Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kociołek Vienybe 16Kw


bapras

Rekomendowane odpowiedzi

Kociołek zacny, sam bym go chętnie kupił, tyle że nie wiem skąd wynika ta cena zaporową, może ma pozłacane blachy...... ;). Podejrzewam że gdybyś go kupił osobiście na Litwie to kosztowałby 1500-2000 zł mniej.

Tutaj powinien się wypowiedzieć kolega Sanitsystem który cię może zachęci jakimś fajnym upustem ;)

 

pozdrawiam

Jameess

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry wybór, podoba mi się jeszcze bardziej niż Vinebye, tutaj masz wątek w z fotkami użytkownika takiego pieca : KALVIS na

forumogrzewania. Jak masz kasę to kupuj, dobry wybór ;)

 

pozdrawiam

Jameess

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł fajny i dobry ale niestety - cena no cóż kocioł na litwie też troche kosztuje + koszt transportu z litwy i do klienta no i dalej Vat 23% + i to co jest najgorsze to kursy walut z litwinami rozliczamy się w euro wystarczy sobie zobaczyć kurs no i na koniec to żyć też z czegoś trzeba. I to cała cena kociołka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekamy z niecierpliwością... :) Aha, jeśli możesz, podaj wymiary paleniska (długość i szerokość rusztu, wysokość komory załadowczej, wysokość od rusztu do spodu pierwszej przegrody, itd. ).

 

 

Witam

wymiary paleniska :

głębokość: 26 cm u góry, 28 cm u dołu

szerokość: 40 cm

wysokość: 82 cm ( wysokość pierwszej przegrody)

 

"wysokość od rusztu do spodu pierwszej przegrody" rozumiem że interesuje cię wysokość palnika przy opuszczonym i podniesionym ruszcie, czy jak bo nie ogarniam ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wreszcie znalazł się miejmy nadzieje szczęśliwy nabywca, myśle że wielu na tym forum czeka na relacje z pracy tego kociołka. Mam nadzieje, że sie sprawdzi i ja będe przyszłym użytkownikiem, pozdrawiam

 

 

Sam jestem ciekawy, ale to trochę jeszcze potrwa, chłopaki klepią właśnie hydraulikę i zaraz pojadą maszynowe posadzki, które też muszą trochę odparować więc w grudniu pewnie odpalę kociołek to zamieszczę parę fotek i spostrzeżeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

wymiary paleniska :

głębokość: 26 cm u góry, 28 cm u dołu

szerokość: 40 cm

wysokość: 82 cm ( wysokość pierwszej przegrody)

 

"wysokość od rusztu do spodu pierwszej przegrody" rozumiem że interesuje cię wysokość palnika przy opuszczonym i podniesionym ruszcie, czy jak bo nie ogarniam ???

Dokładnie o to mi chodzi. Jeśli można zmierz jeszcze głębokość kanału dopalającego (tego za pierwszym płaszczem), bo szerokość to zapewne również 40 cm. Wg. przekrojów zamieszczonych w necie wygląda, że rozszerza się on ku górze (patrząc z boku ma kształt lejka). Mnie szczególnie interesuje jakie ma wymiary w najwęższym i najszerszym miejscu. Dzięki za odzew. Wymiary paleniska sugerują, że spokojnie nawet na drewnie przekroczy 16 KW. U mnie 22 na 30 cm potrafi zrobić niezłe piekło a co dopiero taki byczek. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Tak kociołek odpalony i chodzi od 3 dni, temperatura na piecu ok 60 C, miarkownik ustawiony na 70 C i przy pełnym załadunku drewnem (a trochę wchodzi) 5-6 godzinek pracuje - co prawda uczę się dopiero palić (do tej pory paliłem jedynie papierosy :]).

Jutro majster dostawi jeszcze sterownik do pomp tak żeby włączały się gdy piec osiągnie określoną temperaturę.

Sony23 jutro rozkręcę wyczystkę od góry to zmierzę komorę dopalającą i zrobię parę fot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja będę sceptyczny wobec tego kociołka jak i w wobec Kalvisa. Mimo ze są to jedne z lepszych konstrukcji na rynku to obydwa mają te samą wadę (a szkoda bo są to porządne konstrukcje co widać tez po wadze), mianowicie chodzi mi o klapę skróconego obiegu dymu. Po pewnym czasie działania kotła powstaną tam nieszczelności które wyssają wszystko to co najlepsze czyli tzw. Holzgas, a co gorsze nie trafi on już na powietrze dopalające i w postaci nie spalonej ujdzie do komina. lepiej było by zastosować tylko skrócony obieg spalin a podciśnienie wessało by ten gaz przez dyszę palnika i nic by się nie marnowało. Ponadto producent podaje sprawność tych kotłów na 74-80% co w przypadku opalania drewnem jest nieprawdą ponieważ wymiennik wydaje się zbyt krótki na odbiór ciepła z płomienia i spalin. Jednakże do opalania węglem wydają się być to jedne z lepszych konstrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem Kalvisa 5-16 i wcale na kolana mnie nie powalił (no może poza ceną) U mnie długość całkowita wymiennika to ok. 230cm więc niema nawet co porównywać. Wcale tu nie zachwalam swojej konstrukcji bo jak każda ma swoje wady i zalety. Zwróciłem tylko uwagę na fakt że w tych konstrukcjach drewna nie sposób spalić efektywnie ze względu na zamontowanie w nich klapy skróconego obiegu dymowego (która prędzej czy później się rozszczelni) .

Ps. Ja tylko wyraziłem konstruktywna krytykę, więc nie rozumiem twojego ataku. Tak czy inaczej swoje zdanie podtrzymuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie atakuje tylko chce żebys zobaczył kocioł i dopiero wtedy coś o nim napisał. Wymiennik wcale ne jest krótki a klapki są naprawde fajnie i porządnie wykonane. Litwini niestey wegla zbyt wiele nie mają za to drewna pod dostatkiem i ich konstrukcje przeznaczone są głównie do drewna. Zobacz sobie temperature spalin przy mocy nominalnej tego kociołka i wtedy podyskutujemy o jego sprawnosći.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego rozumiem ze zajmujesz się sprzedażą tychże kotłów i będziesz je wychwalał, Ok jestem w stanie to zrozumieć ale... jezeli producent podaje że sprawność kotła dla drewna to 74% a dla węgla 80% to coś tu nie gra, skoro drewno wydziela o połowę mniej energii i to podczas spalania w warunkach laboratoryjnych. Poza tym aby drewno spalało się sprawnie to musi mieć miejsce piroliza a ta zachodzi w wysokich temperaturach. A z tego co widziałem (mówię tu o Kalvisie) ma on płaszcz wodny w obrębie komory załadowczej, więc jakim cudem nastąpi tam zgazowanie drewna (pomijając oczywiście tę nieszczęsną klapkę którą producent dał świadomie aby klient nie "walczył" z kotłem), a jest to podstawą do uzyskania wysokiej sprawności. Dalsza dyskusja chyba jest zbędna.

Idźmy na kompromis i uznajmy że są to jedne z lepszych kotłów UNIWERSALNYCH umożliwiających palenia drewnem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.