Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Reto Uni Duo 20 Kw Prośba O Opinię


gercia77

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

właśnie zastanawiam się nad kupnem tego kociąłka tylko zanim podejmnę decyzję mam kilka pytań :) Mam nowy dom 160 m2 tyle, że po podłodze wychodzi mi 200 m2 (dach czterospadowy) na ścianie 24cm porotherm (leier) i 18 cm styro, na posadzce 15 cm, okna trzyszybowe, dach to 30 cm waty i 11 okien okien dachowych. Niestety okna są standardowe. Zastanawiam się czy 20 kW pociągnie mi to wszystko, do tego będzie jeszcze pewnie jakiś zbiornik max. 120 l. Jak myślicie, da rade? Jak to u Was wygląda?

 

Pozdrawiam,

memekt

 

Ps. ile płaciliście za swoje kotły?

Edytowane przez memekt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup najmniejszy jaki znajdziesz...

10 kW będzie już z dużym marginesem, a i taniej Cię wyjdzie.

Ja też miałem ten dylemat i kocioł mam teraz trzykrotnie przewymiarowany, a mieszkam w górach i minus 10 tu jest na porządku dziennym.

 

Nie daj się naciągnąć na duży kocioł - jest droższy, a i potem trzeba kombinować jak tu zrobić, żeby go zoptymalizować do pracy z małą mocą.

U mnie średnia potrzebna obecnie moc to ok 3,5 kW... a z resztą co zrobić???

 

pozdrawiam

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam kup mały 10 - 12 kw ja kupiłem 35 kw na 240 m2 po podłogach i kombinuję cały czas pod górkę. przewymiarowałem kocioł równo 3 razy. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Tez jestem zainteresowany zakupem tego kotła. Może użytkownicy mogliby wrzucić jakieś zdjęcia lub filmik z pracy kociołka.- retorty. Szczególnie intresuje mnie spalanie - czy nie tworzą się spieki żużla? Jak to jest naprawdę z tym zarastaniem sadzą? Jak sprawuje się sterownik - jak duże są wahania temeratury? Ogładałem ostatnio defro eko z sterownikiem dwustanowym i zwykłą retortą nieobrotową i niestety robiły się straszne spieki żużla a temperatura potrafi spadać o 10 poniżej zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam odnośnie "dołu retorty" to z mojego doświadczenia z pancerpolem problem jest w żeliwie i szczelinach w nim , dlatego wpada do puszki pył itp. Jak chcesz mogę zaproponować Ci zestaw naprawczy do pancerpola z podtoczoną koronką mojego pomysłu i piersciemi doszczelniającym. Czyszczenie komory raz na rok :) Byłko kilka zestawów modyfikacji i niektóre bardziej szkodziły niż pomagały.

 

 

 

Witam

 

Czy mógłbyś opisać wszystkie zalety i wady tej obrotowej retory pancerpola? Obecnie mam ekoenergie ale chcę ją wymienić. Zastanawiam się nad pancerpolem. Stałym albo obrotowym.

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja posiadam od roku identyczny kocioł lecz Weber Reto duo. Różnica w porównaniu do Uni duo to podajnik, sam kocioł wydaje się być identyczny.

Kocioł sobie chwalę ale z podajnikiem Trio z Pancerpolu miałem kilka problemów.

 

Uważam że Reto Uni duo ma kilka zalet:

- zupełnie nowy podajnik z którym nie będzie problemów jak w Trio z Pancerpolu

- nisko umieszczony Panel do sterowania (u mnie jest dość wysoko i niskie osoby za wiele nie widzą)

- sterownik jest faktycznie niezły i poza nastawami które trzeba wprowadzić na początku przy rozruchu, ustawienie kopczyka i nadzoru - potem nie ma potrzeby ingerencji w nastawy.

- ecoster jest bardzo przydatny mimo zaworów termostatycznych przy grzejniku (wiem coś o tym bo kocioł kupiłem bez ecostera i dopiero po pół roku go dokupiłem i jest to bardzo udany zakup)

Teraz nie wyobrażam sobie żeby nie mieć ecostera - ale długo by pisać o zaletach.

Wspomnę tylko że bez ecostera kocioł nie wie jaka temperatura jest w domu i nie może wykorzystywać automatycznego sterowania - żeby podawać tyle ciepła do domu ile aktualnie potrzeba.

