Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

poszukuje osob ktore uzytkuja piec mialowy z podajnikiem

PROTECH 24kw ze sterownikiem ST-40

 

mam straszne problemy z ustawieniem parametrow tego pieca

dla mnie zabojcze sa dwie zmiennie przerwa podajnika oraz praca podajnika

bardzo prosze o kontakt osoby mogace mi jakos pomoc by mozna ustawic piec optymalnie

obecnie mam ustawnienie nastepujace

 

praca podajnika - 5 sekund

przerwa podajnika - 65 sekund

 

prosze i dziekuje za pomoc smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem, że chodzi o kocioł z podajnikiem tłokowym. czas obrotu tłoka czyli czas podawania jest stały i wynosi 11s, a ustawianie tego parametru ma na celu ew wykrycie zablokowania podajnika.

Z tego co pisali inni koledzy jedna dawka miału to jest ok 100 gr, aktualnie podanie trwa 11s + 65s przerwy = 76s cykl. By wyliczyć ilość węgla na godzinę trzeba podzielić 3600s / 76s co daje 47 cykli na godzinę x 100 gr miału daje 4,7 kg na godzinę. A to z kolei, że palnik pracuje z mocą 24,5 kW.

 

 

Ja proponuje ustawić palnik na moc 7 kW i sądzę, że do większych mrozów to w zupełności wystarczy. 7 kW to ok 1,5 kg/h, co przy 100g dawki daje 15 cykli na godzinę. 3600s/15 cykli daje 240s na cykl - 11s podawania = 229(230)s czas przerwy.

Wyliczenia proszę skorygować dla własnego opału w oparciu np o zważenie 10 dawek i podzielenia przez 10 by w miarę dokładnie wyliczyć jedną. Dla groszku będzie to mniej, dla miału dawka będzie większa.

 

 

I na koniec najważniejsze: jak już znamy swoja wagę to przed skokiem musimy dostosować długość liny (nadmuch), by nie było niespodzianki.

Tak dostosować nadmuch by żar przykrywał całą płytę palnika i wszystkie otwory nadmuchowe były zakryte przez żar i jednocześnie nie spadał żar do popielnika. Każde ustawienie obserwować i korygować po kilku- kilkunastu cyklach podawania, np co godzinę.

I to by była cała filozofia.

 

 

ps: jak już będzie lina, nie zmieniaj ciężaru bo też może być kuku :P

 

I nie patrz na długość i kolor płomieni, bo nie masz na nie wpływu, tu decyduje rodzaj węgla i konstrukcja palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź w ustawienia serwisowe i ustaw pozycjonowanie tłoka, wtedy pozostanie do ustawienia tylko przerwa podawania i moc nadmuchu. Jakich trzymać się zasad przy paleniu napisał już kolega wyżej.

P.S. Jest taka możliwość że masz starszy model pieca i niestety brak w nim opcji pozycjonowania tłoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

wiec tak,

na dworze - 19 w domu +15 MASAKRA JAKAS !!!

 

ustawienie pieca jest takie

rozpalanie na podawaniu 7 przerwa 26 i tak az osiagnie zadana temperature CO np 65 stopnie niestety... dopoki sie rozpala i nagrzewa pali sie cudnie sam pyl zamiast popiolu flama ognia leci az milo ale....

po jakims czasie piec zaczyna swirowac i przesypuje mial a wlasciwie zar do popielnika, totalnie sie nie wypala i przelatuje do popielnika w efekcie jakbym nie poszla do pieca co godzine to mam w popielniku pelno mialu a piec wygaszony!

zmiana przerwy czy tez podawania NIC NIE DAJE

mialam juz chyba wszystkie mozliwe ustawienia efekt zawsze taki sam

przesypuje mial i nie osiaga temperatury (pomijajac moment rozruchu kiedy to jest niemalze idealnie)

 

bylo juz u mnie chyba z 4 fachowcow i nikt mi nie mogl doradzic co jest grane

 

jeden wspomnial ze moze wentulator jest za maly i dlatego mial sie nei wypala ale czy to prawda? ciezko stwierdzic

bede go wynieniac ale poki co co noc mam wygaszony piec bo niestety trudno wstawac co godzine i tego pilnowac

 

mam poprostu dosc! i ODRADZAM WSZYSTKIM KUPNO TEGO CUDU" TECHNIKI"

 

 

BARDZO PROSZE O POMOC JESLI KTOS TYLKO MA JAKIS SENSOWNY POMYSL CO Z TYM FANTEM ZROBIC JESZCZE MOZNA

 

ZROZPACZONA NinaWagner

;-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdz w menu instalatora i ustaw pozycjonowanie tłoka to będzie czas podawania ok 11-12 sekund nadmuch rozumie że masz 10% a nie skala od 1-10, ja u siebie mam nadmuch na 30% bo miał raczej słaby i niedopalało na niższych ustawieniach, przerwa podawania 1 do 6 czyli 66 sekund może sprubuj coś takiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jaki opałem pali pali ?

