Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Z Palnikiem Samoczyszczącym 25 Kw


wierch

Rekomendowane odpowiedzi

Zabiliście mi ćwieka :) z tymi rurami:)

Mam jeszcze jedno pytanko w sprawie tego palnika mianowicie czym uszczelnić szczeline miedzy wyczystką a pokrywą?

Tam była cos co przypomina pilsnie:)

myślałem o sznurze ale bedzie chyba za gruby a silikon nie wiem czy wytrzyma poza tym musi opcja demontażu .

no i jeszcze sprawa powietrza wtórnego czy przy miale jest niezbędne? czy raczej przy biomasie?

Jak tak to jakiej średnicy te rurki i na jakiej wysokości wylot.

czy PW jest potrzebne i w jakiej ilosci, możesz się dowiedzieć tylko z analizy spalin.

Mogę napisać, że zależy to od zawartości części lotnych w paliwie. Dla antracytu i koksu (do 5%) nie jest potrzebne, do czecha (50-60%), drewna(80%) jest potrzebne w dość sporych ilościach.

Do miału można by zrezygnować a można założyć po dwie dysze fi 5 - 7 mm pod deflektor w strefę rozbijania płomienia

 

Temperatura spalin w czopuchu też mocno zależy od składu spalin, a dokładnie od zawartości tlenu.

Jak byś miał tak nawęgloną rynnę jak na tym filmie, to przy mocy 30% temp spalin powinna być w okolicach 110-130C, przy 100% mocy w okolicach 200C.

Gdybyś ograniczył, strumień paliwa i doprowadził do odsłonięcia połowy otworów rynny, to przy 30% mocy już byś miał ponad 150C, a przy 100% mocy 220-250C. O ile w ogóle byłbyś w stanie tę 100% moc osiągnąć ;)

 

 

By móc obliczyć stratę kominową, musiałbyś znać ilość tlenu w spalinach. Jak ta ilość była by relatywnie niska poniżej 10% a temp spalin wysoka, to by świadczyło o kiepskiej sprawnosci wymiennika i dawało by argumenty do przeróbki, jak tlen okazał by się w okolicy 15% i temp spalin w granicach o których wyżej pisałem, musiałbyś popracować nad spalaniem ew szczelnością kotła.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ciężko domowym sposobem wywnioskować czy temperatura spalin jest ok:)

Ciekawe ja sprawdzają to [miejscowi producenci kotłów:)

Podejrzewam że wyznają zasade im wiecej powierzchni tym lepszy odbiór ciepła.

Ja tylko zauważyłem ze w przypadku mojego kotła (który był zasypowy) wartość odbioru jeśt w przypadku przeróbki niższa niż adekwatna kotła budowanego od podstaw do podajnika.

zauważyłem ze kotły z podajnikiem mają przeważnie większe wymienniki.

Edytowane przez wierch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termometr załatw, bo to wiele wyjaśni. U siebie mam taki długi rtęciowy do 250C. Dziurka w czopuch i ładnie w tym siedzi. Osobiście myślę jak Vlad, że nie trzeba tam nic dorabiać (też mam problem z za niską temp. spalin przy paleniu zrębką). Szkoda roboty.

Najwyżej na półkę połozysz zawirowywacz i też będzie ok.

 

Jak do zimnych rurek dosięgnie, to zacznie powstawać sadza.

Wiec narazie odpuszczam sobie te dodatkowe rurki:)

Odnośnie tego zawirowacza to gdzie go umieścić i jakiej wielkości ?

 

011f1f1e937bd7afm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Od roku jestem posiadaczem kotła z palnikiem samoczyszczącym STALKOTU... nie potrafię sobie poradzić z nadmiernym kopceniem w czasie palenia ekogroszkiem. Producent deklaruje że te palniki są do palenia groszkiem. Proszę pomóżcie mi ustawić sterownik tak żeby nie kopciło. Uprzedzam pytania o węgiel - dobry, kupiłem z sąsiadem i on nie ma problemów z paleniem (ma retortę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od roku jestem posiadaczem kotła z palnikiem samoczyszczącym STALKOTU... nie potrafię sobie poradzić z nadmiernym kopceniem w czasie palenia ekogroszkiem. Producent deklaruje że te palniki są do palenia groszkiem. Proszę pomóżcie mi ustawić sterownik tak żeby nie kopciło. Uprzedzam pytania o węgiel - dobry, kupiłem z sąsiadem i on nie ma problemów z paleniem (ma retortę).

