Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zbiornik Akumulacyjny I Grzałki Elektryczne


colorfun

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zamierzam zakupic zbiornik akumulacyjny 1500l o wys. 230 cm.

Zbiornik jest bez wezownicy.

Podlaczony zostanie do pieca na paliwo stale (Viadrus 23,1 kW lub 29 kW).

Jako zrodlo energii zastepcze chce zastosowac grzalke elektryczna 6/4''.

Pytanie czy lepiej jest zastosowac dwie mniejsze grzalki (jakiej mocy) czy jedna grzalke (jakiej mocy).

Jak rozmiescic grzalki/grzalke dla efektywnego podgrzania wody do CO?

pozdrawiam

szymon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj podajesz nie te dane ale tak @ razy oko 1 litr wody potrafi akumulować 50 Wh energi a wię Twój zbiornik 1500 l zakumuluje 75 kWh jeśli będziesz ładował go w taniej taryfie ok 10 h na dobę to potrzebujesz grzałki o mocy 7,5 kW plus zapotrzebowanie bieżące domu na energię aby się nie wystudzał tego nie podajesz a to jest bardzo ważny parametr do jakichkolwiek wyliczeń .poz Hermogenes

 

Jeszcze ilość wody w instalacji to można dodać do pojemności bufora.

Edytowane przez Hermogenes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam ja mam zbiornika akumulacyjny 1000l. Tak z ciekawości, taka grzałka elektryczna 6kw lub 4,5kw ze strony atmosa - ile potrzebowałaby godzin do nagrzania i do jakiej temperatury takiego zbiornika.

Jak policzyć koszt takiego grzania, np. w taryfie nocnej. Czy byłoby to np:

6kw x 10h=60kwh

60kwh x 0,1942 zł/kWh = 11,652 x30 dni = 349,56zł,

czy ja to dobrze policzyłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj arcadiusz bardzo dobrze policzyłes a więc ciepło wł wody 4,2 kJ na kg na 1K a 1kWh =3600kJ więc 60 kWh da 216000 kJ podstawiając do wzoru Q=m*cw*^T

wychodzi podgrzanie 1000 l wody o 51,5 K jeśli proces grzania byłby bez stratny.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz prąd po 0,19 za kWh to się opłaca : gazem ziemnym wychodzi trochę drożej w zależności od taryfy ,gaz płynny ,olej opał, to dopiero porażka pozostaje tylko węgiel w podstawowej postaci ,i paliwa drzewne nie przerobione.Przy biomasie zaoszczędzisz pare groszy na kWh ale drogie są piece i koszty przystosowania paliwa .Zależność od innych np elektrownie.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam. To mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość.

Blok poPEGerowski I piętrowy, mieszkanie na I piętrze w środkowej klatce, okna PCV w przyszłym roku blok będzie ocieplany, 3 pokoje + kuchnia, kuchnia 8 m2, I pokój 17 m2, II i III pokój po 15 m2 każdy, łazienka 6m2, wysokość pomieszczeń 2,5m. Do chwili obecnej ogrzewane węglem centralne - piec w mieszkaniu. W mieszkaniu mieszka sama kobieta, a z uwagi na stan zdrowia bardzo uciążliwe jest przynoszenie codziennie węgla z garażu i rozpalanie pieca codziennie. Z uwagi na powyższe trzeba zamienić ogrzewanie węglem na inne. Na sezon grzewczy spalane jest 2,5 tony węgla + drzewo 1m3. Kowta jaka może wynieść ogrzewanie zamienne będzie akcpetowalne w granicach 3,5 tyś. zł. Poważnie zastanawiam się nad panelami na podczerwień. A może podpowiecie jakiś inny system ogrzewanie. Powiem tylko, że gaz odpada i pompa ciepła też, piece akumulacyjne za drogie. A węgla mam już dość bo wszędzie czarno od tego dziadostwa. 

I tu przyszło mi do głowy aby zastosować zbiornik akumulacyjny (bufor) i wmontować do tego grzałki elektryczne. Oczywiście wchodzi tutaj obowiązkowo teryfa G12. Ale zupełnie nie wiem jakie grzałki wybrać, jakiej mocy. Czy stosować zwykłe grzejniki, czy może klimakonwektory? Nie wiem czy buforzez z grzałką elektryczną mogą być zwykłe grzejniki, bo spotkałem się z opinią, że buform akumulacyjny ma sens tylko prezy ogrzewaniu niskotemperaturowym. Ponadto poinformowano mnie że przy ovrzewaniu grzejnikami koszty sezonowe wyniosą mnie ok 2000 zł a przy klimakonwektorach od 1000 do 1500 zł. Co jeszcze powinienem wiedzieć przy zmianie ogrzewania. Dodam, że w chwili obecnej mam boiler 100 l do cwu ogrzewany z pieca a poza sezonem elektrycznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam   

Jak chcesz przejść na ogrzewanie prądem i drugą taryfę to najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie pieców akumulacyjnych z rozładowaniem dynamicznym.

taki piec nagrzewa się w okresie tańszego prądu a oddaje ciepło w okresie droższego prądu.

Oszczędność na ogrzewaniu jest w różnicy ceny prądu w taryfach dziennej i nocnej

Poszukaj w necie np Dimplex 

Na temat grzania prądem tu był podobny temat  https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/15294-prosba-o-pomoc/

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale po co mam inwestować w piece akumulacyjne, jak w chwili obcnej mam rozrowadzone centralna po mieszkaniu i wsytarczy, żeby zamiast pieca węglowwego podłączyć bufor z grzałką,który będzie działał w taki sposób jak piec akumulacjny tzn. w nocy woda w kotle będzie ogrzewana a w dzień woda ta będzie grzała kaloryfery. Zastanawiam się tylko nad rodzajem grzejnika. No chyba że się mylę i ta moja koncepcja nie znajdzie odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porządku, to wstaw zbiornik akumulacyjny ok 500l + grzałki 6kW i będzie to co trzeba, tylko pamiętaj że strop w bloku może być słabej konstrukcji i trzeba rozłożyć ciężar takiego bufora - waga wody + waga samego zasobnika - lub wzmocnić strop.

Za zbiornikiem zawór 3-d mieszający i pompa\

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu trzeba by przeliczyć zapotrzebowanie na ciepło mieszkania i dobrać zasobnik - mnie się wydaje że 500l to max, 300l może wystarczyć ale będzie trzeba to przeliczyć .

Wejdź na stronę http://cieplowlasciwie.pl/ i policz zapotrzebowanie na ciepło tego mieszkania , z tego można obliczyć moc grzałek i pojemność zasobnika.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.