Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymieszanie Wody W Bjlerze Cwu


macx

Rekomendowane odpowiedzi

pompka ma ci zabrać wode z ostatniego punktu do bojlera

a robiłeś próbe przy zamkniętej zimnej wodzie na bojler - 3 posty wcześniej

Po pierwsze wywaliłem zawór zwrotny wpięty w połowie bojlera - wstawiłem inny - kulowy ale ten akurat trafił mi się trefny bo cieknie - http://www.youtube.com/watch?v=5R4yANMVH0c&feature=g-all-fbc&context=G2ca5043FAAAAAAAACAA

Póki nie dostanę nowego zostanie bez tego zaworka. Odpowietrzyłem powrót cyrkulacji - pompa pracuje teraz ciszej ale nadal muszę czekać długo (trochę krócej jak poprzednio) na wodę w ostatnim punkcie. Po drodze chyba za dużo kolanek (6) a te wszystkie złączki pex to mają strasznie małą średnicę i sumarycznie muszą dawać spore opory przepływu.

Czy zamknięcie dolotu zimnej wody do bojlera może coś wykazać ?

Dzięki za schematy wszystko się u mnie zgadza - nie mam jeszcze naczynie przeponowego - brak kasy przed świętami.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze wywaliłem zawór zwrotny wpięty w połowie bojlera

to wstaw nowy i wszystko będzie dobrze

 

a tak pompa pracuje teraz ciszej ale nadal muszę czekać długo (trochę krócej jak poprzednio) na wodę w ostatnim punkcie

Po drodze chyba za dużo kolanek (6)

bo bez zaworu zwrotnego pcha ci zimną ,a kolanka na cyrkulacji nie mają wpływu na czas ciepłej z kranu

Pompa ma powodować ruch tej wody w koło i najlepszym rozwiązaniem jest czujka temp. przy pompie która ją wyłącza

ja proponuje narazie włączyć ją na stałe ( jak jesteście w domu) i cały czas masz natychmiast ciepłą w kranie i to jest oszczędność grzejąc np. prądem

 

 

- wstawiłem inny - kulowy ale ten akurat trafił mi się trefny bo cieknie

tez potrzebny do odcinania w razie awari pompy , ale nie cieknący

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Witam.

Wtrące słowo. EdisonIras cały czas rozważa problem mieszania wody wyłącznie w obszarze boilera, bez cyrkulacji na samej instalacji CWU. Mimo to gdyby zastosował swoją metodę czekałby go zimny prysznic".

Dziękuję ,że ktoś to wreszcie dojrzał ,

ale nie rozumiem dlaczego mnie czeka zimny prysznic ???

Edytowane przez EdisonIras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to że innymi wejściami to i tak uważam że zimna woda jak będzie mieszana z ciepłą to będziesz miał jej mniej (o wiele chłodniejszej) , niż jak ciepłą będziesz wlewać do zimnej.

 

skąd Ty tą teorię wytrzasnełeś, chcesz mi powiedzieć ,ze jak wleję 1/2 szklanki ciepłej wody do 1/2 zimnej wody to otrzymam inną temperaturę niż jak wleję 1/2 szklanki zimnej wody do 1/2 ciepłej ???? , przy założeniu że wpływ temperatury naczynia nie będzie barany pod uwagę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem dlaczego mnie czeka zimny prysznic ???

Nigdy takiego układu nie zrobiłem i nie będę się upierał. Jeżeli piszesz to w oparciu o własne doświadczenia, to pewnie ty masz rację.

To co wydaje mi się, że wiem, każe mi przypuszczać coś takiego:

post-18583-0-22345400-1324581476_thumb.jpg

 

Wodę w boilerze mamy "wymieszaną" w miarę równomiernie przez wskazany przez ciebie sposób. Niech będzie to 50 sC. Odkręcamy kran wody ciepłej i nieistotne jest, czy pompa pracuje czy nie, bo rura cyrkulacji boilera jest w obu przypadkach drożna.

