Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomocy!


mysza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Szukałam informacji jak palić w moim piecu w internecie i trafiłam na Wasze forum, które wydaje mi się bardzo rzetelne. Przejdę więc do sedna: posiadam piec Galmet ze sterownikiem MTS 8 i nie mam zielonego pojęcia jak i czym w nim palić. ie wiem nawet czy podpala się od góry czy od dołu. Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz czym to kliknij fotke tego pieca bo istotne jest co tam masz na nim zamontowane a nie chce cie meczyć doszkalaniem i zgadywaniem co jest co na kotle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kocioł jest nowy to powinna być instrukcja obsługi, ale jak to jest miałowiec to palenie od góry i jeszcze jedno, jak nigdy nie paliłaś w miałowcu to lepiej poproś kogoś kto się na tym zna żeby Ci wytłumaczył obsługę. Akurat ten z dmuchawą na dolnych drzwiczkach na stronie Galmeta nie ma schematu.

Edytowane przez spidoman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to piec ze sterownikiem i wentylatorem, który jest zamontowany na dolnych drzwiczkach, bez podajnika z boku jest przyczepiony sterownik . jak się w nim podpala od góry czy od dołu??/

 

Czy Twój piec tak wygląda ?

 

post-25240-0-29884200-1318272663_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palimy od góry kiedy kocioł ma specialny system rozprowadzenia powietrza (w wewnątrz kotła dziurki kturymi wdmuchiwane jest powietrze) w takim ukladie dmuchawa jest zazwyczaj u góry kotła ewentualnie z tyłu.

Umiejscowienie dmuchawy nie ma żadnego znaczenia.

Jak jest w drzwiczkach pod rusztem, to i tak może istnieś jakieś rozprowadzenie powietrza i na odwrót - jak jest u góry, to i tak powietrze z niej jest doprowadzane pod ruszt a niekoniecznie jest jakiekolwiek rozprowadzenie "specjalnymi kanałami".

 

W górniaku powinno się palić od góry.

 

Takie zasypanie małego dużą warstwą paliwa paleniem na pewno nazwać nie można, to jakaś produkcja dymu, trucizny i oczywiście ogromne straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam o nim zielonego pojęcia. Najlepiej mi się rozpala od dołu chociaż próbowałam od góry i też daje radę. I jeszcze jedno jak już się pali to prawie nigdy nie ma temperatury takiej jak ustawiłam, zawsze jest wyższa o ok. 7-10 stopni. Dlaczego? Pomóżcie proszę bo zaczął się już okres grzewczy a nie chcę żebym przez przypadek czegoś nie odwaliła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nareszcie sie pokazałaś . Twój piec to konstrukcja tzw. górno dolna czyli możesz w nim palić na 2 sposoby od dołu i od góry . Przy paleniu od dołu jeżeli piec nie osiąga temperatury nalezy nieznacznie podnieść obroty dmuchawy i poczekać czy temperatura na piecu wzrasta jeżeli nie wzrasta lub wzrasta bardzo wolno to trzeba regulować do skutku . Przy paleniu od góry sytuacja sie odwraca , jeśli w piecu sie pali a mimo to nie osiąga temperatury to obroty mogą być za duże i ciepło ucieka w komin zanim zdąży oddać energie w wymienniku . To czy ciepło jest wydmuchiwane w komin czy nie można sprawdzić kontrolując temperature czopucha niestety organoleptycznie . Jeżeli czopuch jest gorący ale da sie go dotknąć to temperatura jest ok , jeżeli nie da sie go dotknąć to znaczy że zbyt wiele ciepła ucieka w komin .

