Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprawdzenie Schematu


miniek15

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Jestem nowym forumowiczem wiec oczywiście mam sporo pytań !!!

Mam świeżo zrobioną instalację w nowym domu (około 220 m2 i kocioł Aqua Tech Duo 25 kW ze Stąporkowa).

Moje pytania: z pieca wychodzą kable z czujnikami temperatury 3 szt. (1 x czujnik temp. pompki podłogowej, 1 x czujnik temp. pompki c.o. oraz 1 x czujnik temp. pompki c.w.u.) zakończone miedzianymi skuwkami.

Gdzie powinny być podpięte tzn. w którym miejscu dokładnie????? No i czy ten schemat jest ok czy jeszcze trzeba byłoby coś przerobić.

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

mój schemat.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RTL ogranicza temperaturę czynnika (tzw "stałowrtościowa kontrola temperatury czynnika") takie zawory stosuje się w niewielkich podłogówkach zasilanych np z powrotu instalacji grzenikowej lub z rozdzielacza. Ale nie steruje temperaturą pomieszczeń. Chcesz wiedzieć jak można takie sterowanie wykonać i jakie urządzenia zastosować proponuję wpisać hasło w wyszukiwarkę i "wyskoczy" sporo informacji które warto przeczytać i znajdziesz sporo rozwiązań które można zastosować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja już mam taką instalację zrobioną (w tym cały sęk).

Czyli za zaworem trzydrogowym mam zwykły rozdzielacz taki jak do grzejników (bez przepływomierzy itd.)

Z niego wychodzi pięć pętli a na powrocie tego rozdzielacza mam te wspomniane RTL-e na każdej pętli.

Czyli właściwie te RTL-e są zbędne i powinny być zwykłe zawory?

A co z tym czujnikiem temp. podłogówki gdzie powinien być wpięty?

Bo odnośnie czujnika temp. cwu to już się dowiedziałem że powinien być wpięty w zasobnik. W moim nie ma takiej opcji czyli muszę gdzieś wydłubać piankę i przytwierdzić go do ścianki zasobnika ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie wynalazłem.

Jest dziura w połowie wysokości z jednej strony.

Z tego co gdzieś wyczytałem to trzeba chyba będzie zakupić tzw. kapilarę wkręcić ją w ten otwór a do niej dopiero wpiąć ten czujnik (inaczej będzie się lała woda jak uruchomię zasobnik).

A jest to galmet 140l dwupłaszczowy.

A co z tym czujnikiem od podłogówki ?

Na chwilę obecną mam go przytwierdzonego do rurki powrotu z podłogówki.

Ale nie mam pojęcia czy tak będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest tam przyłącze właśnie do sondy kup kapilare ale długą jak najdłuższą a będzie dokładniejszy pomiar ,

 

http://allegro.pl/wymiennik-dwuplaszczowy-galmet-140l-bojler-i1836336963.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytanie.

Moje zawory (cztero i trzydrogowy) są sterowane ręcznie.

Czterodrogowy mam ustawiony tak na pół gwizdka (5 w skali 1-10) nie wiem jak jest temp za zaworem bo nie mam żadnego termometra, a w moim sterowniku (tech st-48) jest tylko czujnik temp na kotle.

Sterowanie podłogówką jest ok (ręczne) bo mam czujnik temp. podłogówki wychodzący z kotła i wpiąłem go w powrót podłogówki. Jak na zaworze 3D ustawię sobie tak około 5 (skala 1-10) to temp. na powrocie jest około 38 stopni, w domu fajnie ciepła podłoga ale nie za bardzo, a co brakuje do żądanej temp. to dogrzewają grzejniki konwekcyjne wyposażone w głowice termostatyczne. Tam gdzie nie mam podłogówki również grzeją grzejniki do zadanej temp.

Teraz moje pytanie: czy warto założyć regulator pokojowy (w najzimniejszym pomieszczeniu bez podłogówki) i podłączyć go do pompy CO po to żeby w chwili uzyskania zadanej temp w pomieszczeniu regulator wyłączył tę pompę i nie musiała śmigać cały czas od października do kwietnia tylko wtedy kiedy temp. znowu spadnie i trzeba będzie pchnąć wodę do obiegu. W tym czasie pompa podłogowa chodzi sobie cały dając komfort na parterze. Myślę, że udałoby się tak poustawiać głowice w pomieszczeniach z podłogówką i bez żeby we wszystkich była temp. podobna.

I najważniejsza rzecz czy po takim zabiegu będą jakieś oszczędności w ilości zużytego groszku.

Teoretycznie jak pompa CO nie będzie pracować przez cały czas to nie będzie zabierać ciepłej wody z pieca i powinien załączać się rzadziej. Ale tylko teoretycznie.

