Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymieszanie Wody W Bjlerze Cwu


macx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!

 

Może ktoś z forumowiczów ma pomysł na wymieszanie wody zimnej z ciepłą w bojlerze.

Opisze dokladnie o co mi chodzi: otóż posiadam bojler 300L który współpracuje z solarami (wężownica wpięta na dole) gdy jest słonecznie wszystko działa jak należy, gdy przychodzą chłodniejsze dni grzeję wodę kominkiem z płaszczem wodnym (wężownica jest wpięta troche powyżej połowy zbiornika około 100L ), ponieważ mam sporą nadwyżkę ciepła gdy pali się w kominku, bardzo szybko woda osiąga 85o C i wyżej, gdybym mógł wymieszać wodę w całym bojlerze (jest dobrze ocieplony) rozpalałbym w kominku co 3 dzień i byłby wiekszy odzysk ciepła. Do zbiornika można wrzucić "coś" o średnicy do 4 - 5 cm

Zastanawiam sie czym wode mozna wymieszać: musiało by to być coś na zasadzie mieszadła magnetycznego, zdalnie sterowanego silniczka ze śmigiełkiem który by był wewnątrz bojlera i mieszał wodę?

 

Czekam na ciekawe pomysły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatraczek i owszem, ale na zewnątrz baniaczka - rolę mieszadła może doskonale pełnić mała pompka nierdzewna do cyrkulacji CWU połączona pomiędzy wlotem ZW a wylotem CWUcool.gif. W dodatku może ona dawać pożądaną cyrkulację gdy baterie odbioru CWU są odległe o parę metrów (zw.ponad 5) i trochę tej zimnej trzeba spuścić na początek - mając cyrkulację nawet na przycisk czy okresowo sterowaną wył czasowym, problem znika!

A teraz opowiadaj o nagrodach dla laureata konkursurolleyes.gif...

PozdrA.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a chodzi mi o nagrzanie całości 300 L. Prosze o jaśniejsze wyjaśnienia.....

Bo zapewne masz wpiętą pompkę tak w połowie zbiornika! Wówczas pompka miesza tylko pół zbiornika gdy chodzi dłużej niż dla cyrkulacji w rurach - a ja sugeruję wpięcie jej WYLOTU na sam dół, do zasilania ZW i po ZZ+ZB. Pamiętaj też mieć w szeregu z pompką ZZ, aby nie mieć 'dolnej' ZW w kranach z CWU. No i wtedy puszczasz cyrkulację na godzinkę albo i dłużej (przy oporach obwodu cyrkulacji rzędu 0,1Bar taka np. krajowa ERGA przewala 0,3m3/h, czyli cały Twój bojlerek)!

 

Miłego mieszanka, a napisz koniecznie jakie wyniki masz 'w temacie'...

PozdrA.

PS Vernal: ten Burasek zawsze się oblizuje po wizycie u naszej Kocitongue.gif Dostaje wtedy podwieczorek i mruczy serdecznie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.reflex.pl/zalaczniki/instrukcja_refix_2010.pdf

np: poczytaj to

ja polecam jednocześnie z zaworem bezpieczeństwa bo wywali najwyżej wode a nie instalacje . Pozdrawiam ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak widzisz to masz zawór zwrotny za pompą obiegowa( sprawdż kierunek - strzałka na nim jest) . tylko co steruje nią ?

 

 

Zawór zwrotny ma przepływ od zbiornika CWU w kierunku instalacji w domu, pompa cyrkulacyjna jest sterowana sterownikiem czasowym :)

Nadal nie wiem na jakiej zasadzie woda ma się mieszać ???

Edytowane przez macx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ta pompka ma być wpięta zaraz przy zbiorniku czy może być zamocowana dalej, zastanawiam sie w jaki sposób pompka ma mieszać wodę gdy nie ma jej poboru przecież woda w rurkach wówczas stoi?

U mnie wygląda to tak:

Jest tam zielony zbiorniczek czy działa on jako ZB?

