Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sztoker Palnik Klepsydrowy


miazio

Rekomendowane odpowiedzi

Do znawców tematu mam pytanie odnośnie Kotla sztoker, 25 jako że jest to dosyć nowy kocioł mało jest informacji na jego temat.

Szczególności interesuje mnie to palenisko klepsydrowe? Wszyscy na forach rozpisuje się o palnikach ekoenergia bądź Brucer

A co z tym palnikiem, jakie są jego wady bądź zalety?

Czy iść w ten kocioł czy ogniwo eko plus ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalety:

-producent nie wymaga instalowania zaworu mieszającego

-większa sprawność kotła (katalogowo) niż przy zastosowaniu tradycyjnej retorty

-palnik rynnowy, wiec spali prawie wszystko o niezbyt dużej granulacji

Wady:

-specyficzna konfiguracja kotła (wymiennika/zbiornika), co nie każdemu może odpowiadać

-dziwnie stopniowane moce: 25, 50 i 100kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No troszkę byłby kocioł przewymiarowany . A co można powiedzieć o firmie która go produkuje niby piszą ze są na rynku od 15 lat a w dorobku mają jeden kocioł o różnej mocy i jak z serwisem ?

Inne palniki są odlane z żeliwa a na fotkach palnik klepsydrowy widać, że jest spawany i jego żywotność będzie niższa od innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściciel i założyciel firmy od ponad 15lat zajmuje się produkcją elektroniki kotłowej.

Ma też doświadczenie z kotłami m.in. z grupy producenckiej VARMO

 

Palenisko jest z żeliwa. Deflektory również.

Paliwo dosuwa stalowy ślimak, ale ma małe opory podawania.

 

Ten o mocy 25kW ma fajnie stopniowaną moc

Tutaj masz wyniki badań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten konkretny palnik jest integralną częścią tego kotła, więc nie ma możliwości, aby był w innych produktach.

 

Na podobnej zasadzie przesuwu paliwa funkcjonuje kilka palników tzw rynnowych lub korytowych

Podkreślam przesuwu paliwa, bo spalanie to już kwestia odpowiednich otworów i odpowiedniej dystrybucji powietrza

 

Ten w Sztokerze był przebadany zarówno na małej jak i dużej mocy, co mogłeś sobie sprawdzić w wynikach badań.

 

Plusem są małe opory podawania i malutkie ryzyko zerwania zawleczki. W palnikach typu Brucer zdarzają się częściej przypadki zerwania zawleczek, część użytkowników informuje o odgłosach chrupania opału.

Nie mniej jest on szeroko reklamowany i często wybierany. Odradzam zaufanie reklamie,że spala także trudne paliwa, raczej dobre miały węglowe bez udziału kamienia....

Możesz też stosować groszki brunatne. Z całą pewnością sprawdzony i mający swoje grono odbiorców i zwolenników.

 

Palniki rynnowe (a jest ich już kilka na rynku) oraz ten w modelu sztoker z bardzo dużym prawdopodobieństwem wypchną kamień z kosza do popielnika bez zerwania zawleczki. Jak to się dla Ciebie liczy, to jest to jakiś argument wyboru takiego systemu podawania. Część z palników rynnowych ma natomiast problem z czystym spalaniem, pojawiają się narzekania na sadze. To już kwestia poprawności konstrukcji danego paleniska oraz dystrybucji powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem te badania i rzeczywiście mają dobrą sprawność nawet przy małych mocach. Wnioskuje, że moc można zwiększać poprzez zwiększenie częstotliwości podawanie paliwa i zwiększenia moc dmuchawy. W ogniwo eko plus sterownik również dobiera takie parametry a nie napotkałem się na podobne badania jak kotła sztoker.

