Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie Podłogówką I Grzejnikami


pioterrog

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Tak jak większość na tym forum mam problem z prawidłowym zaplanowaniem sterowania ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami. Tytułem wprowadzenia podam, że:

- powierzchnia ogrzewalna po podłodze wynosi 145 mkw

- cały dół w podłogówce

- góra z grzejnikami

- kocioł na ekogroszek

- termostat pokojowy ze sterowaniem pogodowym w salonie (firmy Insbud)

 

Na dzień dzisiejszy dysponuję trzema schematami instalacji i wielka prosbą do was o ich ocenę.

Załącznik nr 1: pogodówka-grzejnik

Pogodowo sterowane tylko grzejniki na górze. Podłogówka sterowana ręcznie przy użyciu zaworu termostatycznego z kapilarą (całość wchodzi w skład grupy pompowo-mieszającej rozdzielacza)

Załącznik nr 2: pogodówka-podłoga

Uważam, że lepsze rozwiązanie od poprzedniego ale grzejniki sterowane termostatami grzejnikowymi

Załącznik nr 3: pogodówka-podłoga,grzejnik

Jeżeli jest to realne to chciałbym zrealizować właśnie ten projekt. Idea polega na tym, że głowica termostatyczna z kapilarą znajdująca się w rozdzielaczu ogrzewania podłogowego ustawiona by była na max temp czyli około 55 stopni a więc po przekroczeniu tej temp za zaworem czterodrogowym głowica termostatyczna zaczeła by regulować. Natomiast do 55 stopni za regulację temp w obiegu grzejnikowym i w podłodze odpowiedzialny by był zawór czterodrogowy pracujący w oparciu o sterowanie pogodowe (krzywa grzewcza jedna z trzech najniższych czyli do 55 stopni, chyba że temp zewnętrzna wymusi większą).

Przy konieczności wyboru wyższej krzywej czyli ponad 55 stopni sterowanie podłogą zatrzyma się na tej temp podczas gdy obieg grzejnikowy będzie dalej regulowany przez zawór (można lekko przewymiarować grzejniki na górze).

 

 

Przepraszam za nieco chaotyczną wypowiedź ale proszę o ewentualne sprostowania

Jeszcze jedno, czy powrót z grzejników na ostatnim schemacie słusznie został wprowadzony za zaworem czterodrogowym (patrząc od strony kotła).

 

Wielkie dzięki i pozdrawiam.

Piotr

post-14433-0-77564300-1316381918_thumb.jpg

post-14433-0-18754500-1316381957_thumb.jpg

post-14433-0-57651600-1316381971_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Piotrze,

 

Osobiście zrealizowałbym rysunek 3. [jedynie on wydaje mi się w miarę normalny i przy tym wystarczająco dobry].

Jeśli chodzi o sterowanie, to dokładnie tak jak tam jest, tylko na dole powinien być dodatkowo termostat Euroster 2026 z odpowiednimi ustawieniami do podłogówki.

 

Inne uwagi:

1. Jeśli stosujesz zawór 4D, to wartałoby zrobić obwód kotłowy tak, żeby działał grawitacyjnie.

2. Naczynie wyrównawcze rurą 1 cal.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez vernal
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Vernal za zainteresowanie się tematem.

Napisałeś, że na dole musi być dodatkowo termostat z odpowiednimi ustawieniami do podłogówki, czy chodzi Ci o np: czujnik temperatury podłogi. Ten termostat który ja chcę zastosować to IB-Tron 3100W firmy insbud. Jest to termostat pokojowy z funkcją pogodową, steruje mieszaczem i pompą, a więc regulacja była by od temp w pomieszczeniu a nie od temp podłogi.

Oczywiście obwód kotłowy będzie na grawitacji (pompy nie przewiduje).

Wracając do termostatu, z tego co się dzisiaj dowiedziałem nie chroni on powrotu kotła i może warto zastosować np: ST-431 firmy Tech i do tego jakiś zwykły termostat pokojowy.

Vernal spójrz jeszcze na ostatni schemat a dokładnie na miejsce wpięcia powrotu z grzejników. Może z punktu widzenia temp powrotu i ochrony kotła warto by było wpiąć go przed zaworem czterodrogowym (tzn. na odcinku rury powrotnej między kotłem a zaworem czterodrogowym).

 

Zapraszam forumowiczów do dalszej dyskusji

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam termostat, o którym piszesz.

Zapewniam Cię, że żaden Tech nie jest w stanie dać takiego komfortu użytkowania jak on.

Kosztem iluzorycznej ochrony powrotu, którą radzę zapewnić poprzez odpowiednio duży zawór i przekroje rur.

