniem kotła nie służy pompa c.o. - są inne zabezpieczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to czerwone to podłączenie do termostatu- ZWORY- CIEPŁO ROZWARTY ,ZIMNO ZWARTY a nie do takiego cacka co ma w " sobie " więcej fuunkcji niż GECO ( PROSTY STEROWNIK dla starszych ludzi -palaczy -) rozpalanie i sam pilnuje CIĄGŁEJ pracy kotla ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno podłączył bym to przez przekażnik bo sterownik może wprowadzać zakłucenia ( kondensatory ) miałem ostatnio taki motyw przy dodatkowym sterowaniu paru pomp i jest ok - tylko trzeba było reanimować ATOSA

 

post-16946-0-62161000-1318963958_thumb.jpg

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to czerwone to podłączenie do termostatu- ZWORY- CIEPŁO ROZWARTY ,ZIMNO ZWARTY a nie do takiego cacka co ma w " sobie " więcej fuunkcji niż GECO ( PROSTY STEROWNIK dla starszych ludzi -palaczy -) rozpalanie i sam pilnuje CIĄGŁEJ pracy kotla ,

Ten Geco nie jest taki całkiem prosty.

Ma np. funkcję zapuszczania pompy na 30s co ustalony czas, gdy termostat nie chce grzania.

Fajne, ale trochę słabiej niż PI.

W niektórych sytuacjach może niestety doprowadzać do zbytniego przegrzewania, a poza tym nieustawialne 30s to dość duże ograniczenie - niech by było przynajmniej 60s albo 120s albo do Bugarii... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mirnow

tyle, że nie poleca się takiego podłączenia regulatora pokojowego (termostatu) bo ponoć to nie działa tak jak powinno a w ostateczności powoduje wygaśnięcie pieca - podobno ;)

Wielka rzesza użytkowników zaleca ominięcie samego sterownika GECO, czyli odpięcie pompy CO ze sterownika GECO i podpięcie np. wg. schematu Eurostar'a

 

schemat:

7bd2e9ea64bb7946m.jpg

 

Mnie jednak zastanawia czy nie można by się "podpiąć" do sterownika z regulatorem ale nie w miejsce jego pierwotnego położenia (czerwona pętla) ale w takim miejscu gdzie

działał by zamysł ww schematu (czyli odcięcie na zasilaniu "L").

 

Patrząc jeszcze na schemat podpięcia pompy CO w GECO pompa rozumiem, że jest podpięta patrząc na przewody od lewej w pompie CO: uziemienie, N - neutralny (0) i P3 - wyłącznik zależny od

sterownika. Czyli w momencie kiedy sterownik zechce włączyć pompę CO podaje jej w punkcie "P3" zasilanie (L). Patrząc teraz na te schematy widać, że mój pomysł z podpięciem w to wszystko

regulatora niestety odpada. ;(

Myślałem, że się go podepnie może do punktu "P3" i drugi koniec przewodu regulatora do stałego zasilania gdzieś na "L". I tu chyba zrozumiałem dlaczego pompa wtedy powinna mieć ustawienia zimowe z temp. w granicach 30*C a nie jak mi się wydawało, iż super kiedy były by nastawy letnie.

Gdyż trzeba by doprowadzić do sytuacji kiedy sterownik sam podaje prąd w punkcie "P3" a to właśnie przy ustawieniach zimowych pompa kręci się ciągle od zadanej temp. np. 30*C.

 

Pytanie się rodzi tylko co by było gdyby do punktu "P3" doprowadzić i tak zasilanie "L" pompy po mimo, że sam sterownik tego prądu nie "puszcza" - spalimy moduł???

Jeśli ten przełącznik byłby taki mechaniczny nie zależący od jakiś tam algorytmów sterownika to samo podpięcie nie powinno nic zrobić (prąd i tak by nie dochodził do samego modułu).

 

@vernal

czekam oczywiście na Twoje sugestie jak to wszystko spiąć aby było dobrze i aby mi kotła nie rozwaliło jeśli by coś się z temp. działo (nie mam baypasa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i aby mi kotła nie rozwaliło jeśli by coś się z temp. działo (nie mam baypasa).

Jeśli masz układ otwarty, to zadanie to spełni znakomicie naczynie przelewowe. Do niego dostęp kocioł ma zawsze. Jeśli tak nie jest, to instalację należy tak zrobić nie oglądając się na żadne 3D, 4D, jakieś puszczanie pompy powyżej 70 itp.

