Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na 70M2


gemini23

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam dom parterowy około 70m2 (piwnica 25m2)stare budownictwo mur 45cm(lany)strop wełna 20cm podłoga 5cm nowe okna plastiki+rolety zewnętrzne czy kocioł 8-10kW wystarczy na taką powierzchnię +woda 140L zasobnik ,zastanawiam się nad kotłem dolnego spalania który z poniższych kotłów był by lepszy i jakie zużycia opału mogę się spodziewać :

 

1 żywiec kdo plus 8kW

 

2 defro optima komfort 8kW stara lub nowa linia (nie wiem jakie są różnice )

 

mam rozumieć że kotły te mają zakres mocy 30%-100% nastawiam się też na to by była to prosta instalacja grawitacyjna +miarkownik ,jakie kaloryfery do tego dobrać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Defro nie jest kotlem dolnego spalania , Żywiec jak najbardziej ale pozostaje pytanie jaki opał chcesz stosować bo w głównej mierze od tego zależy konstrukcja pieca . Co do grzejników to zależy z czego bedzie instalacja (stal ,miedż ,alu-pex)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ups nie zauważyłem że defo to górniak ok więc żywiec (chyba że jest jakiś model godny uwagi ale raczej do 8kW o ile starczy)opał jaki zamierzam stosować to raczej węgiel+drewno do ogrzewania wody latem ,instalacja dopiero będzie robiona myślę że(kaloryfery stal,rurki miedź)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten żywiec jest właśnie do takiego paliwa jak wymieniłeś . Myśle że z kociołka powinieneś być zadowolony . Instalacja w tym połączeniu materiałowym może być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście ze wzgledu na CWU optował bym za 10 KW z kolei jeżeli masz zamiar palić non stop a nie tylko przepalać to powinieneś sie zmieścić w minimum tego pieca .Kotły z dolnym spalaniem zachowują sie inaczej niż górniaki , mogą pracować z pełną moca od rozpalenia i nie trzeba za każdym razem nagrzewać instalacji co potem daje wymierne oszczedności w opale . Ale co do zużycia trudno powiedzieć ma na to wpływ bardzo wiele czynników od warunków klimatycznych poczynając a na lokalizacji domu kończąc .Biorąc pod uwage gabaryty domu to 3 tony wegla powinno wystarczyć na sezon no i drewno tez w zależności czy bedziesz nim tylko rozpalał czy ogrzewał .W takim przypadku wiecej drewna mniej węgla rachunek jest oczywisty .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie ma 10kW w kotłach Żywiec następny to już 12kW a przewymiarowanie kotła odbije się mi chyba na zużyciu opału ,nie wiem czy dobrze też liczę że stałopalność przez większość sezonu w tym 8kW będzie między 18-28h (30-50%mocy kotła)chyba że źle to liczę ,myślę że palone będzie cały czas węgiel a w sezonie letnim tylko drewno do ogrzania wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie zapomniałem że Żywiec nie ma 10-ki ale jeżeli opał to wegiel to da sobie rade i ta 8-ka . Wygrzany budynek i tak przyjmuje 20-30% mocy obliczeniowej a przy paleniu non stop i piecu z dolnym spalaniem nie będzie dziury w grzaniu na kolejne nagrzewanie instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jesteś wstanie potwierdzić stałopalność tego kotła czy mniej wiecej będzie na poziomie 18-28h(30-50%mocy) a na mocy 8kW trzymał by 10h jeśli to dobrze liczę , a i jeszcze jak jest z tym ogrzewaniem cwu cały czas pobiera np.te 2kW czy poprostu dogrzeje do zadanej temperatury i później co jakiś czas tylko zwiększa się moc na dogrzanie o te 2kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku kotłów z dolnym spalaniem trudno mówić o stałopalności w rozumieniu kotłów z górnym spalaniem . W tym przypadku na dobrą sprawe gdybyś rozpalił na jesieni to mógłbyś wygasić na wiosne , oczywiście teoretycznie bo jednak kocioł trzeba od czasu do czasu wyczyścić . Podstawową zaleta jest możliwośc dosypywania paliwa wtedy kiedy chcesz , czyli np wychodząc do pracy sypiesz do pełna i nie musisz regulować budzika wg pieca zeby dom sie nie wychłodził .Nawet podczas twojej nieobecności jezeli ktoś tylko jest w domu wystarczy że dołoży co nieco i w piecu nie wygaśnie .Nie trzeba robić doktoratu żeby obsługiwać ten piec . Czas palenia na pełnym zasypie pośrednio bedzie wynikał z mocy kotła ,podstawa bedzie odbiór ciepła przez budynek , zużycie CWU i intensywnośc wentylacji , natomiast sam kocioł bedzie tylko dążył do utrzymania temperatury którą mu nastawisz .Właśnie w takim przypadku jest istotne aby kocioł nie był zbyt duży bo jezeli budynek bedzie pobierał mniej ciepła niż wytworzy piec to piec zacznie pracować poniżej mocy minimalnej i zdymiac opał a nie go spalać a z kopcenia ciepła nie ma