Napływająca woda zimna ma zazwyczaj ok. 10 sC i z oczywistych względów ma tendencje do utrzymywania się w dolnych partiach zbiornika (uwarstwienie temperaturowe). Jednocześnie następuje wypływ ciepłej wody z góry, który korzysta w górnych partii zbiornika. Co się teraz stanie, gdy do tych górnych warstw przyłączony jest dodatkowy obieg stanowiący mostek między dołem a górą zbiornika? Po mojemu zimna woda szybko "przepełznie" po dnie zbiornika i dotrze do punktu wpięcia rury cyrkulacji. Stąd już prosta droga "mostkiem" do góry boilera i miejsca wypływu.

Pewnym wyjściem byłoby zamontowanie zaworu odcinającego (elektrozaworu), który zamykałby mostek w chwili poboru wody. W tym wypadku lepsze wrogiem dobrego lub jak kto woli, przerost formy nad treścią.

 

Jeszcze słowo o tym wlewaniu gorącego do zimnego i na odwrót.

W warunkach szklanki nie ma to znaczenia, ale 150l boilera to nie szkalnka. W standardowych układach cyrkulacji z obiegiem z góry do dołu (ciepła do zimnej) po odkręceniu kranu zawsze mamy do dyspozycji największą możliwą ilość wody ciepłej, jaką zbiornik podgrzał. Co więcej grawitacyjny przepływ warstw wody w obrębie zbiornika zagwarantuje, że w pierwszej kolejności pobierana będzie woda najcieplejsza, pomimo ciągłego napływu świeżej wody.

 

Jeżeli przyjmiemy obieg cyrkulacji z dołu do góry (zimne do ciepłego), to gdy pobierzemy trochę wody ciepłej i zamkniemy kran, to działająca cyrkulacja zaciągnie zimną, dopiero co uzupełnioną wodę z dna boilera i przetłoczy ją na górę boilera. Gdy nie daj boże ktoś w tym momencie zechce skorzystać z prysznica, to po odkręceniu kurka ciepłej wody w pierwszej kolejności na głowę poleci to, co cyrkulacja przed chwilą przetłoczyła.

 

To właśnie ten "zimny prysznic", co to go przywołałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja też nigdy takiego układu nie zrobiłem i bał bym się komuś zrobić bo przeróbka gwarantowana i to na własny koszt ;)

ale jeśli kolega EdisonIras sam chce się przekonać na własnej skórze - albo któregoś " domownika " to droga wolna . Ponoć człowiek uczy się na błędach .Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego kiminero , przede wszystkim zacznę od początku wyjaśniając mój rysunek że to nie jest mostek do cyrkulacji tylko mostek do mieszania wody w bojlerze i nic więcej , jeżeli już myślisz że zimna woda by się przedostała przez mostek do wylotu z bojlera w kierunku kranu -to bardzo dziwne by było żeby na tak dużych odcinkach, powiedzmy około 30-40cm między górnym wejściem wody z mostka a wyjściem wody w kierunku kranu " TA woda by się nie wymieszała" . W moim wcześniejszym poście poprawiłem kierunek pracy pompy- czyli nie możliwe jest żeby zimna woda została zassana dołem mostka i wypchnięta górą mostka w pobliżu wylotu wody.

Cały czas mój rysunek się dotyczy założyciela tego tematu: czyli wymieszania wody w bojlerze bo jego bojler ma wężownicę w górnej części bojlera i woda nagrzewa się do temperatury wody w wężownicy czyli C.O. ale tylko w obrębie wężownicy i troszkę poniżej, mieszanie tej wody ma na celu zwiększenie ilości ciepłej wody w bojlerze, ponieważ w takim przypadku nigdy się nie nagrzeje cały bojler,choćby tydzień z niego nikt wody nie pobierał,