Nie można też nie schodząc do kotłowni wiedzieć jak obecnie wygląda sytuacja na kotle , i jak z ciepłą wodą, poza tym ecoster pokazuje ile jest stopni w domu i na dworze, ile jest paliwa w zasobniku, oraz informuje jak jest jakiś alarm na kotle: brak opału, przegrzanie, itd.

 

W jednym poście jest wspomniane żeby unikać w kotle części ruchomych bo są narażone na usterki, czyli najlepiej mieć kocioł bez podajnika smile.gif

Trochę się uśmiałem, bo przypomniało mi się jak na giełdzie facet zachwalał samochód bez dodatkowego wyposażenia, z korbkami w drzwiach itd. - mówi że taki samochód jest najlepszy bo np. nie może się w nim zepsuć klimatyzacja czy podnośniki szyb, bo ich nie ma. W Maluchu, Polonezie i Żuku tego też tego nie było, a przecież psuło się praktycznie wszystko.

 

Jeśli chodzi o powierzchnię 180m2 to 20kW sobie z tą powierzchnią spokojnie poradzi, i uczciwie wydaje mi się że ten kocioł to bardzo dobry wybór - zwłaszcza z racji podajnika nowej generacji.

 

Co do wad dodatkowego rusztu jak było wspomniane, jako doświadczony użytkownik takiego kotła powiem że ja widzę tylko zalety i to dość duże.

Niektórzy teoretyzują nie mając z czymś na co dzień do czynienia. paląc tym samym groszkiem w kotle bez rusztu i z rusztem , absolutnie ten z rusztem nie ma potrzeby częstszego czyszczenia.

 

Osoby które decydują się na dodatkowy ruszt dobrze wiedzą w jakim celu go chcą, a mówienie że to zły pomysł i że to się nie sprawdza - nie jest prawdą.

Ja używam i sprawdza się rewelacyjnie, nie jestem skazany tylko na groszek.

Podczas pracy kotła bez jego wygaszania mogę w każdej chwili spalić śmieci, opakowania, tektury, drewno, gałęzie liście itd. - pozbywam się tego co nie potrzebne, oszczędzam na drogim groszku, a do tego mam dużo ciepła za free, jedynie trzeba to dokładać.

Jeśli się zapomni lub przestanie dokładać to kocioł sam wraca do swojej pracy na głównym paliwie.

 

gercia77 - w razie pytań (najlepiej na meila) służę pomocą i moim doświadczeniem

 

 

witam mam kocioł RETO DUO 20KW ,jesli możesz pszeslij mi ustawienia kotła ,bede wdzieczny [email protected]

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się dołącze tylko na chwile, bo ten wątek odwiedzają osoby znające sie na rzeczy:)

Mój dom:

Powierzchnia użytkowa 139,7 m2

Powierzchnia podłóg 204,3 m2

Powierzchnia całkowita 210,0 m2

Kubatura 849,0 m3

 

Podłogówki ok 70m2

Reszta kaloryfery aluminiowe.

Zbiornik na CWU 140l

 

Ocieplenie domu:

 

Podłoga ocieplona 10cm styropianem.

Sciany 25 cm porotherm+ 8 cm styro. + 12.5 porotherm

Poddasze i dach pełne deskowanie i papowanie + 20cm wełny o wspólczynniku

lambda 0.033.

 

Czy Defro eko duo uni 19kw wystarczy? czy zapotrzebowanie jest na większą moc czy mniejszą?

Edytowane przez makler222
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to nowy budynek, to w projekcie masz podana zapotrzebowanie na moc cieplną na metr kwadratowy. Według obecnych norm nie przekroczy 15kW przy ok -20 stopniach. Wiec max kocioł o takiej mocy. Większy będzie chodził z mniejszą sprawnością pracował. Poza tyn defro są dosyć drogie. Jeśli chcesz markowy, to uważam, że Galmet ma lepszy wymiennik i sprawdzone planiki, a wychodzi jakieś 2 tysie taniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to nowy budynek, to w projekcie masz podana zapotrzebowanie na moc cieplną na metr kwadratowy

 

Tak budynek nowy budowany w 2010. Jakoś w projekcie nie mogę doczytać jakie jest zapotrzebowanie, nie wiem, moze zle szukam:) Co do palnika: mam dostęp do owsa i peletu, chce jakoś to wykorzystać. Sprawa jeszcze nie jest przesądzona co do producenta kotła, wiec bede jeszcze mocno sie zastanawiał. Generalnie chodzi o to zeby moc dobrze dobrać. Kazdy instalator upiera sie na wiekszej mocy kotła nie wiedząc czemu i tłumaczą to wydawać by sie mogło rozsądnie. Cóz postawie na max 15KW.

