Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Mieszkania 30M2 - Prośba O Porade


Raga

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam mieszkanie na II-gim piętrze o powierzchni po podłodze +- 30m2, wysokość 2m (niskie).

Budownictwo niemieckie (cegła + grubość ściany około 50cm, budynek nieocieplony, tylko tynk).

Dachówka Jopek, folia paroprzepuszczalna, mam zamiar zaizolować poddasze wełną mineralną i zabudować belki.

Mieszkanie składa się z pokoju (6x4) i poddasza (2x5) ściętego od wysokości 2m, do zera.

 

Za jakiś rok możliwe, że przejmę część strychu na cele mieszkalne wielkości 25m2 po podłodze (docelowo również ocieplone wełną).

 

Pracuje praktycznie codziennie, więc jestem nieobecny w godzinach 8:00-17:30.

Mam zamiar zamieszkać wraz z dziewczyną (zatem 2 osoby).

 

Rozważam kilka kwestii: ogrzewanie mieszkania, ogrzewanie CWU, gotowanie.

 

Obecnie w pokoju stoi piec kaflowy (dostępny jest komin).

Ciepłej wody w mieszkaniu nie było i nie mam pojęcia czy ktoś gotował.

 

W mieszkaniu mam zamiar wyburzyć ścianę oddzielającą poddasze od pokoju.

Następnie wydzielić łazienkę, a z dużego pokoju zrobić salono-kuchnie. Przy wejściu chciałbym wydzielić kawałek ścianki i zrobić "otwarty" przedpokój.

Komin dostępny mam zaraz przy wejściu w przedpokoju.

 

 

 

Rozważam kilka kwestii ogrzewania:

- gaz (kocioł gazowy, instalacja CO, grzejnik w łazience i pokoju, kuchenka gazowa)

przyłącze gazowe to koszt około 1700zł, kocioł około 2000zł, grzejniki i instalacja około 1500zł, gazówka około 800zł.

 

- prąd

Ogrzewanie

 

wariant I

piec akumulacyjny 3kW z dynamicznym rozładowaniem ok. 2200zł pracujący w taryfie G12.

 

wariant II

podłogówka w pokoju i łazience, wylewka akumulacyjna, pobieranie prądu głównie w G12.

 

woda + gotowanie

pojemnościowy ogrzewacz wody 50l o mocy 1,5kW z czasowym załącznikiem pracy w godzinach taryfy nocnej. - około 400zł

płyta indukcyjna 4 palniki - koszt około 1200zł

 

- paliwo stałe ( gotowanie kuchenka indukcyjna)

wariant I

piec konwekcyjny z wkładem szamotowym o mocy 5kW - koszt około 1000zł

do ciepłej wody bojler - 400zł

Tylko jak ogrzać łazienkę?

 

wariant II

kocioł CO o mocy 5kW - 1500zł

instalacja CO - ok. 1500zł (podobnie jak przy ogrzewaniu gazowym)

zasobnik 50-80l z wężownicą + grzałka elektryczna (podgrzewanie wody latem) - ok. 450zł

 

 

Każde rozwiązanie ma wady i zalety.

- gazu chciałbym uniknąć z uwagi na duży koszt początkowy,

- piec czy kocioł w mieszkaniu to problem z utrzymaniem stałej temperatury (długie godziny pracy), wynoszenie popiołu, przynoszenie opału, rozpalanie

piec to najtańsza forma ogrzewania zarówno jeżeli chodzi o koszty początkowe i użytkowaniu, jednak też najmniej wygodna.

kocioł ma przewagę umożliwia podgrzanie wody i łazienki, oraz stawia perspektywę ogrzania w przyszłości strychu,

- piec akumulacyjny to przede wszystkim wygoda,

- kuchenka indukcyjna wymaga zwiększenia mocy przyłącza (nie wiem nawet jaki to koszt?)

 

1. Czy biorąc pod uwagę godziny pracy jest możliwe "napakowanie" tyle drewna, czy też węgla (mowa o piecu lub kotle) by po przyjściu było jeszcze ciepło (albo była możliwość tylko dokładania bez rozpalania?).

2. Nie wiem jak ogrzać łazienkę (w przypadku gdy nie zdecyduje się na kocioł, czy podłogówke).

3. Nie mam też doświadczenia jeżeli chodzi o piece akumulacyjne i podłogówke.

 

Mam prośbę o wasze ewentualne przemyślenia i doświadczenia z różnymi formami ogrzewania. Przejrzałem chyba wszystkie tematy, źródła i mam ogromny mętlik.

Edytowane przez Raga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Posiadam mieszkanie na II-gim piętrze o powierzchni po podłodze +- 30m2, wysokość 2m (niskie).

(...)

Mam prośbę o wasze ewentualne przemyślenia i doświadczenia z różnymi formami ogrzewania. Przejrzałem chyba wszystkie tematy, źródła i mam ogromny mętlik.

Witam!

Z uwagi na II piętro i kłopot z wnoszeniem opału, a także z późniejszymi niedogodnościami, brudzeniem pyłem z popiołu i sadzą przy cyklicznym czyszczeniu kotła węglowego radzę Ci zainstalować ogrzewanie gazowe z kotłem kondensacyjnym. Może to rozwiązanie będzie najdroższe, lecz jednak najbardziej wygodne. Późniejsza eksploatacja sądzę, że będzie tańsza od ogrzewania elektrycznego. Będziesz miał też możliwość obniżania temp. gdy Cię nie będzie w mieszkaniu i podnoszenia jej przed powrotem z pracy (chociaż oszczędności mogą być niewielkie). Dobra izolacja cieplna wszędzie tam gdzie masz możliwość jej zastosowania, a rachunki za gaz nie będą takie straszne, a gdy się słyszy o nadziejach związanych z gazem łupkowym to ogrzewanie gazowe może być najlepszym rozwiązaniem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

Posiadam mieszkanie na II-gim piętrze o powierzchni po podłodze +- 30m2, wysokość 2m (niskie).