Pompka jest umieszczona w DOWOLNYM punkcie obiegu CWU z cyrkulacją, dodanie ZZ w kierunku OD wierzchu DO spodu to tylko opcja, ale korzystna, aby nie czerpać zimnej wody z dołu zbiornika gdy pompka stoi (pompka wirowa, czyli bezzaworowa i na postoju puszcza wodę swobodnie w obu kierunkach).

Zielony zbiorniczek to dodatkowe zabezpieczenie przed rozerwaniem instalacji gdy woda się nagrzewa i jej objętość rośnie; ZB jest i tak konieczny, bo zawsze może wywalić membranę w środku lub zaworek sam spuści powietrze jak w rowerku. Nie pokazałeś podłączenia samego bojlerka - porządnie go oświetl, to i fotka będzie ok.

A dlaczego się miesza - ano dlatego, bo owa cyrkulacja polega właśnie na pompowaniu w obiegu zamkniętym, jeszcze PRZED odkręceniem kranu CWU! Moja idea polega jedynie na przestawieniu dolnego punktu obiegu! Zresztą na fotce i schemacie kol.mironw jest wszystko właśnie tak jak to sobie pomyślałem - bojlery leżące (poziome) zwykle nie mają dod. przyłącza pośrodku wys. zbiornika (ja mam pionowy).

 

Brawarolleyes.gifdla kol.mironw za łopatologiczne wyłożenie sprawy i fotkę+grafikę(brak ZZ na zasilaniu ZW-ciśnienie po nagrzaniu zawsze jest nieco ponad sieciowe i wtedy ucieka nam ciepło w rury ZW); ja nie miałem dziś więcej czasu, sorki!

PozdrA.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

 

Brawarolleyes.gifdla kol.mironw za łopatologiczne wyłożenie sprawy i fotkę+grafikę(brak ZZ na zasilaniu ZW-ciśnienie po nagrzaniu zawsze jest nieco ponad sieciowe i wtedy ucieka nam ciepło w rury ZW); ja nie miałem dziś więcej czasu, sorki!

PozdrA.

SORKI ALE JEST ZAWÓR ZWROTNY - a gdzie - zintegrowany z bezpieczeństwa - takie teraz produkują np pierwszy z brzegu

http://allegro.pl/afriso-zawor-bezpieczenstwa-i-zwrotny-3-4do-bojler-i1850629696.html#gallery

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"SORKI ALE JEST ZAWÓR ZWROTNY - a gdzie - zintegrowany z bezpieczeństwa - takie teraz produkują np pierwszy z brzegu

http://allegro.pl/af...96.html#gallery"

Wiem, choć nie polecam - tandeta to zwykle i zapycha się osadem. Nie ma to jak osobny markowy ZB i mosiężny solidny ZZ. Ale jeśli tak, to mogłeś opisać, bo ZZ oznacza się jak prostowniczą diodę el (strzałka wskazuje kierunek przepływu)...

Ale opis na fotce fajny, a przepływ w cyrkulacji doskonale wyjaśniony!

PozdrA.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zburzyliście moją koncepcję, byłem pewny że ciapła woda ma płynąć od zbiornika CWU poprzez pompkę cyrkulacyjną i wpinać się z ZW, przez to ciepła woda ogrzeje dół zbiornika, ???

Dokładnie tak jak piszesz powyżej - ona nie tylko ogrzeje dół zbiornika, ale jako lżejsza od zimnej zacznie unosić się i mieszać z zimniejszą, przez co temp w CAŁYM zbiorniku się wyrówna, jak chciałeś. W wykonaniach typowych nie robi się tego (tzw. zbiorniki warstwowe CWU) z powodu większego poboru mocy i wolniejszego nagrzewania, ale jeśli masz nadwyżki mocy (solary+CO) i spore potrzeby 'ciepłowodne', to akurat Twoja wersja zda egzamin! Stopień wymieszania będziesz regulował sobie czasem załączenia cyrkulacjismile.gif.

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.