Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomocy Podłogówka


marcingb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałem powitać wszystkich forumowiczów i prosić jednocześnie o pomoc. Czy podłogówka podłączona do mieszacza ze zdjęcia może działać poprawnie. Problem mianowicie jest taki, że w rotametrach na dolnej belce (zasilanie) jest tylko połowa wody i te czerwone grzybki nie podnoszą się nawet gdy pompa jest na trzecim biegu. Na zasilaniu temperatura jest około 32 stopnie a na powrocie 30 stopni. czy jest to normalne? Do czego służą korki zaznaczone niebieskimi kółkami?

Drugi problem jest mianowicie taki, że podłogówka jest wpięta poza zaworem mieszającym z napędem. Powrót podłogówki bezpośrednio do powrotu kotła. Mam zadaną temperaturę powrotu np. 50 stopni to zawór się przymyka bo chce puścić ciepłą wodę do powrotu (grawitacyjnie) rury 5/4 cala. Nie jest to jednak możliwe bo powrót z podłogówki tłoczony pompą nie pozwala grawitacyjnie ciepłej wodzie z mieszacza iść w powrót. Jak temu zaradzić? Myuślałem o założeniu pompy na obiegu kotłowym, ale w takim wypadku chyba jakieś sterowanie potrzebne. A może jakieś inne pomysły?

post-10644-0-95573400-1318229786_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz mamy jasnosc

podłoga z takim mieszaczem musi byc zsilana jak grzejnik !!

a jest wpieta bez pompy zasilajacej

albo zmienic podłaczenie albo mieszacz , łatwiej podłaczenie

o temp powtotu bym sie tak nie martwił raczj nalezy sie martwic by na kotle była odpowiednia temp min 60 st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tego co rozumiem przed zestawem mieszającym z pompą należy wstawić jeszcze jedną pompę? Jeżeli tak to jakiej wielkości i jak nią sterować. Tylko w takim wypadku to już obieg kotłowy nie będzie miał wogóle szansy krążyć grawitacyjnie, a temperatura powrotu 55 st jest warunkiem gwarancji na kocioł. Czy mam rozumieć, że ta pompa z układu mieszającego nie robi obiegu między kotłem a układem mieszającym. A co z pomysłem wstawienia pompki na obiegu kotłowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałem powitać wszystkich forumowiczów i prosić jednocześnie o pomoc. Czy podłogówka podłączona do mieszacza ze zdjęcia może działać poprawnie. Problem mianowicie jest taki, że w rotametrach na dolnej belce (zasilanie) jest tylko połowa wody i te czerwone grzybki nie podnoszą się nawet gdy pompa jest na trzecim biegu. Na zasilaniu temperatura jest około 32 stopnie a na powrocie 30 stopni. czy jest to normalne? Do czego służą korki zaznaczone niebieskimi kółkami?

Drugi problem jest mianowicie taki, że podłogówka jest wpięta poza zaworem mieszającym z napędem. Powrót podłogówki bezpośrednio do powrotu kotła. Mam zadaną temperaturę powrotu np. 50 stopni to zawór się przymyka bo chce puścić ciepłą wodę do powrotu (grawitacyjnie) rury 5/4 cala. Nie jest to jednak możliwe bo powrót z podłogówki tłoczony pompą nie pozwala grawitacyjnie ciepłej wodzie z mieszacza iść w powrót. Jak temu zaradzić? Myuślałem o założeniu pompy na obiegu kotłowym, ale w takim wypadku chyba jakieś sterowanie potrzebne. A może jakieś inne pomysły?

 

Witam , więc tak napewno w rozdzielaczu masz przepływomierze które powinny pracować na powrocie pętli grzewczych ( można to łatwo sprawdzić tależyk wsazujący 0 przy wyłączonej pompie powinien być na dole .)

Najprościej bedzie przekręcić je na górną belkę a zawory pod siłowniki dać na dolną belkę , ( ale te zawory gdy już będą na dolnej belce i założysz do nich siłowniki mogą trochę stukać ale na razie możesz tak zrobić )

Tak jak kolega napisał do tego zestawu powinna być dodatkowa pompa na piecu , ale jeśli jest nie duża odległość od pieca do rozdzielacza to pompa przy mieszaczu załatwi sprawę więc warto spróbować bez pompy . Te kółka które zaznaczyłeś to miejsca w których powinny znajdować się zawory do nastawy hydraulicznej obiegu bajpasa , zawór nad pompą służy do zamkniecia obiegu aby wymienić pompę wrazie awari

