Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła - 220M2


rhl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

przestudiowałem kilka tematów i zamiast znaleźć złoty środek tylko nabawiłem się więcej wątpliwości, może to i dobrze :) gorzej dla Was ;)

 

Dom:

wolnostojący, pow. ok 220m2, 3 kondygnacje, ze strychem, typowy dla lat 80-ych sześcianik, docieplony styropianem, instalacja c.o starszego typu - żeliwne grzejniki z termostatami.

 

Sytuacja:

zwykle dwie wyższe kondygnacje mają przykręcone termostaty, byle nie przymarzło nic, zaś głównie użytkuje się na codzień jedną kondygnację - najniższą.

Do chwili obecnej był zwykły żeliwniak, stosowany do rozruchu i na noc, a podtrzymanie temp. piecem gazowym. Po 20 latach zaczął cieknąć żeliwniak i zastanawiam się nad kupnem nowego pieca.

Zwykle dopołudniami nas nie ma w domu, ustawialiśmy na sterowniku od pieca gazowego mniejszą temp. do podtrzymania ciepła, przyjeżdżaliśmy i zasypywałem do pełna żeliwniak, rozpaliło się, szybko rosła temp. do nastawianego wcześniej poziomu.

 

Z tego co wyczytałem, powinienem szukać pieca z dolnym spalaniem, i tak polecacie kotły z firmy Cichowicz, bądź Zębiec, a co z innymi np Derfo, kotły z Pleszewa?

Jaki Waszym zdaniem byłby najlepszy kocioł dla mnie? (konkretny model najlepiej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwkd 22 lub kdu produkcja zebiecka . Piece dolnego spalania. Na ich stronie jest orientacja tabela przedstawiająca moc pieca względem powierzchni chaty i jej struktury ocieplen. Dodatkowo mają forum gdzie też starają się pomóc. Telefony też odbierają. Żywotność kotła super plus bajeczny serwis.

Mówię tylko o zebcu innych firm nie reklamuje. Nie znam nie wypowiadam się.

 

Pozdr. zadowolony użytkownik piecyków marki zebiec :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwota jaką chcę przeznaczyć na sam piec to do 5tys. pln im mniej tym lepiej.

Za 5600 lokalny znawca tematu w dziedzinie c.o poleca jakiś piec z defro (kwota już z wliczonym montażem) chyba trochę za dużo jak za defro hmm?

Z tego co sam zdołałem rozeznać się w temacie to moc pieca oblicza się za pomocą wzoru (pozwolę sobie na cytat ze strony http://www.termoeko.pl/wszystko-o-kotlach,poradnik-dla-kupujacych.html):

 

Orientacyjną moc kotła najprościej można dobrać na podstawie wskaźnika odnoszącego się do kubatury ogrzewanych pomieszczeń. 
Wartość tego wskaźnika zależy od stopnia izolacji termicznej budynku. 
W przypadku bardzo dobrej izolacji termicznej zakładamy moc 40 W/m3, 
zaś w przypadku budynków pozbawionych izolacji termicznej korzystamy ze współczynnika 60 W/m3.

Budynek ma powierzchnię 220 m2, a wysokość pomieszczeń wynosi 3 m, kocioł powinien więc mieć moc:
Moc kotła = Powierzchnia [m2] * Wysokość pomieszczeń [m] * 50 [W] = 220m2 * 3m * 50W = 33000W czyli 33 kW. 

 

Przyjąłem 50W, jako że budynek jest ocieplony, jednak wybudowany w starej technologii, przy okazji wyjdzie mały zapas mocy pieca, by nie pracował przy max obciążeniu.

Mając na uwadze to, że dwie pozostałe kondygnacje są bardzo rzadko ogrzewane sądzę, że dobrym wyborem będzie piec o mocy 25-27kW.

Czy dobrze uważam?

Edytowane przez rhl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwota jaką chcę przeznaczyć na sam piec to do 5tys. pln im mniej tym lepiej.

Za 5600 lokalny znawca tematu w dziedzinie c.o poleca jakiś piec z defro (kwota już z wliczonym montażem) chyba trochę za dużo jak za defro hmm?

Z tego co sam zdołałem rozeznać się w temacie to moc pieca oblicza się za pomocą wzoru (pozwolę sobie na cytat ze strony http://www.termoeko.pl/wszystko-o-kotlach,poradnik-dla-kupujacych.html):

 

Przyjąłem 50W, jako że budynek jest ocieplony, jednak wybudowany w starej technologii, przy okazji wyjdzie mały zapas mocy pieca, by nie pracował przy max obciążeniu.

Mając na uwadze to, że dwie pozostałe kondygnacje są bardzo rzadko ogrzewane sądzę, że dobrym wyborem będzie piec o mocy 25-27kW.

Czy dobrze uważam?

 

Witam!

Mój kocioł o mocy 17 kW wystarcza na 160 m. kw. domu bez ocieplenia+ 120 l bojler c.w.u, więc wydaje mi się, że u Ciebie kocioł powinien mieć max. 25 kW (a może i mniej). Lepiej mieć przewymiarowane grzejniki niż za duży kocioł. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, w takim razie 22-25kW z dolnym spalaniem.

 

Teraz tylko pytanie na wyrób której firmy zdecydować się?

 

Polecany Zębiec 22kW KWKD - nie ma z nimi problemów po dłuższym czasie użytkowania?

Widzę z przekroju, że jest tylko jeden kanał, nie pogarsza to wydajności rzeczywistej w porównaniu do 2, czy 3 kanałowych?