Może ktoś podpowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to napewno ten sterownik bo jak czytam

 

Regulator temperatury ST?48H przeznaczony jest do kotłów C.O.

Steruje pompą obiegu wody, pompą ciepłej wody użytkowej (C.W.U.),

pompą ogrzewania podłogowego, pompą cyrkulacyjną, nadmuchem

(wentylatorem) oraz podajnikiem paliwa. Urządzenie to może również

współpracować z dwoma zaworami trójdrogowymi lub czterodrogowymi.

 

to tu masz wszystko do sterowania tylko siłowniki do zaworów i sądy

 

a to pełna strona

http://tech-controllers.com/download_pl.php?file=ST-48.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze tak przypatruje się temu schematowi i czy powrót z grzejników jest wpięty między powrotem z rozdz. podłogi odejście na zawór 3d jak tak to może to blokuje podłogówke

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na pewno jest to st-48.

Można sprawdzić na stronie kotła !

Najistotniejsze pytanie: czy zakładanie tych siłowników będzie miało wymierny skutek?

Tzn. czy to ma sens, czy założenie siłowników poprawi pracę instalacji czy tak naprawdę nic się nie zmieni tylko będzie kolejna automatyka.

A może będą oszczędności w ilości zużytego opału (bo tak naprawdę o to w tym wszystkim chodzi).

Możesz podesłać jakąś stronkę z takimi siłownikami i sondami?

Chodzi mi o rozeznanie w cenie.

 

Co do tego jak dokładnie jest wpięty powrót grzejników to napisze wieczorem jak dokładnie sprawdzę.

A co z tym czujnikiem podłogówki ?

Gdzie powinien być wpięty?

zasilanie - powrót ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się też wydawało, że coś jest poplątane.

Teraz podłogówka na zaworze 3D będzie zabierać wodę do mieszania z powrotu CO zamiast ze swojego powrotu.

Czy dobrze rozumiem wg schematu, że powrót podłogówki od zaworu 3D może iść bezpośrednio do pieca z pominięcie 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak i nie . Przepraszam za zadyme , jeśli interesuje cię ochrona powrotu to powinien powrót podłogówki być wpięty do powrotu z grzejników i na zawór 4D . ale długo się to rozgrzewa , a znacznie szybciej jeśli powrót jest wpięty w powót kotła a- ale tu ginie ochrona powrotu bo zimna woda z podlogi długo GO CHŁODZI JA OBA PODŁĄCZENIA PRZETESTOWAŁEM .

 

Ja proponuje zamienić tak jak na Twoim zdjęciu zamieniłem powroty to najtaniej aby sprawdzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z tym sterowaniem zaworami?

Czy warto zakładać siłowniki które będą zamykać i otwierać te zawory w zależności od zapotrzebowania na ciepło w domu (przypominam że mam głowice termostatyczne).

Myślę tutaj oczywiście o współpracy z z regulatorem pokojowym.

Czy będzie to działało biorąc pod uwagę to, że ja mam podłogówkę.

Bo moim zdaniem sytuacja będzie taka, że regulator pokojowy po uzyskaniu zadanej temperatury w domu i poprzez sterownik w kotle zamknie zawór 4D lub w znacznym stopniu zmniejszy jego przepływ.

Będzie to skutkowało tym, że woda zacznie krążyć w tzw. małym obiegu (piec będzie się mniej wychładzał co powinno spowodować oszczędności opału) ale spowoduje to również chłodniejszą lub zimną wodę na podłogówkę która jest zależna od ustawień na 4D. W takim przypadku podłogówka mając dosyć długą zwłokę będzie raz zimna a raz ciepła w zależności jak się otworzy zawór 4D (brak komfortu).

A może lepiej zrobić to w taki sposób żeby po osiągnięciu zadanej temperatury na regulatorze pokojowym sterownik na kotle wyłączał pompkę CO (tylko i wyłącznie). Wtedy podłogówka działałaby sobie niezależnie cały czas i nie byłoby na niej wahań temperatury a pompka CO nie będzie śmigać cały czas więc nie będzie tak wychładzać pieca.

I najważniejsze czy takie rozwiązanie spowoduje jakiekolwiek oszczędności bo przecież o to zawsze chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

przecież to ty powinieneś wiedzić ile ci idzie opału ,każdy dom ,instalacja jest inna , najpierw popal parędni z pracą przymykania 4D i pracującą pompą C.O i potem za pomocą regulatora pokojowego i sterownika wyłączaj pompe C.O bez sterowania 4D a wnioski wyciągnij i podziel się nimi . Czekam z niecierpliwością mironw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.