Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Eksplodujący bojler ???


xiv

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mój problem zaczął sie ponad miesiąc temu kiedy to pękła wężownica w starym bojlerze, w efekcie ciepła woda z sieci ciepłowniczej zaczęła mieszać się z wodą użytkową. Bojler został wymieniony na nowy 120 l z podwójnym płaszczem i przez tydzień nie było problemu, aż w końcu w odgłosach rozszerzającej się blachy i trzasków, ciepła woda z sieci przedostała się do wody użytkowej i z kranu pociekła ciepła, znów zabarwiona na zielono woda. Obecnie po uznaniu reklamacji jest zamontowany identyczny 120 l, dwupłaszczowy bojler do którego dopływ wody ciepłej jak i zimnej musiałem zakręcić po tym, jak po kolejnej serii trzasków na zewnętrznej ściance spod pękniętej izolacji zaczęło wychodzić sporych rozmiarów wybrzuszenie.

 

Wygląda na to że woda z miejskiej sieci ciepłowniczej jest doprowadzana pod zbyt wysokim ciśnieniem, manometr pokazuje w przeliczeniu ponad 8 Br natomiast bojler przystosowany jest do pracy przy max. 6 Br. W związku z tym mam dwa pytania:

 

1) Czy bojler z wężownicą nie byłby w tym wypadku bardziej odporny na wysokie ciśnienie, być może sama wężownica jest w stanie wytrzymać więcej niż 8 Br.

2) Gdyby trzeba było obniżyć ciśnienie czy powinienem robić to na własną rękę np. montując reduktor ciśnienia, czy to należy do obowiązku firmy która dostarcza ciepłą wodę w tym wypadku GPEC, w końcu to oni przesyłają wodę pod zbyt wysokim ciśnieniem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Znakomita większość zasobników c.w.u. dwupłaszczowych ma dopuszczalne parametry dla zbiornika ciepłej wody 6 bar, natomiast płaszcza zewnętrznego 1,5 bar. Dlatego jeśli masz ciśnienie powyżej dopuszczalnego licz się niestety z kolejnymi awariami. Masz wybór: albo reduktory ciśnienia albo zasobnik na ciśnienia wyższe od ciśnienia w sieci.

 

Swoją drogą trochę dziwię się, że producenci zasobnika c.w. uznali Tobie reklamację. Może sami nie byli pewni swoich spawów. Uszkodzenia wynikające z przekroczenia dopuszczalnych ciśnień są bardzo charakterystyczne. Jednak chwała im za przyjęcie takiej reklamacji. Jednak kolejna tego samego typu awaria zmusi producenta lub sprzedawcę przynajmniej do zastanowienia się co może pbyć przyczyną takich uszkodzeń.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.