Podaj ustawienia sterownika, to się zobaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tego zawirowacza to gdzie go umieścić i jakiej wielkości ?

Ja bym go wstawił na tej niższej półce 30cm stosunkowo głęboko.

Może być np. pasek blachy szerokości mniej więcej tej dziury z odgiętymi na przemian prostokątami (kwadratami) w górę i w dół (z obu ston też na przemian).

Albo tam położyć jakieś kawałki cegieł szamotowych - 2 rzędy, żeby powietrze musiało je trochę poomijać w różne strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik Lider.

 

Temp.zadana 60st.

Czas podawania 7s

Czas przerwy 53s

Czas przedmuchu 30s

Czas przerwy 1min

Obr. dmuchawy 25%

Obr. w podtrzymaniu 5%

 

Najbardziej kopci w czasie rozpalania i jak trochę wystygnie w podtrzymaniu. A może da sie coś przerobić... widziałem jak ktoś położył na początku palnika cegłę szamotową tylko nie rozumiem co by to miało dać...

Edytowane przez Afera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrza wtórnego Ci brakuje, ktoś tu niedawno wklejał hybrydę tego palnika z dospawanym powietrzem - to Ci wyeliminuje znacząco kopcenie

 

tutaj to było:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/10255-defro-agro-uni/page__view__findpost__p__87441

 

Po bokach są dwa profile i wywiercone po 2dziurki z każdej strony.

Możesz takiej przeróbki spróbować. W palnikach apps-r z oryginalnymi tego typu dziurkami pomysł się sprawdza.

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik Lider.

 

Temp.zadana 60st.

Czas podawania 7s

Czas przerwy 53s

Czas przedmuchu 30s

Czas przerwy 1min

Obr. dmuchawy 25%

Obr. w podtrzymaniu 5%

 

Najbardziej kopci w czasie rozpalania i jak trochę wystygnie w podtrzymaniu. A może da sie coś przerobić... widziałem jak ktoś położył na początku palnika cegłę szamotową tylko nie rozumiem co by to miało dać...

Zapomniałeś jeszcze o krotności podawania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vernal:

Krotność 15 (tyle wystarcza żeby nie zgasło)

Taki opał to powinien dłużej wytrzymać nie kopcąć.

Próbowałeś przedmuch co 3 minuty (z krotnościa 5 na przykład)?

 

Jeśli nie było dobrze, to może tę krotność przy obecnych ustawiniach zmniejszyć do 10.

Bo najwyraźniej jednak gaśnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje mi już pomysłów... bez względu na to czy przedmuchy były częste czy rzadkie, krótkie czy długie, kopcenie zawsze jest takie samo. Kłęby tłustego czarnego dymu... trochę mnie dziwi fakt że nikt wcześniej nie poruszał tego problemu. BTW możesz mi wytłumaczyć co ma wspólnego krotność podawania węgla w podtrzymaniu z kopceniem?

Edytowane przez Afera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że mogę wytłumaczyć.

Podtrzymanie to stan wysoce niepożądany w kotłach na paliwo stałe.

Im krótszy i mniej tym lepiej.

Najgorsze jest jak paliwo zgaśnie do tego stopnia, że zacznie niemiłosiernie dymić.

Sterownik Lider jest na tyle elastyczny, że pozwala dość precyzyjnie ustawić "spalanie" w tym stanie. (jedyny minus, to niezmienna dawka paliwa).

Użytkownik, który myśli, że nie dopuścić do dymienia w podtrzymaniu stara się ustawić to tak, żeby się bardzo delikatnie paliło.

Jest to jednak niemożliwe na dłuższą metę (czyli Lider paradoksalnie prowadzi w ślepą uliczkę tymi rozbudowanymi funkcjami).

Krotność podawania ma podawać tyle paliwa ile jest potrzebne do utrzymywania optymalnego nadzoru.