Ale to na razie mamy załatwione grzejniki.

Podłogówka działa na trochę innej zasadzie i trzeba się do niej inaczej zabrać.

Oczywiście nie chodzi o to, żeby mierzyć temp. podłogi. Mierzona ma być temp. otoczenia, bo tylko to daje komfort.

Sterownik, który Ci zaproponowałem działa na podobnej zasadzie jak tamtem. Różnica jest tylko taka, że nie zmienia on temp. czynnika, tylko jego ilość, która przez podłogi przepłynie.

W mieszaczu do podłogówki ustawia się stałą temperaturę a sterownik jest podpięty do pompy i ją włącza lub wyłącza tak często jak mu wyjdzie z obliczeń. Radzę w tej sprawie zadzwonić do producenta i tam Ci dokładnie wyjaśnią jak to działa.

 

Połączenie ma być tak jak na rysunku.

Właśnie po to, żeby chronić powrót - zastanów się nad tym, to zobaczysz, że tak ma być.

Inne podpięcie powrotu grzejników nie wchodzi w rachubę.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem do Eurostera i człowiek poradził mi zastosowanie regulatora kotłowego UNI1 razem z zaworem trójdrogowym chroniącym powrót kotła. Natomiast pogodówka steruje pracą kotła. Na grzejnikach zawory termostatyczne, natomiast do regulacji podłogi Euroster 2026 podłączony tylko pod pompę podłogówki.

W takim układzie minimalna temp na wyjściu z kotła będzie musiała wynosić ok. 45 st. bo taki musi być powrót. Tylko co będzie jak np: 0st na zewnątrz i budenek nie chce energii cieplnej, w obieg idzie temp ok. 45-50 st. Termostat pokojowy wyłącza podłogówkę, zawory termostatyczne się zamykają, rośnie temp na kotle i sterownik go wyłącza - reasumując mogło by to działać tylko jak z ekonomiką spalania.

No i się narobiło, wracamy do początku, czyli zadajemy pytanie zawór czterodrogowy czy trójdrogowy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu kilku postów na tym forum dotyczących sterowania instalacjami co nasuneło mi się jeszcze jedno pytanie, a mianowicie: załóżmy, że na kotle mam prosty sterownik utrzymujący zadaną temp na wyjściu oraz drugi sterownik sterujący zaworem czterodrogowym z funkcją pogodową w połączeniu z termostatem pokojowym. Co się stanie jeżeli z krzywej grzania wyliczona zostanie temp np: 60st za zaworem a na kotle jest nastawa np: 55 st. Jeżeli nie zwiększe nastawy na kotle to nie ma mowy o dogrzaniiu instalacji co. W jaki sposób rozwiązuje się ten problem?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywa grzania jest najczęściej obliczona w zależności od warunków zewnętrznych a nie wewnętrznych, więc nie zawsze oznacza, że taką temperaturę potrzebujesz - dokładnym dograniem zapotrzebowania zajmuje się termostat pokojowy i najczęściej sobie poradzi.

 

Co się stanie? Zawór otworzy się na maxa i puści na instalację tyle co daje kocioł, jak pisałem wyżej - może to wystarczyć.

 

Przypadek taki jest rzadki, bo zazwyczaj temperaturę na kotle ustawia się co najmniej 60C.

Jeśli jednak zabraknie, to sam musisz to przestawić na wyższą (okresowo może zaistnieć taka potrzeba).

Niektóre sterowniki kotłów (np. Recalart [nie polecam ze względu na kiepską elektronikę i brak przydatnych funkcji, które posiada ten, co założyłeś]) same pilnują, żeby temp. zadana kotła była np. o 20% wyższa niż ta, która idzie na instalację.

 

Generalnie to nie jest uciążliwe, nawet bym tego problemem nie nazwał.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj Vernal dobrze mi się z tobą gada i skoro molestuje cię od kilku dni to pozwolisz, że będę kontynuował. Zauważyłem, że ostatnio dosyć dużo udzielałeś się w tematyce montażu zaworów czterodrogowych i ich regulacji. Dotarłem do twoich wypowiedzi, gdzie zalecasz krótki obieg kotłowy wykonać z rury 6/4 " i taki sam zawór. Zastanawiam się czy to gwarantuje utrzymaniu obiegu grawitacyjnego podczas otwarcia zaworu na obieg co i tym samym ochronę powrotu. Rozumiem, że zaproponowana przeze mnie rura 1" to trochę mało. Jak to wygląda u ciebie, czy znasz jakieś przykłady na poparcie tej teorii.