 

Jeżeli piec osiąga temperature wyższa od nastawionej należy zmniejszyć obroty dmuchawy do możliwie najniższych przy których piec bedzie osiągał wymaganą moc . Jezeli i to jest za duzo to pozostaje zmniejszenie czasu przedmuchów . W wentylatorze jest klapka która nie powinna sie otwierać jezeli dmuchawa nie pracuje ( zboku wentylarora kawałek preta i na nim dwie nakrętki) , żle wyregolowana lub jej brak również powoduje nadmierne rozpedzanie sie pieca

 

 

 

 

Na początek to tyle , Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu sytuacja się trochę rozjaśnia. Więc mi jest wygodniej palić od dołu i tego się chyba będę trzymać. z rozpalaniem jest wszystko O.K. tzn szybko osiąga ustawioną temperaturę po czym dmuchawa się wyłącza a temperatura nadal rośnie jak już wspomniałam o ok 10 stopni i tu pojawia się moje pytanie dlaczego?? Boję się go zasypać chociażby do połowy żeby przez przypadek nie wywaliło mi pieca. I jeszcze jedna ważna kwestia a mianowicie czym najbardziej opłaca się w nim palić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ja bym palił orzechem z domieszka miału 70% do 30% (węgiel/miał) zobacz czy w sterowniku masz cos takiego jak stopniowe zwalnianie obrotówdmuchawy od zadanej temp.

Przykład

cchesz miec 60 stopni ustawiasz modulacje obrotów od 52stopni

to serownik po osiagniecu temp 52 stopni zacznie zwalniac obr dmuchawy stopniowo az do osiagniecia temp zadanej.

Po prostu za duzo u Ciebie powietrza podaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę w tym piecu pierwszy sezon,na razie drzewem,Jeden wkład twardego drewna wystarcza na trzy godziny przy temp. ustawionej 55 st. C.temp wody w kotle około 61 st.C.Polecam pobawić się nastawami na programatorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ja bym palił orzechem z domieszka miału 70% do 30% (węgiel/miał) zobacz czy w sterowniku masz cos takiego jak stopniowe zwalnianie obrotówdmuchawy od zadanej temp.

Przykład

cchesz miec 60 stopni ustawiasz modulacje obrotów od 52stopni

to serownik po osiagniecu temp 52 stopni zacznie zwalniac obr dmuchawy stopniowo az do osiagniecia temp zadanej.

Po prostu za duzo u Ciebie powietrza podaje

Nie mam nic takiego akurat ze sterownikiem nie mam większego problemu. Ściągnęłam instrukcje z netu i metodą prób i błędów jakoś tam sobie poustawiałam. Dziękuje jeszcze raz wszystkim za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki śliczne za podpowiedź ale niestety po przyjrzeniu się dmuchawie śmiem twierdzić, że gdzieś mi wcięło jedną nakrętkę i po prostu klapa się nie zamykała co było przyczyną zbyt wysokiej temperatury na piecu, ale już sobie z tym poradziłam nakręciłam jakąś znalezioną śrubkę i wszystko wygląda na to, że już powinno być dobrze. Poza tym codziennie próbowałam innego ustawienia sterownika i w kocu znalazłam optymalne ustawienia. Po tym wszystkim stwierdzam, że jeśli ktoś chce żeby mu się dobrze paliło musi poświęcić trochę czasu i energii na poznanie pieca :-) I jeszcze jedno pytanko czy mogę palić samym groszkiem, czy lepiej mieszać z miałem. Co będzie bardziej wydajne???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszanki miałowe jak najbardziej wskazane przy tej konstrukcji . Dość gesty opał powoduje że pali sie w nim prawie jak w typowym dolniaku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie :-) Jeślibyście mogli mi doradzić w pewnej sprawie a mianowicie wynajmuję górę piętrówki ostatnio wprowadziła się rodzina na dół i boją się dotykać nie wiedzieć czemu pieca i zaproponowali mi kasę za palenie tylko ja nie mam pojęcia ile??? W sumie to jest trochę głupia sytuacja bo i tak muszę palić abym sama z rodzinką nie marzła ale jeśli proponują kasę to dlaczego by nie??? Możecie mi coś podpowiedzieć???? Z góry dzięki i pozdrawiam :-) :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.