Groszkiem czy miałem ?

Jaką ma granulację ?

Ustawić szczelinę na wentylatorze za pomocą przesłony tak aby powstała szczelina na szerokość ~ 2,5cm , czyli przysłonić tak na połowę.

Wyłączyć piec i Zdjąć wentylator .Sprawdzić czy komora pod palnikiem jest pusta , jeśli nie to ją oczyścić .

Po włączeniu pieca, na początek proszę zmniejszyć nadmuch na powiedzmy "5".

Czas pracy podajnika ustawić na 11 sekund .Jest to stały parametr i pod żadnym pozorem go już nie zmieniać !

Jest to podstawa poprawnej pracy kotła.

Następnie ustawić czas przerwy podawania.Jest on uzależniony od rodzaju opału i jego kaloryczności.

Jeśli jest to miał to proponuję na początek 120 - 150 sekund.

Jeśli groszek to ~ 60 sekund.

Teraz należy obserwować żar na palniku .Jeśli po pewnym czasie ( 1- 2 godz) widzi Pani ,że zaczyna zbliżać się w stronę popielnika i jest obawa że nie dopalony zacznie wpadać do popielnika to należy wydłużać czas przerwy podawania .Na początku o 10 sekund.I znów obserwować.

Jeśli żar zaczyna się cofać w stronę podajnika i jest go coraz mniej na palniku ( piec nie może osiągnąć temperatury) to należy czas podawania skracać.W tej regulacji trzeba osiągnąć taki stan aby żar pod koniec pracy podajnika ( zanim wyłączy się dmuchawa czyli piec osiągnie ustawioną temp.CO) żar na palniku był na jak największej jego powierzchni ale do popielnika powinien spadać tylko popiół !

jest to na początku żmudna praca , ale trzeba ją wykonać.

Podsumowując:

Nadmuch na 5

Czas pracy podajnika na 11s i nigdy go nie zmieniać !

Ustawienie pieca ( żaru na palniku) ustawiamy tylko czasem przerwy podajnika.

Czas przerwy podajnika po wstępnym ustawieniu ( jak wyżej) zmieniać na początku co 10 sekund.Im bliżej będziemy ideału ( położenie żaru na palniku) tym mniejsze zmiany tego czasu np. co 2 sekundy.

Po dokonaniu zmiany tego czasu odczekać minimum 0,5 godziny przed wprowadzeniem kolejnej korekty.

 

Pozdrawiam i życzę cierpliwości.

Użytkuję ten kocioł od 2008 roku , nie jest idealny ale poprawnie ustawiony pracuje naprawdę dobrze.

Pani kłopoty są spowodowane złym ustawieniem sterownika .

Powodem problemów ( rzadziej) może też być sam opał.Ekstremalnie zły może powodować niemożność ustawienia tego kotła tak aby pracował poprawnie bez ciągłej korekty ustawień.

 

Warto też po wygaszeniu kotła , zrzucić pogrzebaczem opał i żar z palnika do popielnika i zobaczyć czy na samym palniku ( tam gdzie są otworki lub szczeliny nadmuchowe) nie utworzył się nagar ( taka twarda górka - skorupa spieczonego węgla) który po pewnym czasie powoduje złe dopalanie i koksowanie się opału na palniku.

 

 

Życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nadmuch - 10

praca podajnika 6

przerwa 30

praca podtrzymania 8

przerwa podtrzymania 40

temperatura priorytet 55

 

piec jest w trakcie rozruchy po wygaszeniu wiec narazie chodzi jak burza ale jak mowie po czasie kiedy dobije do 62 stopni na CO zaczni swirowac i przesypywac mial :(

 

Mam podobne urządzonko i proponuję tak

 

1. włacz pozycjonowanie tłoka tak już ktos pisał

bedzie mniej zmiennych parametrów

6 sek to połowa cyklu podania i tak naprawdę podajesz paliwo co 2 cykl

nadmuch ok

sprawdz czy jak peic spala płomienie są w wymienniku i czy nie ma tam za dużo dymu

sprawdz ile otwiera się klapka przesłony wentylatora ja usunołem z 1 nakrętkę bo 2 były za ciężkie i nie otwierała się

wystarczająco dużo.

zakładam ze przerwa podtrzymania to 40 minut nie sekund. bo to może być problem

ja usiebie dmucham w podtrzymaniu przez 60 sek

używam tego pieca od lata grzanie wody

i działa bez zarzutów

i jak było 4 "fachowców" to znaczy ze to nie żaden znich nie był tym kogo szukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam czegos takiego jak pozycjonowanie tloka.

nadmuch mam od 1-10

i ustawienie mam na max bo na 10 biegu wiec obawiam sie ze tu nic wiecej zrobci nei moge :/