 

Czy ty praktykujesz taki układ w którym na kotle jest zwykły sterownik np: Geco, natomiast drugi sterownik wypasiony steruje zaworem z pogodówką, chroni powrót a jeszcze jak by sam w sobie był termostatem pokojowym to już ful opcja.

 

Jeszcze jedno pytanie do 3 schematu, który obaj uznaliśmy jako najlepszy. Czy nie uważasz, że w okresach przejściowych (jesień, wczesna wiosna) podłogówka na dole będzie grzała a grzejniki na górze będą zimne. Co o tym myślisz?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ty praktykujesz taki układ w którym na kotle jest zwykły sterownik np: Geco, natomiast drugi sterownik wypasiony steruje zaworem z pogodówką, chroni powrót a jeszcze jak by sam w sobie był termostatem pokojowym to już ful opcja.

Jeszcze jedno pytanie do 3 schematu, który obaj uznaliśmy jako najlepszy. Czy nie uważasz, że w okresach przejściowych (jesień, wczesna wiosna) podłogówka na dole będzie grzała a grzejniki na górze będą zimne. Co o tym myślisz?

Jak czytałeś tematy o przekrojach dla 4D, to tam nawet był konkretny przykład kolegi, który miał zawór bodajże 5/4 i nie za bardzo mu grawitacja chodziła, potem zmienił na 6/4 i sie "naprawiło".

Poza tym istotne jest żeby obwód kotłowy był krótki i bez zakrętów (oprócz oczywiście tych, które absolutnie konieczne).

Jak się taki zawór całkiem albo prawie całkiem otworzy, to wiadomo, że żadna grawitacja nie zadziała. Jednak w takich przypadkach tak dużo gorącej wody idzie na instalację, że wracająca jest i tak wystarczająco ciepła, żeby chronić kocioł.

 

Sterownik tylko do kotła a do zaworu i reszty inny to w dzisiejszych czasach dobra praktyka.

Nie widziałem bowiem sterownika, który miałby wszystko w jednym opakowaniu i mu czegoś istotnego nie brakowało.

Do pogodówki są techy, pw-key i inne, ale one mają słabo rozwiązany komfort w pomieszczeniach - sprżega się je bowiem z termostatami pokojowymi, które pracują na histerezie i tak czy owak w domu jest raz cieplej raz zimniej (co parę godzin).

Ten insbudu różni sie od nich w tej kwestii i wydaje się być najlepszy do grzejników.

Nie ma ochrony powrotu ale wydaje mi się, że przy odpowiednio dużym zaworze 4D nie ma to znaczenia - trzeba na kotle ustawić odpowiednio wysoką temperaturę i sam się ochroni (np. 65C, może 60).

 

Nie rozumiem pytania ostatniego - dlaczego miałyby nie grzać?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik tylko do kotła a do zaworu i reszty inny to w dzisiejszych czasach dobra praktyka.

Nie widziałem bowiem sterownika, który miałby wszystko w jednym opakowaniu i mu czegoś istotnego nie brakowało.

Do pogodówki są techy, pw-key i inne, ale one mają słabo rozwiązany komfort w pomieszczeniach - sprżega się je bowiem z termostatami pokojowymi, które pracują na histerezie i tak czy owak w domu jest raz cieplej raz zimniej (co parę godzin).

Ten insbudu różni sie od nich w tej kwestii i wydaje się być najlepszy do grzejników.

Nie ma ochrony powrotu ale wydaje mi się, że przy odpowiednio dużym zaworze 4D nie ma to znaczenia - trzeba na kotle ustawić odpowiednio wysoką temperaturę i sam się ochroni (np. 65C, może 60).

 

Nie rozumiem pytania ostatniego - dlaczego miałyby nie grzać?

 

Pozdrawiam.

 

Zgadzam się z tobą w sprawie sterowników. Trochę przewaliłem internet i przyznaje, że nie ma idealnego sterownika kotłowego (jeżeli umożliwia sterowanie zaworem mieszającym to najczęściej potrzebuje dodatkowego modułu), dlatego też planuje zakupić kocioł na ekogroszek od lokalnego producenta tak do 17KW z prostym sterownikiem kotłowym sterującym temp kotła i cwu natomiast drugi już ten właściwy wykonujący konkretną robotę.

Jeżeli chodzi o wątek z zaworem czterodrogowym o którym wspominasz to przyznaje że na niego nie trafiłem, a chętnie bym przeczytał. kojarzysz mniej więcej datę tego wątku?

Pozdrawiam i dziękuje za wsparcie.

Edytowane przez pioterrog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.