 

Dzięki za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam kocioł RETO DUO 20KW ,jesli możesz pszeslij mi ustawienia kotła ,bede wdzieczny [email protected]

pozdrawiam

Mam spisać dokładnie wszystkie po kolei moje ustawienia, wraz z serwisowymi ? przecie to karkołomne zadanie i nie koniecznie może być przydatne. Każdy dom ma inną instalacje, zawory, opał itd. - nie ma jednych ustawień tego kotła żeby zawsze w każdym domu było idealnie - te ustawienia są dobierane zawsze indywidualnie.

 

Jest przecież instrukcja i można z jej pomocą dojść co i jak powinno być, a w razie nie jasności pytaj o konkretne parametry.

Jeśli masz ustawione FL to przecież podstawowe parametry są same dobierane. A czy instalator na dzień dobry nie ustawiał tam niczego ?

 

Jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć co i jak ustawić najpierw musisz określić i opisać swoją instalacje, jakie masz ustawienia i z czym masz problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ponawiam prośbę do użtkowników. Powiedzcie jak sprawują się kotły prawie po sezonie :) . Jak wygląda praca kotła na maksymalnej mocy - czy robią się spieki żużlowe i czy kocioł bardzo zarasta sadzą. Jak bardzo waha się temperatura na kotle pomiędzy pracą i nadzorem. Moze moglibyście wrzucić zdjęcia z wew. kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 6 miesięcy temu...

:) używałem kiedyś regulatora pokojowego i u mnie ta opcja się sprawdzała.

Edytowane przez czp01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Minoł roczek jak użytkuję Kocioł RETo DUO moc 20 KW. Podajnik Pancerpol z obrotowa retortą.

Dom pow. 165 m, pustak beton komórkowy 24 na ciepłej zaprawie cienkowarstwowej + styropian 14 cm, okna Dako Ug = 0,6 W/m2K. Zasobnik CWU płaszczowy 140 l.

4 osoby

Sterowanie na piecu ustawiłem tem 65 C praca na Fuzzy Logic.

Podczas ogrzewania CWU tryb lato ( grzanie samej wody )piec spala ok. 100-120 kg na miesiąc. Tryb Fuzzy Logic.

Zima CO

Na zaworze 4 drogowym ( sterowanie automatyczne ze sterownika ) 45 C - jak nie zamontujecie takiego zaworu nie ma sensu kupowania takiego pieca, bo będzie Wam dużo palił. W okresie zimowym przy mrozach zmieniam na 50 C

Na każdym grzejniku głowica termostatyczna, aby indywidualnie regulować pożądaną temperaturę w pomieszczeniu. Temperatura w pokojach 22 C, 2 łazienki głowice odkręcone na max .

Roczne spalanie 3.4 t Eko groszku Kazimierz

Ważna zasada temperatura na piecu min 65 C. Zwór 4 drogowy to on ma tu ogromne znaczenie sterując temperaturą wody na układzie. Przy moich ustawieniach różnica miedzy temperaturą na kotle a układzie to 20 C ( dla 45 C na zaworze ) i 15 C ( dla 50 C na zaworze).

Tu widzicie zapas jakim dysponuje piec .

Zawór pobiera wtedy tylko niewielka cześć gorącej wody z pieca a pozostałą z powrotu z grzejników. Co powoduje ,że piec pełni w pewnym stopniu funkcje bufora i często przechodzi w stan nadzoru lub chodzi na minimalnych obrotach wentylatora . Spadki temperatury są małe a co za tym idzie spalanie utrzymuje się na satysfakcjonującym poziomie.

Gdyby nie to ,że raz w tygodniu zima trzeba wysypać popiół z popielnika i dosypać opału pracował by jak gazowy . A koszty ogrzewania są o niebo mniejsze od gazowego.

Spalając nawet 4 tony Eko groszku po 800 pln daje to koszt roczny 3200 pln.

W zamian za ciepła wodę przez cały rok i temperaturę w pomieszczeniach 22 C i łazienkach 26-28C.

Nie do osiągnięcia na gazie w takich kosztach J

Zdecydowanie polecam ten piec. Ale aby efekty były takie same podłączenie musi być zrobione tak jak wyżej opisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.