Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Viessmann Vitopend 100


Ciastko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałem zapytać odnośnie tego pieca. Mam do niego najzwyklejszy sterownik pokojowy Siemens... Piec ogrzewa tyko CO bez CWU. Dom ocieplony. Otóż jak jest palić nim taniej tj dłuższa praca i rzadziej żeby się włączał czy częściej i na krócej? U mnie piec włącza się co około 30min nawet dłużej i chodzi około 30-40min. Niestety jak na 100m2 spala dość dużo gazu (pieniędzy).

Edytowane przez Ciastko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno się odnieść do stwierdzenia "spala dużo gazu" . Trzeba wiedzieć jaką temperaturę utrzymujesz w domu, podobno 1 C to nawet 6% kosztów ogrzewania. Potrzeba trochę więcej informacji o parametrach jakie masz ustawione na kotle, doborze grzejników i o miejscu montażu termostatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura w domu to od 19st do 21 zależy od dnia. 21 baaardzo rzadko. Jak mam sprawdzić owe parametry na kotle? W zeszłym roku był serwisant i przestawił piec na mniejszą moc z tego co wiem. I był robiony ogólny przegląd tj czyszczenie wężownicy itp. Instalacja to niestety stara z "czarnych" rurek dość dużo wody w nie wchodzi. Grzejniki to takie jak na zdjęciu aluminium DSC_0019.jpg bez zaworów termostatycznych. Termostat; u mnie czujnik pokojowy jest w salonie z dala od grzejników i przeciągu.

Edytowane przez Ciastko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś już trochę więcej, czyli mamy wiszący kocioł w starej instalacji. Właściwie pierwszym działaniem jakie trzeba by wykonać to sprawdzenie doboru grzejników. Zakres regulacji temperatury czynnika na zasilaniu w vitopendzie wynosi 40-76 C, a jak jest stara instalacja to jest duże prawdopododobieństwo że grzejniki dobrano na parametry 90/70/20. Myślę że trzeba by grzejniki w twojej instalacji dobrać na parametry 70/55/20. Masz zainstalowany termostat pomieszczenia (akurat o mozliwościach simensa nic nie mogę powiedzieć), ale powinieneś wykorzystać jego możliwości czyli zaprogramować nocne obniżenie temperatury i obniżenie w okresie nieobecności w domu. Jeżeli dom jest piętrowy to w łazienkach i na piętrze dobrym rozwiazaniem jest montaż zaworów termostatycznych.

 

PS Czy na zdjęciu jest grzejnik z twojej instalacji, bo nurtuje mnie do czego służy ta pompa obok grzejnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pompka służy do ogrzewania podłogowego ale to tyko jest używane gdy jest palone w piecu na paliwo stale. A sterownik to aż takich bajerów nie ma -_- Oto on: DSC_0022.jpg Co do termostatów to dom jest piętrowy i się właśnie nad tym zastanawiałem. Jeśli chodzi o grzejniki to raczej ich wymiana nie wchodzi w rachubę za duży koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat pomieszczenia wymień na nowszy to naprawdę niewielki koszt (vitopend współpracuje z większością dostępnych termostatów pomieszczeń). Poza tym nie ma żadnych przeciwwskazań aby gazówka ogrzewała podłogówkę, przydało by się i ten archaiczny układ zmodernizować. Jak nie chcesz zainwestować w modernizację układu (co nie oznacza że wszystko co jest trzeba wyrzucić i kupić nowe) to daj sobie spokój z kotłem gazowym i grzej kotłem na paliwo stałe. Będzie mniej komfortowo, więcej kurzu, więcej roboty ale będzie taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn co sugerujesz? Chodzi mi o jakieś konkrety jeśli mam coś robić i jeśli to będzie wydajniejsze i tańsze w eksploatacji to jestem za; czego nie ale żeby kupić nowe kaloryfery to jest wydatek kilku tyś zł a mnie na takie wydatki niestety nie stać. Jeśli chodzi o termostaty wymianie części rur (grubych) to chyba trzeba będzie w to zainwestować. Mogę porobić zdjęcia poglądowe instalacji która jest widoczna w kotłowni z piecem na stałe paliwo pod którą jest wpięty kocioł gazowy i moglibyście mi doradzić co jak mam przerobić itp. Co do tego sterownika to jaki najlepiej z doświadczenia byście mi zaproponowali?

Edytowane przez Ciastko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.