Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymieszanie Wody W Bjlerze Cwu


macx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Podepnę się pod temat. Mam zbiornik CWU 100l poziomy , dwupłaszczowy. Rury cyrkulacji pociągnięte są w poziomie , w sumie około 6-7 m do ostatniego kranu.

Czy jeżeli cyrkulacja będzie uruchamiana przyciskiem (z kilku sekundową czasówką) to lepiej powrót cyrkulacji wpiąć pod korek do cyrkulacji (jest na połowie wysokości zbiornika) czy też lepiej podpiąć się pod doprowadzenie zimnej wody z użyciem zaworu zwrotnego ?

Pompka cyrkulacyjna będzie pracowała tylko do momentu gdy do ostatniego kranu dotrze ciepła woda a więc do zbiornika CWU przeważnie trafi wystudzona woda (z połowy długości rury cyrkulacyjnej).

Moim celem jest zminimalizowanie strat CWU.

P.S Czy naczynie przeponowe koniecznie musi być podłączone ?

 

Pozdrawiam serdecznie , Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Pompka cyrkulacyjna będzie pracowała tylko do momentu gdy do ostatniego kranu dotrze ciepła woda a więc do zbiornika CWU przeważnie trafi wystudzona woda (z połowy długości rury cyrkulacyjnej).

a jak to zamierzasz utrzymać 7 metrów to szybko woda popłynie do bojlera

 

Moim celem jest zminimalizowanie strat CWU.

to podłącz lepiej powrót cyrkulacji pod korek do cyrkulacji z zaworem zwrotnym

 

P.S Czy naczynie przeponowe koniecznie musi być podłączone ?

jeśli chcesz mieć spokój z kapiącym zaworem bezpieczeństwa i nie zachwianą pracą instalacji to zamontuj go

Pozdrawiam.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak to zamierzasz utrzymać 7 metrów to szybko woda popłynie do bojlera

sprawdzę doświadczalnie ile sekund musi pracować pompa żeby ciepła woda dotarła do ostatniego kranu. np 5 sekund to czasówkę ustawie na 6.

 

to podłącz lepiej powrót cyrkulacji pod korek do cyrkulacji z zaworem zwrotnym

Czyli chłodna woda będzie się mieszała z ciepłą ? Jeżeli cyrkulacja nie będzie pracowała nonstop to woda w cyrkulacji się wystudzi i taka dotrze do bojlera. Myślałem , że to przyłącze cyrkulacyjne jest w połowie wysokości bo w pracującym bez przerw układzie woda w cyrkulacji będzie ciepła. Przynajmniej ja tak sobie to tłumaczę. Nie twierdzę , że się nie mylę.

 

jeśli chcesz mieć spokój z kapiącym zaworem bezpieczeństwa i nie zachwianą pracą instalacji to zamontuj go

Pozdrawiam.

A jakiej wielkości (pojemności) dać to naczynie przeponowe ? Intuicja mi podpowiada, że bardzo małe - 5 l. Nie wiem bywają najmniejsze.

Czy mogę je podłączyć do wyjścia ciepłej wody czy koniecznie od strony zimnej wody (za ZB i ZZ) ?

Również pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.

Edytowane przez d80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdzę doświadczalnie ile sekund musi pracować pompa żeby ciepła woda dotarła do ostatniego kranu. np 5 sekund to czasówkę ustawie na 6.

ale kombinujesz ,Ty chcesz oszczędzać? to niech ciepła leci od razu z kranu a nie po chwili 7mb rurki CYRKULACYJNEJ ŚREDNICY 15mm to naprawde nie strata , pomyśl :rolleyes:

 

Czyli chłodna woda będzie się mieszała z ciepłą ? Jeżeli cyrkulacja nie będzie pracowała nonstop to woda w cyrkulacji się wystudzi i taka dotrze do bojlera. Myślałem , że to przyłącze cyrkulacyjne jest w połowie wysokości bo w pracującym bez przerw układzie woda w cyrkulacji będzie ciepła. Przynajmniej ja tak sobie to tłumaczę. Nie twierdzę , że się nie mylę.

w większości bojlerów cyrkulacja jest w połowie bojlera a tam jest jeszcze ciepło

 

A jakiej wielkości (pojemności) dać to naczynie przeponowe ? Intuicja mi podpowiada, że bardzo małe - 5 l. Nie wiem bywają najmniejsze.

to zależy od pojemności bojlera i rozbudowania instalacji , lepiej większy i spokój

 

Czy mogę je podłączyć do wyjścia ciepłej wody czy koniecznie od strony zimnej wody (za ZB i ZZ) ?

