Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Kotłowni Z Prośbą O Opinię


multico

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam prośbę o sprawdzenie schematu ewentualnie o podpowiedz co zmienić gdyż zamierzam wykonać nową instalacje w domu. Zależy mi aby zasobnik pracował na grawitacji. W domu są nowe grzejniki i rozprowadzone zasilenie od rozdzielczy pex-alem. Nie rysowałem zaworów bezpieczeństwa ale są założone przy zasobniku- warunek gwarancji zasobnika Nie wiem czy zastosować zawór zwrotny przed wejściem wody z pieca do bojlera, czy można na powrocie, czy to ma być zwrotny czy różnicowy i czy musi on być! aby pompa nie wyssała wody ciepłej z zasobnika. Oczywiście spotkałem się na tym forum z różnymi sprzecznymi postami i nie wiem czy jak się włączy pompa czy bojler będzie nadal ogrzewany.

post-25054-0-25026500-1318108109_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rozumie że aby system działał to koniecznie zawór zwrotny lub różnicowy przed zasobnikiem CWU, co będzie skutkowało oporami dla grawitacji, a pompę podłączyć przez termistor który załączy ogrzewanie po uzyskaniu na bojlerze zadanej temperatury? Mam taki ze starego bojlera elektrycznego. Mam jeszcze pytanie- czy układ wymaga jeszcze jakiś odpowietrzników poza tymi co są na rozdzielaczach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślalem nad takim schematem- ale czy w sezonie letnim do podgrzewania cwu musisz włączać pompę, czy grawitacyjnie to działa? i czy temperatura w zasobniku cwu nie spada jak spada temperatura w centralnym i w piecu tzn do temperatury wyłączenia pompy ?

Witam

Czyli tak. Gdy kocioł pracuje ma nagrzewać CO i zasobnik. Jeśli w kotle wygasa i ma on niższą temp od wody w boilerze, to obieg cwu ma być wyłączony z obiegu. Jednocześnie ma pozostać możliwość grzania grawitacyjnego zasobnika.

 

Twój schemat tych warunków nie spełnia. Ten kolegi też nie.

Niestety bez zastosowania automatyki jest to niemożliwe. Musi być odpowiedni sterownik z dwoma czujnikami na CO i CWU oraz dwie pompy. Schemat wyglądałby tak:

post-18583-0-64347100-1318150391_thumb.jpg

 

Nada się do tego każdy sterownik kotła posiadający funkcję priorytetu CWU (to tak a skrócie). Ma on czujnki na kotle i na zasobniku. Gdy temperatura na kotle jest niższa niż na zasobniku , pompa CWU stoi. Ma to miejsce gdy w kotle wygasa albo gdy rozpalasz w nim, zaś woda użytkowa jest ciepła w wczorajszego dnia.

Jako obejście grawitacyjne pompy cwu polecam zawór klapowy 1". Zastosowanie zaworu różnicowego to głośne uderzenia hydrauliczne tego zaworu za każdym załączeniem pomy CWU.

 

Źle było wyrysowane naczynie. Jeśli już to tak jak poprawiłem. Rura sygnalizacyjna to gadżet. Jeśli ma być to tylko z hydrometrem, bo inaczej traci sens.

 

Zasobnik musi mieć własne zawory odcinające na wypadek konieczności wymiany lub demontażu. Przy dwupłaszczu przyda się zwór spustowy wody grzewczej.

Jeszcze jedno. Zawory odcinające możliwie daleko od zasobnika, najlepiej na odejściach od pionu. Krew mnie zalewa gdy wymieniam boilery, które mają zawory odcinające założone zaraz na ich wejściu i wyjściu. Podejście zazwyczaj nigdy nie pasują i wodę i tak muszę spuszczać z całej instalacji. Gdyby były dalej, zawsze jest możliwość przeróbki podejścia.

 

Nie napisałeś jaki to kocioł. Jeśli stałopalny, to propozycja kolegi jacgoj też jest dobra pod warunkiem skryzowania obiegu CWU. Ciepło wyciągnie ci z boilera tylko jeśli pozwolisz na wygaszenie kotła.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam!

Jakieś dwa tygodnie już palę w piecu, wiec mogę coś napisać na temat mojej kotłowni. Wiec obieg co i cwu spisują się świetnie. Oczywiście wykonana wg schematu z dwoma pompkami. Grawitacja dobrze się sprawdza i nawet nie trzeba włączać pompki od CWU ale... własnie, ale tylko jak pompka od CO pracuje na "I" zakresie, przy "II" jeszcze jako-tako działa, ale gdy pracuje na największych obrotach rury od CWU są zimne:) Steruje tym aureaton 1111 z funkcją priorytetu który praktycznie nie włącza pompki od CWU bo temperatura wody jest prawie zawsze wyższa od tęmperatury zadanej czyli u mnie od 36 stopni;). Postaram się niebawem umieścić zdjęcia całej kotłowni z racji że wszytko łącznie z podłączeniem pieca wykonane jest przeze mnie, plus pomoc ze strony forumowiczów. Oczywiście jestem skłonny przyjąć słowa krytyki bo wolę coś poprawić ewentualnie wymienić niż by miała instalacja narażać domowników na jakieś niebezpieczeństwo. Wielkie dzięki szczególnie dlatego, że paręnaście stów zostało w kieszeni. Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia we własnych instalacjach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.