Budownictwo niemieckie (cegła + grubość ściany około 50cm, budynek nieocieplony, tylko tynk).

Dachówka Jopek, folia paroprzepuszczalna, mam zamiar zaizolować poddasze wełną mineralną i zabudować belki.

Mieszkanie składa się z pokoju (6x4) i poddasza (2x5) ściętego od wysokości 2m, do zera.

 

Za jakiś rok możliwe, że przejmę część strychu na cele mieszkalne wielkości 25m2 po podłodze (docelowo również ocieplone wełną).

 

Pracuje praktycznie codziennie, więc jestem nieobecny w godzinach 8:00-17:30.

Mam zamiar zamieszkać wraz z dziewczyną (zatem 2 osoby).

 

Rozważam kilka kwestii: ogrzewanie mieszkania, ogrzewanie CWU, gotowanie.

 

Obecnie w pokoju stoi piec kaflowy (dostępny jest komin).

Ciepłej wody w mieszkaniu nie było i nie mam pojęcia czy ktoś gotował.

 

W mieszkaniu mam zamiar wyburzyć ścianę oddzielającą poddasze od pokoju.

Następnie wydzielić łazienkę, a z dużego pokoju zrobić salono-kuchnie. Przy wejściu chciałbym wydzielić kawałek ścianki i zrobić "otwarty" przedpokój.

Komin dostępny mam zaraz przy wejściu w przedpokoju.

 

 

 

Rozważam kilka kwestii ogrzewania:

- gaz (kocioł gazowy, instalacja CO, grzejnik w łazience i pokoju, kuchenka gazowa)

przyłącze gazowe to koszt około 1700zł, kocioł około 2000zł, grzejniki i instalacja około 1500zł, gazówka około 800zł.

 

- prąd

Ogrzewanie

 

wariant I

piec akumulacyjny 3kW z dynamicznym rozładowaniem ok. 2200zł pracujący w taryfie G12.

 

wariant II

podłogówka w pokoju i łazience, wylewka akumulacyjna, pobieranie prądu głównie w G12.

 

woda + gotowanie

pojemnościowy ogrzewacz wody 50l o mocy 1,5kW z czasowym załącznikiem pracy w godzinach taryfy nocnej. - około 400zł

płyta indukcyjna 4 palniki - koszt około 1200zł

 

- paliwo stałe ( gotowanie kuchenka indukcyjna)

wariant I

piec konwekcyjny z wkładem szamotowym o mocy 5kW - koszt około 1000zł

do ciepłej wody bojler - 400zł

Tylko jak ogrzać łazienkę?

 

wariant II

kocioł CO o mocy 5kW - 1500zł

instalacja CO - ok. 1500zł (podobnie jak przy ogrzewaniu gazowym)

zasobnik 50-80l z wężownicą + grzałka elektryczna (podgrzewanie wody latem) - ok. 450zł

 

 

Każde rozwiązanie ma wady i zalety.

- gazu chciałbym uniknąć z uwagi na duży koszt początkowy,

- piec czy kocioł w mieszkaniu to problem z utrzymaniem stałej temperatury (długie godziny pracy), wynoszenie popiołu, przynoszenie opału, rozpalanie

piec to najtańsza forma ogrzewania zarówno jeżeli chodzi o koszty początkowe i użytkowaniu, jednak też najmniej wygodna.

kocioł ma przewagę umożliwia podgrzanie wody i łazienki, oraz stawia perspektywę ogrzania w przyszłości strychu,

- piec akumulacyjny to przede wszystkim wygoda,

- kuchenka indukcyjna wymaga zwiększenia mocy przyłącza (nie wiem nawet jaki to koszt?)

 

1. Czy biorąc pod uwagę godziny pracy jest możliwe "napakowanie" tyle drewna, czy też węgla (mowa o piecu lub kotle) by po przyjściu było jeszcze ciepło (albo była możliwość tylko dokładania bez rozpalania?).

2. Nie wiem jak ogrzać łazienkę (w przypadku gdy nie zdecyduje się na kocioł, czy podłogówke).

3. Nie mam też doświadczenia jeżeli chodzi o piece akumulacyjne i podłogówke.

 

Mam prośbę o wasze ewentualne przemyślenia i doświadczenia z różnymi formami ogrzewania. Przejrzałem chyba wszystkie tematy, źródła i mam ogromny mętlik.

 

http://www.kostrzewa.com.pl/ulotka-3577.html#tof Albo na pellet minibio np. Przy 30 m bedzie on chodził na 30 % mocy i zużywał 1 kg pelletu na godzine to zależy jaki ale dla mnie bo kupiłem Barlinek za 700 zł/t to 70 gr. Niech pracuje 10 h dziennie to 7 zł, 210 zł na miesiąc. Można programować godziny pracy sam się rozpala i wygasza. Zbiornik 150 kg starczy Panu na 2 tygodnie. Popiół raz na tydzień znikome ilości jak jest dobry pellet. Jestem zadowolonym użytkownikiem Platinum bio. Koszt ogrzewania wody na 20 dni to 30 zł ale palę też owsem. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.