Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Byłbym bardzo wdzięczny każdemu kto zechciałby mi pomóc w ustawieniu tego sterownika "IGNIS alfa".Sterownik obsługuje kocioł 25 kW Domino (retortowy palnik) z podajnikiem na ekogroszek.Wiem że kombinacji jest b.dużo i trzeba trochę czasu spędzić w kotłowni żeby ustawić pracę sterownik tak aby spalanie było najbardziej ekonomiczne.Myślę że z czasem i ja do tego dojdę.Tym czasem proszę choćby o wzór ustawienia od którego bede testowal dalsze najbardziej ekonomiczne ustawienie.Chodzi mi o ustawienie takich parametrów

-czas pracy grzanie

- czas przerwy grzanie

-czas pracy czuwanie

-czas przerwy czuwanie

-rozpalanie czas

-wygaszanie temperatura.

-załączanie pompy c.o. temperatura

-załączanie pompy c.w.u. temperatura

moc dmuchawy max.

-moc dmuchawy minimalny.

-mnożnik czasu dmuchania

Takie dane mam w załączonej do sterownika instrukcji .Z góry za wszelką pomoc DZIĘKUJĘ biggrin.gif

post-1235-1220127222_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.Hmmm.Czyżby nikt jeszcze z bywalców tego Forum nie miał do czynienie z takim sterownikiem?Znalazłem w "necie"

instrukcje ale nie wiem jak optymalnie nastawić ten sterownik.Może w końcu sie doczekam jakiś wskazówek.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Walczę z tym również (piec domino-p+IGNIS(Alfa)) - pow. ogrzewana ok. 220m, piec podłączony do istniejącej instalacji z piecem gazowym i kominkiem (kominek i DOMINO podłączone przez wymienniki). A teraz nastawy (ciągle testuję, mam piec od listopada). Najlepiej sprawdziły mi się:

czas podawania: 15s,

czas przerwy: 65s,

czuwanie

czas podawania: 40s,

czas przerwy 20min,

moc dmuchawy: 35%,

mnożnik: x1

ustawiona temp. pieca: 59st,

CWU - 46st

 

Na grzaniu super, zero spieków ale na czuwaniu nie wiem czy do końca ok bo trochę grzeje się rura podajnika. Nie wiem czy to jest normalne?!??!?.

 

pzdr,

m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy takie same piece z sąsiadem(.... w niedoli :) Obaj mamy podobne ustawienia ale też podobne budynki. Z tą zbyt ciepłą(albo i nie) rurą podajnika dlatego zwracam uwagę bo udało się już jeden ślimak zwyczajnie upalić - piec chodził przez 10dni na nastawach producenta sterownika i za nisko schodził żar.

Ja odpalałem właśnie te 10 dni później i dlatego teraz mocno zwracam uwagę na temp. rury podajnika. A tak btw. czy ktoś się orientuje jaka temp. max jest możliwa na takiej rurze bez szkody dla ślimaka? Szczególnie na czuwaniu bo podczas pracy wszystko jest ok.

 

pzdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Mam taki sam kocioł i sterownik 25 KW tylko z palnikiem BRUCNERA Początkowo paliłem groszkiem i ustawieniach fabrycznych - dmuchawa max 100 %. Przy rozpalaniu dym uciekał gdzie się dało, potem kiedy chodziła dmuchawa także tymi małymi drzwiczkami. Piec kiepsko łapał temperaturę wręcz męczył się na sucho bez pomp aby dojść do 40 stopni. Przez ślimak do podajnika cofał się dym a wręcz śmierdzący czad, im mniej groszku tym więcej czadu. Nie wylatywał z zasobnika bo jest szczelny ale po otwarciu bez maski nie podchodź. Producent tłumaczył to zimnym kominem, lecz po dniu komin był wręcz gorący a dymek przy dmuchawie był nadal. Miałem wrażenie, że ciepło jest wydmuchiwane kominem, piec nie łapał temp. Nie mam odboju nad palnikiem i stawiałem że to tez powód lecz producent dementował. Cały zasobnik groszku ok 200 kg (chyba mam inny podajnik0 zjadł w 2 dni. Może to pierwszy start ale to duużo. Nie sprawdzałem czy ślimak się grzeje.