 

Myślę, że w tej sytuacji należy zrobić tak, jak wiele osób z podajnikami tłokowymi. Tam jest paliwo podawane np. co 30 minut w podtrzymaniu i powietrze też tylko wtedy. Nikt się tym nie przejmuje i mało kto narzeka na zbytnie dymienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę mnie dziwi fakt że nikt wcześniej nie poruszał tego problemu.\

 

Było to poruszane na kilku forach w kwestii tego konkretnego palnika.

 

Moją sugestię na poprawę pracy masz wyżej, być może się na nią zdecydujesz jak jeszcze trochę ze sterem powalczysz.

 

hmmm wada fabryczna..., oni taki model robią od kilku lat. Pewnie będzie sugestia zmiany paliwa.

Nie wiem zresztą, cięzko mi to oceniać. Ja znam użytkownika tego właśnie modelu palnika i jest bardzo zadowolony.

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopcenie w podtrzymaniu to pikuś w porównaniu do kopcenia w czasie rozpalania :D jak mi sie uda to wstawię filmik.

Może masz generalnie za mało powietrza ustawione? Sprawdź to.

 

Proponuję nie kombinować z tymi podtrzymaniami tylko ustawić przerwę przedmuchu 5 min., czas 20s, dmuchawa 20%, krotność 5.

Wtedy nie powinno się paliwa za dużo zbierać i może rozpalanie lepiej pójdzie.

 

A filmik się przyda, tylko nie z komina lecz palnika, może pomóc.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieklorz na jakich forach... jak możesz to daj jakiś link, chętnie o tym poczytam.

Ja szukałem jakichś informacji ale odnośnie tego właśnie palnika prawie nic nie mogłem znaleźć. Twoja sugestia jest jak najbardziej poważnie rozważana, chcę dać jednak szansę firmie od której kupiłem piec, niech sie wykażą bo serwis producenta ma klientów w głębokim poważaniu... Pan który odebrał telefon najpierw mnie wypytał o wszystko a gdy już skończyły mu sie pytania to stwierdził że jestem pierwszą osobą która ma problem z tym palnikiem... pozostawiam to bez komentarza... Co do przeróbki to jest to ostateczność bo piec jest roczny i jeszcze na gwarancji której nie chcę stracić. Co do paliwa to tak jak chyba już wspominałem kupiłem z sąsiadem ten sam węgiel, on nie ma problemów a u mnie kopci... ale on mam palnik retortowy pancerpola...

Ja znam użytkownika tego właśnie modelu palnika i jest bardzo zadowolony.

Ciekawe czym pali i jakie ma nastawy sterownika, chociaż po wielogodzinnej lekturze internetu, pamiętając o tym że węgiel przed spaleniem musi być odgazowany ciężko mi uwierzyć że można tym palnikiem spalać węgiel bezdymnie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze dwa fora o podobnej tematyce i nie mam tu na myśli muratora.

Wygoogluj sobie, bo to nie wypada na inne forum linka podawać.

 

Pancerpol na ekogroszek to natomiast bardzo dobry palnik i spala czysto, zresztą do samego palnika dołączane są wyniki badań.

Obecnie z kolegą Bozzy z pancerpola badamy układ palnik rynnowy plus nowy wymiennik, badania idą w instytucie w Łodzi.

Palnik ma kilka innowacji zgłoszonych do ochrony patentowej.

 

Do obecnego sezonu w wielu miejscach była mowa,że zaletą rynny są małe opory podawania, ale niestety te palniki kopciły.

Ten sezon wniósł kilka innowacji, firmy produkujące rynny zaczęły sobie z tym problemem radzić.

 

Osoba, którą znam to właściciel odlewni żeliwa w której powstają odlewy m.in. tej rynny, którą masz (goły odlew bez otworów)

Chyba też jedzie na liderze, to już 3 lub 4sezon. Co się z nim spotykam, to mówi,że jest bardzo zadowolony. Nie mam powodu, aby mu nie wierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obecnego sezonu w wielu miejscach była mowa,że zaletą rynny są małe opory podawania, ale niestety te palniki kopciły.

Ten sezon wniósł kilka innowacji, firmy produkujące rynny zaczęły sobie z tym problemem radzić.

w takim razie czego mam sie domagać od gwaranta? Bo skoro wiadomym jest że te palniki kopcą to jak to się ma do zapewnień producenta o ekologiczności i czystym spalaniu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.