 

w menu serwisowe wchodzimy

1 wyłączamy sterownik wł zasilania

2 wciskamy i trzymamy przycisk wyjscie

3 włączamy sterownik

4 trzymamy tak długo az na wyświetlaczu bedzie napis menu serwisowe

5 puszczamy przycisk wyjscie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje WAM wszystkim za cenne wskazowki - doradzcie prosze jeszcze w jednej kwestii

po weekendzie spedzonym z piecem zaobserwowalam ze tak,

 

piec pracuje calkiem niezle jesli nie osiaga temperatury zadanej - ale wtedy pali jak smok bo ciagle pracuje!

w momencie kiedy piec sie wylacza bo osiagnal zadana temperature - po pewnym czasie przesypuje miał (mial 23 kj granulacja drobna z KWK Ziemowit) i nie dopala zupelnie

 

czym to moze byc spowodowane? i jak temu zaradzic?

 

-----------------------------------------------------------------------------------

do arthek -

ustawienia podajnika na 11s nijak sie u mnie nie sprawdza :(

przerwe mialam ustawiona nawet na 250 sekund a po czasie piec i tak i tak przesypywal mial

w tej chwili mam ustawienia podawanie 7 przerwa 40 i przespalam 2 noce piec sie nie wygasil ale tez chodzil na okraglo

 

... dochodze powoli do wniosku ze kobieta i piec centralnego to niekoniecznie dobrana para :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje WAM wszystkim za cenne wskazowki - doradzcie prosze jeszcze w jednej kwestii

po weekendzie spedzonym z piecem zaobserwowalam ze tak,

 

piec pracuje calkiem niezle jesli nie osiaga temperatury zadanej - ale wtedy pali jak smok bo ciagle pracuje!

w momencie kiedy piec sie wylacza bo osiagnal zadana temperature - po pewnym czasie przesypuje miał (mial 23 kj granulacja drobna z KWK Ziemowit) i nie dopala zupelnie

 

czym to moze byc spowodowane? i jak temu zaradzic?

 

trzeba sprawdzić ustawienia w trybie postoju "dozoru" ustawienia te można zmienić tylko w trybie serwisowym

2 sprawa to trzeba sprawdzić czy sterownik nie ma błędu w oprogramowaniu mój miał st-40 zgałaszłem problem i

dostałem drugi sterownik z najnowszym oprogramowaniem z tego co pamiętam miły pan z serwisu cos wspominał o takim efekcie.

u mnie występował inny problem tj po osiągnięciu temp zadanej od razu wykonywał procedurę podtrzymania jeśli przerwa podtrzymania jest krótka efekt przesypywania bedzie występował ja mam ustawione czas pracy podajnika 11s 30 min przerwa a opóznienie wył wentylatora 60 sek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz żeby Ci pomóc to proszę wprowadź czas 11sekund dla parametrów "czas podawania" i go nie zmieniaj ( każdy kocioł typu Protech Karo 25kW lub Taurus Gaur 25KW ma ten parametr stały , zapewniajacy najstabilniejszą pracę palnika ! i nie powinno sie go zmieniać.), a po wstępnym ustaleniu parametru dmuchawy ( pisałem wcześniej ) np. na 3 lub 4 , ustawiaj pracę palnika TYLKO czasem przerwy podawania

Jeśli tak jak piszesz, piec pracuje non-stop to nie ma siły - bedzie dużo palił.Żaru jest wtedy mało na palniku ( długi czas przerwy podawania lub b.duża wartość dmuchawy) i wychładzasz kocioł nadmiarem powietrza.

 

Tak jak piszesz problem pojawia się po przejściu kotła w stan podtrzymania - wtedy przesypuje opał.

Powoduje to bardzo krótka przerwa pomiędzy kolejnymi porcjami opału podawanymi w trybie podtrzymania.

Nie powinna być ona mniejsza jak 20 minut ( parametr : "czas przerwy podawania" - w trybie podtrzymania )

W tym celu ( jak kolega wcześniej pisał) trzeba wejść w tryb menu serwisowego i ustawić czas pracy podajnika na 11s, a "czas przerwy podawania" na np. 30 lub 40 minut i po problemie.

 

Wtedy podczas pracy kotła , ustawiasz sobie palnik tylko parametrem "czas przerwy podawania" i po problemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Witam serdecznie, przy kupnie domu "odziedziczyłem" stary piec firmy protech Karo 25kw Kocioł z podajnikiem tłokowym. Piec nie potrafi osiągnąć temperatury 60 stopni. Przy 55° wszystko działa w miarę poprawnie. Piec posiada zawór 4D i wymiennik ciepła. Ustawienia : czas podawania 11s przerwa podawania 75s wentylator 7 bieg. Dom 200m2 nie ocieplony, opał ekogroszek Pieklorz 26.Pomocy!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.