Wracając do szklanki 1/2+1/2 , czym się różni mieszanie wody powiedzmy w ilościach 0,12L +0,12 L a 75L+75L lub może 7,5tysL+ 7,5tysL ? : niczym jedynie nakładem pracy . Nie obracaj teraz kota ogonem bo nieźle tutaj zawaliłeś- nie filozofuj ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bojler111.th.png[/url] Uploaded with ImageShack.us[/img]

a wyobrażałeś sobie kiedykolwiek ruch wody w zwykłym bojlerze ? nie wydaje mi się żeby zimna woda wyła taka chętna się pchać prosto pod wylot ciepłej wody, przy odkręcenie wody w kranie na 1/2 to pęd wody wpadającej do bojlera jest już tak duży że ta woda nie zostaje na dnie tylko leci w górę i miesza ciepłą wodę ty samym ma możliwość dolecieć do rury wylotowej, Spodkał ci ekiedy zimny prysznic przy choćby do połowy nagrzanym bojlerze ?? bo mnie jakoś nie spotkał ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie wydaje mi się żeby zimna woda wyła taka chętna się pchać prosto pod wylot ciepłej wody, przy odkręcenie wody w kranie na 1/2 to pęd wody wpadającej do bojlera jest już tak duży że ta woda nie zostaje na dnie tylko leci w górę i miesza ciepłą wodę ty samym ma możliwość dolecieć do rury wylotowej,

po to producenci zasilanie zimnej i wylot ciepłej umieszczają z różnej strony bojlera ( na krzyż ) a czasem ma nawet ukieronkowany dopływ ZW wewnątrz bojlera

 

Spodkał ci ekiedy zimny prysznic przy choćby do połowy nagrzanym bojlerze ?? bo mnie jakoś nie spotkał ...

to zrób tak jak chcesz a zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nic u siebie nie będę robił bo mam bojler 240l ustawiony pionowo i przy ciągłej pracy CO wystarcza mi ciepłej wody na : zmywanie (zmywarka) , pranie (pralka) ,kąpanie, prysznic-owanie, i na bieżąco do mycia, a w sezonie letnim mam junkers gazowy 1-funkcyjny na butlę gazową . Dla zainteresowanych polecam podłączenie pralki i zmywarki ciepłą wodą . Pralka jest zasilana ciepłą i zimną , a zmywarka tylko ciepłą. Znacznie to obniża koszty energii elektrycznej i polepsza efekt prania, ponieważ pranie zaczyna się od samego początku w ciepłej wodzie. Jak ktoś nie jest pewny czy można zasilać ciepłą wodą te urządzenia to w instrukcji obsługi obu urządzeń było napisane : " DOPUSZCZA SIĘ ZASILANIE URZĄDZENIA CIEPŁĄ WODĄ JEŻELI TEMPERATURA WODY NIE JEST WYŻSZA OD 60*C ". więc nie ma stresu . :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do szklanki 1/2+1/2 , czym się różni mieszanie wody powiedzmy w ilościach 0,12L +0,12 L a 75L+75L lub może 7,5tysL+ 7,5tysL ? : niczym jedynie nakładem pracy . Nie obracaj teraz kota ogonem bo nieźle tutaj zawaliłeś- nie filozofuj ;)

Jak widzę spór jest czysto akademicki, a filozofów jest dwóch, bo układu takiego w praktyce nie widziałeś.

Do kotów z kolei nic nie mam, tym bardziej, że jeden z kolegów mógłby się obrazić ;)

 

Mieszanie wody w dowolnych ilościach faktycznie różni się nakładem pracy, ale dlaczego piszesz "jedynie", skoro cały wątek spieramy się o metodę?

Boiler jest urządzeniem w układzie, powiedzmy "dynamicznym", gdzie nie sposób przewidzieć chwili zapotrzebowania na podgrzaną w nim wodę. Właśnie dlatego metoda mieszania jest tak istotna. W każdych warunkach trzeba zapewnić możliwie największą ilość wody o temperaturze żądanej (zadanej). Kwestią wtórną jest zapewnienie szybkiego wymieszania świerzej wody. Metoda "odwrócenia" cyrkulacji (nawet jeśli przyłącza są oddalone i cyrkuluje się tylko wodę w zbiorniku) jest z związku z powyższym gorsza od metody "standardowej". Innymi słowy ciepłe do zimnego a nie na odwrót :P

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.