 

Obecnie groszku brak więc kupiłem pelet. Ustawienia muszą być inne więc: dmuchawa 30-30%, czas podawania 22 s, czas przerwy 20 s, reszta bez zmian. Efekt taki - piec nie dymi, szybciej łapie temp. a komin zimny. Nie wiem czy to zaleta peletu. Napewno zmiana nastawy dmuchawy tylko 30-30% ciepło wolniej wylatuje z pieca a dym nie ma problemów z wydostaniem się. Zamykam też szyber w czopuchu lepiej się nagrzewa lecz czasami troszkę zadymi przez dziurkę od szybra. Przez tydzień spaliłem 300 kg peletu ale nie porównuję tego z groszkiem bo nie grzałem ciągle całego domu, ciągle podłogówka na parterze ok 80 m2 a góra grzejniki i ok 15 m2 podłogówki czasami bo za gorąco. Minus kocioł w środku strasznie zabrudzony, warstwa przylepionego popiołu. Podobno za mała temp na piecu ok 45-50 stopni.

 

Podajcie swoje ustawienia dla groszku i peletu bo ten mnie bardziej obecnie interesuje

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik najlepiej zawieś na rurce wychodzącej z góry kotła (mi się już przydał ze względu na nieodpowietrzenie kotła :) trochę stresu bo sam robiłem instalację a o takim "drobnym szczególe zapomniałem :)

 

Jeśli chodzi o dymienie to są 2 metody(to przy rozpalaniu palnikiem - nie wiem jak jest z rozpałką):

1) rozpalasz z dmuchawą włączoną np na 30% - nie polecam dymu tyle, że masakra jakaś,

2) rozpalasz palnikiem grzejąc przez ok 10min bez dmuchawy a dopiero po tym czasie dmuchawa i zero dymu.

 

Generalnie dym tworzy się przy spalaniu początkowym w niskiej temp. po rozgrzaniu pieca problem znika.

 

Co do groszku i pelletu - groszek jest chyba bardziej kaloryczny niż pellet więc powinno "iść" go nieco mniej. Mi przy ustawieniach j.w. bierze ok 25-30kg/doba - chyba nieźle tym bardziej, że ciągle testuję i jest sporo różnych "niedopałków" i czasami spieków.

 

Dochodzenie do pieca do zadanej temp. - problem w ustawieniach kilka przrobiłem(z ekogroszkiem) i też był problem ale udało się ustabilizować chociaż też trzeba wziąć pod uwagę konieczność tzw. "wygrzania" - podłogówka na przykład. Jeśli masz problem to przy ekogrochu proponuję zacząć od dmuchawa 40%-40%, grzanie 15s-45s, przerwa 10s/10min, mnożnik x1.

 

pzdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok.25kg i jakoś nie chce mniej :o Groszek niestety nie wiem skąd pochodzi, załatwiał go sąsiad, który już trochę posprawdzał opał. Na workach mam tylko info, że został rozdystrybuowany(wsypany do worka) koło Radomia......

A tak z ciekawości to jakie Ty masz wyniki?

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki mam fatalne, na dobę wychodzi ok 50-60 kg. Nowy dom ok 240 m2, styropian 12 cm, szczelne okna. Nie mam jeszcze finalnie wszystkiego podłączonego w kotłowni, dom jeszcze nie zamieszkany, nie podłączone CWU. Może jak dojdzie sterownik pokojowy będzie inaczej bo teraz jest za gorąco. Obecnie paliłem peletem ale przerywam eksperyment bo strasznie mi zasmoliło kocioł w środku, za mała temp lecz większej nie mogłem nastawić bo przestawała mi grzać podłoga - zły zawór.

W poście pt "nowa kotłównia" jest link ze zdjęciami mego kotła zerknij czy masz taki sam.

 

Pozdrawiam Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kupiłem workowany eko w markecie i zastosowałem Twoje ustawienia, wyszło mi ok 40 kg na dobę. To dobry wynik jak dotychczas. Na piecu temp 39 st w domu 23 za gorąco. Niem mam sterownika pokojowego pewnie dlatego. Zastanawia mnie tylko dlaczego w moim palniku żar jest tylko z jednej strony, w drugiej przygasa. Jak paliłem peletem cały palnik był rozpalony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem zdjęcia - piec mam taki sam - poza Brucerem(szkoda ;)

Ja musiałem trochę jednak ustawienia pozmieniać ze wzgledu na "niedopałki".

