Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Na Drewno Do Obiegu Zamkniętego


penetratore

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Wprowadziliśmy się do domu (z bali) w maju gdzie instalacja jest w podłodze z PEXa (część pokoi z grzejnikami , część z podłogówka) a kocioł gazowy kondensacyjny mamy Vaillanta 246. Instalacja jest zamknięta a zbiornik na CWU jest 150 L. Na grzejnikach są głowice termostatyczne. Sterownik/czujniki temp do pieca: pokojowy (był w zestawie) i zewnętrzny (też w zestawie).

Ściany zewnętrzne są z drewna i nieocieplone. Strop jest również z drewna ale ocieplony wełną mineralna - 15cm, ale przemierzam się do dorzucenia jeszcze 10cm. Poddasze nieużytkowe.

 

Jako że mam nieodpłatny/nieograniczony dostęp do drewna (świerk i buk - własny las i dużo drewna już pociętego i sezonowanego) chciałbym dobrać kocioł na takie właśnie drewno aby przepalać nim w miarę możliwości i mrozu na zewnątrz. Chodzi mi głównie o możliwość spalanie własnego drewna i oszczędności gazu (bo wciąż drożeje).

 

Jakie rozwiązania mogę zastosować w mojej sytuacji?

Z tego co wyczytałem na necie to będzie potrzebny wymiennik ciepła aby kocioł pracował w obiegu otwartym + ewentualnie system (nie wiem jak się nazywa) który w momencie osiągnięcia wysokiej temperatury dopuszcza do kotła zimną wode a ciepła idzie do kanalizacji?

Jakie są koszty takiego ustrojstwa ?

Jaki kocioł byłby dobry?

Czy sterownik PID w tej sytuacji jest potrzebny ? Czy tylko miarkownik ciągu jest wystarczający?

 

Prosze o kompleksowe porady.

 

Z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku to sugerowałbym piec zagazowujący drewno jakiś ATMOS, spokojnie może działać na miarkowniku. Do tego może bufor, bezwzględnie zwór czterodrogowy.

No i ważne! Te piece działają długo i bez problemów, są wydajne ale temperatura spalania przynajmniej 80 stopni. Jeżeli będziesz kisił opał to wypalisz dziurę w płaszczu w max 2 lata.

Niestety mało nie kosztują.

Bo montować zwykły jakiś kopciuch żeby palić drewnem mija się z celem.

 

pozdrawiam

Jameess

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej stawiałbym na piece o szerszej dostępności i lepiej znane, bo szczerze mówiąc to ta firma nie była mi dotąd znana.

 

kolego jameess

 

stawiałbym bardziej na jakiegoś kopciucha ponieważ:

- kasy za dużo nie mam

- piec na holzgaz nie kosztuje mało a jest mało uniwersalny i chyba bardziej przeznaczony do ciągłego palenia

- szukam prostej konstrukcji ale nowocześniejszej niż to co prezentowały sobą piece z lat 70/80-tych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w grę wchodzi jakiś kopciuch, ale teraz pytanie jak masz komin? Bo jak systemowy to każdy piec podejdzie, jak ceglany to już nie bardzo.

Co do Tanich i przyzwoitych pieców to polecałbym ogniwo lub zębiec i raczej na miarkowniku, chociaż drewno najlepiej się pali w takich piecach na naturalnym ciągu ( nie ma smoły).

Jaki masz metraż? Co do wężownicy schładzającej to to nie wiem czy jest taka potrzeba bo piec będzie w obiegu otwartym i zabezpieczony będzie naczynkiem z rurą bezpieczeństwa.

Co do konstrukcji to jakiś szokujących zmian od lat 80 nie było, tyle że są sterowniki, Pidy itp. Kup prosty niedrogi piec, spalisz w nim wszystko! szkoda kasy na wodotryski.

 

pozdrawiam

Jameess

 

PS. Nie doczytałem że to obieg zamknięty! NO Tutaj to pole się zawęża, naczynko przeponowe, wężownica schładzająca, zawory bezpieczeństwa...

Edytowane przez jameess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj nie sugeruj się tym postem ale do domu z bala pasuje prawdziwy kominek postawiony przez mistrza zduna z dużą masą kumulacyjną (pare ton )wiem że jest to droga inwestycja ale na pokolenia a jaki urok i zapach .

poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Na początek napomknąłeś, iż nie masz kasy ale jeśli robisz kominek , to doradzam przekierowanie kasy na kominek żeby był akumulacyjny :D wtedy w wysokiej tempie drewko będzie się paliło aż miło i to powinna być najtrwalsza konstrukcja na wieki :P. Jeśli nie kominek akumulacyjny, to kup śmieciucha lub dolniaka z poziomym wymiennikiem i nie za dużej mocy żeby pracował w wyższej temperaturze, poza tym jeśli dasz wymiennik płytowy to obieg będzie mały i naczynko od kotła na drewko z układu otwartego będzie mogło być pod sufitem w kotłowni ;), lepiej niż doświadczać z układem zamkniętym przy kotle na paliwo stałe, tym bardziej że przy drewnie żeby komin się trzymał trzeba palić przy około 65-70oC na kole wtedy Ja dałbym kociołek mniejszy mocą niż potrzeba na drewnie żeby śmigał, aż miło i najwyżej gaz sobie dogrzeje tylko w super mróz przez parę dni w roku i tyle, obstawiam iż kociołek pochodzi przy takim traktowaniu najdłużej, trwalszy będzie jeszcze żeliwniak, morze i mniej wydajny niż blaszaki, ale jako dokładka z trwałością na 20 lat powinien wygrać te zawody ?:D A, do drewka najlepszy miarkownik termostatyczny lub Unister tyz niezły i pompką od małego/otwartego obiegu zamieli i gitaha. Jedynym minusem jest mojego rozwiązania to, iż będzie musiała chodzić dodatkowa pompka małego obiegu gdy będziesz jechał na drewnie, ale malutka starczy. Pozdrawiam.

Edytowane przez Robocik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... domu z bala pasuje prawdziwy kominek postawiony przez mistrza zduna z dużą masą kumulacyjną ...

 

 

Kominek na fazie projektu wypadł z gry ... w moim domu rodzinny miałem kominek i delikatnie mówiąc nie jestem fanem takich rozwiązań.

 

Do kopciucha mam przeznaczony komin Schiedl Rondo plus fi 20

 

Metraż domu to 120m2 parter ... poddasze za 2-3 lata to będzie dodatkowo ok 80-100m2

 

Nie gadałem jeszcze z instalatorem który robił ogrzewanie, ale od samego początku wiedział że prędzej czy później będzie wpięty kocioł na drewno. Z tego co pamiętam to instalator mówił że kopciuch będzie podłączony do gazówki kablem dwużyłowym aby dawać sygnał że pracuje a gazówka w tym momencie będzie sprawdzała temp na obiegu powrotnym i w razie wygaszania się kopciucha to będzie dogrzewała dom.

 

Z tego co czytałem to piece z górnym spalanie są mniej efektywne od dolniaków.

 

Zadzwoniłem do defro aby się zorientować i tam polecili mi Defro optima (tylko miarkownik ciągu) lub Optima plus (sterownik) jako że ma fabrycznie "układ zabezpieczający od przegrzania"

Edytowane przez penetratore
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.