Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Cwu I Dobór Pompy


lain00

Rekomendowane odpowiedzi

WItam.

projektant zaprojektował mi w instalacji co i cwu dwie pompy osobno do co i osobno do cwu. Jeśli chodzi o co to ok tylko w cwu zaprojektował mi pompkę o parametrach 20/40.

Moje pytanie czy zamiast wspomnianej pompy mogę założyć pompę 25/60. rura do podgrzewacza to stal śr 3/4'', podgrzewacz 150 l z dwupłaszczem.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że możesz, tylko będziesz niepotrzebnie zużywał więcej prądu.

Nawet przy tej słabszej pompie należy w tym obwodzie zainstalować zawór ograniczający przepływ (taki do zakręcania) i przepływ przytłumić [czyli nawet moc tej słabszej pompy jest do tego za duża].

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W celu ustawienia optymalnego przepływu - regulacja.

Przy jednej pompie regulację przepływów rozumiem, ale dławienie przepływu pompy obsługującej tylko jeden obieg grzewczy wydaje mi się dziwne i niepotrzebne.

Miałoby to sens gdyby obie pompy wpięto w rurę kolektor o małym przekroju lub "szeregowo". Zazwyczaj jednak pompy wpina się na średnicach nie mniejszych niż wyjście z kotła, czyli 25 i więcej, zawsze równolegle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalację zawsze należy ustawiać optymalnie.

Jak w małym obwodzie cwu będziesz zwiększał przepływ od zera, to w pewnym momencie natrafisz na taki punkt, w którym moc wymiennika przestaje sensownie wzrastać [to wynika z jego budowy i jest różne dla różnych wymienników]. Za to straty wynikające z dużego przepływu rosną nadal, proporcjonalnie do jego zwiększania.

Optymalny przepływ jest w okolicach tego punktu a często wychodzi to poniżej przepływu niezdławionego (ludzie lubią podpinać bojlery na 1 calu pomimo tego, że grawitacji nigdy w tym obwodzie nie będą używać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Teraz tylko przełożyć to na amatorską wersję ustalania tego optymalnego punktu zaworem dławiącym. :rolleyes: Przerost formy!

Powraca też pytanie spidoman'a "Jak powinien wyglądać ten optymalny przepływ?"

 

Dorzucę jeszcze jedno pytanie. Gdzie są straty wynikające z dużego przepływu w obiegu CWU? I nie chodzi o przypadek gdy ktoś buja obiegiem na trzecim biegu i pompie 25/80. Zakładam warunki pompy 25/40 i pierwszy bieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę jeszcze jedno pytanie. Gdzie są straty wynikające z dużego przepływu w obiegu CWU? I nie chodzi o przypadek gdy ktoś buja obiegiem na trzecim biegu i pompie 25/80. Zakładam warunki pompy 25/40 i pierwszy bieg.

Normalnie można obliczyć - ze wzoru na ciepło. Zależy wprost proporcjonalnie od różnicy temperatur i prędkości przepływu.

A ciepło wydziela się w tym wypadku w 3 strefach: wymiennik cwu, rury oraz kocioł.

Straty to te, które wydzielają się w 2 ostatnich strefach.

Jak wyrzucisz np. bojler, to mieszanie takim układem przespieszy wychłodzenie wody właśnie przez zwiększenie strat. Im szybciej, tym gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę, że jak nie mamy nadmiernych szumów i kawitacji w pompie, to nie ma co sobie zawracać głowy przepływem w cwu, jak powstają bąbelki to albo ograniczamy obroty pompy (jakiś regulator lub kondensator), albo dławimy zaworem grzybkowym za pompą, aż zniknie kawitacja.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to prawda, tylko czy nie są to w omawianym przypadku straty marginalnie niskie?

 

Czy strata na rurarzu nie kumuluje się w bilansie cieplnym budynku?

Myślę, że to zależy od budowy tego układu oraz jego umiejscowienia.

Osobiście nie lubię grzać kotłowni a i nieizolowane rury nie bardzo mi się podobają.

Niektórzy mówią, że to nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.