To jest podstawa.

W okolicy kotła albo na nim warto też zainstalować zawór bezpieczeństwa na 1,5 bar 3/4"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naczynie jest, co prawda na pięterku zabudowane w łazience ale idzie alupex z niego do piwnicy, jak dolewam wodę to widać jak z niego leci strużka - rozumiem, że to wystarczy zapobiegawczo, nawet gdy

pompa CO nie będzie działać (super skrajność - brak prądu a temp w piecu rośnie).

 

To jeden temat, a co z pozostałą treścią posta? Podłączenie tego Eurostera i cała reszta, dywagacje nad możliwościami wpięcia się w sam sterownik GECO?

obiecałeś ;)

i nie wiem czy ten ale podrzuciłem schemat podłączenia Eurostara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecałem ale myślałem, że już wiesz.

Odnośnie podpięcia, to tak jak na schemacie oraz w Twoim opisie z postu #26.

Z tym, że L i N bierzemy z tego miejsca, gdzie poprzednio była wpięta pompa, czyli z Geco.

 

Odnośnie zbiornika, to pex nie nadaje się na jego podpięcie. Ma być 1" stal lub miedź podpięta bezpośrednio do kotła bez żadnych zaworów po drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to teraz powinno wyglądać tak:

 

b0d7f065fe08f316m.jpg

 

Pompa CO zostaje nadal podpięta przez GECO tylko do uziemienia (zielony) i do neutralnego (niebieski), wszystko opiera się o przewód zasilający (brązowy)

 

1. wersja o której myślałem (pomarańczowa) to podpięcie sterownika z jednej strony do zasilania COM-->L z drugiej zaś do złącza P3 a co za tym idzie bezpośrednio i do pompy CO.

Takie rozwiązanie działało by idealnie gdy sterownik miałby temp. załączenia pompy np 80*C (brak styku w P3) i prąd podawałby wtedy jedynie regulator. W momencie gdy by on nie zadziałał,

piec po dogrzaniu do temp. 80*C włączyłby sam zasilanie na styk P3 (zakładając, że oba styki P3 są ze sobą połączone). Jedyne pytanie to czy podpięcie prądu do punktu P3 nie spali sterownika, który

w tym momencie nie będzie podawał prądu (temp. nie osiąga 80*C)

2. wersja druga (wrzosowa) to podpięcie tak jak chyba sugerowałeś wpinamy w punkt P3 regulator (końcówka COM), drugi koniec z regulatora (NO) łączymy z przewodem (brązowy) do pompy CO (np. kostka el.),

wypinając go uprzednio z punktu P3. Warunkiem jest stałe podawanie prądu do punktu P3 przez sterownik, uzyskamy to przez zadanie temp. D2 załączenia pompy CO od wartości np. 30*C.

3. to pobranie prądu z zacisku L (pomarańczowy) i podłączenie kostką elektryczną z przewodem brązowym pompy CO, wypiętym z punktu P3.

 

Ideałem byłaby chyba wersja 1 ale musiało by się spełnić kilka warunków, najrozsądniej chyba tak jak sugerujesz wypiąć brązowy, wpiąć COM i podłączyć NO z brązowym na kostce el. - na to wszystko zadać temp.

załączenia pompy na 30*c ---> wersja 2

 

Warto kupić choć sam siłownik do 4D ESBE za 127 zł netto, jest jeszcze z regulatorem temp. ale może lepiej takie rzeczy osobno bo większe pole manewru będzie?

 

proszę o sprawdzenie schematu bo pomylić się można a zima tuż tuż :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli właśnie punkt 2.

 

Pozostałe nie zadziałają w tej konfiguracji, w najlepszym przypadku wybije (jak to mówią Ciary) wy.ebatory :lol:

RX nie podaje napięcia, a podpięcie przez kostkę spowoduje zwarcie.

 

Ten styk to chyba ma być NO a nie NC.

 

Takie warunki z punktu 1 (który nie wiem dlaczego jest idealny) można uzyskać przy pomocy dodatkowego przekaźnika, ale myślę, że jest to niepotrzebna komplikacja.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1 wydawało się idealne, bo regulator podpięty byłby do zasilania i od razu do pompy CO a zarazem do normalnego obwodu sterownika GECO. Regulator w tym układzie mając "władzę" czyli prąd w każdej chwili może go dostarczyć do pompy jeśli na jego wyświetlaczu nie będzie osiągnięta zadana temperatura. Podpięcie z kolei również pompy do układu GECO dało by ta ew. kiedy temp. kotła wzrasta, to idzie na kaloryfery, regulator nie załączy pompy bo już i tak jest za ciepło więc po ustawieniu temp. załączenia pompy w GECO na np. 70*C sam piec ją załączy gdy temp. osiągnie taki krytyczny wynik.