Jak już wcześniej wspominano wadą może być usytuowanie drzwiczek rewizyjnych w moim przypadku to strata 80 cm kotłowni, bo musiałbym go odsunąć od ściany. Co do spalania innych paliw już w instrukcji jest informacja, że paliwo alternatywne powinno być wymieszane z głównym tj. eko-groszek. Co do sposobu podawania paliwa mniejsze opory to przemawia na pewno i chyba nie ma problemu z czyszczeniem? Dla popiołu jest spora komora przynajmniej to widać na zdjęciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz palić samym miałem, w instrukcji celowo opisano miks, bo dla niektórych samo słowo miał oznacza opał w granulacji piasek za najtańsze pieniądze.

 

Do podajnika trzeba natomiast miału o dobrych parametrach. To samo dotyczy palnika typu Brucer, z gorszym miałem będą kłopoty z jego właściwym spaleniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czytałem te badania i rzeczywiście mają dobrą sprawność nawet przy małych mocach. Wnioskuje, że moc można zwiększać poprzez zwiększenie częstotliwości podawanie paliwa i zwiększenia moc dmuchawy. W ogniwo eko plus sterownik również dobiera takie parametry a nie napotkałem się na podobne badania jak kotła sztoker.

Jak już wcześniej wspominano wadą może być usytuowanie drzwiczek rewizyjnych w moim przypadku to strata 80 cm kotłowni, bo musiałbym go odsunąć od ściany. Co do spalania innych paliw już w instrukcji jest informacja, że paliwo alternatywne powinno być wymieszane z głównym tj. eko-groszek. Co do sposobu podawania paliwa mniejsze opory to przemawia na pewno i chyba nie ma problemu z czyszczeniem? Dla popiołu jest spora komora przynajmniej to widać na zdjęciach.

Witam,

Tak bardzo króciutko, jeżeli chodzi o pojemność popielnika to porażka totalna. Zresztą sam zasobnik na węgiel na 100 kg to też lekkie nieporozumienie.

W sumie brak retorty to duży plus ale pojemność tych zasobników a co za tym idzie bardzo systematyczne opróżnianie popielnika przynajmniej co 2 dni stawia tę konstrukcję ( przynajmniej dla mnie gdzie oczekiwałem obsługi co najmniej co 4-5 dni) pod znakiem zapytania.

Powiem tak, że widziały gały co brały -niestety same zdjęcia ani obejrzenie przed zakupem nie spowodowało zapalenia się lampki ostrzegawczej. Latem jest plan na powiększenie we własnym zakresie obydwu zasobników.

Pozdrawiam

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Sonia od dłużego czasu myślałam o Brucerze 38kwdla 320m2 nieociplonego budynku. Jednak ostatnio spotkałam na Forum kocioł Sztoker 35 i 50 kwztej tesz uwagi pomimo przeczytania parę postów mam prośbę do Pana Jareckiego 79 o krótkie z kwitowanie Co by Pan wybrał na moim miejscu Brucera czy Sztoer. Do zakupu i serwisu Brucera mam 50km a do sztokera 300km.Podobno Sztoker ma punkt obsługi oddalony odemnie 70km. Proszę o szczrą neutralnąodpowiedz.Może byc na e-mail

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...
W dniu 8.11.2011 o 08:36, pol napisał:

Witam,

Tak bardzo króciutko, jeżeli chodzi o pojemność popielnika to porażka totalna. Zresztą sam zasobnik na węgiel na 100 kg to też lekkie nieporozumienie.

W sumie brak retorty to duży plus ale pojemność tych zasobników a co za tym idzie bardzo systematyczne opróżnianie popielnika przynajmniej co 2 dni stawia tę konstrukcję ( przynajmniej dla mnie gdzie oczekiwałem obsługi co najmniej co 4-5 dni) pod znakiem zapytania.

Powiem tak, że widziały gały co brały -niestety same zdjęcia ani obejrzenie przed zakupem nie spowodowało zapalenia się lampki ostrzegawczej. Latem jest plan na powiększenie we własnym zakresie obydwu zasobników.

Pozdrawiam

Witaj, jak sprawuje się ten palnik klepsydrowy i czy można go porównać do rynny Witkowskiego a może do SV 200, powiedz który z tych palników najlepiej pracuje na niskich mocach, jak możesz to odpisz. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.