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów

Planuję tak przerobić istniejącą instalację jak te czerwone kreski. Czy uważacie to za zasadne?. Szczególnie chodzi mi o to co jest w kółku. Czy nie powinien powrót z grzejników iść tylko do zaworu 4d a nie rozdzielać się do zaworu i do pieca? Proszę o radę. Dodam , że teraz powrót z zaworu 4 d do kotła jest rurką miedzianą 28 planuję przerobić na 35.

schemat zmiany.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właściwie to ta podłogówka funkcjonuje bo podłoga ciepła i nagrzewa pomieszczenia do 26st. Mnie głównie martwi zerowe wskazanie na rotametrach i zimny powrót(30st) do kotła bo obieg kotłowy nie ma szans działać grawitacyjnie bo powrót z podłogówki go zakłóca. Więc powrót do kotła to właściwie powrót z podłogówki + powrót z grzejników 25 st, który też obieg jest wymuszony pompą. Więc pytania są dwa

1. Co zrobić aby na rotametrach był przepływ i można by to wszystko wyregulować

2. Jak to wszystko pospinać aby na powrocie uzyskać 55st. Obecnie temp na kotłe 60st za mieszaczem 30st zasilanie podłogówki 32st powrót 30, temperatura powrotu około 30st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że jak przepnę rotametry na górę to będzie ok i będą pokazywać przepływ.

Natomiast podłączenie podłogówki za pompą c.o jakoś do mnie nie przemawia. Jeżeli za zaworem 4d na wyjściu na grzejnik mam ustawione 30st bo tyle mi narazie wystarcza to mam tam dać trójnik i zasilić tymi 30st podłogówkę? Jak zorganizować przepływ dla grzejników i dla podłogowki żeby się nie zakłócały? Mieszacz podłogówki jest jakieś 3 metry od kotła i od zaworu 4d z pompą c.o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast podłączenie podłogówki za pompą c.o jakoś do mnie nie przemawia. Jeżeli za zaworem 4d na wyjściu na grzejnik mam ustawione 30st bo tyle mi narazie wystarcza to mam tam dać trójnik i zasilić tymi 30st podłogówkę?

A ile chciałeś teraz dawać na podłogówke (skoro na grzejniki idzie 30)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie masz rację kolego 30 stopni powinno teraz wystarczyć. Narazie zamienię rotametry na górną belkę i zobaczę jakie będą wskazania, bo przerobić zasilanie i powrót podłogówki to trochę więcej zachodu. A co do schematu to myślicie, że wszystko jest ok podłączone? Ja mam wątpliwości co do tego, że powrót z grzejników rozchodzi się do powrotu kotła i do zaworu 4d. Także średnica powrotu z zaworu 4d (zredukowana z 5/4 cala na 28 miedź) do kotła wydaje mi się zbyt mała żeby to chodziło grawitacyjnie. I tak jak kolega stwierdził jakby powrót z podłogówki był wpięty razem z powrotem z grzejników do powrotu zaworu 4d to wtedy chyba nic nie zakłócało by grawitacji obiegu kotłowego. A czy oprócz tych przeróbek co wymieniliśmy macie jakiś pomysł co by to jak najmniej inwazyjnie poprawić? Dziękuję wszystkim z góry za cenne uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do schematu to myślicie, że wszystko jest ok podłączone? Ja mam wątpliwości co do tego, że powrót z grzejników rozchodzi się do powrotu kotła i do zaworu 4d.

Wątpliwości to trochę delikatnie powiedziane (myślałem, że to już zmieniłeś).

Zastanawia mnie co wizjoner, który to zrobił, miał na myśli...

 

Ta rurka 28 to niekonicznie musi zaburzać obieg - w samym zaworze są większe przewężenia gdy nie jest całkowicie otwarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie umówiłem się na jutro z majstrem, który to robił aby dokonał przeróbki. Przez telefon twierdził, że nie ma tam potrzeby nic zmieniać ale jak chcę to zrobi. Zobaczymy po zmianie jak będzie śmigać. Jak tylko będą efekty zaraz napiszę co i jak. Narazie dziękuję chyba, że macie jeszcze jakieś cenne uwagi w jaki sposób dokonać owej przeróbki to bardzo chętnie słucham.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieniłem jeden rotametr na próbę. Coś tam pokazywał lepiej niż na dolnej belce, natomiast ten zaworek z góry wkręcał się tylko do połowy. Widocznie jest tam mniejsze gniazdo. Musiałbym całą belkę rozdzielacza zamienić górną z dolną. Myślę narazie zmienić przekrój całego obwodukotłowego na 5/4 cala i wpiąć go bezpośrednio przy samym kotle poza wszystkimi innymi powrotami. Jeżeli i wtedy nie zadziała grawitacyjnie obieg kotłowy będę zmieniał dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.