 

ale dobra, jeśli to nie tędy droga i problemy mogą być to wolę posłużyć się Twoją wiedzą. Poniżej schemat z instrukcji odnośnie samego podpięcia regulatora"

 

bf29deabe8c9321am.jpg

 

to na chłopski rozum tak być chyba powinno?

 

Dobra, jutro zabawa ;) reasumując:

 

1. wypinam pompę CO z zacisku P3

2. w to miejsce wpinam przewód COM z euroetera

3. drugi przewód eurostera wpinam w kostkę (przewód NO - sorki, fakt na rys jest błąd a w opisie dobrze)

4. do kostki dopinam przewód pompy CO wypięty z zacisku P3 (brązowy)

5. w sterowniku GECO ustawiam temp d2 = 30*C tak aby zasilanie na punkt P3 było, co z kolei zasili nam eurostera, który w miarę potrzeby puści to dalej na pompę CO

 

zgadza się?

 

ps. jak z tym siłownikiem do ESBE - warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff, podłączone, jedynie co to zapomniałem zejść z temp d2 na 40*C, było 56 i czasem się po prostu pompa CO nie załączała.

Teraz pozostała zabawa z ustawieniami Eurostera, jakieś histezy (jaka być powinna dla pieców na ekogroszek?) jak poustawiać najbardziej optymalnie

czasy i wysokości temperatur?

 

jakby ktoś miał takie wstępne sprawdzone ustawienia ;) było by miło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ups ;) witam

 

na razie to z tym regulatorem zrobiłem tak, że ustawiłem sobie jakiś program:

wstaję rano temp 22*C mają być o godz. 6.30

wychodzę do pracy temp 18,6*C od godz. 10.00

wracam z pracy temp. 22*C od godz. 16.30

idę spać temp. 18,6*C od godz. 23.50

 

nie mając podłogówki a o niej jest mowa przy sterowaniu PI w tym regulatorze spokojnie te Twoje ustawienia wprowadzać?

I rozumiem, ze najlepiej ustawić wtedy stałą temp w domu np. 21*C???

co kiedy chciałbym mieć więcej bo np. żonce jest zimno ;) (wiem, można inaczej - ale jest np. jeszcze teściowa)

wystarczy podnieść temp na sterowniku a ona się skasuje przy rozpoczęciu kolejnego programu - zgodnie z instrukcją?

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mając podłogówki a o niej jest mowa przy sterowaniu PI w tym regulatorze spokojnie te Twoje ustawienia wprowadzać?

I rozumiem, ze najlepiej ustawić wtedy stałą temp w domu np. 21*C???

co kiedy chciałbym mieć więcej bo np. żonce jest zimno ;) (wiem, można inaczej - ale jest np. jeszcze teściowa)

wystarczy podnieść temp na sterowniku a ona się skasuje przy rozpoczęciu kolejnego programu - zgodnie z instrukcją?

Witam,

Nie ma znaczenia czy podłogówka czy grzejniki.

Stała temp. w domu to z innej przyczyny (nie zależy to od PI) - tak jest taniej i przyjemniej [nie ma wrażenia, że jest zimno pomimo gorących grzejników, jak wiadomo, to nie one powodują odczucie ciepła].

Jeśli już robisz jakieś obniżenia, to o 1C wystarczy.

 

A propos podłogówki, to ten sterownik, jak się okazuje, wcale taki dobry do niej nie jest (musiałem sam to sprawdzić, bo producent twierdził, że działa inaczej niż rzeczywiście - bieda informacyjna w tym kraju jest duża).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączone ;)

 

ciekawi mnie tylko co daje to sterowanie PID, jakoś wspomaga całą chronologie włącz/wyłącz?

 

Największy problem to temperatura wody użytkowej :(

Nie wiem skąd ale naraz pojawił się prawie wrzątek w kranie!!! Zlazłem do pieca a tam temp. "D4" = 47*C - w kranie z kolei wrzątek (prawie)!