 

 

Zasobnik pobiera ciepło do nastawionej temperatury (w układzie pompowym ) w przypadku zasobnika na grawitacji dąży do wyrównania temperatury jaka jest na kotle a po nagrzaniu przestaje pobierać ciepło aż do momentu kiedy woda w zasobniku sie ochłodzi . 2Kw mozna liczyć przy zasobniku ok 200 litrów i jest to orientacyjna moc jaka zasobnik obciąża kocioł , zalezy ona też od konstrukcji zasobnika .Płaszczowy może pracować na grawitacji i pompie i ma duzo wieksza powierzchnie wymiany niz np.zasobnik z 1 wężownicą co mocniej obciąża kocioł ale jednoczesnie czas obciażenia jest krutszy bo zdecydowanie szybciej nagrzewa wode (wazne przy intensywnym poborze CWU np gdy w domu jest wiecej niz 1 łazienka lub w okresie letnim gdy wode grzeje sie piecem CO - Odbiór ciepła z kotła jest dużo wiekszy i" trudniej "

 

zagotowac wode w kotle)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz kalkulator popracuj troche a sam sobie obliczysz gdzie jaki grzejnik ( moc )możesz obliczyć cały dom a potem dopasowac moc grzejników niekoniecznie tej firmy

 

 

http://www.regulus.c...grzejnikow.html

 

 

A tu masz porównanie wymienników

 

post-25240-0-80803800-1317065858_thumb.jpgpost-25240-0-70073800-1317065902_thumb.jpg

 

 

Trzeci wiersz mówi wiele o ich wydajności .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli płaszczowe lepsze a co do tych grzejników to jest mały problem bo złóżmy że wychodzi mi 7kW ale jak docieplę np.ściany i zapotrzebowania spadnie na np 4-5kW to nie będzie problemu po prostu skręcić grzejnik i tyle jak kocioł się będzie zachowywał może być sytuacja że będzie pracował poniżej mocy minimalnej tak jak wcześniej pisałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do grzejników to powinieies je dobrać przyszłościowo , czyli uwzgledniając planowane docieplenie , osobiście uwazam że termostaty w połączeniu z kotłem węglowym to nie do końca dobre rozwiązanie . Uważam że najistotniejszy jest właściwy mocowy dobór grzejników do temperatury obliczeniowej pomieszczenia co prowadzi do tego że piec pracuje w zakresie swoich parametrów mocy ze stałą ustawioną temperaturą a to daje komfort cieplny w pomieszczeniach przy dobrze obliczonych grzejnikach .Zastosowanie zaworów termostatycznych na 100% grzejników sprawdza sie w kotłach gazowych a napewno nie weglowych , jażeli instalacja przestanie odbierać ciepło z kotła bo pozamykaja sie termostaty to do czasu kiedy kocioł wygaśnie może dojśc do zagotowania wody w kotle i do nieszczęścia w domu .Zeby było wszystko jasne termostaty przy kotle weglowym można stosowac ale nigdy na 100% grzejników w mieszkaniu , dobrze jest zostawić chociaż jedno pomieszczenie z najwiekszym odbiorem ciepła bez głowicy na pełnym przepływie . Wzrost temperatury w tym pomieszczeniu zazwyczaj zaalarmuje domowników że coś jest nie tak z temperaturą na kotle jezeli ten nie posiada alarmu temperaturowego .