Również pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.

koniecznie od strony zimnej wody , między BOJLEREM a ZZ i ZB ( zasilanie zimnej, ZZ, ,ZB , TRÓJNIK ,do bojlera i z boku na naczynie przeponowe , no może jeszcze jakiś spust ),

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sorry za OT ale co to znaczy "zbyt mała wysokość napływu" dla pomp cyrkulacyjnych cwu ? Czy dla układu zamkniętego wysokość zainstalowania pompy względem "poziomu" rur w instalacji ma jakieś większe znaczenie ?

W mojej instalacji bojler jest wyżej niż punkty poboru ciepłej wody. Jak już wspominałem wcześniej (kilka postów wyżej) od bojlera do ostatniego kranu mam ~8 m w jedną stronę pexa 16ki.

Pompka ERGA na pełnej mocy (9W) potrzebuje aż 35-40 sekund żeby ciepła woda dotarła do ostatniego punktu. Liczyłem , że będzie to trwało krócej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja z przepływówki tyle nie czekam :rolleyes:

coś masz chyba nie tak z kierynkami przepływu

masz tu jeszcze raz schemat post-16946-0-09521000-1323817384_thumb.jpg skoro nie znalazłeś go w moich postach

oczywiście -zawór bezpieczeństwa na zimnej wodzie to jest razem ze zwrotnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pompka ERGA na pełnej mocy (9W) potrzebuje aż 35-40 sekund żeby ciepła woda dotarła do ostatniego punktu.

 

pompka ma ci zabrać wode z ostatniego punktu do bojlera

a robiłeś próbe przy zamkniętej zimnej wodzie na bojler - 3 posty wcześniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Interesuje mnie również temat wymieszania wody w bojlerze (posiadam bojler z 2 wężownicami, jedna - solary, druga - kocioł c.o.). Paląc w piecu podgrzewam tylko ok 1/2 bojlera, gdy nie ma słońca jest to trochę za mało, dlatego też chciałbym na czas palenia w piecu załączyć pompę która wymiesza mi wodę w bojlerze dzięki czemu będę miał więcej cieplej wody. Instalację posiadam starego typu - pociągnięta tylko jedna rura z ciepłą wodą do każdego punktu czerpalnego (brak możliwości podpięcia cyrkulacji w całym domu, ale to akurat mi nie przeszkadza bo nie muszę czekać długo na ciepłą wodę z kranu). Zastanawiałem się czy można by podpiąć pompę tak żeby mieszała tylko wodę w bojlerze (połączyć wyjście ciepłej wody z zasilaniem zimna wodą przez pompę cwu). W załączniku maly schemat. Czekam na oceny czy jest to poprawne rozwiązanie.

 

Z góry bardzo dziękuję

Pozdrawiam

post-35950-0-17434800-1323861547_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Interesuje mnie również temat wymieszania wody w bojlerze (posiadam bojler z 2 wężownicami, jedna - solary, druga - kocioł c.o.)...

Wyszukiwarka się kłania: http://forum.info-og...dpost__p__88133

Było już parę razy o tym!

PozdrA.

PS Chyba się zapętliłem w jednym temacie, ale jednak było!

Edytowane przez adamasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie martw się adamasz ja też się zakręciłem , nawet nie zauważyłem że dwa rysunki takie same a ja szukałem postu żeby wstawić

 

maciekmako zacznij czytać od początku ten temat bo tu jest chyba wszystko co dotyczy cyrkulacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zastanawiałem się czy można by podpiąć pompę tak żeby mieszała tylko wodę w bojlerze (połączyć wyjście ciepłej wody z zasilaniem zimna wodą przez pompę cwu). W załączniku maly schemat. Czekam na oceny czy jest to poprawne rozwiązanie.

 

Z góry bardzo dziękuję

Pozdrawiam

jaki masz bojler ? jak grzejesz go, piec solar, elektryka ?

a jakieś foto czy schemat mile widziane

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler jest z 2 wężownicami, dolna podpieta jest do solarów, a gorna do pieca c.o. Problem jest wtedy kiedy solary nie grzeją, wówczas wodę grzjeję piecem. Ale wtedy mogę zagrzać tylko połowę bojlera, dół jest wyraźnie chłodniejszy. Dlatego chciałbym na czas grzania wody piecem włączać pompę która mieszałaby wodę w bojlerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Dlatego chciałbym na czas grzania wody piecem włączać pompę która mieszałaby wodę w bojlerze.

No i będzie OK, tylko dodaj zaw.odcinający i filterek przed pompą coby nie złapała czegoś z bojlerka! A z zaworkiem, to i pompę możesz na sucho odłączyć, i filterek poczyścićcool.gif, bo ZZ nie puści od drugiej strony.

PozdrA.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to żle myślisz EdisonIras pompa ma zabierać ciepłą i wtłaczać( mieszać) z zimną

myślę że to zupełnie bez znaczenia czy będzie mieszać ciepłą z zimną -czy zimną z ciepłą - efekt końcowy będzie taki sam. To tak jak byś mieszał herbatę w lewo lub w prawo .