Czy coś mogłem namieszać? Do głowy przychodzi mi tylko albo coś z podpięciem samego czujnika temp. CWU albo sam czujnik po prostu padł,

jest to możliwe?

 

Kurcze, nie wiem co zrobić a dziecko 3 latka może się przecież deczko poparzyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączone ;)

 

ciekawi mnie tylko co daje to sterowanie PID, jakoś wspomaga całą chronologie włącz/wyłącz?

 

Największy problem to temperatura wody użytkowej :(

Nie wiem skąd ale naraz pojawił się prawie wrzątek w kranie!!! Zlazłem do pieca a tam temp. "D4" = 47*C - w kranie z kolei wrzątek (prawie)!

Czy coś mogłem namieszać? Do głowy przychodzi mi tylko albo coś z podpięciem samego czujnika temp. CWU albo sam czujnik po prostu padł,

jest to możliwe?

 

Kurcze, nie wiem co zrobić a dziecko 3 latka może się przecież deczko poparzyć :)

Tam jest PI a nie PID, ale w tym przypadku to na jedno wychodzi.

Już pisałem wielokrotnie - on powoduje to, że w pokoju utrzymywana jest stała temperatura a nie przedział.

 

Jeśli chodzi o bojler, to sprawdź czy czujnik jest nadal na swoim miejscu, jak wypadł, to efekt bedzie taki jak opisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czujnik sprawdzałem (taki kabelek a na końcu metalowa rurka, owinięta notabene taśmą izolacyjną tak jakby ją skracano?) jest wciśnięty chyba na wyjściu ciepłej wody z bojlera, dokładnie wydłubana przy rurze jest pianka i tak zatkana resztką.

Jak dotąd nie było problemu, wręcz żona narzekała, że jak się dłużej myje to leci już chłodniejsza. Dziś zonk - wrzątek ;)

Pomóżcie bo pomyśli , że to zamach!!!

 

@mironw

nie bardzo kumam "a może grzałka w sieci i padł termostat", i nic przy grzałce nie ruszałem, wszystko było oki a dziś wrzątek, no prawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mam rozumieć to całe zachowanie pieca?

Jeśli czujnik jest wadliwy to... nie działa, wiec jak wytłumaczyć, że pompa CWU raz pracuje a raz nie - coś nią przecież steruje?!

Tak na chłopski to jeśli czujnik jest uszkodzony to albo daje cały czas sygnał i piec stale kręci pompą albo odwrotnie nie podaje sygnału

i piec sobie myśli, że temp. w zbiorniku jest constans do zadanej. No chyba, że czujnik się zepsuł w ten sposób, że zaniża temp. ma teraz

ustawione 47*C ale nagrzewa wodę max czyli tyle ile ma piec (bo wyżej to się chyba nie da).

 

Stoję teraz przed decyzją kupować czujnik, może on jest wadliwy i jeśli czujnik to taki jaki podaje producent 2,2k czy może być jakiś allegrowy

za 20+koszty jakiś 10k.

 

Regulator działa ale chyba muszę zrobić jak sugeruje kol. Vernal czyli ustawić stałą temp przez znaczną część czasu, no może jedynie -1*C w dół

w porach nocnych. Grzejniki ze względu na aktualną pogodę albo cały dzień są zimne albo tylko rano i wieczorem dają ciepełko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam też jestem zainteresowany założeniem eurostara2026 do geco z powyższych postów wiem już chyba jak go podpiąć ale mam jedno pytanie czy rx ma być w tym podłączeniu wpięty do sieci 230wat bo z tego co zrozumiałem to będzie zasilany z geco czy w tym układzie nie zrobię zwarcia bardzo proszę o odpowiedź z góry dziękuję. Atak w ogóle to czy jesteście zadowoleni z założenia regulatora pokojowego i czy to się rzeczywiście opłaca bo opinie są bardzo różne

Edytowane przez rafcio30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam też jestem zainteresowany założeniem eurostara2026 do geco z powyższych postów wiem już chyba jak go podpiąć ale mam jedno pytanie czy rx ma być w tym podłączeniu wpięty do sieci 230wat bo z tego co zrozumiałem to będzie zasilany z geco bardzo proszę o odpowiedź z góry dziękuję

Witam,

Ten euroster nie działa do końca tak jak opisują to w instrukcji, a co gorsza producent nie wie jak i dlaczego on działa w trybie PI.

Jeśli na ten tryb liczysz, to lepiej się zastanów.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.