Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Sterownika Z Pid ,proszę O Porady I Opinie


marcinek84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czeka mnie zakup nowego sterownika. Sporo czytałem na ich temat, ale nie jestem do końca przekonany, który wybrać. Spotkałem się także z negatywnymi opiniami na temat PIDu, że nie jest prawdą że oszczędzi opał,a wręcz przeciwnie. Do tej pory używałem pieca KMW Zębiec 16kW i do tego sterownik fabryczny GECO. W nowym sterowniku chciałbym aby było sterowanie C.O , C.W.U + ew. panel pokojowy.

Oto moi faworyci:

http://allegro.pl/sterownik-pieca-kotla-pompy-co-cwu-st-81-pid-i1818340450.html ten prawdopodobnie nie ma możliwości podpięcia panela pokojowego, ale ma inne plusy

 

http://allegro.pl/sterownik-kotla-pieca-co-cwu-pid-zdalne-sterowanie-i1830403139.html ten ma wszystko, ale z jakiegoś powodu musi być tańszy

 

Chętnie poczytam także innych propozycji.

 

Bardzo proszę o jakieś konkrety, z góry dziękuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SPR11, to produkt Boleckiego

 

wcześniej był to model spr10 z tzw samouczkiem, ten spr11 wyhamowuje i rozłącza dmuchawę, elektronika w nim zastosowana jest dobrej jakości, czujniki sa cyfrowe, najczęściej dallasa, również zastosowany procesor jest raczej z wyższej półki cenowej. Ma wykonane badania, można żądać ich wyników. Rozkręcałem go i prosiłem o wyniki badań, wynikało to z faktu wcześniejszego kontaktu z modelem nowosolar, który był tragiczny....

 

Nie znam jednak dokładnie jego pracy, miałem okazję na nim tylko raz przepalić w kotle.

Mam go cały czas u siebie, mogę rozkręcić i machnąć fotki, jeżeli się na tym znasz. Panel pokojowy na zdjęciach robi lepsze wrażenie niż w rzeczywistości. Nie kumam też po jaką ciężką cholerę strefy tygodniowe dla kotła, w którym pali się kilka godzin i trzeba go ponownie czyścić i rozpalać. Z tego co pamiętam panel kosztuje ok.160zł

 

Tech-a testowałem bardzo dawno i wówczas mnie nie zachwycił, byłem raczej zawiedziony. Nie mam o ich produktach wysokiej opinii. W techu masz tańszą elektronikę, gorsze czujniki, cenę robi wyświetlacz i czujnik spalin.

 

 

Generalnie istotne jak masz skonstruowane rozprowadzenie powietrza wtórnego, jeżeli mechanicznie przez prowadzenie jakiś profili nad opał, to powinineś szukać modelu z modulacją mocy, ale pracującego w funkcji temperatury, wówczas będzie oszczędnie.

 

Taki model oferuje m.in Tatarek w produkcie RT01B, prosić w nowym designie szary front

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Generalnie istotne jak masz skonstruowane rozprowadzenie powietrza wtórnego, jeżeli mechanicznie przez prowadzenie jakiś profili nad opał, to powinineś szukać modelu z modulacją mocy, ale pracującego w funkcji temperatury, wówczas będzie oszczędnie.

 

Taki model oferuje m.in Tatarek w produkcie RT01B, prosić w nowym designie szary front

 

Możesz rozwinąć myśl na temat modulacji w funkcji temperatury?

 

Obydwa urządzenia montowane są maszynowo, martwi mnie jednak sposób łączenia płytek w techu- cyna robi za połączenia elektryczne i mechaniczne. Ciekaw jestem kiedy strzelą jak płytka będzie naprężona

Co do czujnika spalin, a raczej opinii że PID bez niego nie jest PIDem uważam za absurd. Osobiście nie testowałem ale z opinii wiem że bywają problemy ze stabilnością temperatury i skutkiem kastracji mocy pieca przez czujnik spalin.