 

Macie jakieś inne propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

Trudno jest okreslić czy ten lub inny piec bedzie dobry skoro Sam nie odpowiedziałes sobie na pytanie jak go chcesz uzytkować .Czy tak jak do tej pory rozpalić po pracy i używać jako kotła uzupełniającego czy zmienić jego uszeregowanie i zrobić go głównym żródłem ciepła . Jeżeli ma być kotłem uzupełniającym i ogrzewać tylko 1-ą kondygnacje to po co Ci kocioł na ogrzewanie całego domu , Jeżeli nie wykorzystasz jego mocy to kase puścisz z dymem (dosłownie ).Jeżeli pomieszczenia na wyzszych kondygnacjach sa użytkowane okazjonalnie to wtedy zaprząc do roboty piec gazowy . Pracując w kaskadzie ich moc sie zsumuje i spokojnie wystarczy na ogrzanie całego domu .

 

Osobiście skupił bym sie na ogrzaniu użytkowanej kondygnacji i zmienił zaszeregowanie pieców bo z tego co piszesz to i tak piec gazowy pracował przez wieksza cześc doby .

 

Jeśli chodzi o Twoje obliczenia to były by dobre dla całego budynku ale z tego co piszesz to termostaty sa poprzykrecane wiec temperatura w górnych pomieszczeniach nie spada poniżej 7 stC wiec obliczenia parteru powinno sie zwiekszyć ze względu na sasiedztwo pomieszczenia o nizszej temperaturze natomiast wyższe kondygnacje powinny mieć obnizona temperature uzytkowa do ok 10 st C i na takie m/w parametry powinno sie to obliczyć oczywiscie dochodzą jeszcze ciągi komunikacyjne (klatka schodowa jesli jest a wtych konstrukcjach zazwyczaj były )gdzie temperatura obliczeniowa jest nizsza bo trudno nagrzac równomiernie pomieszczenie które ma 6 czy 9 metrow wysokosci

 

Jeżeli zdecydujesz sie ogrzewać cały dom to te 22Kw przy tej kubaturze bedzie za mało , natomiast do ogrzewania samego perteru bedzie za duzo . Zastanów sie jeszcze raz

 

1 czy chcesz przejść na ogrzewanie węglowe ?

 

2 czy chcesz ogrzewać cały budynek czy tylko parter ?

 

Zawsze pozostaje Ci piec gazowy i z tego nie rezygnuj , jak to mówia na wszelki wypadek to i ....,jak napisałem moze byc wspomaganiem dla kotła weglowego jesli zdecydujesz sie na wegiel jako główne żródło ciepła. Narazie praca domowa żeby zobrazowac różnice w zapotrzebowaniu ciepła w zależności od temperatury pomieszczeń sąsiadujących , troche popracuj a sam jesteś w stanie to obliczyć i to dosć dokładnie http://www.regulus.c...grzejnikow.html

 

Zębiec kwkd konstrukcja poprawna a co do mocy to bedzie uwarunkowana od Twoich decyzji

 

Pozdrawiam i czekam na dalszy ciąg

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję ślicznie za odpowiedź, dopiero teraz przeczytałem co Pan napisał.

Pracę domową jutro odrobię i postaram się także wtedy napisać.

 

Co jest pewne? Pewne jest to, że z pieca gazowego nie zrezygnuję (wygoda). Na chwilę obecną zachodzi potrzeba ogrzania tylko jednej kondygnacji, jednak kto wie co będzie za rok, dwa... Kotła nie kupuje się na tak krótki czas, więc mam również to na uwadze, że po niedługim czasie może być zmiana i potrzeba ogrzania pozostałych kondygnacji zajdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po głebszym zastanowieniu pozostaje jeszcze jedna mozliwość a mianowicie zakup kotła żeliwnego który w razie potrzeby bedzie mozna rozbudować o kolejne człony adekwatnie do mocy potrzebnej w przyszłości napewno nie bedzie to tak kosztowne jak zakup nowego kotła . Myśle że sprawa jest godna przemyślenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca domowa odrobiona i z tego co obliczyłem, wychodzi zapotrzebowanie cieplne na poziomie 16kW w obecnej sytuacji.

Zatem, polećcie mi proszę piece dolnego spalania na moc ok 18kW (uwzględniając zapas 20%). Z tego co wyszukałem jeszcze wynika to, że firma SAS cieszy się również dobrą opinią i mają niektóre modele na tą moc.

Proszę was o polecenie konkretnego modelu. Ja nie mam bladego pojęcia na temat, który z oferowanych pieców na rynku wart jest kupna, biorąc oczywiście pod uwagę wskaźnik jakość/cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to od najdroższych :

 

 

http://kotly.com/pro...roducts_id=1389 na weglu 18KW można go powiekszyć w miare potrzeb

 

http://www.kostrzewa...ndex_pl.php#80- wart swojej ceny

 

http://kotly.com/pro...products_id=453 -wymaga pewnych usprawnień ale konstrukcyjnie ma wszystko co trzeba 20KW ma wiekszy zasyp

 

http://www.kotly-zyw...erta/kociol/17- troshe droższy od poprzednika ale równiez dobry sprzet 17KW

 

http://www.rakoczy.p...d=kotly_weglowe -Ten musi mieć lepszy ciąg (brak klapki krótkiego obiegu spalin) może dymić przy dokładaniu

 

Sas ma również dobre kotły ale niestety nie ma typowego dolniaka ,najbliższa konstrukcja to http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-nwg.html to niestety piec górno dolny lub http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-nwt.html bogatszy o sterownik i dmuchawe

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.