Po parunastu minutach pracy pompki mieszającej woda w bojlerze w każdym miejscu będzie miłą taką samą temperaturę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jak byś mieszał herbatę w lewo lub w prawo .

to może zalej jedną zimną wodą a drugą gorącą posłudż i pomieszaj która jest lepsza :blink:

 

Po parunastu minutach pracy pompki mieszającej woda w bojlerze w każdym miejscu będzie miłą taką samą temperaturę :)

napewno nie ciepłą a raczej zimną , a napewno dość chłodną

 

myślę że to zupełnie bez znaczenia czy będzie mieszać ciepłą z zimną -czy zimną z ciepłą -

a raczej nie . Masz ochote Panie MORSIE na zimną kompiel . idziesz pod prysznic odkręcasz kran ciepłej a tu zdziwko załącza się pompa obiegowa i masz kubeł zimnej wody na głowie haahaaaa

Pomyśl czy tak ma być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się z Tobą w zupełności , pompka powinna tłoczyć wodę ciepłą do zimnej bo w przypadku odkręcenia wody w kranie ,kran będzie pobierał wodę powiedzmy po równo z zasilana bojlera i wyjścia z bojlera, więc temperatura wody mogła by być za ZZZIIIMMNNAAA , Dziękuję za poprawkę:) , Więc zawór zwrotny i kierunek pracy pompy jest istotny,

ALe w przypadku mojego rysunku, gdzie te mieszanie się wody było by zupełnie innymi wejściami -nie miało by to znaczenia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALe w przypadku mojego rysunku, gdzie te mieszanie się wody było by zupełnie innymi wejściami -nie miało by to znaczenia:)

 

to że innymi wejściami to i tak uważam że zimna woda jak będzie mieszana z ciepłą to będziesz miał jej mniej (o wiele chłodniejszej) , niż jak ciepłą będziesz wlewać do zimnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie do końca się zgadzam, zależy od tego czy pompka mieszająca będzie pracować na jakimś czasowym sterowniku np 15/1h czy w momencie odkręcania kranu się będzie załączać , czy może chodzić non stop. Ale dajmy już temu spokój. Wpadł mi pomysł do głowy że może lepiej by było zamontować zawór z termostatem dopuszczający zimną wodę do rur CWU w momencie kiedy jest w bojlerze woda mocno nagrzana , a kiedy nie jest odpowiednio nagrzana to po prostu nie dopuszcza zimnej wody, coś na zasadzie baterii termostatycznych - mamy temperaturę wody ustawioną na pokrętle np 45*C i zawsze taka leci, co Wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wtrące słowo. EdisonIras cały czas rozważa problem mieszania wody wyłącznie w obszarze boilera, bez cyrkulacji na samej instalacji CWU. Mimo to gdyby zastosował swoją metodę czekałby go zimny prysznic.

 

"Nowy" pomysł nie jest niestety nowy i z patentem bym się wstrzymał. Zawory termostatyczne trójdrożne do CWU to nie nowinka. Są w wersji "zwykłej" i przeciwopażeniowej. Do montażu bezpośrednio pod przyborem lub za zasobnikiem na cały układ. Nie ma to nic wspólnego z cyrkulowaniem wody ciepłej na dłuższe odcinki a połączenie układu cyrkulacji, boilera oraz termostatycznego 3D to nie jest bułka z masłem. Kto tego nie przerobił, na sucho trawił będzie bardzo długo :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.."Nowy" pomysł nie jest niestety nowy i z patentem bym się wstrzymał. Zawory termostatyczne trójdrożne do CWU to nie nowinka. Są w wersji "zwykłej" i przeciwopażeniowej. Do montażu bezpośrednio pod przyborem lub za zasobnikiem na cały układ. Nie ma to nic wspólnego z cyrkulowaniem wody ciepłej na dłuższe odcinki a połączenie układu cyrkulacji, boilera oraz termostatycznego 3D to nie jest bułka z masłem...

A w dodatku Grunfos na pewno(widziałem) robi takie pompki-cyrkulatorki zawierające nabudowane i czasówki 24-godz, i termostatunsure.gif! Kosztuje prawie podwójną cenkę, ale można kombinować do woli podgrzew CWU na trasie do kranu...

A od siebie dodam, że zrobiłem tzw przyciski dzwonkowe w punktach odbioru, a jak długo przycisnąćtongue.gif to już mam 'w rozumie' - bo każda rurka wszak inna!

Straszna się dyskusja rozpaliła o zeszłorocznym śniegu...

PozdrA.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem tzw przyciski dzwonkowe w punktach odbioru, a jak długo przycisnąćtongue.gif to już mam 'w rozumie'

"Dzwonisz" i pytasz: "Ciepła woda jest?" :P

 

Pukajcie a będzie wam otworzone...

 

Pozdrawiam

 

P.S.

Temat można powiedzieć dobrze "wymieszany".

Edytowane przez kiminero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.