Tech to teraz duże liczby, zaoszczędzona na każdym sterowniku złotówka generują sporą wypłatę którą nie jeden chciał by mieć.

post-1748-0-45355800-1316963042_thumb.jpg

post-1748-0-10907300-1316963072_thumb.jpg

post-1748-0-45237900-1316963094_thumb.jpg

post-1748-0-37497500-1316963115_thumb.jpg

Edytowane przez pituś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za fachowe opinie, nie sądziłem że od razu przyjdzie analizować sterowniki od środka, bardziej mi chodziło o ich pracę i praktyczność poparte doświadczeniem użytkowników tych sterowników.

Ale skoro już jesteśmy przy technice, patrząc na zdjęcia wnioskuje, że te 2 fotki z lewej to SPR11 a 2 prawe to ST81 tech. Teraz dopatrzyłem, że sterowniki różnią się wyświetlaczami (wcześniej zmylił mnie panel PPX do SPRa). W tym porównianiu ST81 ma przewage, ale minusem jest że nie można do niego podłączyć zdalnego sterowania. Mniej więcej już mam faworyta, ale poczekam jeszcze na opinie użytkowników, będe wdzięczny za każdy przyjład.

 

Mam jeszcze inne pytanie, jako że mam zębca i czujnik spalin w czopuchu, czy przy tych sterownikach jest on również używany? i Czy będe musiał zmieniać dmuchawe? mam fabryczną jaka była w zestawie, moge odczytac jej parametry,gdzieś mam instrukcje jak bedzie trzeba.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mówiłem co myślę o techu, wygląd zewn to nie wszystko.

Czujnik spalin do zasypowego to lekki przerost formy nad treścią. Rozwodzić nad tematem się nie chcę.

 

SPR11 jest w środku solidny, wyświetlacz to sprawa wtórna. O jego działaniu po połowie palenia jednego wsadu za dużo Ci nie powiem.

 

Napisz jaką masz dmuchawę, producent i jej symbol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozwinąć myśl na temat modulacji w funkcji temperatury?

 

 

Sprawa prosta, sterownik nie forsuje ciągłej pracy nadmuchu. Priorytetem jest nastawa.

 

RT01B odpowiednio ustawiony wyjściowo oczywiście moduluje dmuchawę, dobiera jej obroty. Pierwszy raz przy dojściu do wartości zadanej pozwala na przeregulowanie nastawy o 1st.C z ciągłym nadmuchem. Generalnie wstępny dobór pracy to 3nawroty. Za każdym razem próbuje odpowiednio modulować mocą nadmuchu,

W późniejszej eksploatacji może rezygnować z dmuchania nawet na 1st.C przed wartością zadaną.

 

Takie sterowanie sprawdza się w kotłach, gdzie jakimś profilem dostarczamy powietrze nad opał z wentyla... poza tym jest to niby lepsze przy obsłudze CWU (piszę niby, bo u siebie nie miałem okazji tego sprawdzić)

 

Dobra elektronika, również czujniki cyfrowe dallasa, czujnik cwu można odłączyć, jest wyjście na termostat pokojowy.

post-1687-0-65030700-1316975502_thumb.jpg

post-1687-0-61456100-1316975536_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mówiłem co myślę o techu, wygląd zewn to nie wszystko.

Czujnik spalin do zasypowego to lekki przerost formy nad treścią. Rozwodzić nad tematem się nie chcę.

 

SPR11 jest w środku solidny, wyświetlacz to sprawa wtórna. O jego działaniu po połowie palenia jednego wsadu za dużo Ci nie powiem.

 

Napisz jaką masz dmuchawę, producent i jej symbol

 

 

Dmuchawa o symbolu RT 05M. moc pobierana 35W, obr 1700/min, wydajność 180 m3/h. takie dane wyczytałem w instrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz miał problem z niezależną opinią, bo na logike... chyba nikt nie kupuje kilku sterowników do porównania, a to jak się pali u jednego na tym, a u drugiego na czymś innym nie da pełnego obrazu. Zawsze masz ustawowe 10 dni na oddanie, poczekaj chwile aż zrobi się zimno i testuj...