Teraz mam praca 14s/48s, przerwa 15s/18min/mnożnik -x3, dmuchawa max i min 50%. Temp. na piecu podniesiona do 65* (miałem sporo sadzy przy 58*). teraz jest znacznie lepiej z niedopałkami - praktycznie zniknęły. To, że pali się jakby na połowie jest spowodowane za dużą ilością żaru w retorcie(za długa przerwa w podawaniu). żeby się paliło na całej musisz zmienić ustawienia.

Ta temp. na piecu, którą masz to trochę za mało..... planujesz jakiś 3 albo 4d?

 

Moja kotłownia to 4 w jednym :) Gaz, solary, kominek i EKO. Dlatego nastawy mogą się trochę różnić ale raczej nieznacznie (tzn. kilka sekund 2-4).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam wszystkich posiadaczy kotła Domino :)

Na początku sierpnia zakupiłem kocioł Domino 35kW

z podajnikiem Brucera i sterownikiem Alfa Ignis.

Zbiornik na CWU - 140l.

Do ogrzania około 220 m2 nowa instalacja, okna wymienione, mur 45cm (cegła dziurawka-szczelina-połówka cegły)

Instalator podał mi ustawienia na sezon letni i zimowy.

Przedstawiają się one następująco:

Lato

Czas pracy grzanie - 8s

Czas przerwy grzanie - 42s

Czas pracy czuwanie - 10s

Czas przerwy czuwanie 20m

Dmuchawa od 45% - 55%

Mnożnik czasu dmuchania x2

 

Zima

Czas pracy grzanie - 10s

Czas przerwy grzanie - 30s

Czas pracy czuwanie - 10s

Czas przerwy czuwanie 30m

Dmuchawa od 45% - 55%

Mnożnik czasu dmuchania x2

 

Teraz spala na ogrzanie CWU około 6,5kg na dobę.

 

Pozostaje mi dość dużo popiołu i czasem zdarzają się niedopałki

Żar na retorcie mam z lewej strony a nie na całym palenisku.

Nie mogę zrobić kopca.

Ekogroszek Pieklorz luz

Temperatura ustawiona piecu 50 stopni C

Proszę o opinie i ewentualne sugestie co do ustawień tego kotła

[email protected]

Pozdr

rkonar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam sezon się zaczyna więc pewnie zaraz zacznie się ruch na forum. U mnie dokładnie to samo w brucerze tzw żar jest tylko po jednej stronie paleniska. tylko zaraz po rozpaleniu i przy wyczyszczonym palniku jest na calości potem tylko po boku.

Jeszcze nie paliłem w sezonie ale pewnie już niedługo

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam. Jestem nowy na forum mam piec Dominator ze sterownikiem Ignis Alfa podajnik Brucer. Pierwszy sezon palenia więc doświadczeń nie mam dużych. Latem testowałem do grzania ciepłej wody (dwa bojlery 100 i 80l) spalał 50kg na 9 dni. Teraz próbuję z miałem i tutaj pojawiły się kłopoty. Eksperymentuję z ustawieniami ale wyniki mierne. Spieka strasznie. Połowa spada do popielnika. Czy ktoś może palił miałem w takim piecu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Trochę zmian w mej kotłowni wstawiłem w zeszłym sezonie zawór 3d ( chciałem 4d ale przy moim układzie nie dało by rady ) i sterownik pokojowy na poddaszu. W efekcie spalanie zmalało i temperatura jest pod kontrolą. Spalanie jest na poziomie ok 20-25 kg na dobę lecz bardziej szczegółowo będę w stanie sprawdzić już niebawem jak zamieszkam tam na stałe. Obecnie jadę na ustawieniach fabrycznych ( z braku czasu na próby) i palę groszkiem kupionym za 550 tona ( trzeba co jakiś czas poruszyć nim w podajniku bo się zawiesza i kocioł gaśnie ).

Temperatura jeśli spadnie o 1 st również włącza piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.Jestem posiadaczem pieca DOMINO-P 35 kw z podajnikiem brucer .Przed kupnem trochę posiedziałem na forach...No i sterownik poprosiłem o inny niż ten co dają,zamieniłem za dopłatą na OGNIK PID.I jestem zadowolony,mam miał złej jakości zasobnik starczy mi na 3dni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.Są spieki trochę się nie dopala bo po prostu jest miał dziadostwem!!,złej jakości.nic nie ustawiam po prostu włączyłem , odpaliłem i nic mnie nie obchodzi!!! Jutro zasypuje owies, no i zobaczymy.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.