 

 

Jezeli grzejnik bedzie za duzy to w pomieszczeniu bedzie za ciepło, za mały odwrotnie . Niektórzy obawiają sie że jak przyjda mrozy to bedą mieli zimno a w takiej sytuacji wystarczy podnieść temperature na kotle i automatycznie moc grzejników wzrasta bo wzrasta temperatura zasilania .I takie rozwiazanie proponuje Tobie skoro chcesz domek ocieplic tzn. obliczyć grzejniki do domu ocieplonego a do czasu termomodernizacji w czasie super mrozów poprostu utrzymywac wyższą temperature na kotle .

 

Niestety w naszym klimacie jest jeszcze wiosna i jesień kiedy nie potrzeba aż tak mocno grzac domu a wystarczyło by przepalić ale czesto i wtedy jest za ciepło w mieszkaniu i na taka sytuacje wymyślono zawory mieszające a zwłaszcza 4d Piec utrzymuje sobie zadaną minimalną dla niego temperature a na grzejniki puszczasz tyle ciepła ile w danym momencie potrzeba . Zautomatyzowanie tego procesu to już bajka , siłownik na zaworze , panel sterujący gdzieś w mieszkaniu i musisz tylko pamietać żeby dosypac do kotła a co najważniejsze kocioł dłużej pociągnie .Ponadto zastosowanie 1x zaworu 4d jest bardziej opłacalne niż zastawy zaworów z głowicami na wszystkie grzejniki . No oczywiście panel i siłownik to już luksus a to kosztuje drozej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli z termostatów zrezygnować ,patrzyłem na ten kaloryfery i zastanawia mnie kwestia jak to się ma do tego pieca czy mam patrzeć na parametry 75/55/20 ten piec ma minimalny powrót 40C i jeśli dobrał bym kaloryfery do ocieplonego domu to do jakiej temperatury na piecu można podnieś temp. 85? i nie wiem jak się zwiększa moc kaloryfera wtedy i nie wiem czy instalować ten zawór 4D skoro dość niska temperatura powrotu co do tych przepalań wiosna jesień będzie jeszcze kominek DGP także nie wiem do końca jak będę korzystał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyta sie to tak 75/55/20 i sa to parametry przy których grzejnik bedzie miał wymaganą moc

 

 

75- temperatura zasilania z kotła

 

55- temperatura powrotu

 

20- temperatura w pomieszczeniu tzw. obliczeniowa

 

czyli utrzymując temperature na kotle 75 C temp powrotu bedzie wynosiła 55 C a w pomieszczeniu 20 C przy mocy grzejnika ____ W

 

Kalkulator który Ci podałem doskonale obrazuje o ile zmienia sie moc grzejnika w zależności od temperatury zasilania bo i tą wartośc mozesz wstawić .A co do minimalnej temperatury kotła 40 C to jest to temperatura powyzej której kocioł nie jest narażony na korozje niskotemperaturową , czyli jest ona minimalna temperatura powrotu wody do kotła . Zdaje sobie sprawe że trudno to tak odrazu ogarnąc ale poćwicz na kalkulatorze na przykładzie jednego pomieszczenia a zobaczysz jak sie to zmienia .Kalkulator przy podniesieniu temperatury zasilania bedzie Ci podawał mniejszą wielkośc grzejnika jezeli odwrócisz te zależnośc bedziesz wiedział jak sie bedzie zmieniac moc grzejnika przy obniżeniu temperatury zasilania grzejnika.

 

troche to zawiłe ale inaczej nie potrafie tego wytłumaczyć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.