 

Dmuchawa o symbolu RT 05M. moc pobierana 35W, obr 1700/min, wydajność 180 m3/h. takie dane wyczytałem w instrukcji.

 

 

Domniemam że jest to WPA05 w innych "majtkach". Do PIDów lepiej sprawdzają się dmuchawy z bardziej liniową pracą i ogólnie mówiąc mniejszą wydajnością. Tej 05tce brakuje stwierdzenia "liniowość" a przynajmniej jest ona gorsza od WPA117 którą lubią wszystkie PIDy.

 

W techu jest kilka poziomów wydajności dmuchawy, mapy robione pod 117tke. I jej biegi nie koniecznie pokryją się 05tką. Zadzwoń, ale pewnie powiedzą że będzie lipa.

W SPR11 ilość biegów to podzielony przez 100 zakres zdefiniowany przez obr min. i max. które ustala użytkownik. Jak dmuchawa nie pasuje to można pracować ze stałą, wybraną przez użytkownika wydajnością i sterownik sam dobiera na jak długo załączyć dmuchawę. Takie "dobrodziejstwo" jak czujnik spalin jest w nim zbędne. Apropo, jest to raczej wymysł pewnej firmy produkującej piece. Podpisuje się pod tym że to zbędny element. I podkreślam CZUJNIK SPALIN NIE JEST WYZNACZNIKIEM JEDYNEGO ROZSĄDNEGO STEROWNIKA, SZCZEGÓLNYCH OSZCZĘDNOŚCI, A TYM BARDZIEJ NIE JEST WYZNACZNIKIEM PIDa,

 

 

 

-> Pieklorz

Co do tych nawrotów, to w zasadzie PID z samej definicji będzie miał oscylacje które powinny wygasać. Jak jest idealnie ustawiony to dojdzie i bez oscylacji ale to raczej laboratoryjny przypadek.

Nie znam tego RT09, ale z opisu widzę że ma wszystkie cechy PIDa. CWU nie grzałeś, ale skoro potrafi wyłączyć dmuchawę przed zadaną, to i pewnie bywa że się załączy ponad nią, gdy stygnie. Ciekawe czy tak jest.

W SPR11 nie tyle grzanie CWU co zatrzymanie pompy C.O wymusza inną prace regulatora

Edytowane przez pituś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WPa117 do miałówki to może być niewypał. Do kotła spalającego grubszy sort węgla może się nadaje.

 

Akuratnio ją u siebie testowałem.

Ma źle (moim zdaniem) wyprofilowane łopatki. Zamiast przy większym oporze zwiększyć spręż... cóż ona wywala powietrze bębnem wentylatora na kotłownię i z prawidłowego palenia miału węglowego krótko mówiąc jedna, wielka klapa. Być może na mniejszej mocy kotła 16kW przy miale węglowym da radę. Problem jednak był.

 

Mały wydatek powietrza, ale dobrze "skrojone" łopatki ma m.in. RV-12ARd

 

 

A kolega "marcinek" może to SPR-11 wypróbować, jak jest wybór charakterystyki dmuchawy, to idzie odpowiedni wycinek z dołu i góry danego wentyla zebrać.

 

 

ps. Metrix wypuścił właśnie coś ładnego pod pid-y:

"Dmuchawy DM35 mają obniżone parametry i liniową charakterystykę.

Dzięki czemu bardzo dobrze współpracują ze sterownikami PID np. firmy ?Tech?.

 

Dane techniczne:

Pobór mocy - max38W

Wydatek powietrza - max165m3/h

Ciśnienie sprężania - max280Pa

Poniżej link do naszej strony z tymi dmuchawami:

 

http://www.metrixab.pl/dm35,p,489,394.html

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.